Судове рішення #7865857

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М           У К Р А Ї Н И

    06 жовтня 2009 року                         № 2а-1276/09/0970

    Колегія суддів Івано-Франківського окружного адміністративного суду в складі: головуючого Гундяка В.Д.

суддів: Кафарського В.В.,

Остап’юка С.В.,

при секретарі Бітківській Г.П.,

за участю: представників позивача ОСОБА_2, ОСОБА_3,

представника відповідача   Каміннецької сільської ради Олійника Р.П.,

представника відповідача Надвірнянської районної державної адміністрації  Казюки Є.В.,

представника відповідача Івано-Франківської обласної державної адміністрації Грезди В.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м.Івано-Франківську справу за позовом ОСОБА_10 до Каміннецької сільської ради, Надвірнянської районної державної адміністрації, Івано-Франківської обласної державної адміністрації, Міністерства фінансів України, Державного казначейства України про визнання дій неправомірними, зобов’язання до вчинення дій та стягнення коштів,

в с т а н о в и л а  :

29.04.2009 року ОСОБА_10  звернулася до адміністративного суду з позовом до Каміннецької  сільської ради, Надвірнянської районної державної адміністрації, Івано-Франківської обласної державної адміністрації, Міністерства фінансів України, Державного казначейства України про визнання дій неправомірними, зобов’язання до вчинення дій та стягнення коштів.

Позовні вимоги позивач мотивувала тим, що відповідачем – Каміннецькою сільською радою Надвірнянського району Івано-Франківської області протиправно, в порушення положень Постанов Кабінету Міністрів України за №689 від 28.08.2008 року, за № 737 від 20.08.2008 року, розпорядження Кабінету Міністрів України за №1008 від 28.07.2008 року їй відмовлено у внесенні до третьої категорії сімей постраждалих внаслідок стихійного лиха, що сталось 23-27 липня 2008 року. Вважає, що стихійним лихом – повінню, яка сталась 23-27 липня 2008 року її сім’ї спричинено збитки, які відповідають другій категорії сімей, що постраждали внаслідок стихійного лиха. Внаслідок протиправного не віднесення її жодної з категорій сімей, що постраждали внаслідок стихійного лиха, відповідачами – Надвірнянською райдержадімінстраціє та Камінецькою сільською радою Надвірнянського району Івано-Франківської області їй спричинена матеріальна шкода в розмірі недоотриманої допомоги сім’ям, які постраждали внаслідок стихійного лиха, що сталося 23-27 липня 2008 року (далі – допомога) в сумі – 20 000 гривень. Крім того, зазначеними протиправними діями їй спричинено моральну шкоду, яку просить стягнути в солідарному порядку з Каміннецької  сільської ради, Надвірнянської районної державної адміністрації, Івано-Франківської обласної державної адміністрації  в розмірі 10 000 гривень. Також просила стягнути з Каміннецької  сільської ради та Надвірнянської районної державної адміністрації  в солідарному порядку вартість експертиз по обстеженню технічного стану будинку після повені в сумі 270 грн.

Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали, суду пояснили, що внаслідок протиправних на її думку дій відповідачів належна позивачу компенсація не виплачена, так як її слід віднести потерпілою від повені ІІ категорії. Зазначили, що комісіями як Каміннецької сільської ради так і Надвірнянської районної державної адміністрації з перевірки об’єктивності обстеження майна прийняті рішення про відмову у включенні ОСОБА_10 в списки постраждалих по ІІІ категорії, хоча даними комісіями не було проведено обстеження пошкоджених стихією господарств позивача. Крім того комісіями не брались до уваги експортні висновки №В-367 від 10.09.2008 року та №В-29  від 05.02.2009 року Івано-Франківської торгово-промислової палати, якими рекомендувалось віднести позивача до ІІІ та відповідно до ІІ категорій постраждалих.

Представник Каміннецької сільської ради Надвірнянського району Івано-Франківської області  в судовому засіданні позовні вимоги не визнав суду пояснив, що позивач  звернулася із заявою до сільської ради про проведення обстеження будинку тільки 06.10.2009 року.  Тому підстав для встановлення позивачу категорії постраждалих не було.

Представник відповідача Надвірнянської районної державної адміністрації Івано-Франківської області в судовому засіданні проти позову заперечив, обґрунтовуючи заперечення тим, що комісією Каміннецької сільської ради Надвірнянського району Івано-Франківської області не проводилось обстеження житлового господарства позивача, оскільки відповідна заява про спричинення стихійним лихом її сім’ї шкоди нею подано не була. Тому і не було у Надвірнянської районної державної адміністрації Івано-Франківської області жодних підстав для затвердження чи зміни категорії постраждалої. Вважає, що Надвірнянською районною державною адміністрацією Івано-Франківською обласною державною адміністрацією всі дії по виплаті допомоги постраждалим сім’ям проведено у відповідності до положень постанов Кабінету Міністрів України, яким врегульовано здійснення виплати такої допомоги.

Представник Івано-Франківської ОДА суду пояснив, що облдержадміністрацією не було допущено жодних порушень чинного законодавства по відношенню до ОСОБА_10 Окремо вказав, що всі дії щодо ліквідації наслідків повені вчинялись обласною державною адміністрацією у точній відповідності до чинного законодавства. Просив в задоволенні позову відмовити.

Представник відповідача Міністерства фінансів України в судове засіданні не з’явився, хоча належним чином був повідомлений про дату та час розгляду справи. Подав суду заперечення проти позову з якого вбачається, що відповідач позовні вимоги не визнає, оскільки Міністерство фінансів України жодним чином не порушувало права позивача, а обов’язок внесення постраждалих від стихійного лиха у липні 2008 року до відповідного реєстру, формування вказаного реєстру, а також визначення розміру відшкодування кожній окремій сім’ї визначається відповідним органом місцевого самоврядування.  

Представник відповідача Державного казначейства України в судове засіданні не з’явився, хоча належним чином був повідомлений про дату та час розгляду справи. Своїм правом на подання заперечення проти позову не скористався.

Допитаний в судовому засіданні свідок ОСОБА_12 суду пояснив, що на четвертий день після повені вода була на подвір’ї та під підлогою.

 Допитані в судовому засіданні свідки ОСОБА_13, ОСОБА_14 суду пояснили, що будинок позивача вони не обстежували, оскільки вона не зверталась до сільської ради із заявою. Звернулась з заявою тільки 06.10.2008 року.

Допитаний в судовому засіданні свідок ОСОБА_15 суду пояснив, що

Вислухавши представників позивача, представників відповідачів, свідків, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд прийшов до висновку, що в задоволенні позову слід відмовити з наступних мотивів.

Суд визнає загальновідомим факт затоплення території Івано-Франківської області, в тому числі села Камінна Надвірнянського району, що стались 23-27 липня 2008 року внаслідок стихійного лиха – повені, тому у відповідності до частини 2 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України ця обставина не підлягає доказуванню.

28.07.2008 року Розпорядженням Кабінету Міністрів України за №1008-р з резервного фонду державного бюджету виділено кошти для проведення невідкладних заходів з ліквідації наслідків стихійного лиха, що сталося 23-27 липня 2008 року. Пунктом другим даного розпорядження обласні державні адміністрації постраждалих областей зобов’язано за рахунок виділених коштів забезпечити до 30 липня 2008 року виплату частини матеріальної грошової допомоги постраждалому населенню для забезпечення належних умов проживання в таких розмірах: власникам житлових будинків, які повністю зруйновані, - 5 тисяч гривень на сім’ю; сім’ям, які відселені з житлових будинків, що підлягають капітальному ремонту, - по 2,5 тисячі гривень на сім’ю; сім’ям, житлові будинки яких пошкоджені, - по 1 тисячі гривень на сім’ю.

31.07.2008 року Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» доповнено Закон України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» статтею 42-1, згідно якої затверджено розмір субвенції з Державного бюджету України обласним бюджетам Вінницької, Івано-Франківської, Закарпатської, Львівської, Тернопільської та Чернівецької областей, міському бюджету міста Чернівці для ліквідації наслідків стихійного лиха, що сталося 23-27 липня 2008 року.

У відповідності до вказаної статті Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» Кабінетом Міністрів України 02.08.2008 року винесено постанову за №689 «Про затвердження Порядку використання у 2008 році субвенцій з державного бюджету обласним бюджетам Вінницької, Івано-Франківської, Закарпатської, Львівської, Тернопільської та Чернівецької областей, міському бюджету м. Чернівців для ліквідації наслідків стихійного лиха, що сталося 23-27 липня 2008 року».

Підпунктом 1 пункту 2 Порядку використання у 2008 році субвенцій з державного бюджету обласним бюджетам Вінницької, Івано-Франківської, Закарпатської, Львівської, Тернопільської та Чернівецької областей, міському бюджету м. Чернівців для ліквідації наслідків стихійного лиха, що сталося 23-27 липня 2008 року (далі – Порядок використання субвенцій), затвердженого вищевказаною постановою Кабінету Міністрів України передбачено, що субвенція спрямовується на виплату часткової допомоги сім’ям, які постраждали внаслідок стихійного лиха, що сталося 23-27 липня 2008 року, зокрема для будівництва та придбання житла; капітального та поточного ремонту пошкодженого житла; відшкодування вартості зруйнованих господарських приміщень, втраченого майна і сільськогосподарської продукції на городах та присадибних ділянках.

У відповідності до пункту 13 Порядку використання субвенцій здійснюється часткова виплата допомоги (аванс) у таких розмірах:

50 тисяч гривень - для першої категорії постраждалих сімей, в яких житловий будинок (квартиру) зруйновано, або він не підлягає відновленню, чи сім’я підлягає відселенню з житлового будинку (квартири) у зв’язку з тим, що він розташований у зоні підвищеного ризику (пошкоджений житловий будинок (квартира), який може бути протягом найближчого часу підтоплений, або житловий будинок (квартира), який протягом найближчого часу може бути пошкоджений внаслідок зсуву);

20 тисяч гривень - для другої категорії постраждалих сімей, в яких пошкоджений житловий будинок (квартира) підлягає капітальному ремонту або має істотні пошкодження (непридатні для експлуатації підлога, віконні та дверні блоки, внутрішньобудинкові мережі газо-, водо-, електропостачання, має місце відшарування зовнішньої або внутрішньої штукатурки);

5 тисяч гривень - для третьої категорії постраждалих сімей, в яких пошкоджений житловий будинок (квартира) підлягає поточному ремонту та втрачене майно (з розрахунку 4 тисячі гривень на поточний ремонт і 1 тисяча гривень на відшкодування вартості втраченого майна).

Пунктом 13-1 передбачені розміри виплати останньої авансової суми допомоги за рахунок субвенції для першої та другої категорій постраждалих сімей, де зазначені аналогічні підстави визначення таких категорії постраждалих сімей. А також передбачено, що зазначені суми зменшуються на суми допомоги, виплачені відповідно до пункту 13 цього Порядку та розпорядження Кабінету Міністрів України від 28.07.2008 року за №1008 «Про виділення коштів для проведення невідкладних заходів з ліквідації наслідків стихійного лиха, що сталося 23-27 липня 2008 року». Пунктом 15 Порядку використання субвенцій передбачений розрахунок сум остаточного розміру допомоги для першої та другої категорій постраждалих сімей, яким також визначені аналогічні підстави віднесення постраждалої сім’ї до відповідної категорії.  

 Виходячи з аналізу норм, що містяться в пунктах 13, 13-1, 15 Порядку використання субвенцій, в пункті 2 розпорядження Кабінету Міністрів України від 28.07.2008 року за №1008 «Про виділення коштів для проведення невідкладних заходів з ліквідації наслідків стихійного лиха, що сталося 23-27 липня 2008 року», суд зазначає, що Кабінетом Міністрів України встановлено види відновлювальних робіт, перелік пошкоджень житлових будинків (квартир), сімей постраждалих внаслідок стихійного лиха, згідно яких визначається категорія постраждалої сім’ї, та у відповідності до якої здійснюється виплата допомоги в передбачених розмірах.

Згідно пункту 11 Порядку використання субвенцій для надання допомоги списки громадян, яким надаватиметься допомога на сім’ю, складаються та затверджуються районними державними адміністраціями та виконавчими органами міських (міст обласного значення) рад. Списики громадян для надання остаточної суми допомоги складаються на підставі актів обстеження, що проводяться відповідно до Порядку обстеження майна, пошкодженого унаслідок стихійного лиха, що сталося 23-27 липня 2008 року, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.07.2008 року за №688.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає за необхідне вказати на те, що віднесення сімей постраждалих внаслідок стихійного лиха до однієї з трьох категорії, що визначені постановою Кабінету Міністрів України за №689 від 02.08.2008 року здійснюється, шляхом включення членів такої сім’ї до списку громадян для надання суми допомоги, який складається на підставі актів обстеження, що проводяться відповідно до Порядку обстеження майна, пошкодженого унаслідок стихійного лиха, що сталося 23-27 липня 2008 року, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.07.2008 року за №688.

Механізм обстеження житлових будинків, квартир (їх частин) незалежно від форми власності, господарських споруд, інженерних мереж і споруд, об’єктів соціально-культурного призначення та земель, відведених громадянам для ведення особистого селянського господарства, садівництва, городництва, сінокосіння, випасання худоби і товарного сільськогосподарського виробництва, що зазнали пошкодження унаслідок стихійного лиха у липні 2008 року визначає Порядок обстеження майна, пошкодженого унаслідок стихійного лиха, що сталося 23-27 липня 2008 року (далі – Порядок обстеження майна), затверджений постановою Кабінету Міністрів України за №688 від 30.07.2008 року.

У відповідності до пункту 2 Порядку обстеження майна обстеження проводиться на підставі заяви власника, що подається органові місцевого самоврядування за місцем розташування об’єкта. Пунктом третім даного Порядку передбачено, що орган місцевого самоврядування після реєстрації заяви утворює для обстеження об’єкта комісію у складі представників такого органу. Обстеження об’єкта проводиться в одноденний строк комісією з виїздом на місце, за результатами якого комісія складає акт, в якому визначаються технічний стан об’єкта та основні види пошкодження. Заявник ознайомлюється з актом обстеження та дефектним актом і в разі згоди підписує його. У разі незгоди заявник може оскаржити акт обстеження до відповідної райдержадміністрації (у містах обласного підпорядкування - облдержадміністрації), яка утворює комісію для визначення обґрунтованості вимог заявника. (пункти 4, 5).

Пунктом 8 Порядку обстеження майна визначено, що на підставі актів обстеження об’єктів орган місцевого самоврядування узагальнює відомості про об’єкти, їх власників та в триденний строк надсилає їх райдержадміністрації. Райдержадміністрація складає на підставі зазначених відомостей зведений реєстр по району і в дводенний строк надсилає його облдержадміністрації. Облдержадміністрація формує на підставі зведених реєстрів загальний реєстр по області і надсилає його Мінекономіки та Мінагрополітики.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що підставою для проведення обстеження домоволодіння є заяви власника, що подається органові місцевого самоврядування за місцем розташування об’єкта. Однак такої заяви позивачем в найкоротший час після повені подано не було, що й не заперечується сторонами, а тому згідно ч.3 ст.72 КАС України дані обставини доказування не потребують.

Слід зауважити, що складання актів обстеження згідно прийнятого в 2008 року законодавства здійснювалось виключно органами місцевого самоврядування. Наявність актів було підставою для встановлення категорії постраждалих  від повені.  

Посилання позивача як на підставу для встановлення  категорії постраждалих наявність експертних  висновків №В-367 від 10.09.2008 року та №В-29 від 05.02.2009 року судом не можуть бути взяті до уваги.

Суд відзначає, що вказані висновки експерта не відповідають вимогам допустимості доказів, передбачених частиною 3 статті 70 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме висновки не відповідають вимогам встановленим статтею 82 Кодексу адміністративного судочинства України. Так, експерт Івано-Франківської торгово-промислової палати ОСОБА_15  не попереджений про кримінальну відповідальність за завідомо неправдивий висновок, в самих висновках відсутні будь-які відомості про проведені експертом дослідження будинку позивача, на підставі яких експертом зроблено висновок про фактичні обставини пошкоджень будинку, умови та сили, що їх спричинили. Одночасно суд звертає увагу на рекомендаційний характер даних висновків і відсутність ліцензії Міністерства юстиції України, якою експерту Івано-Франківської торгово-промислової плати надавався дозвіл на проведення експертиз технічного стану пошкоджених будівель. Крім того згаданий висновок містить багато суперечностей та розбіжностей, зокрема щодо невідповідності величини витрат відповідних категорій постраждалих, які рекомендувалось присвоїти ОСОБА_10  

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Порядком обстеження майна, пошкодженого унаслідок стихійного лиха, що сталося 23-27 липня 2008 року, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України за №688 від 30.07.2008 року  не передбачено здійснення повторних чи додаткових обстежень житлових будинків (квартир) сімей, що постраждали внаслідок стихійного лиха. Пункт 5 Порядку обстеження майна передбачає, що у разі незгоди заявник може оскаржити акт обстеження до відповідної райдержадміністрації (у містах обласного підпорядкування - облдержадміністрації), яка утворює комісію для визначення обґрунтованості вимог заявника.

Як зазначалось судом вище, виплата допомоги постраждалим сім’ям здійснювалась у відповідності до Порядку використання у 2008 році субвенцій з державного бюджету обласним бюджетам Вінницької, Івано-Франківської, Закарпатської, Львівської, Тернопільської та Чернівецької областей, міському бюджету м. Чернівців для ліквідації наслідків стихійного лиха, що сталося 23-27 липня 2008 року, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.08.2008 року за №689. Порядок використання субвенцій не передбачає затвердження списків постраждалих сімей рішеннями органів місцевого самоврядування.

Не приймає до уваги суд і посилання ОСОБА_10 на факти безпідставної виплати грошової компенсації окремим громадянам с.Камінна, оскільки порушення Закону на користь інших осіб не може породжувати жодних прав чи обов’язків в аналогічних правовідносинах і тому не є підставою для надання категорії постраждалої та відповідно і виплати ОСОБА_10 коштів з Державного бюджету України.

Таким чином, судом встановлена відсутність, на момент прийняття рішень Каміннецькою сільською радою та Надвірнянською районною державною адміністрацією, будь-яких обставин, які б були підставою для віднесення сім’ї позивача до другої категорії постраждалих сімей.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає правомірним не включення Каміннецькою  сільською радою Надвірнянського району Івано-Франківської області ОСОБА_10  до списку громадян для надання за рахунок субвенцій з державного бюджету суми допомоги як для будь-якої з категорій постраждалих сімей, в яких пошкоджений житловий будинок внаслідок стихійного лиха, що сталось 23-27 липня 2008 року,  а вимоги позивача не обґрунтованими та таким, що не підлягають до задоволення.

Оскільки, судом не встановлено протиправності в діях відповідачів по відмові  у віднесенні ОСОБА_10 до жодної з категорії постраждалих сімей внаслідок стихійного лиха, що мало місце 23-27 липня 2008 року для виплати допомоги за рахунок субвенцій з державного бюджету, тому позовні вимоги про стягнення моральної шкоди в також не підлягають до задоволення.

Вимога позивача щодо відшкодування вартості експертиз по обстеженню технічного стану будинку після повені в сумі 270 грн. до задоволення не підлягає, оскільки експерт Бондар З. діяла згідно цивільно-правової угоди  укладеної з позивачем на підставі добровільного волевиявлення сторін.

Керуючись ст.ст.11, 71, 86, ч.3 ст.160, ст.162 КАС України, колегія суддів

п о с т а н о в и л а:

в задоволені позову відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення встановлених ст.186 КАСУ строків подання заяви про апеляційне оскарження  або апеляційної скарги, якщо таку заяву чи скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд  шляхом подання протягом десяти днів з дня складення   постанови у повному обсязі, заяви про апеляційне оскарження постанови, після чого протягом двадцяти днів – апеляційної скарги.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у десятиденний строк з дня складення   постанови у повному обсязі.

Постанова в повному обсязі буде виготовлена 12.10.2009 року.

Головуючий                                 В.Д. Гундяк

Судді:                                 В.В. Кафарський

                                С.В. Остап’юк

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація