справа № 2ц – 2772/09
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 вересня 2009 року Антрацитівський міськрайонний суд Луганської області в складі
головуючого судді Філіпенко Л. П. при секретарі Щербак А.М.
розглянувши у відкритому попередньому судовому засіданні цивільну справу за позовом
ОСОБА_1 до ОСОБА_2, ОСОБА_3 про визнання правочину дійсним та права власності на нерухоме майно
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 та ОСОБА_3 про визнання правочину дійсним та права власності на нерухоме майно – житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, що розташований Луганська область, Антрацитівський район, с. Іванівка, вул. Пацюка, 40.В обґрунтування позову ОСОБА_1 посилається на те, що відповідачкам у рівних долях на праві приватної власності належить нерухоме майно - житловий будинок з належними до нього господарчими і побутовими будівлями і спорудами, що знаходиться за адресою: Луганська область, Антрацитівський район, с. Іванівка, вул.. Пацюка, 40. Вказане нерухоме майно складається з житлового будинку, загальною площею – 49,6 кв.м, житловою площею - 32,4 кв.м, позначеного у плані під літерою «А», з належними до нього господарчими і побутовими будівлями і спорудами: літня кухня-Б, сараї-Г,Е, гараж–Д, погріб-Пг, споруди № 1-2. Підставою виникнення у відповідачок права власності на вказане нерухоме майно є свідоцтва про право на спадщину за заповітом, посвідчені державним нотаріусом Антрацитівської районної державної нотаріальної контори ОСОБА_4 06 серпня 2007 року, зареєстровані у реєстрі відповідно за № 1290 та № 1292. 08 липня 2009 року між сторонами був укладений у письмовій формі договір купівлі–продажу, відповідно до якого вони продали, а ОСОБА_1 купив житловий будинок з належними до нього господарчими і побутовими будівлями і спорудами, що знаходиться за адресою: Луганська область, Антрацитівський район, с. Іванівка, вул. Пацюка, 40. При укладенні договору купівлі-продажу нерухомого майна ними було погоджено всі належні умови купівлі-продажу. Зокрема, щодо ціни, передачі майна у власність, оформлення договору в нотаріальній конторі тощо. 08 липня 2009 року ОСОБА_1 заплатив відповідачкам готівкою суму еквівалентну 3000 (три тисячі) доларів США , що підтверджується розпискою. Відповідачки передали йому ключі від житлового будинку, дозволили в’їхати до нього з родиною і мешкати там, почати робити ремонт при умові сплати усіх комунальних послуг. Вони зобов’язалися у термін до 1 вересня 2009 року оформити договір купівлі-продажу нотаріально, мотивуючи це зайнятістю на роботі. ОСОБА_1 зі свого боку виконав усі умови договору купівлі-продажу, а саме з 08 липня 2009 року він з родиною мешкає у вказаному житловому будинку, , почав робити там ремонт, сплачує усі комунальні послуги. Проте до теперішнього часу відповідачки не здійснили дій щодо виконання умов договору купівлі - продажу, від нотаріального посвідчення договору ухиляються, на телефонні дзвінки не відповідають, в зв’язку з чим ОСОБА_1 змушений звернутися до суду з данним позовом про визнання за ним права власності на нерухоме майно з метою захисту свого права на нього.
У судове засідання сторони не з’явилася, просять розглянути справу за їх відсутністю, ОСОБА_1 позовни вимоги підтримує, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 позов визнали (а.с.14,15).
Суд, дослідивши докази у їх сукупності та оцінюючи їх за своїм внутрішнім переконанням, що базується на засадах відносності та припустимості доказів, доходить висновку вважати позов обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню, оскільки в судовому засіданні встановлено, що дійсно відповідачкам у рівних долях на праві приватної власності належить нерухоме майно - житловий будинок з належними до нього господарчими і побутовими будівлями і спорудами, що знаходиться за адресою: Луганська область, Антрацитівський район, с. Іванівка, вул.. Пацюка, 40. Вказане нерухоме майно складається з житлового будинку, загальною площею – 49,6 кв.м, житловою площею - 32,4 кв.м, позначеного у плані під літерою «А», з належними до нього господарчими і побутовими будівлями і спорудами: літня кухня-Б, сараї-Г,Е, гараж–Д, погріб-Пг, споруди № 1-2 (а.с.12). Підставою виникнення у відповідачок права власності на вказане нерухоме майно є свідоцтва про право на спадщину за заповітом, посвідчені державним нотаріусом Антрацитівської районної державної нотаріальної контори ОСОБА_4 06 серпня 2007 року, зареєстровані у реєстрі відповідно за № 1290 та № 1292 (а.с.13,14). 08 липня 2009 року між сторонами був укладений у письмовій формі договір купівлі–продажу, відповідно до якого вони продали, а ОСОБА_1 купив цей житловий будинок з належними до нього господарчими і побутовими будівлями і спорудами. При укладенні договору купівлі-продажу нерухомого майна ними було погоджено всі належні умови купівлі-продажу. Зокрема, щодо ціни, передачі майна у власність, оформлення договору в нотаріальній конторі тощо. 08 липня 2009 року ОСОБА_1 заплатив відповідачкам готівкою суму еквівалентну 3000 (три тисячі) доларів США , що підтверджується розпискою. Відповідачки передали йому ключі від житлового будинку, дозволили в’їхати до нього з родиною і мешкати там, почати робити ремонт при умові сплати усіх комунальних послуг. Вони зобов’язалися у термін до 1 вересня 2009 року оформити договір купівлі-продажу нотаріально (а.с.6-9).
Згідно зі ст. 209 Цивільного кодексу України правочин, вчинений у письмовій формі, підлягає нотаріальному посвідченню лише у випадках, встановлених законом або домовленістю сторін.
Відповідно до ст. 657 Цивільного Кодексу України договір купівлі-продажу майна укладається у письмовій формі і підлягає, зокрема, нотаріальному посвідченню.
Разом з тим, згідно ч. 2 ст. 220 Цивільного Кодексу України, якщо сторони домовилися щодо всіх істотних умов договору, що підтверджується письмовими доказами, і відбулося повне або часткове виконання договору, але одна із сторін ухилилася від його нотаріального посвідчення, суд може визнати такий договір дійсним. У цьому разі наступне нотаріальне посвідчення договору не вимагається.
Відповідно до ст. 328 Цивільного кодексу України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом. Відповідно до ч. 2 ст. 16 Цивільного кодексу України одним із способів захисту цивільних прав та інтересів є визнання права.
Сукупність доказів по справі вірогідно підтверджує, що визнання за ОСОБА_1 право власності на житловий будинок з господарськими й побутовими будівлями та спорудами, що розташований Луганська область, Антрацитівський район, с. Іванівка, вул. Пацюка, 40, є законним та обгрунтованим.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 10,11,60,212-215,224-233,294 ЦПК України, ст.2, 15, 16, 209, 220, 328, 657 ЦК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 про визнання права власності на нерухоме майно задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на житловий будинок загальною площею – 49,6 кв.м, житловою площею - 32,4 кв.м, позначеного у плані під літерою «А», з належними до нього господарчими і побутовими будівлями і спорудами: літня кухня-Б, сараї-Г,Е, гараж–Д, погріб-Пг, споруди № 1-2, що розташований Луганська область, Антрацитівський район, с. Іванівка, вул. Пацюка, 40.
Свідоцтва про право на спадщину за заповітом на ім’я ОСОБА_2, ОСОБА_3, посвідчені державним нотаріусом Антрацитівської районної державної нотаріальної контори ОСОБА_4 06 серпня 2007 року, зареєстровані у реєстрі відповідно за № 1290 та № 1292, вважати втратившим чинність.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Луганської області через Антрацитівський міськрайонний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження й поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч.4 ст.295 ЦПК України.
Суддя:
рішення надруковано у дорадчій кімнаті