Справа № 585/4892/18
Номер провадження 2/585/180/19
З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 лютого 2019 року м.Ромни
Роменський міськрайонний суд Сумської області
в складі: головуючої судді Машини І.М.,
при секретарі Рибіній Н.В.,
представника позивача - ОСОБА_1,
розглянувши в судовому засіданні в приміщенні суду м. Ромни цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_2, в інтересах якої діє ОСОБА_1 до Хоминцівської сільської ради Роменського району Сумської області, третя особа: приватний нотаріус Роменського районного нотаріального округу Сумської області Білашенко Людмила Володимирівна, про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини та встановлення факту родинних відносин,
В С Т А Н О В И В :
05 грудня 2018 року представник позивача ОСОБА_1 звернулася до суду з вказаним позовом і просить визначити ОСОБА_2 додатковий строк в два місяці з дня вступу рішення в законну силу для подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_4, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_5, та встановити факт, що ОСОБА_5, який помер ІНФОРМАЦІЯ_6. є рідним братом ОСОБА_4, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_5.
Вимоги позову мотивовані неможливістю оформити спадкові права після померлої ІНФОРМАЦІЯ_5. ОСОБА_4 у зв'язку з хворобою, а також через те, що не підтверджуються родинні відносини між її батьком та померлою.
Представник позивача ОСОБА_1 в судовому засіданні позов підтримали та просилила його задоволити.
Представник відповідача в судове засідання не зявився, хоча належним чином був повідомлений про час і місце розгляду справи.
Від приватного нотаріуса Роменського районного нотаріального округу Сумської області Білашенко Л.В. надійшла заява до суду, в якій просила розгляд справи проводити у її відсутності, ОСОБА_2 з питань оформлення спадкових прав після смерті ОСОБА_4 не зверталася.
Суд, заслухавши представника позивача, свідків, дослідивши матеріали справи, дійшов до наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_4 померла ІНФОРМАЦІЯ_5, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2, виданим ІНФОРМАЦІЯ_5 виконавчим комітетом Хоминцівської сільської ради Роменського району Сумської області (а.с. 9).
Відповідно до довідки Хоминцівської сільської ради Роменського району Сумської області № 589 від 03.12.2018 спадкоємцями на все майно після смерті ОСОБА_4 являються ОСОБА_6, який помер ІНФОРМАЦІЯ_7 та ОСОБА_7, який помер ІНФОРМАЦІЯ_8, факт прийняття спадщини померлої ОСОБА_4 сільська рада встановити не може; інші спадкоємці - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1; заповіт від імені ОСОБА_4 виконавчим комітетом Хоминцівської сільської ради Роменського району Сумської області посвідчувався 24.12.2003 за № 508, його не змінено та не відмінено; на момент смерті ОСОБА_4 разом з нею за однією адресою: АДРЕСА_2, ніхто не проживав та зареєстрованим не був ( а.с. 15).
Відповідно до державного акту на право приватної власності на землю серії НОМЕР_3 ОСОБА_4 належала земельна ділянка площею 4,255 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Хоминцівської сільської ради (а.с. 16).
Наведені обставини свідчать, що виник спір з приводу здійснення права спадкування, а саме прийняття спадщини.
При вирішенні спору суд виходить, з положень ст.ст. 1268, 1269, 1270 ЦК України.
Згідно ч. 1 ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Відповідно до ч. 1 ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідно ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Не допускається прийняття спадщини з умовою чи із застереженням. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Згідно ч.ч. 1,2 ст. 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини. Заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто.
Відповідно ч. 1 ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Згідно ст.1272 ЦК України, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого ст.1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини до нотаріальної контори за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
З урахуванням наведеного, якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви.
В роз'ясненнях, викладених в п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 року № 7 « Про судову практику у справах про спадкування» вказано, що вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов'язані з об'єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Ураховуючи викладене, правила ч. 3 ст.1272 ЦК України можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини визнані судом поважними.
Згідно до роз'яснень, які надані у листі Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16.05.2014 №24-753/0/4-13 «Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування», судом не можуть бути визнані поважними такі мотиви пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини як юридична необізнаність позивача щодо строку та порядку прийняття спадщини, необізнаність особи про наявність спадкового майна, похилий вік, непрацездатність, незнання про існування заповіту, встановлення судом факту, що має юридичне значення для прийняття спадщини (наприклад, встановлення факту проживання однією сім'єю), невизначеність між спадкоємцями хто буде приймати спадщину, відсутність коштів для проїзду до місця відкриття спадщини, несприятливі погодні умови. Поважними причинами пропуску строку можуть визнаватися, зокрема: тривала хвороба спадкоємців; велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; складні умови праці, які, зокрема, пов'язані з тривалими відрядженнями, у тому числі закордонними; перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України тощо.
Отже, з аналізу вищезазначених норм вбачається, що поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов'язані з об'єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій. Обов'язком спадкоємця є доведення поважності пропуску строку для прийняття спадщини перед судом, а саме з моменту її відкриття до моменту звернення до нотаріуса з відповідною заявою.
Як на поважність пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини позивач посилається на те, що вона хворіла діагнозом «негоспітальна пневмонія гр. 3 з локалізацією в н/долі правової легені» у період з 03.07.2007 по 13.07.2007, що підтверджується випискою з медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого, виданою 27.09.2018 р. Роменською ЦРЛ (а.с. 17). Також позивачка вказує, що не могла оформити спадкові права після смерті ОСОБА_4, так як не підтверджуються родинні відносини її батьком та померлої, оскільки неможливо отримати відомості про народження ОСОБА_5, що підтверджується відповіддю Державного архіву Сумської області № Хм-47 від 30.10.2018 року (а.с. 13).
Враховуючи час, що минув з моменту смерті ОСОБА_4, а також період хвороби позивача всього 10 днів, суд відмовляє в задоволенні позову в частині поновлення строку для прийняття спадщини.
Як вбачається зі свідоцтва про смерть серії НОМЕР_4 ОСОБА_5 помер ІНФОРМАЦІЯ_6 (а.с. 10).
Крім того, як встановлено судом, ОСОБА_5 доводився батьком позивачці, що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_5 (а.с. 11).
Відповідно до витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про шлюб щодо підтвердження дошлюбного прізвища вбачається, що прізвище позивачки до державної реєстрації шлюбу вказано ОСОБА_1 (а.с. 12).
Відомості про батьків ОСОБА_4, яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_9, зазначено: батько - ОСОБА_9, мати - ОСОБА_10, що підтверджується архівним витягом Державного архіву Сумської області Сумської обласної державної адміністрації від 01.10.2018 (а.с. 14).
Допитані в судовому засіданні свідки ОСОБА_11, ІНФОРМАЦІЯ_2, ОСОБА_12, ІНФОРМАЦІЯ_3, ОСОБА_13, ІНФОРМАЦІЯ_4, кожен зокрема підтвердили, що ОСОБА_5, який помер ІНФОРМАЦІЯ_6 є рідним братом ОСОБА_4, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_5.
Встановлення факту родинних відносин має для заявниці юридичне значення, так як необхідне їй для оформлення спадкових прав.
В зв'язку з викладеним, вимога в частині встановлення факту, що ОСОБА_5, який помер ІНФОРМАЦІЯ_6 є рідним братом ОСОБА_4, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_5, підлягає задоволенню.
За таких обставин та на підставі положень ст.ст. 1268, 1269, 1270, 1272 ЦК України, ст. ст. ст.ст. 10, 12,13, 18, 81, 258, 259, 263-265, 352, 354, 355 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Позов ОСОБА_2 (місце проживання: АДРЕСА_1, ідентифікаційний код: НОМЕР_1), в інтересах якої діє ОСОБА_1 (місце знаходження: АДРЕСА_3) до Хоминцівської сільської ради Роменського району Сумської області (місце знаходження: 42060, Сумська область, Роменський район, с. Хоминці, вул. Кооперативна, 3, код ЄДРПОУ - 04389041), третя особа: приватний нотаріус Роменського районного нотаріального округу Сумської області Білашенко Людмила Володимирівна (місце знаходження: АДРЕСА_4), про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини та встановлення факту родинних відносин - задовольнити частково.
Встановити факт, що ОСОБА_5, який помер ІНФОРМАЦІЯ_6 є рідним братом ОСОБА_4, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_5.
В іншій частині позову - відмовити.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Повний текст рішення суду виготовлено 19 лютого 2019 року.
Суддя підпис:
Копія вірна…
СУДДЯ РОМЕНСЬКОГО МІСЬКРАЙОННОГО СУДУ І. М. Машина
- Номер: 2/585/180/19
- Опис: про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини та встановлення факту родинних відносин
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 585/4892/18
- Суд: Роменський міськрайонний суд Сумської області
- Суддя: Машина І. М.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 05.12.2018
- Дата етапу: 11.02.2019