Справа № 2-1020|09
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 грудня 2009 року с. Нижньогірський
Нижньогірський районний суд Автономної Республіки Крим у складі:
головуючого - судді Чернецької В.В.
при секретарі - Круглик К.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в с. Нижньогірський цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Приватного сільськогосподарського підприємства «Гвардієць» про стягнення орендної плати та пені за несвоєчасну виплату орендної плати,
в с т а н о в и в:
позивач звернувся до суду з позовом про стягнення з відповідача орендної плати та пені за несвоєчасну виплату орендної плати.
Свої вимоги позивач мотивував тим, що він є власником земельної ділянки та 22.05.2002 року уклав договір оренди земельної ділянки (паю) з ПСП «Гвардієць». За вказаним договором орендна плата на рік складає 431 грн. З дня укладення договору відповідач частково не сплачує позивачу орендну плату, тому за період з 31 грудня 2003 року по 2008 рік (включно) заборгованість по орендній платі складає 1236,14 грн. Згідно договору за несвоєчасну виплату орендної плати відповідач повинен сплатити пеню в розмірі 0,2 % від суми заборгованості за кожен день прострочки. Сума пені за період з 2003 року по 2008 рік включно складає 3830,42 грн. Орендну плату та пеню відповідач в добровільному порядку відмовляється виплачувати, тому позивач просить суд стягнути заборгованість з орендної плати в сумі 1236,14 грн., пеню в сумі 3830,42 грн., судові витрати у сумі 422,67 грн., а всього 5489,23 грн.
У судовому засіданні позивач свої вимоги підтримав в повному обсязі, просив суд задовольнити позов, суду пояснив, що він неодноразово звертався до ПСП «Гвардієць» за виплатою орендної плати, йому не відмовляли, поясняли, що в ПСП «Гвардієць» немає грошей, тому позивачу необхідно зачекати, або взяти орендну плату в натуральній формі. На виплату орендної плати в натуральній формі він не погоджувався, оскільки договір оренди передбачає орендну плату у вигляді грошей, крім того, запропонована в якості орендної плати продукція була запропонована за підвищеними цінами. Йому було запропоновано зачекати, тому він чекав, періодично звертався до відповідача за виплатою орендної плати.
Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнав, суду пояснив, що дійсно між сторонами був укладений договір оренди земельної ділянки (паю), однак оскільки позивач не проживає на території району, він періодично звертався за виплатою орендної плати, але на той час у зв’язку з тяжким материальним становищем коштів для виплати орендної плати не було, тому позивачу була запропонована орендна плата в натуральній формі, оскільки додатком до договору оренди передбачена грошова форма орендної плати, також натуральна, або послуги. Однак позивач не погодився на виплату орендної плати в натуральній формі, тому йому було запропоновано відкрити рахунок в установах банку і повідомити про це відповідача для зарахування на рахунок орендної плати. Також, у зв’язку зі спливом строку позовної давності, просив суд відмовити у задоволенні позову.
Судовим розглядом встановлено, що між сторонами був укладений договір оренди земельної ділянки (паю) від 22 травня 2002 року, згідно якого відповідач зобов’язаний сплачувати за користування земельною ділянкою позивача орендну плату в сумі 431 грн. щороку (а.с.8). Згідно додатку №1, підписаного сторонами, орендна плата сплачується в грошовій чи натуральній формі, або в формі послуг (а.с.9). Згідно довідки ПСП «Гвардієць» №190 від 06.07.2009 року, заборгованість позивачу по орендній платі станом на 01.06.2009 року складає 1236,14 грн.
Згідно ст. 21 ч.2 Закону України «Про оренду землі» від 06.10.1998 року, розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди.
У відповідності до ст. 264 ЦК України, перебіг позовної давності переривається вчиненням особою дії, що свідчить про визнання нею свого боргу. Довідкою ПСП «Гвардієць» підтверджується, що частково позивачу орендна плата виплачувалася, що свідчить про те, що відповідач визнає борг. Тому суд вважає, що в цій частині позовні вимоги слід задовольнити.
Позивач також просить стягнути з відповідача пеню, оскільки згідно п. 3 Договору оренди земельної ділянки (паю) укладеного сторонами 22.05.2002 року за несвоєчасну оплату орендної плати орендар повинен оплачувати пеню в розмірі 0,2% від суми заборгованості за кожен день прострочки платежу. Суд вважає, що у задоволенні цієї частини позовних вимог слід відмовити оскільки додатком №1 до договору оренди, підписаному сторонами, передбачена виплата орендної плати в грошовій, натуральній формах та в формі послуг. У судовому засіданні позивач пояснив, що він бажав отримати орендну плату тільки в грошовій формі, від отримання орендної плати в натуральній формі чи в формі послуг він відмовився. Однак укладений сторонами договір оренди передбачає три альтернативні види виплати орендної плати, і не передбачає, що орендна плата повинна виплачуватися переважно в грошовій формі. Тому суд вважає, що невиплата орендної плати сталася не з вини відповідача.
Крім того, позивач просить стягнути з відповідача судові витрати у сумі 422,67 грн., які складаються з судового збору в сумі 50,67 грн., витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи в сумі 252 грн. та витрат на правову допомогу в сумі 120 грн. Суд вважає, що ці вимоги також підлягають задоволенню в частині стягнення з відповідача судового збору та витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи. В задоволенні вимог щодо стягнення з відповідача витрат позивача на правову допомогу слід відмовити, оскільки вони не підтверджуються матеріалами справи.
Керуючись ст. 21 ч.2 Закону України «Про оренду землі» від 06.10.1998 року, ст. 264 ЦК України, ст.ст. 10, 11, 60, 88, 209, 212, 214-215 ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В:
позов задовольнити частково.
Стягнути з Приватного сільськогосподарського підприємства «Гвардієць» на користь ОСОБА_1 заборгованість з орендної плати за договором оренди від 22 травня 2002 року станом на 01 червня 2009 року в сумі 1236,14 грн., та судові витрати в сумі 302,67 грн., а всього у сумі 1538 (одна тисяча п’ятьсот тридцять вісім) грн. 81 коп.
В решті позов залишити без задоволення.
Рішення може бути оскаржене шляхом подання заяви про оскарження до Нижньогірського районного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.
Апеляційна скарга може бути подана до Апеляційного суду Автономної Республіки Крим в м. Феодосія протягом двадцяти днів після подання заяви про оскарження через Нижньогірський районний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку на його оскарження.
Головуючий:
- Номер: 2-во/653/12/16
- Опис:
- Тип справи: на заяву у цивільних справах (2-сз, 2-р, 2-во, 2-др, 2-зз,2-і)
- Номер справи: 2-1020/09
- Суд: Генічеський районний суд Херсонської області
- Суддя: Чернецька Валерія Валеріївна
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 10.05.2016
- Дата етапу: 10.06.2016
- Номер: 6/328/174/20
- Опис:
- Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
- Номер справи: 2-1020/09
- Суд: Токмацький районний суд Запорізької області
- Суддя: Чернецька Валерія Валеріївна
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 28.12.2020
- Дата етапу: 28.12.2020