Справа №22-4181/2008 р. Головуючий у 1-й інстанції: Живлаковава Г.О.
Суддя-доповідач: Прокопенко О.Л.
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 листопада 2008 року м. Запоріжжя
Колегія суддів судової палати з цивільних справ апеляційного суду Запорізької області у складі:
Головуючого: Бондара В.О.
Суддів: Прокопенка О.Л.
Полякова О.З.
При секретарі: Винник І.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за апеляційною скаргою
Прокуратури Запорізької області в інтересах держави в особі відділу земельних ресурсів у Приазовському районі Запорізької області
на рішення Приазовського районного суду Запорізької області від 14 березня 2008 року по справі за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_4 про визнання договору дійсним та визнання права на земельну частку, -
ВСТАНОВИЛА:
У березні 2008 року ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом до ОСОБА_4. про визнання договору дійсним та визнання права на земельну частку.
В позові зазначав, що 11.04.2004 року між ним та ОСОБА_5 був укладений договір міни земельної частки на зерно пшениці, згідно якому йому перейшла земельна частка розміром 8, 58 га умовних кадастрових гектар на території Гирсівської сільської ради, проте нотаріально угода не була посвідчена Після укладення договору ОСОБА_5. померла, її спадкоємцем є відповідач по справі.
Просила суд визнати договір міни земельної частки на зерно пшениці, укладений між ОСОБА_3 та ОСОБА_5 11.04.2004 року дійсним. Визнати за ОСОБА_3 право на земельну частку (пай) члена СПО «Іскра» розміром 8, 58 умовних кадастрових гектар, розташовану на території Гирсівської сільської ради Приазовського району Запорізької області, що належала ОСОБА_5 на підставі Сертифікату на право на земельну частку (пай) НОМЕР_1, виданого Приазовською районною державною адміністрацією Запорізької області 31.01.1996 року, вартістю 5 000 грн.
Рішенням Приазовського районного суду Запорізької області від 14 березня 2008 року позов ОСОБА_3 задоволено у повному обсязі. Визнано договір міни земельної частки на зерно пшениці, укладений 11 квітня 2004 року між ОСОБА_3 та ОСОБА_5 дійсним. Визнано за ОСОБА_3 право на земельну частку (пай) члена СПО „Іскра" розміром 8, 58 (вісім цілих п"ятдесят вісім сотих) умовних кадастрових гектар, розташовану на території Гирсівської сільської ради Приазовського району Запорізької області, що належала ОСОБА_5 на підставі Сертифікату на право на земельну частку (пай) НОМЕР_1, виданого Приазовського районною державною адміністрацією Запорізької області 31 січня 1996 року, вартістю 5 000 грн.00 коп.
Не погоджуючись з вказаним рішенням суду Прокуратура Запорізької області в інтересах держави в особі відділу земельних ресурсів у Приазовському районі Запорізької області подала апеляційну скаргу в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального права, просила рішення суду першої інстанції скасувати та постановити новее, яким відмовити у задоволені позовних вимог.
Вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення осіб, які брали участь у судовому засіданні, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Визнавши дійсним договір міни земельної ділянки на зерно пшениці, укладений між ОСОБА_3 та ОСОБА_5, суд послався на домовленість сторін про укладання договору.
Колегія суддів вважає, що висновки суду першої інстанції суперечать вимогам земельного законодавства.
Відповідно до сертефікату земельна ділянка площею 8, 58 га, що розташована на теріторії Гірсівської сільської Ради Приазовського району Запорізької області, належить ОСОБА_5 (а.с.7).
Відповідно до п.п. б п. 15 розділу X „Перехідні положення" Земельного Кодексу України до набрання чинності законами України про державний земельний кадастр та про ринок земель не допускається купівля-продаж або іншим способом відчуження земельних ділянок і зміна (використання) земельних ділянок, які перебувають у власності громадян та юридичних осіб для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, земельних ділянок, виділених в натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв) для ведення особистого селянського господарства, а також земельних часток (паїв), крім передачі їх у спадщину, обміну земельної ділянки на іншу земельну ділянку відповідно до закону та вилучення (викупу) земельних ділянок для суспільних потреб.
Купівля - продаж або іншим способом відчуження земельних ділянок та земельних часток (паїв), визначених підпунктами „а" та „б" цього пункту, запроваджуються за умови набрання чинності законами України про державний земельний кадастр та про ринок земель, визначивши особливості обігу земель державної та комунальної власності і земель товарного сільськогосподарського виробництва.
Угоди (у тому числі довіреності), укладені під час дії заборони на купівлю - продаж або іншим способом відчуження земельних ділянок та земельних часток ( паїв ), визначених підпунктами „а" та „б" цього пункту, в частині їх купівлі - продажу або іншим способом відчуження, а так само в частині передачі прав на відчуження цих земельних ділянок та земельних часток ( паїв ) на майбутнє є недійсними з моменту їх укладення (посвідчення).
Таким чином, оскільки для укладення угоди на відчуження земельної ділянки в наявності є передбачені законом обмеження, така угода не може бути визнана дійсною на підставі ч.2 ст.220 ЦК України. Незастосування вище зазначених положень Земельного Кодексу судом першої інстанції призвело до ухвалення незаконного і необгрунтованого рішення суду, яке підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення про відмову у позові
Доводи ОСОБА_6 у запереченнях про те, що на час укладення договору міни не було мораторію, не можуть бути прийняті до уваги. Оскільки сторони не додержали вимог закону щодо нотаріального посвідчення договору, то необхідно застосовувати законодавство, яке діяло на час вирішення справи.
Не є прийнятними і заперечення про відсутність підстав для вступу прокурора у справу. Відповідно до ст.14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.
А тому охорона землі як національного багатства належить до інтересів держави, представництво яких у суду згідно з п.2 ст.121 Конституції України покладено на прокуратуру. Відповідно до положень п.2 ст.121 Конституції, ст.36-1 закону України „Про прокуратуру", ч.2 ст.45 ЦПК України не виключається можливість вступу прокурора у порушену не за його заявою справу з метою захисту інтересів держави, в тому числі у формі звернення з апеляційною скаргою.
На підставі ст.220, п.п. б ст. 15 розділу X „Перехідні положення" Земельного Кодексу України, керуючись ст. ст. 307, 309 ЦПК України, колегія суддів,
ВИРІШИЛА:
Апеляційну скаргу Прокуратури Запорізької області в інтересах держави в особі відділу земельних ресурсів у Приазовському районі Запорізької області задовольнити.
Рішення Приазовського районного суду Запорізької області від 14 березня 2008 року у цій справі скасувати. Ухвалити нове рішення наступного змісту: "Відмовити у задоволенні позову ОСОБА_3 до ОСОБА_4 про визнання дійсним договору міни земельної ділянки на зерно пшениці та визнання за ОСОБА_3 права на земельну ділянку".
Рішення набирає законної сили з моменту його проголошення, проте, може бути оскаржене в касаційному порядку протягом двох місяців шляхом подачі скарги безпосередньо до Верховного Суду України