АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 22ц -2315/2009 р. Головуючий по першій інстанції
Категорія: 23 Прокулевич В.С.
Доповідач в апеляційній інстанції
Корнієнко Н.В.
РІШЕННЯ
іменем України
22 грудня 2009 року Колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Черкаської області в складі:
головуючого Бурлаки В.О.
суддів Корнієнко Н.В., Гончар Н.І.
при секретарі Кияниченко Л.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Черкаси апеляційну скаргу ТОВ «Айова» на рішення Уманського міськрайонного суду Черкаської області від 14 вересня 2009 року по справі за позовом ОСОБА_3 до товариства з обмеженою відповідальністю «Айова» про розірвання договору оренди земельної ділянки, -
встановила:
17 лютого 2009 року ОСОБА_3 звернулася до суду з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю «Айова» про розірвання договору оренди земельної ділянки, мотивуючи вимоги тим, що між нею та ТОВ «Айова» 2 червня 2006 року було укладено договір оренди земельної ділянки площею 2, 7651 га, яка знаходиться в адмінмежах Рогівської сільської ради Уманського району Черкаської області, терміном на десять років із орендною платою 543,98 грн. в рік.
Згідно даного договору оренди, була визначена орендна плата, умови використання земельної ділянки права та обов’язки сторін, зміна умов договору та припинення його дії.
Відповідач порушує умови договору, не виплачує орендну плату в розмірі 3 % від її проіндексованої вартості земельної ділянки та не приводить договори оренди у відповідність до законодавства, порушуючи цим самим вимоги Указу Президента України № 725/2008 від 19.08.2008 року «Про невідкладні заходи щодо захисту власників земельних ділянок та земельних часток (паїв) та умови п.13 Договору оренди.
Керівництву ТОВ «Айова» пропонувалося внести зміни в договори оренди з метою збільшення орендної плати до 3%. Проте жодних заходів щодо такого підвищення ними не вжито.
Посилається також на те, що вона, як землевласник має право вільно розпоряджатися власним паєм, тому після розірвання договору земельних ділянок має намір передати іншому орендарю.
Тому ОСОБА_3 просила суд розірвати договір оренди земельної ділянки від 2 червня 2006 року, судові витрати віднести за рахунок відповідача.
Рішенням Уманського міськрайонного суду Черкаської області від 14 вересня 2009 року позов ОСОБА_3 задоволено.
Вирішено розірвати договір оренди земельної ділянки, укладений між ОСОБА_3 та ТОВ «Айова» від 2 червня 2006 року.
Стягнуто з ТОВ «Айова» судові витрати на користь позивачки в розмірі 44,21 грн.
В апеляційній скарзі ТОВ «Айова» просить скасувати дане рішення, як таке, що ухвалене з порушенням норм процесуального права, неправильним застосуванням норм матеріального права, неповним з’ясуванням судом обставин, що мають значення для справи, ухваливши по справі нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог повністю.
Заслухавши учасників судового розгляду, вивчивши матеріали справи та доводи апеляції, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає до задоволення.
Ухвалюючи рішення про задоволення позову, суд першої інстанції виходив з того, що не проведено підвищення орендної плати до 3 відсотків, порушуються умови використання землі, що призводить до погіршення родючості землі, в тому числі в 2009 році земельна ділянка не оброблена та не засіяна, не була проіндексована грошова оцінка земельної ділянки Вказані фактори є істотним порушенням договору оренди земельної ділянки, а тому такий договір необхідно розірвати.
Але такі висновки суду не відповідають обставинам справи, нормам матеріального і процесуального права.
Встановлено, що позивач на підставі державного акту про право власності на землю є власником земельної ділянки площею 2,7651 га.
2 червня 2006 року сторони уклали договір оренди земельної ділянки строком на 10 років для сільськогосподарського використання .
Згідно з умовами зазначеного договору орендар зобов'язувався сплачувати орендодавцю плату в серпні, а остаточний розрахунок до 31 грудня поточного року в розмірі 1,5 % від проіндексованої грошової оцінки земельної ділянки, яка здійснюється в грошовій формі і яка становить 543 грн. 98 коп.
Відповідно до частин 1 і 2 ст. 21 Закону України " Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельної ділянки.
Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди.
Пунктом 1 Указу Президента України № 92 від 02.02.2007 року ( в редакції Указу № 725 від 19. 08.2008 року) визнано одним із пріоритетних завдань пореформеного розвитку аграрного сектора економіки забезпечення підвищення рівня соціального захисту сільського населення, зокрема шляхом запровадження плати за оренду земельних ділянок сільськогосподарського призначення, земельних часток (паїв) у розмірі не менше 3 % визначеної відповідно до законодавства вартості земельної ділянки, земельної частки (паю) та поступового збільшення цієї плати залежно від результатів господарської діяльності та фінансово - економічного стану орендаря.
Тобто, ця норма Указу, зміни до якого були прийняті після укладення сторонами договору, має рекомендаційний характер, а тому не може бути підставою для зміни умов договору оренди, за яким сторони досягли домовленості під час його укладення.
Після досягнення сторонами домовленості з питань орендної плати та інших істотних умов, передбачених ч. 2 ст. 14 Закону України "Про оренду землі", підписання договору оренди та його реєстрації він набуває чинності та може бути змінений лише за взаємною згодою сторін, зокрема і в частині розміру орендної плати ( ст. 638 ЦК України, статті 16, 21, 25 Закону України «Про оренду землі» ).
Позивач не звертався до відповідача про зміну умов договору оренди.
Взаємної згоди сторін на зміну умов договору не було досягнуто.
Тому посилання позивача на невиконання відповідачем Указу Президента України від 19 серпня 2008 року безпідставне.
Відповідно до договору оренди нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 14 216 грн.
Згідно зі ст. 23 Закону України від 03 липня 1992 року № 2535 "Про плату за землю" грошова оцінка земельної ділянки проводиться Державним комітетом України по земельних ресурсах за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України.
Грошова оцінка земельної ділянки щороку за станом на 01 січня уточнюється на коефіцієнт індексації, порядок проведення якої затверджується Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 1 Порядку проведення індексації грошової оцінки земель, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 783 від 12 травня 2000 року установлено, що грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель сільськогосподарського призначення індексується станом на 01 січня поточного року.
Державний комітет України по земельних ресурсах встановив коефіцієнт індексації станом на 01 січня 2008 року - 2,623 ( лист від 10.01. 2008 року)і на 01.01.2009 року - 3,022 ( лист від 09.01.2009 року).
З урахуванням вказаних коефіцієнтів індексації і проводилась орендна плата за землю.
Орендна плата за 2007 рік склала 543,98 грн.; за 2008 рік - 559,20 грн.
За згодою позивачки орендної плати була проведена у натуральній формі оплати з видачею 602 кг пшениці, виходячи із вартості 790 грн. за 1000 кг на суму 475грн.58 коп. та сплачено податку в розмірі 83,88 грн. Одержання орендної плати підтверджується відомостями.
Позовні вимоги про розірвання договору оренди в зв'язку із нераціональним використанням землі не ставилися.
В зв'язку із вищевикладеним в задоволенні позову необхідно відмовити.
Слід зауважити, що за клопотанням сторін справа відкладалася слуханням для укладення мирової угоди по даному питанню, оскільки ТОВ "Айова" має намір підвищити розмір орендної плати до 3% від вартості паю в подальшому і за 2009 рік в тому числі. Проте орендодавці, як видно з протоколу зборів від 12.12.2009 року (додається ), відмовилися від укладення такої угоди, наполягаючи на розірванні договорів оренди.
Керуючись ст.ст. 303, 307, 309, 314, 316 ЦПК України, ст. 31, 32 Закону України "Про оренду землі", судова колегія, -
в и р і ш и л а :
Апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "Айова" задоволити.
Рішення Уманського районного суду Черкаської області від 14 вересня 2009 року скасувати.
В задоволенні позову ОСОБА_3 до товариства з обмеженою відповідальністю "Айова" про дострокове розірвання договору оренди земельної ділянки - відмовити.
Рішення апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку протягом двох місяців до суду касаційної інстанції.
Головуючий: підпис
Судді: підписи
Згідно з оригіналом
Суддя Н.В.Корнієнко