Справа № 9кв-127/2007 року Головуючий по 1 інстанції
Категорія 53 Забара І.К.
Доповідач в апеляційній інстанції'
Данильченко Л.О. Доповідач в касаційній інстанції Качан О.В.
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 травня 2007 року м. Черкаси
Колегія суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Черкаської області у складі головуючого Храпка В.Д.,
суддів Храпка В.Д., Магди Л.Ф., Качана О.В., Адаменко А.В.
розглянути у судовому засіданні в місті Черкаси справу за позовом ОСОБА_1до ВАТ "Сумський завод "Насосенергомаш", Сумського відділення Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України про відшкодування моральної шкоди за касаційною скаргою Сумського відділення Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України на рішення Ковпаківського районного суду м. Суми від 13 вересня 2004 року та ухвалу апеляційного суду Сумської області від 24 листопада 2004 року,
встановила:
В травні 2003 року ОСОБА_1. звернувся до суду з позовом до ВАТ "Сумський завод "Насосенергомаш", Сумського відділення Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України про відшкодування моральної шкоди. Підставою позовних вимог вказав, що працював на ВАТ з 1979 року. В 1999 році отримав професійне захворювання, визнаний інвалідом 3-ої групи, втратив 50% професійної працездатності та переведений на цьому ж підприємстві на іншу роботу. Оскільки внаслідок професійного захворювання йому також завдано і моральної шкоди, просив стягти з відповідачів в свою користі) 37000 грн морального відшкодування.
Рішенням Ковпаківського районного суду м. Суми від 13.09.2004 року позов задоволено частково - стягнуто з Сумського відлічення Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України ОСОБА_1. 10000 гн морального відшкодування, в позові до ВАТ "Сумський завод "Насосенергомаш" відмовлено.
Ухвалою апеляційного сулу Сумської області від 24.11.2004 року
2
рішення суду першої інстанції змінено - зменшено розмір відшкодування до 1000 грн.
В обґрунтування
касаційної скарги Сумське відділення Фонду соціального страхування від
нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України посилається
на неправильне застосування судами норм матеріального права, в зв'язку з чим
просить скасувати обидва рішення та направити справу на новий судовий розгляд
до сулу першої інстанції.
Зокрема в скарзі вказано на порушення судами вимог, які маються в п. 15 роз'яснень Пленуму Верховного Суду України від 31.03.1995 року, не враховано судами, що захворювання виникло ВІ999 році, а Фонд створено в 2001 році і виплати мають проводитись Із підприємства, не отримано захворювання.
Колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає до задоволення виходячи із наступного.
На час встановлення професійного захворювання в 1999 році діяв Закону України "Про охорону праці", яким було встановлено також і відшкодування підприємством працівнику моральної шкоди завданої при виконанні трудових обов'язків. Строки давності до вимог про відшкодування моральної шкоди не застосовуються і в 2003 році ОСОБА_1. звернувся з такою вимогою. Однак з 1.04.2001 року розпочав діяльність Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України та діяв Закон України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності".
ВАТ "Сумський завод "Насосенергомаш" передав особову справу ОСОБА_1. та проводив виплати по соціальному страхуванню до Сумського відділення Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України. Тим самим ВАТ застрахував свою відповідальність при настанні страхового випадку і всі виплати по відшкодуванню шкоди завданої ушкодженням здоров'я має проводити Фонд. Із змісту касаційної скарги та оскаржуваної ухвали колегії' не вбачається порушення норм матеріального та процесуального права, відсутні передбачені ст. 338 ЦПК України підстави для обов'язкового скасування судового рішення.
Керуючись ст. 332 ЦПК України, колегія суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Черкаської області
ухвалила:
касаційну скаргу Сумського відділення Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України вихилити.
Рішення Ковпаківського районного суду м. Суми від 13 вересня 2004 року та ухвалу апеляційного суду Сумської області від 24 листопада 2004 року залишити без змін.