АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 січня 2010 року м. Чернівці
Колегія суддів судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Чернівецької області у складі:
головуючого Галичанського А.Д.
суддів: Перепелюк І.Б., Яремка В.В.
секретар Максименко Д.Р.
з участю представника позивача Аствацатрян Н.І., представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_3 на додаткову ухвалу Заставнівського районного суду від 14 жовтня 2009 року в справі за позовом Публічного акціонерного товариства «ОТП Банк» до ОСОБА_3 про стягнення заборгованості за кредитним договором,
встановила:
У квітні 2009 року Публічне акціонерне товариство «ОТП Банк» (далі – ПАТ «ОТП Банк») звернулося до суду з позовом до ОСОБА_4 про стягнення заборгованості за кредитним договором у розмірі 5868163 грн. 67 коп.
З метою забезпечення позову представник ПАТ «ОТП Банк» в серпні 2009 року звернувся до суду із заявою про забезпечення позову.
Додатковою ухвалою Заставнівського районного суду від 14 жовтня 2009 року заяву задоволено.
Тимчасово обмежено відповідача ОСОБА_3 у праві виїзду за межі України до моменту виконання ним своїх боргових зобов’язань.
В апеляційній скарзі ОСОБА_4 просить додаткову ухвалу суду скасувати та постановити нову ухвалу, якою відмовити у забезпечені позову.
Посилається на неповне з’ясування фактичних обставин справи, невідповідність висновків суду обставинам справи, порушення норм процесуального права.
Колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Задовольняючи заяву представника ПАТ «ОТП Банк» та забезпечуючи позов шляхом тимчасового обмеження відповідача ОСОБА_3 у праві виїзду за межі України до моменту виконання ним своїх боргових зобов’язань, суд першої інстанції виходив з того, що позов може бути забезпечений забороною вчиняти певні дії, а згідно ст. 6 Закону України «Про порядок виїзду з України та в’їзд в Україну» громадянинові України може бути тимчасово відмовлено у виїзді за кордон у випадках, якщо до нього подано цивільний позов до суду.
Проте з такими висновками суду першої інстанції погодитись не можна, оскільки суд дійшов їх внаслідок порушення норм процесуального права.
Це відповідно до п. 2 ст. 312 Цивільного процесуального кодексу України(далі – ЦПК) є підставою для скасування ухвали суду першої інстанції та постановленням нової ухвали про відмову у задоволенні заяви про забезпечення позову шляхом тимчасового обмеження відповідача ОСОБА_4 у праві виїзду за межі України.
Відповідно до ст. 151 ЦПК суд за заявою осіб, які беруть участь у справі, може вжити заходи забезпечення позову.
Згідно ст. 152 ЦПК позов забезпечується накладенням арешту на майно або грошові кошти, що належать відповідачеві і знаходяться у нього або в інших осіб; забороною вчиняти певні дії; встановленням обов'язку вчинити певні дії; забороною іншим особам здійснювати платежі або передавати майно відповідачеві чи виконувати щодо нього інші зобов'язання; зупиненням продажу арештованого майна, якщо подано позов про звільнення майна з-під арешту; зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа, який оскаржується боржником у судовому порядку; передачею речі, яка є предметом спору, на зберігання іншим особам.
У разі необхідності судом можуть бути застосовані інші види забезпечення позову. Суд може застосувати кілька видів забезпечення позову.
Як роз’яснив Пленум Верховного Суду України у п. 3 постанови № 9 від 22 грудня 2006 року «Про практику застосування судами цивільного процесуального законодавства при розгляді заяв про забезпечення позову» згідно з п. 1 ч. 1 ст. 152 ЦПК позов майнового характеру дозволяється забезпечувати шляхом накладення арешту на майно або грошові кошти, що належать відповідачеві і знаходяться у нього або в інших осіб.
Заявлений ПАТ «ОТП Банк» позов у даній справі є позовом майнового характеру, а тому може бути забезпечений шляхом накладення арешту на майно або грошові кошти, що належать відповідачеві і знаходяться у нього або в інших осіб.
Що ж стосується клопотання позивача про забезпечення позову шляхом тимчасового обмеження відповідача ОСОБА_3 у праві виїзду за межі України, то воно є необґрунтованим.
Забезпечення позову –– це сукупність процесуальних дій, які гарантують виконання рішення суду в разі задоволення позовних вимог.
Згідно ч. 1 ст. 2 ЦПК цивільне судочинство здійснюється відповідно до Конституції України, цього Кодексу та Закону України «Про міжнародне приватне право».
Закон України «Про порядок виїзду з України та в’їзд в Україну», на який посилається позивач, регулює порядок здійснення права громадян України на виїзд з України і в'їзд в Україну, порядок оформлення документів для зарубіжних поїздок, визначає випадки тимчасового обмеження права громадян на виїзд з України і встановлює порядок розв'язання спорів у цій сфері (ст.1).
Таким чином норми згаданого Закону України регулюють публічно-правові відносини, а тому не можуть бути застосовані при вирішення у цивільній справі питання забезпечення позову шляхом тимчасового обмеження фізичних осіб у праві виїзду за межі України.
На підставі наведеного та керуючись 307, 312 ЦПК України, колегія суддів
ухвалила:
Апеляційну скаргу ОСОБА_3 задовольнити.
Додаткову ухвалу Заставнівського районного суду від 14 жовтня 2009 року скасувати.
У задоволенні клопотання Публічного акціонерного товариства «ОТП Банк» про забезпечення позову відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та в касаційному порядку оскарженню не підлягає.
Головуючий
Судді: