Судове рішення #7711447

                                               

          ПОСТАНОВА

          ІМЕНЕМ  УКРАЇНИ

05 лютого 2009 року                                                                       Справа № 2а-5975/09/2370                                                                          

Черкаський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого - судді  Мишенка В.В.,

при секретарі - Дубовій Ю.С.,

за участю: помічника прокурора м. Черкаси Заглядової Ж.О. - за посвідченням, представників відповідача Нескромного Б.Ф. та Барабохи О.В. - за довіреностями, розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом прокурора міста Черкаси в інтересах держави в особі Черкаської обласної державної адміністрації до департаменту охорони здоров’я та соціальної політики виконавчого комітету Черкаської міської ради про визнання протиправними та скасування  підпунктів 1.1, 1.2 та 2.2 наказу департаменту охорони здоров’я та соціальної політики виконавчого комітету  Черкаської міської ради № 44  від 25.02.2009 року,

ВСТАНОВИВ:

Прокурор м. Черкаси звернувся до суду з адміністративним позовом в інтересах держави в особі Черкаської обласної державної адміністрації до департаменту охорони здоров’я та соціальної політики виконавчого комітету Черкаської міської ради про визнання протиправними та скасування  підпунктів 1.1, 1.2 та 2.2 наказу департаменту охорони здоров’я та соціальної політики виконавчого комітету  Черкаської міської ради № 44  від 25.02.2009 року «Про пільгове забезпечення лікарськими засобами осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

В обґрунтування позовних вимог прокурор зазначив, що 25.02.2009 року  відповідачем видано наказ № 44 «Про пільгове забезпечення лікарськими засобами осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі – наказ №  44 від 25.02.2009 року), відповідно до якого забезпечення осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи пільговими медикаментами, зосереджено у одному медичному закладі  - поліклінічному відділенні  Першої Черкаської міської лікарні.

Враховуючи  те, що положення підпунктів 1.1, 1.2 та 2.2 наказу № 44 від 25.02.2009 року не відповідають вимогам Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-ХІІ від 28.02.1991 року (далі – Закон України 796-ХІІ від 28.02.1991 року) та підпунктів 2 та 3 постанови Кабінету Міністрів України «Про впорядкування безоплатного та пільгового відпустку лікарських засобів за рецептами лікарів у разі амбулаторного лікування окремих груп населення та за певними категоріями захворювань» № 1303 від 17.08.1998 року (далі - постанова Кабінету Міністрів України №  1303 від 17.08.1998 року) ,  де вказано, що відпуск лікарських засобів безоплатно і на пільгових умовах у разі амбулаторного лікування осіб провадиться аптеками за рецептами, прокурор просить задовольнити позовні вимоги, визнати протиправним та скасувати  підпункти 1.1, 1.2 та 2.2 наказу департаменту охорони здоров’я та соціальної політики виконавчого комітету  Черкаської міської ради № 44  від 25.02.2009 року.

Прокурор в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив суд задовольнити позов повністю. Позивач в судове засідання свого представника не направив, хоча належним чином повідомлявся судом про день та час судового розгляду справи.

Представники відповідача позов не визнали, мотивуючи це тим, що виконання п.2 постанови Кабінету Міністрів України №  1303 від 17.08.1998 року, а саме  відпуск лікарських засобів через аптеки за рецептами не являється можливим так, як це, на їхню думку, суперечить вимогам постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Положення  про закупівлю товарів, робіт та послуг за державні кошти» № 921 від 17.10.2008 року, оскільки для відпуску лікарських засобів через аптеки за рецептами, необхідно проводити тендер, а аптечні заклади м. Черкаси не приймали участі в торгах або не визначені, як переможці торгів у звіті тендерного комітету.

Заслухавши пояснення представників відповідача, думку прокурора який вважав що позов підлягає задоволенню, вивчивши матеріали справи, суд приходить до наступного.

Прокуратурою міста Черкаси в порядку нагляду за дотриманням та застосуванням законів проведено перевірку дотримання департаментом охорони здоров’я та соціальної політики виконавчого комітету Черкаської міської ради вимог чинного законодавства України. В ході перевірки встановлено, що 25.02.2009 року   департаментом охорони здоров’я та соціальної політики виконавчого комітету Черкаської міської ради  видано наказ № 44 «Про пільгове забезпечення лікарськими засобами осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Відповідно до п.п. 1.1 наказу №  44 від 25.02.2009 року, головного лікаря Першої Черкаської міської лікарні ОСОБА_4 зобов’язано забезпечити закупівлю лікарських засобів на пільгове медикаментозне забезпечення жителів м. Черкаси, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи за кошти субвенції, яка передана з обласного бюджету до загального фонду лікарні та відповідно до п. 1.2 зобов’язано призначити відповідальну особу за придбання лікарських засобів за рецептами лікарів лікувально-профілактичних закладів міста, їх видачу хворим, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та відповідний облік згідно чинного законодавства. Відповідно до п.п 2.2 наказу № 44 від 25.02.2009 року, головних лікарів лікувально-профілактичних закладів міста зобов’язано забезпечити направлення хворих для отримання лікарських засобів за рецептами лікарів до відповідальної особи Першої Черкаської міської лікарні.

Виходячи з аналізу наказу № 44 від 25.02.2009 року, забезпечення осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи пільговими медикаментами, зосереджено у одному медичному закладі  - поліклінічному відділенні  Першої Черкаської міської лікарні.

Відповідно до ст. 13 Закону України № 796-ХІІ від 28.02.1991 року, держава бере на себе відповідальність за завдану шкоду громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. На державу покладаються також зобов'язання щодо своєчасного медичного обстеження, лікування і визначення доз опромінення учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи.  Таким чином, держава взяла на себе обов’язки щодо соціального захисту громадян,   які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Згідно ст. 16 Конституції України, забезпечення екологічної безпеки і підтримання екологічної рівноваги на території України, подолання наслідків Чорнобильської катастрофи - катастрофи планетарного масштабу, збереження генофонду Українського народу є обов'язком держави.

На виконання вищевказаних норм, Кабінетом Міністрів України була прийнята постанова «Про впорядкування безоплатного та пільгового відпустку лікарських засобів за рецептами лікарів у разі амбулаторного лікування окремих груп населення та за певними категоріями захворювань» № 1303 від 17.08.1998 року, де зазначено, що відпуск лікарських засобів безоплатно та на пільгових умовах у разі амбулаторного лікування осіб провадиться аптеками за рецептами, виписаними лікарями лікувально-профілактичних закладів за місцем проживання цих осіб. Витрати, пов’язані з відпуском лікарських засобів безоплатно і на пільгових умовах, провадяться за рахунок асигнувань, що передбачаються відповідними бюджетами на охорону здоров’я, а також коштів фонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської  катастрофи та соціального захисту населення в частині безоплатного забезпечення  лікарськими засобами населення відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-ХІІ від 28.02.1991 року.

Однак, запроваджена система забезпечення ліками вказаної категорії громадян була самовільно змінена наказом № 44 від 25.02.2009 року департаменту охорони здоров’я та соціальної політики виконавчого комітету Черкаської міської ради, що спричинило порушення прав та соціальних гарантій держави для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Таким чином, положення п.п. 1.1, 1.2 та 2.2   наказу № 44 від 25.02.2009 року не відповідають вимогам п.п. 2 та 3 постанови Кабінету Міністрів України №  1303 від 17.08.1998 року та ст. 13 Закону України № 796-ХІІ від 28.02.1991 року.

За таких обставин, суд приходить до висновку про те, що доводи представників відповідача про те, що п. 2 постанови Кабінету Міністрів України №  1303 від 17.08.1998 року, де зазначено, що відпуск лікарських засобів безоплатно та на пільгових умовах у разі амбулаторного лікування осіб провадиться аптеками за рецептами, суперечить вимогам постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Положення  про закупівлю товарів, робіт та послуг за державні кошти» № 921 від 17.10.2008 року , є необґрунтованими, оскільки постанова «Про впорядкування безоплатного та пільгового відпустку лікарських засобів за рецептами лікарів у разі амбулаторного лікування окремих груп населення та за певними категоріями захворювань» № 1303 від 17.08.1998 року регулює правовідносини пов’язані з соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, а саме медичного забезпечення вказаної категорії громадян та безперебійного та зручного одержання лікарських засобів, а постанова Кабінету Міністрів України «Про затвердження Положення  про закупівлю товарів, робіт та послуг за державні кошти» № 921 від 17.10.2008 року, регулює правовідносини пов’язані з закупівлею товарів, робіт та послуг за державні кошти, а також за кошти місцевих бюджетів та відповідно ніяким чином не повинна впливати на соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, тим більше звужувати їх права пов’язані з медичним забезпеченням вказаної категорії громадян та безперебійного та зручного одержання  ними лікарських засобів.

Відповідно до вимог ч. 3 ст. 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» № 280/97 – ВР від 21.05.1997 року,  органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України.

За таких обставин, суд вважає, що департаментом охорони здоров’я та соціальної політики виконавчого комітету Черкаської міської ради при виданні наказу № 44  від 25.02.2009 року «Про пільгове забезпечення лікарськими засобами осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», порушено вимоги п.п. 2 та 3 постанови Кабінету Міністрів України «Про впорядкування безоплатного та пільгового відпустку лікарських засобів за рецептами лікарів у разі амбулаторного лікування окремих груп населення та за певними категоріями захворювань» №  1303 від 17.08.1998 року та ст. 13 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-ХІІ від 28.02.1991 року , в зв’язку з чим позовні вимоги прокурора підлягають задоволенню.

    Керуючись ст.ст. 86, 94, 159, 162 КАС України,

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов прокурора міста Черкаси в інтересах держави в особі Черкаської обласної державної адміністрації до департаменту охорони здоров’я та соціальної політики виконавчого комітету Черкаської міської ради задовольнити повністю.  

Визнати протиправними та скасувати підпункти 1.1, 1.2 та 2.2 наказу департаменту охорони здоров’я та соціальної політики виконавчого комітету  Черкаської міської ради № 44 від 25.02.2009 року «Про пільгове забезпечення лікарськими засобами осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд шляхом подання заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня  її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя                                                                                                     В.В. Мишенко  

Повний текст постанови виготовлений  08  лютого  2010 року.

.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація