Судове рішення #7708112

справа №2-91/10

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

    13 січня 2010 року                             м.Ніжин

Ніжинський міськрайонний суд Чернігівської області

в складі:

головуючого – судді Олійника В.П.,

при секретарі – Павленко О.В.,

    розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_1 до Бурківської сільської ради Ніжинського району про визначення додаткового строку для прийняття спадщини,

встановив:

    Позивач звернулась до суду із позовом до Бурківської сільської ради Ніжинського району (далі-відповідача), про визначення додаткового строку для прийняття спадщини після ОСОБА_2,  який помер 06 лютого 2002 року, після ОСОБА_3, яка померла 24 листопада 2003 року, тривалістю в два місяці, посилаючись на те, що спадкодавці являються її батьками, після смерті яких відкрилась спадщина на належне їм спадкове майно-земельні ділянки та грошовий вклад в банківській установі, позивач являється спадкоємцем за заповітом до майна ОСОБА_2, спадкоємцем першої черги до майна ОСОБА_3, при цьому спадщину після спадкодавців прийняла шляхом фактичного вступу в управління та володіння спадковим майном, від спадщини не відмовилась, у зв”язку з юридичною необізнаністю не подала заяв про прийняття спадщини до нотаріальної контори.

    В судове засідання представник позивача ОСОБА_4, який діє на підставі довіреності, не з”явився, подавши суду заяву про підтримку позову та розгляд справи за відсутності.

    Представник відповідача в судове засідання не з”явився, подавши суду клопотання про визнання позову та розгляд справи за відсутності. Клопотань про відкладення розгляду справи не надходило.

    За таких обставин суд приходить до висновку про можливість розгляду справи за відсутності сторін на підставі наявних у справі доказів.

    Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про можливість задоволення позову зі слідуючих підстав.

    Відповідно до копії свідоцтва про смерть ОСОБА_2 помер 06 лютого 2002 року в с.Бурківка Ніжинського району.

    Позивач являється спадкоємцем за заповітом до майна спадкодавця ОСОБА_2, що підтверджується копією заповіту від 05 січня 2002 року.

    ОСОБА_3, як непрацездатна дружина спадкодавця ОСОБА_2, має право на обов”язкову частку у спадщині після останнього згідно ст. 535 Цивільного кодексу Української РСР від 18 липня 1963 року (далі-ЦК 1963 року), при цьому прийняла спадщину шляхом фактичного вступу в управління та володінням спадковим майном, що підтверджується довідкою відповідача від 11 вересня 2009 року №235.    

    Положеннями п.5 Прикінцевих та перехідних положень Цивільного кодексу України (далі-ЦК), який набрав чинності з 01 січня 2004 року, передбачено, що правила книги шостої ЦК застосовуються також до спадщини, яка відкрилася, але не була прийнята ніким зі спадкоємців до набрання чинності цим Кодексом.

За таких обставин, враховуючи, що спадщина після спадкодавця ОСОБА_2 відкрилась 05 січня 2002 року, спадщина прийнята спадкоємцем ОСОБА_3, суд приходить до висновку про необхідність примінення до даних відносин щодо спадкування після ОСОБА_2 правил ЦК 1963 року.

    Згідно ст.550 ч.1 ЦК 1963 року строк для прийняття спадщини може бути продовжений судом, якщо він визнає причини пропуску строку поважними; спадщина може бути прийнята після закінчення зазначеного строку і без звернення до суду при наявності згоди на це всіх інших спадкоємців, які прийняли спадщину.

    В судовому засіданні встановлено, що позивач є спадкоємцем за заповітом до майна ОСОБА_2, право на спадкування у позивача виникло під час дії ЦК 1963 року, спадкоємці, які могли б дати письмову згоду на продовження строку для прийняття спадщини, відсутні, спадкова справа після смерті спадкодавця ОСОБА_2 не заводилась, що підтверджується довідкою Ніжинської районної державної нотаріальної контори №1706/2-39 від 20 листопада 2009 року, позивач від спадщини не відмовилась, причини пропуску строку для прийняття спадщини є поважними, оскільки позивач з об”єктивних причин через необізнаність у чинному законодавстві не змогла своєчасно вчинити дії по прийняттю спадщини, при цьому суд враховує, що прийнята спадщина визнається належною спадкоємцеві з моменту відкриття спадщини.

    ОСОБА_3 померла 24 листопада 2003 року, що підтверджується копією свідоцтва про смерть.

    Дії щодо прийняття спадщини повинні бути вчинені протягом шести місяців з дня відкриття спадщини (ст. 549 ЦК 1963 року).

    Положеннями п.4 Прикінцевих та перехідних положень ЦК встановлено, що правила даного Кодексу застосовується до цивільних відносин, що виникли після набрання ним чинності; щодо цивільних відносин, які виникли до набрання чинності Цивільним кодексом України, положення цього Кодексу застосовуються до тих прав і обов'язків, що виникли або продовжують існувати після набрання ним чинності.

    За таких обставин, враховуючи, що строк прийняття спадщини після спадкодавця ОСОБА_3 закінчився 24 травня 2004 року, суд приходить до висновку про необхідність примінення до даних відносин щодо спадкування після ОСОБА_3 правил ЦК.    

    Положеннями ст. 1272 ЦК встановлено, що за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

    В судовому засіданні встановлено, що позивач являється дитиною спадкодавця ОСОБА_3 , і є спадкоємцем першої черги за законом, право на спадкування у позивача виникло під час дії ЦК 1963 року і продовжує існувати під час дії ЦК, спадкоємці, які могли б дати письмову згоду на подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини відсутні, спадкова справа після смерті спадкодавця ОСОБА_3  не заводилась, що підтверджується довідкою Ніжинської районної державної нотаріальної контори №1709/2-39 від 20 листопада 2009 року, позивач від спадщини не відмовилась, здійснила дії по прийняттю спадщини шляхом фактичного вступу в управління та володіння спадковим майном, причини пропуску строку для прийняття спадщини є поважними, оскільки позивач з об”єктивних причин через необізнаність у чинному законодавстві не змогла своєчасно вчинити дії по прийняттю спадщини, при цьому суд враховує, що незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини (ст. 1268 ч.5 ЦК).

    Визнання відповідачем позову не суперечить закону і не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб.

    Враховуючи, що позивачем пред"явлено позов, який складається з двох вимог, суд приходить до висновку про необхідність стягнення із позивача на користь держави  08 грн. 50 коп. недоплаченого судового збору, що узгоджується з положеннями ст. 80 ч.1 п.10 Цивільного процесуального кодексу України.

    Враховуючи вищезазначене, на підставі ст.550 Цивільного кодексу Української РСР від 18 липня 1963 року, ст. 1272  Цивільного кодексу України, керуючись ст.ст. 3, 10, 60, 80, 174,  212-215 Цивільного процесуального кодексу України, суд,-

вирішив:

    Позов ОСОБА_1 до Бурківської сільської ради Ніжинського району про визначення додаткового строку для прийняття спадщини,- задовольнити  повністю.

    Продовжити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, с трок для прийняття спадщини до Ніжинської районної державної нотаріальної контори після ОСОБА_2, який помер 06 лютого 2002 року, тривалістю 02 (два) місяці з дня набрання рішенням суду законної сили.

    Визначити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, додатковий строк для подання нею заяви про прийняття спадщини до Ніжинської районної державної нотаріальної контори після ОСОБА_3, яка померла 24 листопада 2003 року, тривалістю 02 (два) місяці з дня набрання рішенням суду законної сили.

     Стягнути із ОСОБА_1  на користь держави  08 (вісім) гривень 50 копійок недоплаченого судового збору.

    Рішення може бути оскаржено до Апеляційного суду Чернігівської області через Ніжинський міськрайонний суд Чернігівської області шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня проголошення рішення та шляхом подання апеляційної скарги протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження, або в порядку згідно ст.295 ч.4 Цивільного процесуального кодексу України.

    Головуючий                     суддя  Олійник В.П.         .

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація