УКРАЇНА
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 22ц-504 Головуючий у 1-й інстанції : Ткаченко Н.В.
Категорія -27 Доповідач : Кіктенко Л.М.
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
1 лютого 2010 року Колегія суддів судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Дніпропетровської області в складі:
головуючого - Бараннік О.П..
суддів - Кіктенко Л.М. , Пищиди М.М.
при секретарі - Лещинській О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську
цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на ухвалу судді Жовтневого районного суду міста Дніпропетровська від 15 вересня 2009 року за позовом Публічного акціонерного товариства комерційний банк «Приват Банк» до ОСОБА_1 , Товариства з обмеженою відповідальністю «Українське фінансове агентство «Верус»про стягнення заборгованості ,-
В с т а н о в и л а :
Ухвалою судді Жовтневого районного суду міста Дніпропетровська від 15 вересня 2009 року відкрите провадження у цивільній справі №»-10487/09 за позовом ПАТ КБ «Приват Банк» до відповідачів: ОСОБА_1, Товариства з обмеженою відповідальністю «Українське фінансове агентство «Верус» про стягнення заборгованості.
В апеляційній скарзі ОСОБА_1 ставить питання про скасування ухвали судді та повернення заяви позивачеві, посилаючись на порушення норм процесуального права.
Вивчивши матеріали справи, перевіривши законність та обґрунтованість ухвали судді в межах доводів апеляційної скарги і заявлених вимог , колегія суддів вважає , що скарга підлягає частковому задоволенню , а ухвала судді скасуванню з наступних підстав.
Відповідно до вимог ст..109 ЦПК України позови до фізичних осіб пред*являються в суд за місцем їх проживання.
Згідно вимог ч.1 ст. 113 ЦПК України позови до кількох відповідачів , які проживають або знаходяться в різних місцях, пред*являються за місцем проживання або місцезнаходженням одного з відповідачів за вибором позивача.
З матеріалів справи убачається, що позивач пред*явив позов до двох відповідачів та посилався на ст.. 32 ЦПК України, якою передбачено, що участь у справі кількох відповідачів допускається, якщо предметом спору є спільні права та обов*язки.
При цьому позивач виходив з того , що відповідачі у кредитних правовідносинах діють як солідарні боржники, предметом спору є однорідні права та обов*язки, що випливають з кредитних договорів та договорів поруки.
З позовних вимог убачається, що сума наданого кредиту ОСОБА_1, термін користування нею, відсоткові ставки за користування кредитом є різними, отже вимоги не пов*язані між собою і предмети позову є різними.
Спірні правовідносини за матеріально-правовим критерієм об*єднані солідарним обов*язком боржника і поручителя повернути кредитору(позивачу) борг , отже, характер співучасті спірних матеріальних правовідносин дозволяє розглянути справу по відношенню до будь-якого із суб*єктів в окремому процесі.
Позивачем заявлено позов за місцезнаходженням Товариства «УФА «Верус», з яким укладено договір поруки №467 від 12 січня 2009 року(а.с.7), у пункті 2 якого , передбачено розмір відповідальності поручителя перед кредитором (позивачем) та обмежується сумою,зазначеною в Додатку №1 до цього договору.
Тому договір поруки не містить істотних умов:найменування боржника,суми, в межах якої поручитель несе відповідальність , підстави виникнення обов*язку боржника та відсутня підстава об*єднання позовних вимог солідарним обов*язком, не зазначено , що включає сума 200 грн., яка заявлена солідарно до стягнення з Товариства «УФА «Верус» та ОСОБА_1, відсутній її розрахунок.
Таким чином , договір поруки №467 від 12 січня 2009 року не надає позивачу право на вибір підсудності за місцезнаходженням Товариства «УФА «Верус» у Жовтневому районі міста Дніпропетровська.
Також, відкриваючи провадження по даній справі, суд не звернув належної уваги , що згідно вимог ст.16 ЦПК України не допускається об*єднання в одне провадження вимог, які підлягають розгляду за правилами різних видів судочинства та не з*ясував , чи може бути у зв*язку з цим відкрите провадження у цій частині в суді цивільної юрисдикції та в частині заявлених до ОСОБА_1 вимог з урахуванням ч.1 ст.109 ЦПК України про пред*явлення позовів до фізичних осіб за місцем їх проживання.
За таких обставин колегія суддів вважає , що при ухваленні оскаржуваної ухвали суддею були порушені норми процесуального права і на підставі п.3 ст. 312 ЦПК України ухвала підлягає скасуванню з передачею даного питання на новий розгляд.
Керуючись ст.,ст.. 209, 303, 307, п.3 ст.312 , 314 ЦПК України, колегія суддів , -
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.
Ухвалу судді Жовтневого районного суду міста Дніпропетровська від 15 вересня 2009 року скасувати.
Справу повернути до того ж суду для нового вирішення питання.
Ухвала Апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення і оскарженню не підлягає , бо не перешкоджає подальшому провадженню у справі.
Головуючий :
Судді :