Справа № 2а-756/2009р.
І М Е Н Е М УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
25 грудня 2009 року м. Полтава
Полтавський районний суд Полтавської області в складі:
головуючого – судді Нечволода В.В.
при секретарі - Ганушенко В.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Полтаві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Полтавської районної державної адміністрації про визнання дій незаконними та проведення перерахунку державної допомоги, -
В С Т А Н О В И В:
Позивачка ОСОБА_1 звернулась до Полтавського районного суду Полтавської області з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Полтавської районної державної адміністрації про визнання дій незаконними та проведення перерахунку державної допомоги.
Позивачка просить визнання дії відповідача – Управління праці та соціального захисту населення Полтавського району - незаконними, зобов’язати провести перерахунок та виплатити їй недоплачену соціальну допомогу по догляду за дитиною до 3-х років у урахуванням прожиткового мінімуму для дітей до 6 років, починаючи з листопада 2007 року, обґрунтовуючи тим, що 27 вересня 2007 року вона народила сина ОСОБА_2, з 28 листопада 2007 року – почала отримувати допомогу по догляду за дитиною, загалом з листопада 2007 року по жовтень 2009 року – 7656,65 грн. Дані виплати позивачка вважає неповними в зв’язку з прийняттям рішень Конституційним судом України від 09 липня 2007 року та 22 травня 2008 року по визнання положень законів «Про державний бюджет України на 2007 рік» та «Про Державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України», якими визначено, що щомісячна допомога по догляду за дитиною повинна бути не меншою ніж прожитковий мінімум, встановлений для дітей віком до шести років.
В судове засідання позивачка не з'явилася, про час та місце слухання справи була повідомлена належним чином, до суду надала заяву, в якій свої позовні вимоги підтримувала та просив слухати справу у її відсутність.
Відповідач - Управління праці та соціального захисту населення в Полтавському районі в судове засідання не з’явився з невідомих суду причин, хоча належним чинно та своєчасно був повідомлений про час та місце слухання справи. Від відповідача до суду надійшло заперечення на позовну заяву, в якою відповідач просить суд визнати позовні вимоги за 2007 рік такими, що заявлені з порушенням процесуальних строків та відмовити ОСОБА_1 в задоволенні позовних вимог відмовити повністю в зв’язку з безпідставністю та необґрунтованістю.
Суд, вивчивши та дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Позивачка є матір'ю ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 і є застрахованою особою в розумінні ст. 2 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» № 2240 - ІІІ від 18.01.2001 року, тому має право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі, встановленому законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку із тимчасовою втратою працездатності та витратами зумовленими похованням» право на матеріальне забезпечення та соціальні послуги за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, мають застраховані громадяни України, іноземці, особи без громадянства та члени їх сімей, які проживають в Україні, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України.
Згідно ст. 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку із тимчасовою втратою працездатності та витратами зумовленими похованням» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Пунктом 7 ст. 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" на 2007 рік зупинено дію ст. 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку із тимчасовою втратою працездатності та витратами зумовленими похованням».
Згідно з абзацом 3 частини 2 статті 56 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Рішенням Конституційного Суду України № 6-рп/2007 від 09 липня 2007 року положення пункту 7 статті 71 та абзац третій частини другої статті 56 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" щодо встановлення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційним).
Підпунктом 12 п. 25 розділу ІІ Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" виключено ст. 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку із тимчасовою втратою працездатності та витратами зумовленими похованням».
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008 положення пункту 25 розділу ІІ Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" визнано такими, що не відповідають Конституції України ( є неконституційним).
Оскільки, відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визначені неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, тому суб'єкти спірних правовідносин в 2007 році з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року та в 2008 році з 22 травня 2008 року повинні були керуватися ст. 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку із тимчасовою втратою працездатності та витратами зумовленими похованням».
Статтею 62 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» затверджено на 2007 рік прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі для дітей віком до 6 років: з 1 січня - 434 гривні, з 1 квітня - 463 гривні, з 1 жовтня - 470 гривень.
