Судове рішення #7728781

Справа № 2-а-2405

2010 року

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 січня 2010 року                                                      с. Покотилівка

    Харківський районний суд Харківської області в складі:

головуючого судді Назаренко О.В.,

за участі секретаря Шевчук А.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 довіреної особи кандидата на пост Президента України Тимошенко Юлії Володимирівни до дільничної виборчої комісії № 49 Територіального виборчого округу № 183 про оскарження дій дільничної виборчої комісії під час виборів,

УСТАНОВИВ:

    19.01.2010 року до суду подано позов ОСОБА_1 довіреної особи кандидата на пост Президента України Тимошенко Юлії Володимирівни до дільничної виборчої комісії № 49 Територіального виборчого округу № 183, в якому позивач просить суд визнати голосування на виборчій дільниці № 49 територіального виборчого округу № 183 таким, що було проведено з порушеннями Закону України «Про вибори Президента України», посилаючись в позові на те, що суть порушення полягає у незаконному прийнятті рішень дільничною виборчою комісією про внесення уточнень у списки виборців безпосередньо у день голосування, а також просила суд заборонити в подальшому приймати такі рішення.

    Позивач подала суду заяву, в якій просила суд розглянути справу за її відсутності, позов підтримала в повному обсязі.

    Відповідач повідомлений про час і місце судового засідання належним чином телефонограмою, направленою як до дільничної виборчої комісії так і до окружної виборчої комісії, але представник відповідача в судове засідання не з’явився, причин неявки суду не повідомив, тому суд розглянув справу за відсутності представника відповідача.

    Перевіривши в судовому засідання письмову заяву позивача і дослідивши надані суду докази, судом встановлено наступне.

З наданих позивачем актів від 17.01.2010 року відомо, що 17 січня 2010 року о 16-50 год., 17-00 час., 18-15 час. під час голосування на виборчій дільниці № 49 територіального виборчого округу № 183 виявлено, що дільничною виборчою комісією на своєму засіданні приймались рішення про включення громадян України ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 до списку виборців на підставі даних паспорта. На підставі ст. 72 ч. 3 КАС України не підлягає доказуванню наявність таких дій виборчої комісії, оскільки акт прийнятий дільничною виборчою комісією, відповідачем такі обставини не спростовуються і не заперечуються, а у суду не виникає сумніву щодо достовірності такого доказу.

Відповідно до п. 4 ст. 32 Закону України «Про вибори Президента України» № 474-ХІV від 05.03.1999 року з послідуючими змінами та доповненнями (далі – Закон), кожен громадянин має право ознайомитися із списком виборців у приміщенні відповідної дільничної виборчої комісії та перевірити правильність внесених до нього відомостей. Громадянин має право звернутися до відповідних дільничної або окружної виборчої комісії або безпосередньо до органу ведення Державного реєстру виборців чи суду за місцезнаходженням виборчої дільниці щодо допущених при складанні попереднього списку виборців неправильностей, у тому числі невключення, неправильного включення або виключення із списку виборців, його або інших осіб, а також щодо наявності або відсутності відміток про постійну нездатність виборця самостійно пересуватися.

Пунктом 4 ч. 2 ст. 35 Закону встановлено, що зміни до уточненого списку виборців на звичайній виборчій дільниці вносяться, у тому числі, на підставі рішення дільничної виборчої комісії.

     Голова, заступник голови та секретар дільничної виборчої комісії вносять до уточненого списку виборців зміни невідкладно після отримання дільничною виборчою комісією документів, зазначених у ч. 2 цієї статті, не пізніше як за два дні до дня виборів, а в день голосування в порядку, встановленому цим Законом, тобто в порядку, в встановленому в тому числі ст. 35 Закону України «Про вибори Президента України».

    Згідно роз’яснень щодо складання та уточнення списків виборців, що містяться в абз. 3 і 4 п. 7.6. постанови Центральної Виборчої Комісії № 475 від 12.12.2009 року, скарга щодо допущених при складанні списку виборців неправильностей може бути подана до окружної або  дільничної виборчих комісій чи органу ведення Реєстру не пізніше ніж за одну годину до закінчення голосування і розглядається невідкладно. Така скарга розглядається дільничною виборчою комісією без перерви в голосуванні.

    Таким чином, з аналізу наведених вище норм виборчого законодавства України вбачається, право і обов’язок звичайної дільничної виборчої комісії у день голосування прийняти скаргу щодо неправильностей, допущених при складанні списку виборців, та негайно розглянути її, але не пізніше чим за 1 годину до закінчення голосування, тому суд вважає безпідставним посилання позивача на відсутність порядку внесення змін до списку виборців у день голосування рішенням дільничної виборчої комісії.

Суд також вважає безпідставним посилання позивача на норму ч. 8 ст. 28 Закону України «Про вибори Президента України», яка на думку позивача не дозволяє дільничній виборчій комісії в день виборів на своїх засіданнях розглядати скарги на неточності у списку виборців, при цьому суд виходить з наступного.

Відповідно до частини 8 ст. 28 Закону України «Про вибори Президента України» встановлено, що виборча комісія на вимогу трьох членів комісії від її складу, а також за рішенням виборчої комісії вищого рівня зобов’язана розглянути на своєму засіданні питання, що відносяться до її повноважень, не пізніш як у триденний строк, але не пізніше дня виборів, а в день виборів, крім дільничної виборчої комісії, - невідкладно. Дільнична виборча комісія зобов’язана розглянути на своєму засіданні звернення, які надійшли до неї в день виборів чи в день повторного голосування, невідкладно після закінчення голосування. Приписи цієї норми встановлюють обов’язок щодо тривалості процедури розгляду скарг шляхом законодавчого визначення максимальної тривалості терміну розгляду скарг з метою захисту порушених прав громадян на участь у виборчому процесі. Тому суд вважає, що відсутність обов’язку у дільничної виборчої комісії у день виборів негайно розглядати скарги і наявність такого обов’язку негайно розглянути скаргу невідкладно після голосування не позбавляє дільничну виборчу комісію розглянути скаргу до закінчення голосування у день виборів, оскільки прямої заборони вчинення таких дій законом не передбачено та існують інші норми закону, наведені судом у цьому рішенні, що надають повноваження і зобов’язують дільничну виборчу комісію розглядати скарги громадян на неточності у списку виборців у день голосування до закінчення голосування.

 Враховуючи наведене, суд вважає, що відповідач діяв в межах своєї компетенції і в порядку, встановленому законом, по суті прийняті рішення не оспорюються і у суду відсутні підставі вважати, що особи, включені до списку виборців рішенням дільничної виборчої комісії № 49 територіального виборчого округу № 183 не мали права голосувати на цій виборчій дільниці і були включені до списку виборців незаконно, таким чином, відповідно до ст. 162 КАС України суд вважає, що в судовому засіданні не встановлено будь якого порушення закону в діях відповідача, а тому позовні вимоги задоволенню не підлягають в повному обсязі.

    На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 4, 8, 11, 71, 159, 160-163, 172, 176 КАС України, ст.ст. 32, 35, 95 Закону України «Про вибори Президента України», № 474-ХІV від 05.03.1999 року з наступними змінами та доповненнями, суд –

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 довіреної особи кандидата на пост Президента України Тимошенко Юлії Володимирівни в задоволенні позовних вимог – повністю відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через районний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови у дводенний термін з моменту її проголошення.

Головуючий суддя:                             Назаренко О.В.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація