Судове рішення #7865880

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М           У К Р А Ї Н И

06 листопада  2009 року                                  № 2а-2112/09/0970

    Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого - судді Гундяка В.Д.,

при секретарі Бітківській Г.П.,

за участю: представників позивача ОСОБА_1, ОСОБА_2,

    представника відповідача Григоришина В.В.,

представника третьої особи Кушнір Г.Є.,

    розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м.Івано-Франківську справу за позовом ОСОБА_5 до Тисменицької  районної державної адміністрації, третя особа: Єзупільська селищна рада про визнання бездіяльності протиправною та стягнення коштів,

в с т а н о в и в :

ОСОБА_5 звернулася до адміністративного суду з позовом до Тисменицької  районної державної адміністрації, третя особа: Єзупільська селищна рада про визнання бездіяльності протиправною та стягнення коштів.

Позовні вимоги позивач мотивувала тим, що відповідач та третя особа при складанні актів обстеження домогосподарства і визначенні суми допомоги помилково  керувались Постановою КМУ №689 від 28.08.2008 року в старій редакції, що стало причиною нарахування та виплати їй значно меншої суми.

Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали, суду пояснили, що належна позивачу допомога не виплачена в повному обсязі внаслідок помилкового застосування законодавства. Вважають, що відповідно до постанови №689 відповідач зобов’язаний був виплатити в користь ОСОБА_5 допомогу на ремонт пошкодженого будинку  в розмірі 80 495 грн., однак виплатив тільки  40 120 грн. , тому сума недоплати внаслідок протиправної бездіяльності райдержадміністрації склала 40 375 грн.

Представник відповідача Тисменицької районної державної адміністрації Івано-Франківської області в судовому засіданні проти позову заперечив, обґрунтовуючи заперечення тим, що списки   постраждалих громадян для виплати компенсації складалися органами місцевого самоврядування і приймалися управліннями праці та соціального захисту населення райдержадміністрації для виплати до кінця 2008 року. Вважає, що відповідач жодним чином не впливав у спірних правовідносинах на визначення розміру суми допомоги. Просить в задоволенні позову відмовити.

Представник третьої особи в судовому засіданні суду пояснив, що комісією Єзупільської селищної ради Тисменицького району Івано-Франківської області, після реєстрації відповідної заяви позивача про спричинення стихійним лихом її сім’ї шкоди, 03.08.2008 року проведено обстеження пошкоджень, спричинених стихійним лихом, що відображено у відповідному акті обстеження та складено дефектний акт. Відповідно до акту комісії селищної ради складено зведені списки всіх постраждалих сімей - жителів села , відповідно до категорії. Позивача включено в список сімей, які відносяться до другої категорії постраждалих внаслідок стихійного лиха. Вказані списки були направлені до Тисменицької  районної державної адміністрації Івано-Франківської області, якою складено зведений реєстр сімей постраждалих внаслідок стихійного лиха, відповідно до встановлених комісіями сільських рад категорій, і які були направлені до Івано-Франківської обласної державної адміністрації для подальшої виплати допомоги таким сім’ям.

Вислухавши представників сторін, представника третьої особи, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд прийшов до висновку, що в задоволенні позову слід відмовити з наступних мотивів.

Судом встановлено, що 03 серпня 2008 року комісією Єзупільської селищної ради Тисменицького району Івано-Франківської області в складі 4 чоловік, з метою визначення збитків, завданих повінню, яка мала місце 23-27 липня 2008 року проведено обстеження домогосподарства позивача. За наслідками даного обстеження комісією складено акт, в якому зафіксовано, що на момент проведення обстеження стихійним лихом житловий будинок затоплено, відпадає штукатурка, просіла підлога, будинок отримав багато тріщин.

Суд визнає загальновідомим факт затоплення території Івано-Франківської області, в тому числі селища Єзупіль Тисменицького району, що стались 23-27 липня 2008 року внаслідок стихійного лиха – повені, тому у відповідності до частини 2 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України ця обставина не підлягає доказуванню.

28.07.2008 року Розпорядженням Кабінету Міністрів України за №1008-р з резервного фонду державного бюджету виділено кошти для проведення невідкладних заходів з ліквідації наслідків стихійного лиха, що сталося 23-27 липня 2008 року. Пунктом другим даного розпорядження обласні державні адміністрації постраждалих областей зобов’язано за рахунок виділених коштів забезпечити до 30 липня 2008 року виплату частини матеріальної грошової допомоги постраждалому населенню для забезпечення належних умов проживання в таких розмірах: власникам житлових будинків, які повністю зруйновані, - 5 тисяч гривень на сім’ю; сім’ям, які відселені з житлових будинків, що підлягають капітальному ремонту, - по 2,5 тисячі гривень на сім’ю; сім’ям, житлові будинки яких пошкоджені, - по 1 тисячі гривень на сім’ю.

31.07.2008 року Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» доповнено Закон України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» статтею 42-1, згідно якої затверджено розмір субвенції з Державного бюджету України обласним бюджетам Вінницької, Івано-Франківської, Закарпатської, Львівської, Тернопільської та Чернівецької областей, міському бюджету міста Чернівці для ліквідації наслідків стихійного лиха, що сталося 23-27 липня 2008 року.

У відповідності до вказаної статті Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» Кабінетом Міністрів України 02.08.2008 року винесено постанову за №689 «Про затвердження Порядку використання у 2008 році субвенцій з державного бюджету обласним бюджетам Вінницької, Івано-Франківської, Закарпатської, Львівської, Тернопільської та Чернівецької областей, міському бюджету м. Чернівців для ліквідації наслідків стихійного лиха, що сталося 23-27 липня 2008 року».

Підпунктом 1 пункту 2 Порядку використання у 2008 році субвенцій з державного бюджету обласним бюджетам Вінницької, Івано-Франківської, Закарпатської, Львівської, Тернопільської та Чернівецької областей, міському бюджету м. Чернівців для ліквідації наслідків стихійного лиха, що сталося 23-27 липня 2008 року (далі – Порядок використання субвенцій), затвердженого вищевказаною постановою Кабінету Міністрів України передбачено, що субвенція спрямовується на виплату часткової допомоги сім’ям, які постраждали внаслідок стихійного лиха, що сталося 23-27 липня 2008 року, зокрема для будівництва та придбання житла; капітального та поточного ремонту пошкодженого житла; відшкодування вартості зруйнованих господарських приміщень, втраченого майна і сільськогосподарської продукції на городах та присадибних ділянках.

У відповідності до пункту 13 Порядку використання субвенцій здійснюється часткова виплата допомоги (аванс) у таких розмірах:

50 тисяч гривень - для першої категорії постраждалих сімей, в яких житловий будинок (квартиру) зруйновано, або він не підлягає відновленню, чи сім’я підлягає відселенню з житлового будинку (квартири) у зв’язку з тим, що він розташований у зоні підвищеного ризику (пошкоджений житловий будинок (квартира), який може бути протягом найближчого часу підтоплений, або житловий будинок (квартира), який протягом найближчого часу може бути пошкоджений внаслідок зсуву);

20 тисяч гривень - для другої категорії постраждалих сімей, в яких пошкоджений житловий будинок (квартира) підлягає капітальному ремонту або має істотні пошкодження (непридатні для експлуатації підлога, віконні та дверні блоки, внутрішньобудинкові мережі газо-, водо-, електропостачання, має місце відшарування зовнішньої або внутрішньої штукатурки);

5 тисяч гривень - для третьої категорії постраждалих сімей, в яких пошкоджений житловий будинок (квартира) підлягає поточному ремонту та втрачене майно (з розрахунку 4 тисячі гривень на поточний ремонт і 1 тисяча гривень на відшкодування вартості втраченого майна).

Пунктом 13-1 передбачені розміри виплати останньої авансової суми допомоги за рахунок субвенції для першої та другої категорій постраждалих сімей, де зазначені аналогічні підстави визначення таких категорії постраждалих сімей. А також передбачено, що зазначені суми зменшуються на суми допомоги, виплачені відповідно до пункту 13 цього Порядку та розпорядження Кабінету Міністрів України від 28.07.2008 року за №1008 «Про виділення коштів для проведення невідкладних заходів з ліквідації наслідків стихійного лиха, що сталося 23-27 липня 2008 року». Пунктом 15 Порядку використання субвенцій передбачений розрахунок сум остаточного розміру допомоги для першої та другої категорій постраждалих сімей, яким також визначені аналогічні підстави віднесення постраждалої сім’ї до відповідної категорії.  

 Виходячи з аналізу норм, що містяться в пунктах 13, 13-1, 15 Порядку використання субвенцій, в пункті 2 розпорядження Кабінету Міністрів України від 28.07.2008 року за №1008 «Про виділення коштів для проведення невідкладних заходів з ліквідації наслідків стихійного лиха, що сталося 23-27 липня 2008 року», суд зазначає, що Кабінетом Міністрів України встановлено види відновлювальних робіт, перелік пошкоджень житлових будинків (квартир), сімей постраждалих внаслідок стихійного лиха, згідно яких визначається категорія постраждалої сім’ї, та у відповідності до якої здійснюється виплата допомоги в передбачених розмірах.

Згідно пункту 11 Порядку використання субвенцій для надання допомоги списки громадян, яким надаватиметься допомога на сім’ю, складаються та затверджуються районними державними адміністраціями та виконавчими органами міських (міст обласного значення) рад. Списики громадян для надання остаточної суми допомоги складаються на підставі актів обстеження, що проводяться відповідно до Порядку обстеження майна, пошкодженого унаслідок стихійного лиха, що сталося 23-27 липня 2008 року, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.07.2008 року за №688.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає за необхідне вказати на те, що віднесення сімей постраждалих внаслідок стихійного лиха до однієї з трьох категорії, що визначені постановою Кабінету Міністрів України за №689 від 02.08.2008 року здійснюється, шляхом включення членів такої сім’ї до списку громадян для надання суми допомоги, який складається на підставі актів обстеження, що проводяться відповідно до Порядку обстеження майна, пошкодженого унаслідок стихійного лиха, що сталося 23-27 липня 2008 року, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.07.2008 року за №688.

Механізм обстеження житлових будинків, квартир (їх частин) незалежно від форми власності, господарських споруд, інженерних мереж і споруд, об’єктів соціально-культурного призначення та земель, відведених громадянам для ведення особистого селянського господарства, садівництва, городництва, сінокосіння, випасання худоби і товарного сільськогосподарського виробництва, що зазнали пошкодження унаслідок стихійного лиха у липні 2008 року визначає Порядок обстеження майна, пошкодженого унаслідок стихійного лиха, що сталося 23-27 липня 2008 року (далі – Порядок обстеження майна), затверджений постановою Кабінету Міністрів України за №688 від 30.07.2008 року.

У відповідності до пункту 2 Порядку обстеження майна обстеження проводиться на підставі заяви власника, що подається органові місцевого самоврядування за місцем розташування об’єкта. Пунктом третім даного Порядку передбачено, що орган місцевого самоврядування після реєстрації заяви утворює для обстеження об’єкта комісію у складі представників такого органу. Обстеження об’єкта проводиться в одноденний строк комісією з виїздом на місце, за результатами якого комісія складає акт, в якому визначаються технічний стан об’єкта та основні види пошкодження. Заявник ознайомлюється з актом обстеження та дефектним актом і в разі згоди підписує його. У разі незгоди заявник може оскаржити акт обстеження до відповідної райдержадміністрації (у містах обласного підпорядкування - облдержадміністрації), яка утворює комісію для визначення обґрунтованості вимог заявника. (пункти 4, 5).

Пунктом 8 Порядку обстеження майна визначено, що на підставі актів обстеження об’єктів орган місцевого самоврядування узагальнює відомості про об’єкти, їх власників та в триденний строк надсилає їх райдержадміністрації. Райдержадміністрація складає на підставі зазначених відомостей зведений реєстр по району і в дводенний строк надсилає його облдержадміністрації. Облдержадміністрація формує на підставі зведених реєстрів загальний реєстр по області і надсилає його Мінекономіки та Мінагрополітики.

Судом встановлено, що при проведенні обстежень житлового будинку позивача комісією виявлено пошкодження, які були підставою для віднесення сім’ї позивача до другої категорії постраждалих сімей. На підставі акту обстеження комісією селищної ради складено дефектний акт з визначення розміру заподіяної шкоди. Згідно дефектного акту площа будинку, що має істотні пошкодження складала 47,2 кв.м. З наявних матеріалів справи вбачається, що позивач ознайомилася з актом обстеження та дефектним актом, про що свідчать її підписи. Дані акти оскаржені до комісії Тисменицької райдержадміністрації не були. Таким чином позивач погодився із визначенням технічного стану будинку та основними видами пошкоджень. Дані обставини визнаються сторонами тому у відповідності до ч.3 ст.72 КАС України доказування не потребують.

Посилання позивача на те, що розрахунок витрат на капітальний ремонт будинку обчислювався у відповідності до Постанови КМУ за №289 від 02.08.2008 року в старій редакції виходячи із суми 300 грн. за кв.м не відповідає дійсності. Оскільки як було встановлено в судовому засіданні позивачем за рахунок субвенцій з державного бюджету отримано допомогу в розмірі 40 120 грн. на капітальний ремонт житлового будинку, виходячи із розрахунку, що вартості 1 м.кв. становить 850 грн., а площа яка потребує ремонту становить  -  47,2 кв.м.  Таким чином розрахунок вартості пошкодженого майна проводився у відповідності до Постанови КМУ за №289 від 03.08.2008 року зі змінами внесеними постановою КМУ за №737 від 20.08.2008 року. При цьому суд враховує, що   згідно вимог чинного законодавства остаточна сума допомоги обчислювалася із фактично пошкодженої загальної площі, а не як вказує на те позивач, із загальної площі фактично пошкодженого житла чи житлової площі.

Враховуючи, що всі розрахунки вартості пошкодженого майна проводились органом місцевого самоврядування, відповідач жодним чином не приймав участі у визначенні остаточних сум, а допомогу виплатив відповідно до поданих реєстрів.

Таким чином суду вважає позовні вимоги безпідставними, а тому в задоволенні позову слід відмовити.

Керуючись ст.ст.11, 71, 86, ч.3 ст.160, ст.162 КАС України, суд    

п о с т а н о в и в:

в задоволенні позову відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення встановлених ст.186 КАСУ строків подання заяви про апеляційне оскарження  або апеляційної скарги, якщо таку заяву чи скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд шляхом подання протягом десяти днів, з дня складення   постанови у повному обсязі, заяви про апеляційне оскарження постанови, після чого протягом двадцяти днів – апеляційної скарги.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у десятиденний строк з дня складення   постанови у повному обсязі.

Постанова в повному обсязі  виготовлена 11.11.2009 року.

Суддя                                                 В.Д. Гундяк

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація