АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа №22-504-10 Головуючий у 1-й інстанції: Нікандрова С.О. Суддя-доповідач: Пільщик Л.В .
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 лютого 2010 року м. Запоріжжя
Колегія суддів судової палати з цивільних справ апеляційного суду Запорізької області у складі:
Головуючого: Пільщик Л.В.
Суддів: Краснокутської О.М.
Сапун О.А.
При секретарі: Петровій О.Б.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу
Сільськогосподарського виробничого кооперативу ім. Ватутіна на рішення Василівського районного суду Запорізької області від 17 листопада 2009 року по справі за заявою Прокурора Василівського району Запорізької області в інтересах Василівської міської ради, заінтересовані особи – Василівська державна нотаріальна контора, Василівський районний відділ земельних ресурсів, Сільськогосподарського виробничого кооперативу ім.. Ватутіна, про визнання спадщини відумерлою, -
В С Т А Н О В И Л А :
У листопаді 2009 року Прокурор Василівського району в інтересах Василівської міської ради звернувся до суду з заявою про визнання спадщини відумерлою заінтересовані особи – Василівська державна нотаріальна контора, Василівський районний відділ земельних ресурсів, Сільськогосподарський виробничий кооператив ім.. Ватутіна, про визнання спадщини відумерлою.
В заяві зазначав, що ІНФОРМАЦІЯ_1помер ОСОБА_3, після його смерті відкрилась спадщина, яка складається з земельного паю у розмірі 4,93 умовних кадастрових гектарів. Спадкоємці за законом та за заповітом до державної нотаріальної контори протягом десяти років не зверталися. Посилаючись на викладене та ст.1277 ЦК України ,прокурор в інтересах Василівської міської ради просив визнати спадщину, а саме: земельний пай у розмірі 4,93 умовних кадастрових гектарів, що відкрилася після смерті ОСОБА_3, відумерлою та передати його у власність територіальної громади м. Василівка в особі Василівської міської ради.
Рішенням Василівського районного суду Запорізької області від 17 листопада 2009 року заяву задоволено.
Визнано спадщину ,яка ІНФОРМАЦІЯ_1 відкрилася після смерті ОСОБА_3 відумерлою.
Передано право на земельну частку (пай) площею 4,93 умовних кадастрових гектара вартістю 61947,80 грн., згідно сертифікату на земельну частку (пай) у серії ЗП № 0073751, зареєстрований за № 383, у власність територіальної громади м. Василівка Запорізької області в особі Василівської міської ради.
Не погоджуючись з рішенням суду ,Сільськогосподарський виробничий кооператив ім. Ватутіна, подав апеляційну скаргу. Посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, на неповне з’ясування обставин, що мають значення для справи ,просить рішення суду скасувати та ухвалити нове рішення, яким в задоволенні заяви відмовити.
Заслухавши у засіданні апеляційного суду доповідь судді-доповідача, пояснення представника СВК ім.. Ватутіна , прокурора, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Відповідно до ст. 1277 Цивільного кодексу України, у разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від їх прийняття суд визнає спадщину відумерлою за заявою відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.
Заява про визнання спадщини відумерлою подається після спливу одного року з часу відкриття спадщини.
Спадщина визнана судом відумерлою переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини.
Відповідно до п.5 Прикінцевих та перехідних положень ЦК України правила книги шостої Цивільного кодексу України застосовуються також до спадщини, яка відкрилася, але не була прийнята ніким із спадкоємців до набрання чинності цим Кодексом.
Правила статті 1277 Цивільного кодексу України про відумерле майно застосовуються також до спадщини, від дня відкриття якої до набрання чинності цим Кодексом спливло не менше одного року.
Судом встановлено, що після смерті ОСОБА_3 відсутні спадкоємці, які б прийняли спадщину. З часу відкриття спадщини і до звернення з заявою до суду про визнання її відумерлою пройшло понад 10 років (а.с.10, 40-42). Оскільки ніхто не вступив до спадщини, суд обґрунтовано визнав спадщину відумерлою
Фактична сторона справи встановлена з додержанням норм процесуального права, щодо встановлених обставин суд дійшов вичерпних юридичних висновків і правильно застосував норми матеріального права.
Доводи апеляційної скарги правильність висновків суду не спростовують, грунтуються на припущеннях про наявність у померлого спадкоємців. Однак, в порядку, передбаченому ст.1277 ЦК України право власності на майно переходить до теріторіальної громади не тільки при відсутності спадкоємців, а і в разі коли після смерті фізичної особи залишилось майно щодо якого ніхто не вступає до спадщини.
Взагалі апеляційна скарга не містить доводів , які б свідчили , що предмет спору стосується прав і охоронюваних законом інтересів СВК „Ватутіна”.
Доводи скарги та зміст оскаржуваного рішення не дають підстав для висновку, що судом при розгляді справи допущені порушення норм матеріального чи процесуального права, які передбачені ст.ст. 309 - 311 ЦПК України як підстави для скасування рішення.
Керуючись ст. ст. 307,308 ЦПК України, колегія суддів,
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу Сільськогосподарського виробничого кооперативу ім. Ватутіна відхилити.
Рішення Василівського районного суду Запорізької області від 17 листопада 2009 року залишити без змін .
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, проте може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Верховного суду України протягом двох місяців.
Головуючий:
Судді: