Справа 2-а-370/09/0603
ПОСТАНОВА
Іменем України
9 грудня 2009 року Бердичівський міськрайонний суд у складі головуючого-судді: Зайцева А.В. при секретарі: Косюченко О.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Бердичеві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління праці та соціального захисту населення в Житомирській області, Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про стягнення невиплаченої разової допомоги,-
в с т а н о в и в:
Позивач просить стягнути з відповідача на його користь 2095 грн 00 коп разової грошової допомоги за 2008 рік, посилаючись на те, що він являється учасником бойових дій, про що свідчить посвідчення АБ № 053268, видане 19 червня 1995 року, та на нього розповсюджується ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», що вказує на те, що щорічно до 5 травня, учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі 5-ти мінімальних пенсій за віком, однак йому було виплачено 310 гривень за 2008 рік, таким чином на його думку недоплата складає, з урахуванням виплаченої суми 2095 гривень 00 копійок.
У судове засідання позивач не з`явився у позовній заяві просить слухати справу у його відсутності, позовні вимоги підтримує повністю з підстав викладених у заяві.
Представники відповідачів у судове засідання не з`явилися будучи належним чином повідомленим про день та час розгляду справи, у надісланих до суду запереченнях проти поданого позову заперечили просили слухати справу у їх відсутності.
Встановлено, що позивач є учасником бойових дій , що підтверджується посвідченням серії АБ № 053268 , видане 19 червня 1995 року Бердичівським міським УПСЗН.
Згідно ст.. 12 п.22 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»- учасники бойових дій мають право на отримання до 5 травня щорічну одноразову допомогу у розмірі 5-ти мінімальних пенсій за віком.
Як свідчить додатковий атестат управління соціального захисту населення позивач отримав разову грошову допомогу до 9 травня 2008 року – 310 гривень, тобто з урахуванням обмежень, встановлених Законами України «Про державний бюджет України на 2009 рік» .
У Конституції України – Україну проголошено демократичною, соціальною, правовою державою, визнано, що найвищою соціальною цінністю в Україні є людина, її права і свободи та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, а їх утвердження і забезпечення є головним обов`язком держави. Статті 21 та 22 Конституції України закріпили, що права та свободи людини є невідчужуваними та непорушними, а при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав та свобод.
Зупинення дії положень законів, якими визначено права та свободи громадян, їх зміст та обсяг, є обмеженням прав і свобод і може мати місце лише у випадках передбачених Основним Законом України. Зокрема статтею 64 визначено вичерпний перелік випадків щодо обмеження встановлених прав і свобод людини із зазначенням строку дії цих обмежень, а саме: в умовах воєнного або надзвичайного стану.
Встановлення окремими законами України певних пільг, компенсацій і гарантій є складовою конституційного права на соціальний захист, а тому відповідно до ч.6ст.6,ч.2ст.19, ч.1 ст. 68 Конституції України, вони є загальнообов`язковими, однаковою мірою мають додержуватися органами державної влади, місцевого самоврядування, їх посадовими особами.
Відповідно до ст.2 Закону України « Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» права та пільги для ветеранів війни і членів їх сімей встановлені раніше законодавством України і законодавством колишнього Союзу РСР, не можуть бути скасовані без їх рівноцінної зміни, а нормативні акти органів державної влади і органів місцевого самоврядування, які обмежують права і пільги ветеранів війни, передбачені цим законом є недійсними. А стаття 5 цього ж закону вказує на те, що до ветеранів війни належать: учасники бойових дій, інваліди війни та учасники війни.
Таким чином суд вважає, що позивач має право на отримання одноразової грошової допомоги у розмірі , визначеному Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», а саме у розмірі 5-ти мінімальних пенсій за віком .
Відповідно до ст. 17-1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня у розмірах передбачених статтями 12-16 цього закону, здійснюють органи праці та соціального захисту населення , а тому суд вважає, що недоплачену разову грошову допомогу слід стягнути з Головного управління праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації.
З врахуванням отриманої позивачем разової грошової допомоги за 2008 рік у розмірі 310 грн, суд вважає необхідним стягнути на його користь недоплачену разову грошову допомогу за вказаний період у розмірі 2095грн. 00 коп. (2405-310) за 2008 рік.
Щодо вимог заявлених до Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про визнання їх дій незаконними та стягнення з них невиплаченої разової грошової допомоги, суд вважає, що відповідач діяв у межах своїх повноважень та не є розпорядником коштів. Тому у задоволенні позовних вимог до нього суд відмовляє.
На підставі викладеного і керуючись ст.ст.21,22,64 Конституції України, Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 року, ст.ст.68,86,158-163,167,254 КАС України, суд -
п о с т а н о в и в:
Позов задовольнити частково .
Визнати дії Головного управління праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації неправомірними.
Стягнути з Головного управління праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації на користь ОСОБА_1 2095 гривень 00 копійок заборгованість по виплаті разової грошової допомоги, як учаснику бойових дій за 2008 рік.
У заявлених позовних вимогах до Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат відмовити за безпідставністю вимог.
Заяву про апеляційне оскарження може бути подано на протязі 10 днів з моменту проголошення постанови та подано апеляційну скаргу на протязі 20 днів з моменту подачі заяви про апеляційне оскарження до Київського апеляційного адміністративного суду через Бердичівський міськрайонний суд.
Суддя