Судове рішення #7865878

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М           У К Р А Ї Н И

22 грудня 2009 року                                  № 2а-2210/09/0970

    Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого - судді Гундяка В.Д.,

при секретарі Кузишин Р.М.,

за участю:     представника позивача Андрійка В.М.,

        представників відповідача ОСОБА_2, ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м.Івано-Франківську справу за позовом прокурора Богородчанського району в інтересах Державної податкової інспекції в Богородчанському районі до ОСОБА_4 про стягнення заборгованості,

в с т а н о в и в:

    06.08.2009 року прокурор Богородчанського району в інтересах Державної податкової інспекції в Богородчанському районі звернувся з адміністративним позовом до ОСОБА_4 про стягнення заборгованості. Позовні вимоги мотивував тим, що за відповідачем рахується податкова заборгованість перед бюджетом, яка виникла у зв’язку з несплатою штрафної санкції, застосованої за порушення обігу готівки.

    Прокурор у судове засідання не з’явився хоча належним чином був повідомлений про дату, час та місце розгляду справи. Заяв чи клопотань про відкладення розгляду справи чи про причини неявки суду не подав. За таких обставин суд вбачає за можливе розглянути справу за його відсутності на підставі наявних доказів.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, суду пояснив, що підставою для звернення з позовом у справі є несплата ОСОБА_4 штрафних санкцій, застосованих відповідно до рішення ДПІ за порушення вимог чинного законодавства про застосування реєстраторів розрахункових операцій.

Представники відповідача в судовому засіданні позов не визнали вважають, що штрафні санкції до стягнення не підлягають, як такі, що застосовані з порушенням строків встановлених ст.250 ГК України, тому підстави для стягнення заборгованості відсутні. При цьому посилаються на те, що під застосуванням слід розуміти не тільки прийняття відповідного рішення про застосування санкцій, але і звернення суб”єкта владних повноважень до суду з позовом про їх стягнення.  

Вислухавши представника позивача, дослідивши подані докази, суд прийшов до висновку про обґрунтованість позовних вимог, тому позов підлягає до задоволення з наступних мотивів.

Як було встановлено в судовому засіданні ДПІ в Богородчанському районі на підставі ч.1 ст.11–1 ЗУ «Про державну податкову службу в Україні» та відповідно до направлення на перевірку від 25.02.2009 року №28 проведена планова виїзна документальна перевірка фінансово-господарської діяльності з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати до бюджету податків, зборів (обов’язкових платежів) суб’єктом підприємницької діяльності ОСОБА_4 за період з 01.10.2006 року по 30.09.2008 року.

За результатами перевірки складено акт від 11.03.2009 року за №122/17/НОМЕР_1. На підставі даного акту позивачем прийнято рішення про застосування штрафних санкцій №0000561701/0 від 23.03.2009 року на загальну суму 267 453,80 грн.

Перевіркою встановлено, що позивачем було порушено п.1 ст.3 та ст.10 ЗУ “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, п.1 постанови КМУ від 23.08.2000 року №1336 “Про забезпечення реалізації статті 10 ЗУ “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, п.1 постанови КМУ №121 від 07.02.2001 року “Про терміни переведення СПД на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій”,

Постановою КМУ від 23.08.2000 року №1336 встановлено граничний розмір річного обсягу розрахункових операцій з продажу товарів в сумі 200 000 грн., у разі перевищення якого застосування реєстраторів розрахункових операцій є обов’язком для проведення діяльності.

В акті перевірки зафіксовано, що 22.08.2007 року СПД ОСОБА_4 перевищила встановлений законодавством граничний розмір обсягу розрахункових операцій.

Факт перевищення розміру річного обсягу розрахункових операцій з продажу товарів підтверджується самостійно поданими позивачем звітами та даними книг обліку розрахункових операцій і розрахункових книжок, крім того дана обставина не заперечується сторонами і згідно ч.3 ст.71 КАС України доказування не потребує.

  Статтею 11 ЗУ “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” визначено, що терміни переведення СПД на обік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій встановлюється КМУ.

Так постановою КМУ №121 від 07.02.2001 року встановлено, що термін переведення суб’єктів  господарської діяльності для застосування реєстраторів розрахункових операцій складає один місяць з дати перевищення граничного розміру річного обсягу розрахункових операцій.

З огляду на вказане позивач зобов’язаний був з 22.11.2008 року проводити розрахункові операції через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний  режим роботи реєстратори розрахункових операцій з друкуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій.

Таким чином з вказаного періоду ОСОБА_4 не мала права здійснювати діяльність без застосування реєстраторів розрахункових операцій та розрахункових книжок.

Згідно ст.17 ЗУ “Про реєстратори розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність.

Згідно ст.250 ГК України а дміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.

Враховуючи строки встановлені ГК України штрафні санкції можуть бути застосовані до СПД протягом  останніх дванадцяти місяців з дня порушення встановлених законодавством правил здійснення господарської діяльності.

За період з 23.03.2008 року по 23.03.2009 року, тобто на момент прийняття рішення, обсяг розрахункових операцій, які не були проведені через реєстратор розрахункових операцій, становив 53 490,76 грн.

За таких обставин згідно ст.17 ЗУ “ Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг ”  до відповідача правомірно застосовано штрафні санкції в розмірі 267 453,80 грн.

Посилання представників відповідача на ст.250 ГК України як на норму, що встановлює строк звернення до суду із позовом про стягнення фінансових санкцій, суд до уваги не приймає з огляду на нижчевикладене.

Так вищевказана норма статті Господарського кодексу України визначає тільки порядок, спосіб та термін застосування фінансових санкцій. Строки ж звернення до адміністративного суду визначаються ст.99 КАС України, частина 2 якої встановлює річний строк, який обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

 Як вбачається з системного аналізу норм ЗУ  “ Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг ”   застосування санкцій  означає прийняття контролюючим органом відповідного рішення, а звернення до суду є формою стягнення вже застосованих санкцій.

На підставі ст.ст. 10, 11, 17 ЗУ “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, постанов КМУ №1336 від 23.08.2000 року та №121 від 07.02.2001 року, керуючись ст.ст.11, 70, 71, 86, ч.3 ст.160, ст.162 КАС України, суд

п о с т а н о в и в:

позов задовольнити.

Стягнути за рахунок активів ОСОБА_4 (код НОМЕР_1) в дохід держави 267 453(двісті шістдесят сім тисяч чотириста п”ятдесят три) грн. 80 коп. податкового боргу.

Постанова набирає законної сили після закінчення встановлених ст.186 КАСУ строків подання заяви про апеляційне оскарження  або апеляційної скарги, якщо таку заяву чи скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд  шляхом подання протягом десяти днів з дня складення   постанови у повному обсязі, заяви про апеляційне оскарження постанови, після чого протягом двадцяти днів – апеляційної скарги.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у десятиденний строк з дня складення   постанови у повному обсязі.

Постанова в повному обсязі складена 28.12.2009 року.

Суддя                                                        В.Д. Гундяк

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація