Судове рішення #7695987

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ   УКРАЇНИ

    21 січня 2010 року                             справа №  2а-84/09

   

    Колегія суддів Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду, у складі:  головуючого  судді:             Нагорної Л.М.,

    суддів:         Стежко В.А., Суховарова А.В.

при секретарі судового засідання:     Резнікові Ю.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Кам’янсько-Дніпровському районі Запорізької області

на постанову Кам’янсько-Дніпровського районного суду Запорізької області від 17 березня 2009 року у справі за позовом ОСОБА_2, ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Кам’янсько-Дніпровському районі Запорізької області про стягнення недоплаченої державної щомісячної соціальної допомоги «Дітям війни», -

в с т а н о в и л а:

У березні 2009 року позивачі звернулися до суду першої інстанції з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Кам’янсько-Дніпровському районі Запорізької області, в якому просили суд поновити строк давності пропущений з поважних причин для звернення до суду за захистом порушених прав, свобод та інтересів за період з 01.01.2006 року по 31.12.2008 року, стягнути з відповідача на їх користь державну соціальну допомогу за період з 01.01.2006 року по 31.12.2008 року в розмірі 3985,80грн. кожному. В обґрунтування своїх вимог посилалися на те, що мають статус «дитини війни», тому користуються всіма правами та пільгами, передбаченими Законом України «Про соціальний захист дітей війни» для цієї категорії осіб, і на підставі ст.6 зазначеного Закону мають право на щомісячну доплату до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком. При вирішенні питання про нарахування вказаної доплати до пенсії позивачів відповідач керувався положеннями нормативного акту, що на підставі Рішення Конституційного Суду України був визнаний неконституційним, а тому застосуванню не підлягає.

Постановою Кам’янсько-Дніпровського районного суду Запорізької області від 17 березня 2009 року  адміністративний позов ОСОБА_2, ОСОБА_3 було задоволено частково. Поновлено ОСОБА_2, ОСОБА_3 пропущений строк для звернення до суду за захистом порушених прав за період часу з 09.07.2007 року до 31.12.2008 рік. Зобов’язано Управління Пенсійного фонду України в Кам’янсько-Дніпровському районі Запорізької області перерахувати та виплатити на користь ОСОБА_2, ОСОБА_3 пенсії у відповідності до приписів ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», починаючи з 09 липня 2007 року. В задоволенні решти позовних вимог було відмовлено.

    Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач подав на нього апеляційну скаргу, в якій просив суд скасувати постанову Кам’янсько-Дніпровського районного суду Запорізької області від 17 березня 2009 року, оскільки вона ухвалена з   порушенням норм матеріального права, та прийняти нове рішення, яким відмовити позивачам  в задоволенні їх позовних вимог повністю. Обґрунтовував свої вимоги тим, що механізм розрахунку підвищення пенсії, передбаченого ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», не визначений на законодавчому рівні, не вказано,  яким саме органом, за рахунок яких коштів і джерел та в якому процедурному порядку він здійснюється.

Позивачі заперечень на апеляційну скаргу до суду не подавали.

В частині відмовлених позовних вимог постанова суду сторонами фактично не оскаржувалась, оскільки апелянт в апеляційній скарзі не зазначав, що він не згоден з постановою в цій частині, а позивачі апеляційну скаргу до суду не подавали.

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги і заявлених позовних вимог, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню частково, виходячи з наступного.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_2 , ОСОБА_3 відповідно до положень абз.1 ч.1 ст.1 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»,  є особами, які мають право користуватися пільгами відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни», що підтверджується наявними в матеріалах справи копіями посвідчень з відповідною відміткою в них.

У відповідності до статті 8 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про можливість поновлення позивачам пропущеного строку для звернення до суду за захистом порушених прав за період з 09 липня 2007 року до 31 грудня 2008 року. Оскільки позивачі є людьми похилого віку, проживають у сільській місцевості та дізналися про порушення їх прав стосовно належних їм виплат лише після висвітлення зазначених подій у пресі, яка приходить до них не завжди завчасно, більш того, спеціальна, в якій публікувались Рішення Конституційного суду, тому колегія суддів не приймає до уваги доводи апеляційної скарги про пропуск строку з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року.

Частково  задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції вірно виходив з того, що згідно ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» дітям війни  пенсії або щомісячне довічне грошове утримання, чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.

Частина 2 статті 19 Конституції України визначає, що органи державної влади та  органи  місцевого  самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти  лише  на  підставі,  в  межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією  та  законами України.

Оскільки Рішенням Конституційного суду України № 6-рп від 09 липня 2007 року стаття 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» про зупинення дії ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» на 2007 рік  втратила чинність з 09.07.2007 року, відповідач повинен був здійснити перерахунок та виплатити щомісячну доплату до пенсії ОСОБА_2  відповідно до чинного законодавства, починаючи з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року включно.

Частиною 3 статті 62 Закону України « Про Державний бюджет на 2007 рік встановлено, що для визначення мінімального розміру пенсії за віком, відповідно до абзацу 1 частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», з 1 квітня та з 1 жовтня 2007 року застосовується прожитковий  мінімум для осіб, які втратили працездатність, визначений абзацом 5 частини 1 цієї статті, збільшений на 1 %, що складає відповідно: 410.06 гривні та 415.11 гривні. Посилання в ч.3 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» на те, що вказаний розмір мінімальної пенсії за віком застосовується виключно до пенсій, що призначаються на умовах цього Закону, не може слугувати перешкодою  для застосування даної величини мінімального розміру пенсії за віком до обрахування інших пенсій чи доплат, пов’язаних мінімальною пенсією за віком, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого, крім передбаченого частиною 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», мінімального розміру пенсії за віком.

Сторонами визнано, що  Управління Пенсійного фонду України в Кам’янсько-Дніпровському районі Запорізької області будь-яких дій, пов’язаних з нарахуванням підвищення до пенсії позивача з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року, включно, не здійснювало, відповідних виплат - не проводило.

Колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов обґрунтованого  висновку про необхідність зобов’язання Управління Пенсійного фонду України в Кам’янсько-Дніпровському районі Запорізької області здійснити відповідний перерахунок підвищення до пенсії позивачів у розмірі, передбаченому ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» за період з 09 липня 2007 року.

Однак суд першої інстанції не врахував, що визнання неконституційними положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» щодо призупинення дії ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»  мало місце лише на 2007 бюджетний рік. А тому, зобов’язувати відповідача проводити  відповідний перерахунок підвищення до пенсії позивачки у розмірі, передбаченому ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», у 2007 році можливо лише за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року, включно,  з урахуванням при цьому норм ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» .

Також колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про наявність у позивачів права на перерахунок підвищення до  пенсії як «дитині війни» на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком  і на  2008 рік.

Проте,  суд першої інстанції  неправильно визначив період, за який відповідачу необхідно здійснити нарахування надбавки у розмірі, передбаченому ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» .

Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/08 від 22 травня 2008 року положення п.п.2 п.14 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», яким було внесено зміни до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» та встановлено з 01 січня 2008 року інший порядок розрахунку підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання, чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії «дітям війни», були визнанні неконституційними та втратили чинність з дня прийняття вказаного рішення.

Отже, Управління Пенсійного фонду України в Кам’янсько-Дніпровському районі Запорізької області  повинно було провести відповідний перерахунок підвищення до пенсії позивачів згідно вимог ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», починаючи з 22 травня 2008 року, та сплатити на їх користь заборгованість з цих виплат,  з урахуванням при цьому норм ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» .

Проте, відповідачем згідно розпорядження на перерахунок пенсії з 01.01.2008 р. була виплачена вказана надбавка позивачам  лише у розмірі 10% мінімальної пенсії за віком.

Таким чином, суд першої інстанції повинен був зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Кам’янсько-Дніпровському районі Запорізької області провести перерахунок та виплатити позивачам недоотримані суми щомісячної надбавки до пенсії у розмірі, передбаченому ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» саме з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року ,  з урахуванням при цьому норм ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та за мінусом уже отриманих виплат.

Що ж стосується порядку та розміру  нарахування позивачці вказаної надбавки за період з 01 січня 2008 року  по 22 травня 2008 року, то відповідачем вона проведена у відповідності до діючого на той час законодавства і дії відповідача за вказаний період є правомірними. Тому у задоволенні позовних вимог за вказаний період слід відмовити.

    Згідно до п.2  Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 24 жовтня 2007 року № 1261, Пенсійний фонд України організовує у межах своїх повноважень виконання актів законодавства, здійснює контроль за їх реалізацією, узагальнює практику законодавства з питань, що належать до його компетенції, розробляє пропозиції з питань вдосконалення  цього законодавства і в установленому порядку вносить їх на розгляд Міністерства праці та соціальної політики.

Отже, посилання апелянта на відсутність встановленого на законодавчому рівні механізму визначення розміру мінімальної пенсії за віком, що застосовується при обчисленні підвищення до пенсії особам, яким встановлено статус «дитина війни», визнається колегією суддів безпідставним, і не звільняє суб’єкта владних повноважень, а саме, Управління Пенсійного фонду України в Кам’янсько-Дніпровському районі Запорізької області, діяти на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачений Конституцією та Законами України, і ні в якому разі не є підставою для обмеження законних прав, встановлених ст.6  Закону України «Про соціальний захист дітей війни» для цієї категорії осіб.

Доводи апеляційної скарги відповідача стосовно того, що відповідно до вимог ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії за віком як розрахункова величина застосовується лише до правовідносин, що регулюються цим законом, і до такої категорії громадян як «діти війни» не застосовується, а згідно ст. 7 Закону фінансове забезпечення державних соціальних гарантій «дітей війни» здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України, і Пенсійний фонд України не повинен нести відповідальність за позовами вказаної категорії громадян – є хибними та спростовані вищенаведеними висновками.

    Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа)

    Відповідно, зміні підлягає і частина суми судових витрат, що має бути стягнута не з відповідача, а з Державного бюджету України на користь позивачів, з урахуванням зміни судового рішення та положень ч.6 ст.94 КАС України.

    Керуючись п.3 ч.1 ст.198, ч.4 ст. 202, 205, 207 КАС України, колегія суддів, -

п о с т а н о в и л а :

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Кам’янсько-Дніпровському районі Запорізької області – задовольнити частково.

Постанову Кам’янсько-Дніпровського районного суду Запорізької області від 17 березня 2009 року в частині  зобов’язання Управління Пенсійного фонду України в Кам’янсько-Дніпровському районі Запорізької області перерахувати та виплатити на користь ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, що народився в с. Товмач Шполянського району Черкаської області, проживає: АДРЕСА_1, пенсію у відповідності до приписів ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», починаючи з 09 липня 2007 року  та в частині  зобов’язання Управління Пенсійного фонду України в Кам’янсько-Дніпровському районі Запорізької області перерахувати та виплатити на користь ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3, що народилася в с. Солотвин Бердичівського району Житомирської області, проживає: АДРЕСА_1, пенсію у відповідності до приписів ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», починаючи з 09 липня 2007 року – скасувати , прийнявши нову постанову в цій частині.

Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Кам’янсько-Дніпровському районі Запорізьколї області здійснити нарахування та виплатити підвищення до пенсії ОСОБА_2 та ОСОБА_3  за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року, та за період з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року, згідно ст.6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни ” у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком,та з урахуванням  норм ч.1 ст. 28 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування за мінусом отриманих кожним із них сум за вказаний період.

В задоволенні позовних вимог ОСОБА_2, ОСОБА_3 в частині зобов’язання Управління Пенсійного фонду України в Кам’янсько-Дніпровському районі Запорізької області перерахувати та виплатити на користь ОСОБА_2, ОСОБА_3 пенсію у відповідності до приписів ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» за період з 01 січня 2008 року по 22 травня 2008 року – відмовити.

Постанову Кам’янсько-Дніпровського районного суду Запорізької області від 17 березня 2009 року в частині   стягнення з відповідача Управління Пенсійного фонду України в Кам’янсько-Дніпровському районі Запорізьколї області на користь позивачів ОСОБА_2 та ОСОБА_3 по 1 грн. 70 коп. судового збору кожному – змінити ,  виклавши абзаци шостий та сьомий  постанови в наступній редакції: « Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_2 та ОСОБА_3 по 1 грн. 70 коп. – кожному, в рахунок відшкодування витрат по сплаті  судового збору»

В решті постанову Кам’янсько-Дніпровського районного суду Запорізької області від 17 березня 2009 року – залишити без змін.

Постанова Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця з дня виготовлення повного тексту постанови.

Повний текст постанови  виготовлено 25 січня 2010 року.

Головуючий:                                 Л.М.Нагорна

Судді:                                     В.А.Стежко

                                        А.В.Суховаров

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація