Судове рішення #7689450

справа №  2а-2663/09/0670  

категорія  6.12

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 січня 2010 р.                                                                                  м.Житомир

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді  Токаревої М.С.,

при секретарі -       Янушевській В.В.,  

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу

за позовом  відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у м. Новоград-Волинському   

до   підприємства облспоживспілки "Новоград-Волинська міжрайбаза" в особі голови ліквідаційної комісії Виноградова Григорія Вікторовича    

про  стягнення коштів,-

встановив:

У квітні 2009 року відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у м. Новоград-Волинському звернулося до суду з позовом до підприємства облспоживспілки "Новоград-Волинська міжрайбаза" в особі голови ліквідаційної комісії Виноградова Г. В. про стягнення капіталізованих платежів у розмірі 36814,76 грн. Свої вимоги позивач мотивує тим, що у разі ліквідації платоспроможної юридичної особи, у першу чергу задовольняються вимоги щодо відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров"я або смерті. Згідно зі ст. 1205 Цивільного кодексу України, у разі ліквідації юридичної особи платежі, належні потерпілому або особам, визначених у ст.1200 ЦК України, мають бути капіталізовані для виплати їх потерпілому або цим особам у порядку, встановленому законом. Оскільки протоколом загальних зборів відповідача прийнято рішення про ліквідацію юридичної особи, позивач звернувся до відповідача з вимогою про капіталізацію платежів, які мають бути сплачені у зв"язку з ліквідацією підприємства. Відповідач на вимогу ні яким чином не відреагував, тому позивач звернувся з даним позовом до суду. В подальшому, позивачі повторно звернулися до відповідача з відповідною заявою та отримали лист про відсутність на даний час у ліквідаційної комісії підстав для задоволення претензії позивача.

Представники позивача позовні вимоги підтримали в повному обсязі та просили їх задовольнити посилаючись на обставини викладені у позовній заяві.

Представники відповідача проти позову заперечували та пояснили, що зазначені суми можуть бути визнані лише після ліквідації підприємства, відповідно до вимог Інструкції та Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом". Крім того, законодавством не визначений порядок виплати цих платежів. Щодо сум капіталізованих платежів, то представники відповідача не заперечували проти визначення її у розмірі 36814,76 грн.

Заслухавши учасників процесу, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що постановою Житомирської обласної спілки споживчих товариств правління облспоживспілки від 8 грудня 2008 року прийнято рішення про ліквідацію відповідача. Позивач, у лютому 2009 року, звернувся до голови ліквідаційної комісії з претензією щодо капіталізації платежів, але на зазначену вимогу відповіді не отримав. Підставою для такого звернення була сформована справа потерпілого ОСОБА_1., інваліда ІІ групи, який отримав травму на вищезгаданому підприємстві та якому відділення Фонду проводить страхові внески. Повторно звернувшись з даною вимогою позивач отримав від відповідача відповідь про відмову у здійсненні претензії.  

Преамбулою Закону України "Про загальнообов"язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" визначено, що страхування від нещасного випадку є самостійним видом загальнообов"язкового державного соціального страхування, за допомогою якого здійснюється соціальний захист, охорона життя та здоров"я громадян у процесі їх трудової діяльності. Крім того, держава гарантує усім застрахованим особам забезпечення прав у страхуванні від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання.

Відповідно до ст.46 Закону України "Про загальнообов"язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" фінансування Фонду здійснюється, зокрема за рахунок капіталізованих платежів, що надійшли у випадках ліквідації страхувальників у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Зазначений порядок регулює механізм нарахування. Механізм нарахування та сума сторонами не оспрюється.

Згідно ч.3 ст. 112 ЦК України у разі відмови ліквідаційної комісії у задоволенні вимог кредитора або ухилення від їх розгляду кредитор має право до затвердження ліквідаційного балансу юридичної особи звернутися до суду із позовом до ліквідаційної комісії.     

Статтею 1205 ЦК України передбачено, що у разі ліквідації юридичної особи платежі, належні потерпілому або особам, визначеним статтею 1200 цього Кодексу, мають бути капіталізовані для виплати їх потерпілому або цим особам у порядку, встановленому законом або іншими нормативно-правовими актами.

Оскільки законодавством не визначена процедура капіталізації платежів на стадії самостійної ліквідації підприємства за рішення облспоживспілки, то суд вважає можливим застосувати аналогію закону.

Так, у відповідності до п.2 ч.1 ст. 31 Закону про банкрутства у другу чергу задовольняються вимоги, що виникли внаслідок заподіяння шкоди життю та здоров"ю громадян, шляхом капіталізації відповідних платежів у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України.

Положеннями п.5-1 Порядку затвердженого Кабінетом Міністрів України від 6 травня 2000 року №765 передбачено, що у вимогах відповідного Фонду до боржника, щодо якого порушено справу про банкрутства, зазначається сума, визначена з урахуванням кожного платежу, що підлягає капіталізації. При цьому, суми платежів, капіталізованих відповідно до зазначених вимог у процесі ліквідації підприємства-банкрута, перераховуються ліквідатором робочому органу виконавчої дирекції Фонду, у якому підприємство перебуває на обліку.

Сума капіталізованих платежів підтверджується розрахунками потреб та таблицею  середньої очікуваної тривалості життя.

Отже, аналізуючи вищезазначені норми Законів, суд дійшов до висновку, що капіталізація відповідних платежів повинна бути здійснена на стадії ліквідації даного підприємства, але позовні вимоги щодо стягнення капіталізованих платежів на даній стадії є передчасними, а тому задоволенню не підлягають.

Тому суд вважає можливим вийти за межі позовних вимог та відновити порушене право позивача шляхом визнання відповідачем зазначених платежів та зобов"язання останнього включити зазначену суму до проміжного ліквідаційного балансу.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 122, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -  

   

постановив:

Позовні вимоги відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у м. Новоград-Волинському задовольнити частково.

Зобов"язати ліквідаційну комісію підприємства облспоживспілки "Новоград-Волинська міжрайбаза" визнати грошові вимоги відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у м. Новоград-Волинському у сумі 36814,76 грн. капіталізованих платежів та включити зазначену суму капіталізованих платежів до проміжного ліквідаційного балансу підприємства облспоживспілки "Новоград-Волинська міжрайбаза". 

В решті позовних вимог відмовити.       

           Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку для подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її складання в повному обсязі, особою, яка оскаржує постанову, за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Головуючий суддя:                                                                                М.С. Токарева


 Повний текст постанови виготовлено: 15 січня 2010 р.


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація