Судове рішення #7788490

                                                                       

                                                                                                                                             

                                                П О С Т А Н О В А                                                                    І М Е Н Е М     У К Р А Ї Н И

16 лютого  2010 року                                                    Справа № 2-а-346/10            

Красноармійський міськрайонний суд Донецької області у складі:


Головуючого судді ОСОБА_1

при секретарі ОСОБА_2



розглянувши у відкритому судовому засіданні      в залі суду в м. Красноармійську адміністративну справу

за позовом ОСОБА_3

до ОСОБА_4 праці та соціального захисту населення м. Красноармійська  Донецької області

про стягнення недоотриманої допомоги на оздоровлення за 2008 рік


                                                                                  В С Т А Н О В И В:                                                                         Позивач ОСОБА_3  звернувся  до суду з адміністративним позовом до  ОСОБА_4 праці та соціального захисту населення м. Красноармійська Донецької області про стягнення недоотриманої допомоги на оздоровлення за 2008 рік в розмірі 2605,00 грн.

    В обґрунтування позову вказав, що  він має статус громадянина, постраждалого від наслідків Чорнобильської катастрофи, 2 групи інвалідності.        

Відповідно до ст.48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» йому, як учаснику ліквідації аварії на ЧАЕС інваліду 2 групи, передбачена щорічна компенсаційна виплата за шкоду, заподіяну здоров’ю  в розмірі чотирьох мінімальних заробітних плат. Розмір мінімальної заробітної плати визначається на момент виплати.                             Відповідач,  в порушення вищеназваного закону виплатив компенсацію на оздоровлення в 2008 році – 120,00 грн.

Позивач  недоотримав щорічну компенсацію за шкоду, заподіяну здоров’ю за 2008 рік в розмірі 2605,00 грн., тому просить  стягнути цю суму з відповідача.

 В судове засідання  позивач не з»явився, про час і місце розгляду справи повідомлений належним чином, надав заяву про розгляд справи у його відсутність, в якій зазначив, що на задоволенні позовних вимог наполягає в повному обсязі.

Представник відповідача в судове засідання не з»явився, про час і місце розгляду справи повідомлений належним чином, надав заяву про розгляд справи у його відсутність та заперечення проти позову.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне:

Позивач ОСОБА_3   віднесений до першої категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням серії А № 091673, визнаний інвалідом 2 групи внаслідок захворювання, отриманого при ліквідації аварії (а.с.4).

Згідно довідки, відповідач сплатив позивачеві щорічну допомогу на оздоровлення за 2008 рік  в розмірі 120,00 грн. 20.10.2008 року (а.с. 6).

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

    Статтею 92 Конституції України встановлено, що виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод, основні обов’язки  громадянина.

    Постановою Кабінета Міністрів України від 26 липня 1996 р. № 836 всупереч Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, якій встановив розмір щорічної допомоги як величину, кратну відносно до розміру мінімальної заробітної плати, визначену законом на час здійснення виплати, установлені конкретні розміри такої допомоги в твердій грошовій сумі, зокрема, для осіб, постраждалих першої категорії, - 21 грн. 50 коп., а на 2005-2007 р.р.- у розмірі 90 грн. згідно постанови Кабінету Міністрів № 562 від 12.07.2005 р.

    Між тим, з моменту прийняття вказаної постанови встановлені нею розміри щорічної допомоги залишалися незмінними до 2005 р., коли був встановлений розмір такої допомоги в сумі 90 грн., у той час як Верховною Радою України неодноразово змінювався розмір мінімальної заробітної плати, щорічно затверджувався новий державний бюджет.

    Відповідно до ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справ керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією  та законами України. Суд вирішує справи на підставі Конституції  та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією  та законами України. У разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

    Таким чином, оскільки до 1 січня 2006 р.  правова норма про розмір щорічної допомоги на оздоровлення, встановлена ст. 48 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, була діючою, виходячи із загальних засад пріорітетності законів над урядовими нормативними актами, при вирішенні даного спору підлягають застосуванню ст. 48 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”,  ст. 59 Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік», яким встановлений розмір мінімальної заробітної плати на 2008 рік: з 1 січня 2008 року   -  515 грн.; з 1 квітня 2008 року – 525 грн.; з 1 жовтня 2008 року – 545 грн. та з 1 грудня 2008 року – 605 грн. на місяць.

Згідно розділу П пункту 28 підпункту 11 Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення  змін до деяких законодавчих актів України» текст статті 48  Закону України « Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» викладено в такій редакції: «Одноразова компенсація учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи, та сім»ям, які втратили годувальника із числа осіб, віднесених до учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та смерть яких пов»язана з Чорнобильською катастрофою, щорічна допомога на оздоровлення виплачується в порядку на розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України».

Поряд з цим, 22.05.2008 року Конституційним Судом України у справі № 1-28/2008 (справа щодо предмета та змісту закону про Державний бюджет України) ухвалено Рішення № 10-рп/2008,   відповідно до якого, визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення, зокрема, пунктів 24-34 розділу П «Внесення змін до деяких  законодавчих актів України» Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України».

Конституційний Суд України відзначив, що законом про Держбюджет не можна вносити зміни до інших законів, зупиняти їх дію чи скасовувати їх, оскільки з об»єктивних причин це створює протиріччя у законодавстві, і як наслідок – скасування та обмеження прав і свобод людини і громадянина.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що дії відповідача щодо виплати компенсації на оздоровлення позивачу  за 2008 рік  у розмірах менших від п»яти мінімальних заробітних плат   є протиправними.

Разом з тим, адміністративний суд може лише визнавати дії суб»єктів владних повноважень незаконними та покласти обов»язок на відповідача провести нарахування та виплату належних сум відповідно до закону за відповідний рік, і не є уповноваженим органом проводи розрахунок суми заборгованості.

    Таким чином, позов підлягає задоволенню частково, при цьому суд вважає за необхідне зобов»язати відповідача ОСОБА_4 праці та соціального захисту населення Красноармійської міської ради провести нарахування та виплату на користь позивача ОСОБА_3 належних сум одноразової щорічної грошової допомоги на оздоровлення в розмірі п»яти мінімальних заробітних плат, які були встановлені на час виплати допомоги, тобто на 20.10.2008 року.

    Оскільки відповідач є державною бюджетною установою, суд вважає можливим у відповідності до ст. 88 КАС України звільнити його від сплати судових витрат на користь держави.

На підставі Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-XII від 28.02.1991р., Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»,  керуючись ст. ст. 11, 17-20, 69-72, 86, 94, 128, 158-163, 167,  254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,    

       

                                       П О С Т А Н О В И В :    

Позов ОСОБА_3 до ОСОБА_4 праці та соціального захисту населення м. Красноармійська Донецької області про стягнення  недоотриманої допомоги  на оздоровлення за 2008 рік задовольнити частково.

Визнати протиправними дії ОСОБА_4 праці та соціального захисту населення Красноармійської міської ради Донецької області щодо відмови у виплаті ОСОБА_3 одноразової щорічної грошової допомоги на оздоровлення в розмірі п»яти мінімальних заробітних плат за 2008 рік.

Зобов»язати ОСОБА_4 праці та соціального захисту населення Красноармійської міської ради Донецької області провести нарахування та виплату ОСОБА_3 одноразової щорічної грошової допомоги на оздоровлення в розмірі п»яти мінімальних заробітних плат за 2008 рік за рахунок коштів Державного бюджету України.

Постанова постановлена у нарадчій кімнаті.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження.                                             Заяву про апеляційне оскарження постанови суду може бути подано протягом десяти днів з дня проголошення до Донецького апеляційного адміністративного суду через Красноармійський міськрайонний суд.    

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Красноармійський міськрайонний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.                     Апеляційна скарга  може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

                                               

Суддя                                    

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація