ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 листопада 2009 року Справа № 2а-5622/09/0870
(14год. 45хв.)
Запорізький окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Щербака А.А., при секретарі Запара О.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Запоріжжя до Відкритого акціонерного товариства «Тера» про отримання дозволу на проведення позапланової виїзної перевірки,
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Запорізького окружного адміністративного суду знаходиться зазначений позов.
Позивач просить надати дозвіл на проведення позапланової виїзної перевірки ВАТ «Тера» (ЄДРПОУ 30447506) з питання взаємовідносин з ТДВ «СК Мотор Гарант» за операціями купівлі - продажу акцій емітованих ВАТ «Завод технічного скла» за період з 01.01.2007р. по теперішній час. Тривалість перевірки 5 робочих днів. Доручити проведення перевірки начальнику відділу організації робіт та моніторингу фінансових операцій управління боротьби з відмиванням доходів, одержаних злочинним шляхом Державної податкової адміністрації у Запорізькій області ОСОБА_1
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач не надав пояснення та їх документального підтвердження на письмовий запит органу державної податкової служби протягом десяти днів з дня отримання запиту.
Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 2 листопада 2009р. залучено до участі в справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Товариство з додатковою відповідальністю «Страхова компанія «Мотор гарант».
Представник позивача позовні вимоги підтримала в повному обсязі.
Відповідач проти позову заперечує, вважає, що позивачем не надано будь-яких доказів, які б підтверджували потребу у перевірці відомостей з питань щодо правильності нарахування та сплати податків і зборів відповідачем при його взаємодії з ТДВ «СК Мотор Гарант» за операціями купівлі - продажу акцій емітованих ВАТ «Завод технічного скла». Вважає що підстав передбачених ст.11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», для проведення позапланової перевірки не існує, в зв’язку з чим не існує підстав для задоволення позовних вимог.
Представник третьої особи просить суд в задоволенні позовних вимог відмовити.
Заслухавши пояснення представників сторін, перевіривши матеріали адміністративної справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Судом встановлено, що Управлінням податкової міліції ДПА України у Запорізькій області відповідачу був направлений письмовий запит за № 2465\10\35-113 від 03.06.2009 р. про надання протягом 10 робочих днів пояснення та їх документальне підтвердження з питань взаємовідносин з ТДВ «СК Мотор-Гарант» за операціями купівлі-продажу акцій емітованих ВАТ «Завод технічного скла», про що свідчить надана суду копія запиту.
Як вбачається з наданої суду копії відповіді ВАТ «Тера» від 17.07.2009р., відповідачем було відмовлено в наданні пояснень та копій документів.
Наказом від 12.08.2009р. начальника ДПІ у Шевченківському районі м. Запоріжжя була призначена виїзна позапланова перевірка ВАТ «Тера» з питань дотримання вимог податкового законодавства при здійсненні фінансово-господарських операцій з ТДВ «СК «Мотор Гарант» з цінними паперами – акціями ВАТ «Завод технічного скла» за період з 01.01.2007р. по 30.06.2008р. Тривалість 5 робочих днів.
Як вбачається з акту про відмову від допуску до перевірки від 13.08.2009р. №153/23-5/30447506 ВАТ «Тера» було відмовлено допустити до приміщення підприємства представника ДПА у Запорізькій області.
П. 1 ст.11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» передбачає, що органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов’язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов’язкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов’язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичними особами, які мають статус суб’єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обов’язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов’язкові платежі), крім Національного банку України та його установ (далі — платники податків)
Підстави та порядок проведення органами державної податкової служби планових і позапланових виїзних перевірок своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів) визначено в ст. 11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні».
Відповідно до ч.6 п.5 ст.11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», позаплановою виїзною перевіркою вважається перевірка, яка не передбачена в планах роботи органу державної податкової служби і проводиться у разі виникнення потреби у перевірці відомостей, отриманих від особи, яка мала правові відносини з платником податків, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом десяти робочих днів з дня отримання запиту.
ТОВ «Тера» не надало пояснень з приводу взаємовідносин з ТДВ «СК Мотор-Гарант». Зважаючи на це, для здійснення контролю за дотриманням податкового законодавства , та перевірки відомостей, одержаних від осіб, які мали правові відносини з платником податків ТОВ «Тера» можливо лише шляхом проведення позапланової перевірки .
Заперечення відповідача стосовно того, що підстав передбачених ст.11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», для проведення позапланової перевірки не існує, а також що призначення позапланової перевірки не входить до компетенції адміністративних судів спростовується наступним :
Ст.11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» передбачено що, позапланова виїзна перевірка може здійснюватися лише на підставі рішення суду. Орган державної податкової служби, який ініціює проведення позапланової виїзної перевірки, подає до суду письмове обґрунтування підстав такої перевірки та дати її початку і закінчення, склад осіб, які будуть проводити таку перевірку, документи, які відповідно до частини шостої цієї статті свідчать про виникнення підстав для проведення такої перевірки, інформацію про вид та кількість перевірок, проведених органами державної податкової служби щодо суб'єкта господарської діяльності та наслідки таких перевірок за попередні три роки, а також на вимогу суду - інші відомості. У розгляді питання про надання дозволу на проведення позапланової виїзної перевірки мають право брати участь представники суб'єкта господарської діяльності. Повідомлення про місце, дату та час розгляду питання про надання дозволу на проведення позапланової виїзної перевірки направляється не пізніше ніж за три робочі дні до дати такого розгляду.
Тобто, відповідно до зазначеної статті до компетенції адміністративних судів відноситься право про надання дозволу для проведення позапланової перевірки, всі необхідні відомості (щодо порядку, строків, осіб які будуть проводити перевірку, а також підстав для перевірки) та документи, зазначені в цій статті, суду були надані. Також, слід зазначити, що відповідно до відомостей наданих позивачем, перевірки ТОВ «Тера» за попередні три роки дійсно не проводились.
Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 94, 158, 161-163 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги задовольнити.
Надати дозвіл Державниій податковій інспекціїу Шевченківському райлоні м. Запоріжжя на проведення позапланової виїзної перевірки відкритого акціонерного товариства «Тера» (ЄДРПОУ 30447506) з питання взаємовідносин з Товариством з додатковою відповідальністю «Страхова компанія «Мотор Гарант» за операціями купівлі-продажу акцій емітованих Відкритим акціонерним товариством «Завод технічного скла» за період з 01.01.2007р. по 12.11.2009р. тривалістю 5 робочих днів, з дати набрання чинності постановою суду.
Склад осіб, які будуть проводити таку перевірку: начальник відділу організації роботи та моніторінгу фінансових операцій управління боротьби з відмиванням доходів одержаних злочинним шляхом Дердавної податкової адміністрації у Запорізькій області ОСОБА_1.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження в десятиденний строк з дня складання постанови в повному обсязі та поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, з одночасної подачею її копії до суду апеляційної інстанції, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків для подачі заяви про апеляційне оскарження чи апеляційної скарги.
Повне рішення виготовлене 18 листопада 2009 року.
Суддя А.А. Щербак