Статтею 58 Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" затверджено на 2008 рік прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі для дітей віком до 6 років: з 1 січня - 526 гривень, з 1 квітня - 538 гривень, з 1 липня - 540 гривень, з 1 жовтня - 557 гривень.
Згідно пп.9 п. 4 Типового положення про управління праці та соціального захисту населення районної, районної у м. Києві та Севастополі державної адміністрації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2007 року № 790 управління відповідно до покладених на нього завдань забезпечує надання відповідно до законодавства державної допомоги сім'ям з дітьми, державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам, особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам, а також інших видів державної допомоги.
Суд відхиляє заяву представника відповідача про наявність підстав для відмови в задоволенні позову через пропущення позивачем строку звернення до адміністративного суду з позовом, через наступне.
Порушення прав позивача, за захистом яких вона звернулася до суду, тривало з листопада 2007 року по 31 грудня 2007 року і припинилось лише 01.01.2008 року після внесення змін до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку із тимчасовою втратою працездатності та витратами зумовленими похованням». Таким чином, суд, не вбачає пропущення позивачкою строку звернення до суду за захистом свого права щодо отримання недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно ст. 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку із тимчасовою втратою працездатності та витратами зумовленими похованням».
На підставі вищевикладеного, суд вважає за необхідне визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Полтавської районної державної адміністрації щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ст. 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку із тимчасовою втратою працездатності та витратами зумовленими похованням» в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, встановленого Законом України "Про Державний бюджет на 2007 рік" за період з 01.11.2007р. по 31.12.2007р. та встановленого Законом України "Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" за 2008 рік з 22 травня 2008 року - незаконними та зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Полтавського району провести ОСОБА_1 перерахунок допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ст. 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку із тимчасовою втратою працездатності та витратами зумовленими похованням» в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років , встановленого Законом України "Про Державний бюджет на 2007 рік" за період з 01.11.2007р. по 31.12.2007р. та встановленого Законом України "Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" за 2008 рік з 22 травня 2008 року з урахуванням проведених виплат та виплатити недоплачену допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 01 листопад 2007 року по 31 грудня 2007 року та за 2008 рік з [] 22.05.2008 року.
Позивачем не надані суду належно допустимі докази ступеня вини особи, яка завдала моральної шкоди, якщо вина є підставою для відшкодування, а також з урахуванням інших обставин, які мають істотне значення.
Згідно вимог ч. 3 ст. 94 КАС України, якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог.
Керуючись ст.ст. 159, 160, 162, 163, 167 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Полтавської районної державної адміністрації про визнання дій незаконними та проведення перерахунку державної допомоги – задовольнити частково .
Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Полтавської районної державної адміністрації про відмову в проведенні перерахунку призначеної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2007, 2008 та 2009 роки незаконною.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Полтавської районної державної адміністрації провести перерахунок та виплатити суму недоплаченої ОСОБА_1 соціальної допомоги по догляду за дитиною ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, до досягнення ним трирічного віку, з урахуванням прожиткового мінімуму для дітей до 6 років, починаючи з листопада 2007 року по 31 грудня 2007 року, та з 22 травня 2008 року по даний час.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору у розмірі 1 грн. 70 коп.
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження в 10-денний термін з дня складання постанови в повному обсязі та подачі апеляційної скарги у 20-денний термін після подачі заяви про апеляційне оскарження, в порядку, визначеному ст. 186 КАС України.
Суддя -
- Номер: 2-ар/439/1/14
- Опис:
- Тип справи: на заяву у адміністративних справах (2-асз, 2-ар, 2-аво, 2-адр, 2-азз, 2-аі)
- Номер справи: 2а-756/2009
- Суд: Бродівський районний суд Львівської області
- Суддя: Нечволод Віктор Всеволодович
- Результати справи: залишено без змін
- Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 26.02.2014
- Дата етапу: 15.07.2014