Судове рішення #7797299

                                                                                                     № 2-662/10

З А О Ч Н Е  Р І Ш Е Н Н Я

 І М Е Н Е М   У К Р А Ї Н И

   

9 лютого 2010 року                                                                          м. Київ

            Голосіївський районний суд міста Києва у складі:

 головуючого-судді                                                              Мазурик О.Ф.,

 секретаря                                                                              Коруни О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Закритого акціонерного товариства «Кредит Європа Банк» до ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 про стягнення заборгованості за договором про надання експрес-кредиту,

В С Т А Н О В И В:

В серпні 2009 року позивач Закрите акціонерне товариство «Кредит Європа Банк», (далі ЗАТ «Кредит Європа Банк», Банк»)  звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 про стягнення заборгованості за договором про надання експрес-кредиту.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що 01.07.2008 року між ЗАТ «Кредит Європа Банк» та ОСОБА_2 укладено договір про надання експрес-кредиту № 00009-ЕL-000000001448 (далі Договір), згідно з умовами якого, Банк надав відповідачу грошові кошти на споживчі цілі на загальну суму 15 000 доларів США, строком користування на 36 місяців, із розрахунку 21% річних за час фактичного користування кредитом, а ОСОБА_2 зобов’язався повернути отриманий кредит, сплатити відсотки за користування кредитом і виконати свої зобов’язання згідно з даним договором у повному обсязі.

Зазначив, що 01.07.2008 року ОСОБА_3, ОСОБА_4 в якості забезпечення виконання зобов’язань ОСОБА_2 за кредитним договором поручилися перед позивачем за належне виконання відповідачем-1 зобов’язань за Договором № 00009-ЕL-000000001448 від 01.07.2008 року, відповідно до п. 1.6 умов надання кредиту – порука є елементом кредитного договору.

Відповідачі своїх обов’язків по договору не виконали, у зв’язку з чим станом на 14.08.2009 року в них виникла заборгованість у сумі 15 648 доларів США 29 центів.

В судовому засіданні представник позивача підтвердив зазначені в позові обставини, підтримав позовні вимоги, просив суд стягнути солідарно з відповідачів ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 заборгованість за договором про надання експрес-кредиту у сумі  15 648 доларів США 29 центів та судові витрати.

Відповідачі в судове засідання не з’явилися, належним чином повідомлені про час та місце судового засідання. Причини неявки суду не повідомили.

У відповідності до ст. 224 ЦПК України суд ухвалив постановити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів.

Вивчивши надані письмові докази у сукупності, заслухавши представника позивача, повно та всебічно дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що заявлений позов є законним, обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню в повному обсязі з наступних підстав.

Згідно зі ст. 509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати  роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Відповідно до ст. 1054 ЦК України за  кредитним  договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується  надати  грошові  кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти.

З матеріалів справи вбачається, що 01.07.2008 року між ЗАТ «Кредит Європа Банк» та ОСОБА_2 укладено договір про надання експрес-кредиту № 00009-ЕL-000000001448 (а.с. 9-10).

Згідно з п. 1.1 Договору і Умов надання та обслуговування експрес-кредитів, Банк надає ОСОБА_2 на умовах забезпеченості, повернення, строковості, платності та цільового характеру споживчий кредит за програмою «Експрес-кредитування» у розмірі 15 000 доларів США 00 центів, а клієнт зобов’язується своєчасно та в повному обсязі повернути банку одержану суму кредиту і сплатити відсотки за користування кредитом, плату за надання кредиту, плату за дострокове погашення кредиту на умовах та в порядку, передбачених Умовами надання кредитів та цим Договором.

Пунктом 1.3 Договору передбачено, що кредит надається на строк 36 місяців з кінцевим терміном повернення заборгованості за кредитом 1 липня 2011 року.

Відсотки за користування кредитом встановлюються у розмірі 21% річних (п. 1.5 Договору).

В пункті 1.11 Договору зазначено, що у цьому Договорі терміни та визначення, що написані з великої літери, мають таке ж значення, що і в Умовах надання кредиту, що є невід’ємною частиною цього договору.

Також з матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_3, ОСОБА_4 в якості забезпечення виконання зобов’язань ОСОБА_2 за кредитним договором поручилися перед позивачем за належне виконання відповідачем-1 зобов’язань за Договором № 00009-ЕL-000000001448 від 01.07.2008 року, відповідно до п. 1.6 умов надання кредиту – порука є елементом кредитного договору (а.с.9-10,12).

На підставі ч. 1 ст. 553 ЦК України за договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов’язку. Поручитель відповідає перед кредитором за порушення зобов’язання боржником.

Згідно з п.3. ст. 533 ЦК України використання іноземної валюти, а також платіжних документів в іноземній валюті при здійсненні розрахунків на території України за зобов’язаннями допускається у випадках, порядку та на умовах, встановлених законом.

Пунктом 1.5. Положення про порядок видачі Національним банком України індивідуальних ліцензій на використання іноземної валюти на території України як засобу платежу, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 14 жовтня 2004 року №  483 визначено, що використання іноземної валюти як засобу платежу без ліцензії дозволяється якщо ініціатором або отримувачем за валютною операцією є уповноважений банк (ця норма стосується лише тих операцій уповноваженого банку, на здійснення яких Національний банк видав йому банківську ліцензію та письмовий дозвіл на здійснення операції з валютними цінностями).     Оскільки ЗАТ «Кредит Європа Банк» має Ліцензію та Дозвіл на видачу кредитів у іноземній валюті, то платежі з погашення отриманого відповідачем кредиту повинні здійснюватися у валюті кредиту.

Статтею 1049 Цивільного кодексу передбачено, що позичальник зобов’язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором.

Статтею 192 ЦК України передбачено, що законним платіжним засобом, обов'язковим до приймання за номінальною вартістю на всій території України, є грошова одиниця України - гривня. Іноземна валюта може використовуватися в Україні у випадках і в порядку, встановлених законом.

Згідно з ч. З ст. 533 ЦК України використання іноземної валюти, а також платіжних документів в іноземній валюті при здійсненні розрахунків на території України за зобов'язаннями допускається у випадках, порядку та на умовах, встановлених законом.

Відповідно до Декрету Кабінету Міністрів України «Про систему валютного регулювання і валютного контролю» від 19 лютого 1993 року № 15-93 використання іноземної валюти на території України як засобу платежу можливе лише за наявності ліцензії, виданої Національним банком України.

У свою чергу п. 1.5. Положення про порядок видачі Національним банком України індивідуальних ліцензій на використання іноземної валюти на території України як засобу платежу, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 14 жовтня 2004 року № 483, передбачено якщо ініціатором або отримувачем за валютною операцією є уповноважений банк (ця норма стосується лише тих операцій уповноваженого банку, на здійснення яких Національний банк видав йому банківську ліцензію та письмовий дозвіл на здійснення операції з валютними цінностями), використання іноземної валюти як засобу платежу  -дозволяється без ліцензії.

Стаття 47 Закону України «Про банки та банківську діяльність» від 7 грудня 2000 року № 2121-111 містить перелік банківських операцій, які дозволяється здійснювати банкам, в тому числі на підставі банківської  ліцензії. До них також належать кредитні операції, зокрема, розміщення залучених коштів (гроші у національній або іноземній валюті чи їх еквівалент) від свого імені, на власних умовах та на власний ризик.ЗАТ «ПроКредит Банк» має банківську ліцензію та письмовий дозвіл на здійснення операцій з надання  кредитів в іноземній валюті.

Судом встановлено, що відповідачі порушують умови Договору та не сплачують згідно Графіку платежів, який є невід’ємною частиною Договору, основний борг та проценти.

Встановлені судом обставини підтверджуються розрахунком заборгованості за договором станом на 14.08.2009 року, відповідно до якого загальна заборгованість за кредитом, відсотками, пенею становить 15648,29 доларів США, з них: 10625,01 – сума основного боргу; 68,18 – нараховані відсотки; 1800,35 – прострочена заборгованість по кредиту; 1025,30 – прострочені відсотки; 2129,45 – пеня за прострочені платежі (а.с. 29).

Відповідно до ст. 526 ЦК України, зобов’язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутністю таких умов та вимог – відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно до ст. 1050 ЦК України якщо позичальник своєчасно не повернув суму позики, він зобов'язаний сплатити грошову суму. Він не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання.

          Таким чином, з умов укладеного між позивачем та відповідачами Договору та зі змісту наведених правових норм вбачається, що вимоги позивача заявлені у відповідності з чинним законодавством, а отже є обґрунтованими.  

          За таких підстав, коли встановлено, що з вини відповідачів зобов’язання перед позивачем не виконано, відповідачі в односторонньому порядку відмовилися виконувати взяті на себе зобов‘язання щодо погашення кредиту та відсотків, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню у повному обсязі.  

           Згідно з ч. 1 ст. 88 ЦПК України стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати.

А тому, з відповідачів ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 підлягає солідарному стягненню на користь позивача сплачений судовий збір у сумі 1204 грн. 61 коп. та витрати на інформаційно – технічне забезпечення розгляду справи судом у сумі 120 грн. 00 коп.

На підставі ст.ст. 192, 509, 526, 533, 553, 1049, 1050, 1054 ЦК України , Закону України «Про банки банківську діяльність» та керуючись ст. ст. 3, 10, 11, 57, 60, 74, 88, 208, 212 – 215, 218, 224, 225 ЦПК України, -

В И Р І Ш И В:

Позов Закритого акціонерного товариства «Кредит Європа Банк» до ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 про стягнення заборгованості за договором про надання експрес-кредиту – задовольнити.

Стягнути солідарно з ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 на користь Закритого акціонерного товариства «Кредит Європа Банк» заборгованість за договором про надання експрес-кредиту у сумі 15 648 (п’ятнадцять тисяч шістсот сорок вісім) доларів США 829 центів.

Стягнути солідарно з ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 на користь Закритого акціонерного товариства «Кредит Європа Банк» сплачений судовий збір у сумі 1 204 (одна тисяча двісті чотири) грн. 61 коп. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи судом у сумі 120 (сто двадцять) грн. 00 коп.

Рішення може бути переглянуто Голосіївським районним судом за письмовою заявою відповідача, яка може бути подана протягом десяти днів з дня отримання ним копії рішення.

Заява про апеляційне оскарження рішення може бути подана позивачем протягом десяти днів з дня його проголошення до Апеляційного суду м. Києва через Голосіївський районний суд м. Києва.

Апеляційна скарга на рішення може бути подана протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження до Апеляційного суду м. Києва через Голосіївський районний суд м. Києва.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційне скарга не була подана у зазначений строк, рішення набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

         

Суддя              

           

  • Номер: Б/н 538
  • Опис: про визнання незаконним рішення комісії по трудових спорах, наказів керівника закладу охорони здоров”я про оголошення догани та стягнення частини заробітної плати
  • Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
  • Номер справи: 2-662/10
  • Суд: Дарницький районний суд міста Києва
  • Суддя: Мазурик Олена Федорівна
  • Результати справи:
  • Етап діла: Зареєстровано
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 28.09.2015
  • Дата етапу: 28.09.2015
  • Номер: 6/297/9/16
  • Опис: про визначення частки майна
  • Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
  • Номер справи: 2-662/10
  • Суд: Берегівський районний суд Закарпатської області
  • Суддя: Мазурик Олена Федорівна
  • Результати справи: постановлено ухвалу про повне або часткове скасування рішення і передано справу на новий розгляд до суду першої або апеляційної інстанції
  • Етап діла: Розглянуто у касаційній інстанції
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 06.11.2015
  • Дата етапу: 20.09.2016
  • Номер: 6/727/41/19
  • Опис:
  • Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
  • Номер справи: 2-662/10
  • Суд: Шевченківський районний суд м. Чернівців
  • Суддя: Мазурик Олена Федорівна
  • Результати справи:
  • Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 12.02.2019
  • Дата етапу: 24.05.2019
  • Номер: 2-662/10
  • Опис: про визнання протиправною бездіяльність УПФУ в Талалаївському районі та зобов'язання здійснити нарахування і виплату доплати до пенсії дітям війни
  • Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
  • Номер справи: 2-662/10
  • Суд: Талалаївський районний суд Чернігівської області 
  • Суддя: Мазурик Олена Федорівна
  • Результати справи:
  • Етап діла: Відмовлено у відкритті провадження
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 16.07.2010
  • Дата етапу: 16.07.2010
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація