АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 22ц-2605/2009
Категорія 23 Головуючий по 1 інстанції
Резнік Ю.В.
Доповідач в апеляційній
інстанції Ювшин В.І.
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 грудня 2009 року м. Черкаси
Колегія суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Черкаської області у складі головуючого: Ювшина В.І.
суддів: Сіренка Ю.В., Скіця М.І.
при секретарі Пономаренко Ю.І.
позивачів
представника відповідача Козовий О.Д.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «Айова» на рішення Уманського міськрайонного суду Черкаської області від 16 жовтня 2009 року по справі за позовом ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16 до ТОВ «Айова» про розірвання договору оренди, -
в с т а н о в и л а :
ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_17, ОСОБА_9., ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_19 та ОСОБА_16 звернулись до суду з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю «Айова» про розірвання договору оренди земельного паю, посилаючись на те, що вони є власниками замельної ділянки (паю) відповідно до державного акту про право власності на землю. В 2006 році між ними та ТОВ «Айова» було укладено договори оренди щодо належної їм замельних ділянок строком на десять років. Вважаючи, що відповідач недобросовісно виконує всі умови договору, не виплачує орендну плату в належному розмірі, не використовує всю взяту в оренду землю за призначенням, а тому просили суд розірвати договори оренди земельних ділянок.
Рішенням Уманського міськрайонного суду Черкаської області від 16 жовтня 2009 року позовні вимоги позивачів задоволено. Розірвано договори оренди земельних ділянок, укладених в червні-липні 2006 року між ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 ОСОБА_7, ОСОБА_17, ОСОБА_9., ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_19, ОСОБА_16 з однієї сторони та ТОВ «Айова» з іншої сторони. Вирішено питання про судові витрати.
В апеляційній скарзі ТОВ «Айова» просить рішення Уманського міськрайонного суду Черкаської області від 16 жовтня 2009 року скасувати, та ухвалити нове рішення, яким відмовити позивачам в задоволенні їх позовних вимог, вважаючи що суд першої інстанції неправильно застосував норми матеріального та процесуального права при вирішенні даного спору.
Заслухавши сторони, дослідивши матеріали справи та перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів переходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає до задоволення з наступних підстав.
Відповідно до роз’яснень Пленуму Верховного Суду України, що викладені в п. 1 Постанови від 29.12.1976 року №11 «Про судове рішення», рішення є законним тоді, коли суд, виконавши всі вимоги процесуального законодавства і всебічно перевіривши обставини, вирішив справу у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин.
Обґрунтованим визнається рішення, в якому повністю відображені обставини, що мають значення для даної справи, висновки суду про встановлені обставини і правові наслідки є вичерпними, відповідають дійсності і підтверджуються достовірними доказами, дослідженими в судовому засіданні.
Рішення суду першої інстанції не відповідає зазначеним вимогам, оскільки ґрунтується не на повному і об’єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин в справи в сукупності.
Вирішуючи питання про розірвання договорів оренди землі, суд першої інстанції всупереч вимогам ч. 4 ст. 60 ЦПК України, свій висновок про невиконання умов договору оренди зробив на припущеннях, що суперечить закону.
Тому такі висновками суду першої інстанції не відповідають встановленим правовідносинам та наданим сторонами доказам.
Позивачі на підставі державних актів про право власності на землю є власниками земельних ділянок (паїв) площею 2,67 га кожен. В 2006 році сторони уклали договори оренди земельних ділянок строком на десять років для сільськогосподарського використання.
Згідно з умовами зазначених договорів орендар зобов’язувався сплачувати орендодавцю плату в серпні, а остаточний розрахунок до 31 грудня поточного року в розмірі 1,5% від проіндексованої грошової оцінки земельної ділянки, яка здійснюється в натуральній і відробітковій формі.
Відповідно до частин 1 і 2 ст. 21 Закону України «Про оренду землі» орендна плата за землю – це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди.
Пунктом 1 Указу Президента України №92 від 02.02.2007 року ( в редакції Указу №725 від 19.08.2008 року) визнано одним із пріоритетних завдань пореформеного розвитку аграрного сектору економіки забезпечення підвищення рівня соціального захисту населення, зокрема шляхом запровадження плати за оренду земельних ділянок сільськогосподарського призначення, земельних часток (паїв) у розмірі не менше 3% визначеної відповідно до законодавства вартості земельної ділянки, земельної частки (паю) та поступового збільшення цієї плати залежно від результатів господарської діяльності та фінансово-економічного стану орендаря.
Тобто, ця норма указу, зміни до якого були прийняті після укладення сторонами договору, має рекомендаційний характер, а тому не може бути підставою для зміни умов договору оренди, за якими сторони досягли домовленості під час його укладання.
Після досягнення сторонами домовленості з питань орендної плати та інших істотних умов, передбачених ч. 2 ст. 14 Закону України «Про оренду землі», підписання договору оренди та його реєстрації він набув чинності та може бути змінений лише за взаємною згодою сторін, зокрема і в частині розміру орендної плати ( ст. 638 ЦК України, статті 16, 21, 25 Закону України «Про оренду землі»).
Добровільно дійти взаємної згоди на зміну умов договору сторонами не було досягнуто.
Тому посилання позивачів на невиконання відповідачем Указу Президента України від 19 серпня 2008 року безпідставне.
Відповідно до договору оренди нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить14216 гривень.
Згідно зі ст. 23 Закону України від 03 липня 1992 року №2535 «Про плату за землю» грошова оцінка земельної ділянки проводиться Державним комітетом України по земельним ресурсам за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України.
Грошова оцінка земельної ділянки щороку за станом на 01 січня уточнюється на коефіцієнт індексації, порядок проведення якої затверджується Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 1 Порядку проведення індексації грошової оцінки земель, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №783 від 12 травня 2000 року, установлено, що грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель сільськогосподарського призначення індексується станом на 01 січня поточного року.
Державний комітет України по земельних ресурсах встановив коефіцієнт індексації станом на 01 січня 2008 року -2,623 (лист від 10.01.2008 року) і на 01.01.2009 року – 3,022 (лист від 09.01.2009 року).
З урахуванням вказаних коефіцієнтів індексації і проводилась орендна плата за землю.
Відробіткова форма оплати проводиться за заявами орендодавців.
Позовні вимоги про розірвання договору оренди в зв’язку із нераціональним використанням землі не ставився. Крім того, частина земель не була оброблена в зв’язку з правилами сівозміни та була залишена під пар. Позивачами не надано доказів того, що залишення згідно сівозміни частини орендованої землі під пар погіршує її родючість.
Так як рішення суду першої інстанції постановлено з порушенням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення спору по суті, то рішення суду першої інстанції підлягає до скасування з ухваленням нового рішення, яким позивачам необхідно відмовити в задоволенні їх позовних вимог про розірвання договорів оренди землі.
Керуючись ст. ст. 301, 303, 304, 307, ст. 309, 316 ЦПК України, колегія суддів, -
В И Р І Ш И Л А :
Апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «Айова» на рішення Уманського міськрайонного суду Черкаської області від 16 жовтня 2009 року задоволити.
Рішення Уманського міськрайонного суду Черкаської області від 16 жовтня 2009 року скасувати.
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16 до ТОВ «Айова» про розірвання договорів оренди, - відмовити.
Рішення суду апеляційної інстанції набирає законної сили негайно після його проголошення, але може бути оскаржено до суду касаційної інстанції на протязі двох місяців, починаючи з дня його проголошення.
Головуючий /підпис/
Судді /підписи/
Згідно з оригіналом
Суддя В.І.Ювшин