Справа №22ц-246/2010
Категорія – цивільна Головуючий у першій інстанції – Ченцова С.М.
Доповідач – Заболотний В.М.
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
05 лютого 2010 року м. Чернігів
А п е л я ц і й н и й с у д Чернігівської області в складі:
головуючого – судді Шарапової О.Л.
суддів – Заболотного В.М., Скрипки А.А.
при секретарі – Штупун О.М.
з участю – відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_3 на рішення Новозаводського районного суду м. Чернігова від 01 грудня 2009 року по справі за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_2 про стягнення аліментів на повнолітню дитину,
В С Т А Н О В И В:
У жовтні 2009 року ОСОБА_3 звернулась з позовом до ОСОБА_2 про стягнення аліментів на утримання повнолітнього сина ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, у розмірі 600 грн. щомісячно, до досягнення ним 23-х років, у зв’язку з навчанням останнього на денній формі в Чернігівському державному технологічному університеті.
Оскаржуваним рішенням Новозаводського районного суду м. Чернігова від 01.12.2009 року позовні вимоги ОСОБА_3 задоволені частково. Стягнуто з ОСОБА_2 на користь позивачки аліменти на утримання повнолітнього сина ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, в розмірі 600 грн. щомісячно, без урахування часу канікул, починаючи з 15.10.2009 року і до закінчення навчання, тобто до 30.06.2012 року, а також вирішено питання про судові витрати.
В апеляційній скарзі ОСОБА_3 просить змінити зазначене рішення суду та стягнути аліменти на повнолітнього сина ОСОБА_4 і на період канікул. Апелянт зазначає, що суд в порушення вимог Сімейного кодексу України стягнув аліменти на період навчання їх сина без урахування часу канікул, оскільки жодна норма права не звільняє відповідача від сплати аліментів в період, коли син буде знаходитись на канікулах. Позивач вказує, що ОСОБА_5 в цей час також потребує і харчування, і купівлі одягу, і мінімального грошового забезпечення.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення ОСОБА_2, перевіривши доводи скарги та дослідивши матеріали справи, апеляційний суд приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до ст.199 Сімейного кодексу України, якщо повнолітні дочка, син продовжують навчання і у зв’язку з цим потребують матеріальної допомоги, батьки зобов’язані утримувати їх до досягнення двадцяти трьох років за умови, що вони можуть надавати матеріальну допомогу. Право на утримання припиняється у разі припинення навчання.
По справі встановлено, що сторони перебували в зареєстрованому шлюбі до 14.09.2001 року, від якого мають двох повнолітніх дітей (а.с.3-5). Син ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, проживає з матір’ю, навчається на денній формі у Чернігівському державному технологічному університеті, отримує невелику за розміром стипендію (а.с.40), інших видів доходу не має. Як вбачається з довідки Чернігівського ДТУ, термін навчання останнього складає з 01.09.2008 року по 01.06.2012 року (а.с.6). Відповідач ОСОБА_2 отримує пенсію (а.с.23), а також займається підприємницькою діяльністю, в зв’язку з чим має реальну можливість надавати сину матеріальну допомогу.
Таким чином, суд обґрунтовано виніс рішення про стягнення з відповідача аліментів на утримання повнолітнього сина, на період навчання останнього, в розмірі 600 грн. щомісячно.
Проте суд першої інстанції, всупереч вимогам глави 16 Сімейного кодексу України, при стягненні суми аліментів виключив з часу стягнення аліментів період навчальних канікул, оскільки чинним законодавством таке виключення не передбачено. А тому рішення в цій частині підлягає зміні, шляхом виключення з мотивувальної та резолютивної частин посилання суду на те, що не підлягають стягненню з ОСОБА_2 аліменти на утримання повнолітнього сина ОСОБА_4, на період навчання, під час канікул.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 199-200 СК України, ст.ст. 303, 307, 309, 313-314, 316-317, 319 ЦПК України, апеляційний суд,
В И Р І Ш И В :
Апеляційну скаргу ОСОБА_3 – задовольнити .
Рішення Новозаводського районного суду м. Чернігова від 01 грудня 2009 року – змінити , виключивши з мотивувальної та резолютивної частин рішення посилання суду на те, що не підлягають стягненню з ОСОБА_2 на користь ПОСОБА_3 аліменти на утримання повнолітнього ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, на період навчання, під час канікул.
В іншій частині рішення суду залишити без змін.
Рішення набирає законної сили з моменту його проголошення і може бути оскаржене в касаційному порядку до Верховного Суду України протягом двох місяців з дня набрання ним законної сили.
Головуючий: Судді: