Судове рішення #7700502

справа №2-100/10

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

    11 січня  2010  року               м.Ніжин          

Ніжинський міськрайонний суд Чернігівської області

в складі:

головуючого – судді Олійника В.П.,

при секретарі – Павленко О.В.,

    розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_1 до Дуболугівської сільської ради Ніжинського району Чернігівської області, ОСОБА_2 про визнання права власності на спадкове майно,

встановив:

    Позивач звернулась до суду з позовом до Дуболугівської сільської ради Ніжинського району (далі-відповідача) про визнання права власності на спадкове майно-  житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами за №29 по вул. 1-го Травня с.Дуболугівка Ніжинського району Чернігівської області (далі-спадковий будинок) після матері ОСОБА_3, яка померла 23 серпня 2007 року, після батька ОСОБА_4, який помер 12 березня 2009 року, посилаючись на те, що являється дитиною спадкодавців і спадкоємцем за заповітом до майна останніх, після смерті яких відкрилась спадщина на спадковий будинок, яку прийняла фактично, при цьому оформити спадщину належним чином не має змоги, оскільки відсутні правовстановлюючі документи на спадковий будинок.

    Ухвалою суду від 07 грудня 2009 року до участі у справі в якості співвідповідача залучено ОСОБА_2, дитину спадкодавців, яка прийняла спадщину згідно ст. 1269 Цивільного кодексу України (далі-ЦК) шляхом подачі до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини після спадкодавця ОСОБА_4.

    В запереченнях на позов співвідповідач ОСОБА_2 просить позов задоволити відповідно до наданих доказів, які знайдуть підтвердження в судовому засіданні.

    В судове засіданні позивач не з"явилась, подавши суду 23 грудня 2009 року заяву про підтримку позову та розгляд справи за відсутності.

    Представник відповідача в судове засідання не з"явився, подавши суду 23 грудня 2009 року заяву про визнання позову та розгляд справи за відсутності.

    Співвідповідач ОСОБА_2 в судове засідання не з"явилась, про час і місце розгляду справи повідомлялась належним чином, про що свідчить повідомлення про вручення судової повістки та матеріалів рекомендованим поштовим відправленням. Клопотань про відкладення розгляду справи не надходило, причини неявки суду не повідомлені.

    За таких обставин суд вважає можливим розглянути справу за відсутності сторін  на підставі наявних у справі доказів.

    Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про можливість задоволення позову зі слідуючих підстав.

    Відповідно до ст. 60 ЦПК України кожна сторона зобов"язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, при цьому ст.27 ЦПК України надає право особам, які беруть участь у справі, та зобов"язує їх подавати докази на підтвердження своїх вимог і заперечень.

    Статтею 10 ЦПК України передбачено, що цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін, які мають рівні права щодо подання доказів, а суд має сприяти сторонам у здійсненні їхніх прав та всебічному і повному з"ясуванню обставин справи.    

    Спадкові відносини виникли під час дії ЦК, що є підставою для застосування до даних спадкових відносини правил даного Кодексу.

    Відповідно до копії свідоцтва про смерть ОСОБА_3 померла 23 серпня 2007 року  в с.Дуболугівка Ніжинського району Чернігівської області.    

    Спадкоємство здійснюється за заповітом або за законом (ст. 1217 ЦК).     Заповітом є особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті (ст. 1233 ЦК).    

    Позивач являється спадкоємцем до майна спадкодавця ОСОБА_3 за заповітом, що підтверджується копією заповіту від 04 березня 2002 року, який не змінений і не скасований, що підтверджується копією спадкової справи Ніжинської районної державної нотаріальної контори №35 за 2008 рік, довідкою відповідача від 09 грудня 2009 року №309, при цьому позивач прийняла спадщину шляхом подачі заяви про прийняття спадщини до нотаріальної контори.

ОСОБА_4, як непрацездатний вдівець, має право на обов"язкову частку у спадщині спадкодавця ОСОБА_3 згідно ст. 1241 ЦК, при цьому відмовився від прийняття спадщини згідно ст.1273 ч.1 ЦК, що підтверджується копією заяви від 04 лютого 2008 року в матеріалах спадкової справи Ніжинської районної державної нотаріальної контори №35 за 2008 рік.

Інші спадкоємці, які прийняли спадщину після спадкодавця ОСОБА_3 відповідно до положень ст.ст.1268, 1269 ЦК, та мають право на обов"язкову частку у спадщині, відсутні.

За таких обставин позивач, як дитина і спадкоємець за заповітом, являється спадкоємцем до майна спадкодавця ОСОБА_3.

    Відповідно до копії свідоцтва про смерть ОСОБА_4 помер 12 березня 2009 року в с.Дуболугівка Ніжинського району.

    Позивач являється спадкоємцем до майна спадкодавця ОСОБА_4 за заповітом, що підтверджується копією заповіту від 25 липня 2005 року, який не змінений і не скасований, що підтверджується копією спадкової справи Ніжинської районної державної нотаріальної контори №223/2009, довідкою відповідача від 09 грудня 2009 року №308, при цьому позивач прийняла спадщину шляхом подачі заяви про прийняття спадщини до нотаріальної контори.

    Співвідповідач ОСОБА_2, як дитина спадкодавця ОСОБА_4, подала до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини, що підтверджується копією заяви №344 від 15 квітня 2009 року в матеріалах вищезазначеної спадкової справи.

    Інші спадкоємці, які прийняли спадщину після спадкодавця ОСОБА_4 відповідно до положень ст.ст.1268, 1269 ЦК, та мають право на обов"язкову частку у спадщині, відсутні.

    Положеннями ст.1223 ЦК встановлено, що право на спадкування мають особи, визначені у заповіті; у разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261 - 1265 ЦК, при цьому обставини, що унеможливлюють право позивача на спадкування за заповітами, в судовому засіданні не встановлені.    

    За таких обставин позивач являється спадкоємцем за заповітом до майна спадкодавця ОСОБА_4.

    Згідно ст. 392 ЦК власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

    Згідно довідки-характеристики Комунального підприємства "Ніжинське міжміське бюро технічної інвентаризації" №268 від 30 жовтня 2009 року право власності на спадковий будинок не зареєстровано. Виходячи з того, що правовстановлюючі документи на спадковий будинок відсутні, суд розглядає спір по суті, що узгоджується з положеннями ст. 3 ЦПК України, ст.ст. 16 ч.2 п.1, 392 ЦК.

    У відповідності до довідок відповідача спадковий будинок, який відносився до колгоспного двору, побудований спадкодавцями ОСОБА_3, ОСОБА_4 за власні кошти, при цьому останні проживали в ньому і станом на 15 квітня 1991 року, право на спадковий будинок збереглося за ними і після припинення колгоспного двору після введення в дію Закону України “Про власність”. Таким чином спадковий будинок входить до складу спадщини спадкодавців, при цьому відсутність правовстановлюючого документа на  спадковий будинок перешкоджає позивачеві оформити своє право власності.    

    Відповідач згідно заяви визнав позов, що є підставою згідно ст. 174 ч.4 ЦПК України для ухвалення рішення про задоволення позову. Законними підставами для задоволення позову є ст.ст. 16, 392, 1217, 1223, 1233, 1241, 1268, 1269, 1273  ЦК. Суд встановив також, що визнання відповідачем позову не суперечить закону і не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб. Докази на спростування даного твердження в матеріалах справи відсутні.

     Враховуючи вищезазначене, на підставі ст.ст. 16, 392, 1217, 1223, 1233, 1241, 1268, 1269, 1273 Цивільного кодексу України, керуючись ст.ст. 3, 10, 60, 174, 212-215 Цивільного процесуального кодексу України, суд,-

   

вирішив:

    Позов ОСОБА_1 до Дуболугівської сільської ради Ніжинського району Чернігівської області, ОСОБА_2 про визнання права власності на спадкове майно,- задовольнити повністю.

    Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, право власності на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами за №29 по вулиці 1-го Травня села Дуболугівка Ніжинського району Чернігівської області в порядку спадкування після ОСОБА_3, яка померла 23 серпня 2007 року, після ОСОБА_4, який помер 12 березня 2009 року.

    Рішення може бути оскаржено до Апеляційного суду Чернігівської області через Ніжинський міськрайонний суд Чернігівської області шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня проголошення рішення та шляхом подання апеляційної скарги протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження, або в порядку згідно ст.295 ч.4 Цивільного процесуального кодексу України.

    Головуючий                 суддя Олійник В.П.     ..

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація