ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Запорізької області
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14.06.07 Справа № 7/147/07
Суддя
За позовом Відкритого акціонерного товариства “Страхова компанія “Оранта-Січ”, м. Запоріжжя до відповідача Бердянського комунального підприємства технічної інвентаризації, м. Бердянськ Запорізька область про визнання права власності та спонукання здійснити державну реєстрацію права власності Суддя Кутіщева Н.С. |
Представники:
Від позивача Черненко Р.В., дов. № 45 від 20.03.2007 р.
Від відповідача не з’явився
СУТЬ СПОРУ :
Заявлено позов про визнання права власності позивача на закінчений реконструкцією об’єкт нерухомості, розташований за адресою: Запорізька область, м. Бердянськ, вул. Р.Люксембург, 51/1, загальною площею 157,2 м2 та зобов’язати відповідача зареєструвати за позивачем право власності на цей об’єкт.
27.03.2007 р. порушено провадження у справі, розгляд якої призначено на 07.05.2007 р. Ухвалою голови господарського суду строк вирішення спору було продовжено на місяць, розгляд справи перенесено на 14.06.2007 р., про що сторони були повідомлені належним чином.
Позивач обґрунтовує свої вимоги ст. ст. 2,16, 95, 318 Цивільного кодексу України.
Відповідач в судове засідання не з’явився, відзив на позов та інші витребувані судом документи не надав. Про час і місце проведення судового засідання повідомлений належним чином, оскільки ухвала про порушення та відкладення судового засідання до господарського суду від відповідача з поштовою відміткою не повертались .
Розгляд справи закінчено 14.06.2007 р. оголошенням вступної та резолютивної частини рішення.
Справу розглянуто в порядку ст. 75 ГПК України за наявними в ній матеріалами.
По усному клопотанню представника позивача судове засідання ведеться без застосування технічних засобів фіксації судового процесу.
Вивчивши матеріали справи, вислухавши пояснення представника позивача, суд
ВСТАНОВИВ:
Згідно з Рішенням № 526 від 02.11.1995 р. Виконавчого комітету Бердянської міської ради народних депутатів Запорізької області, у власність Бердянської філії страхової компанії “Оранта-Січ” було передано вбудоване приміщення загальною площею 157,2 кв.м будівлі, яка знаходиться за адресою: Запорізька область, м. Бердянськ, вул. Р.Люксембург, 51/1 (надалі - об’єкт).
04.12.1995 р. на підставі цього рішення виконавчим комітетом Бердянської міської ради було видане свідоцтво про право власності на об’єкт, в якому суб’єктом право власності визначено Бердянську філію Страхової компанії “Оранта -Січ”.
Протягом 2004 р. на зазначено об’єкті нерухомості здійснювались роботи з його реконструкції, за наслідками якої згідно акту державної комісії, затвердженого розпорядженням № 697-р від 16.12.2004 р. Бердянського міського голови, об’єкт було визначено таким, що завершений реконструкцією та прийнято в експлуатацію
У зв’язку з тим, що державний акт про прийняття завершених будівництвом або реконструкцією об’єктів нерухомості в експлуатацію є підставою для оформлення права власності та включення йог до державної статистичної звітності, позивач у червні 2004 р. звернувся до відповідача з заявою про оформлення права власності.
Відповідач відмовив позивачу у реєстрації права власності з огляду на те, що право встановлювальним документом (рішення міської ради), визначений інший суб’єкт права власності, ніж позивач, а саме Бердянська філія страхової компанії “Оранта-Січ”.
Відповідно до ст. 95 Цивільного кодексу України, філія підприємства не є юридичною особою та учасником цивільних правовідносин, а є його відокремленим підрозділом та не може бути суб’єктом права власності.
Як вказує позивач, майно, яким може бути наділено філією залишається у власності юридичної особи, яка здійснює щодо нього всі повноваження власника через уповноважену довіреністю або відповідним положенням про філію особою, яка знаходиться із підприємством у трудових правовідносинах. Тому, власником об’єкту нерухомості, розташований за адресою: Запорізька область, м. Бердянськ, вул. Р.Люксембург, 51/1, загальною площею 157,2 м2 є ВАТ “Страхова компанія “Оранта-Січ”
У відповідності до ст. 328 Цивільного кодексу України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.
Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Статтею 392 Цивільного кодексу України передбачено, що власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Таким чином, зазначеною нормою законодавчо визначено за наявності яких обставин особа може звернутися до суду за захистом свого права власності шляхом пред`явлення позову про визнання такого права.
Судом встановлено, що позивач є власником (користувачем) об’єкту нерухомості, розташований за адресою: Запорізька область, м. Бердянськ, вул. Р.Люксембург, 51/1, загальною площею 157,2 м2 є ВАТ “Страхова компанія “Оранта-Січ”, але на теперішній час не має можливості в повному об’ємі реалізувати своє право власності на споруджений нерухомий об’єкт.
Відповідно до ст.ст. 316, 317, 319 Цивільного кодексу України правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб. Власникові належать права володіння, користування та розпорядження майном. Власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд.
Відповідно до ст. 4 Закону України “Про власність” власник на свій розсуд володіє, користується і розпоряджається своїм майном.
Ст. 48 Закону України “Про власність” передбачено, що власник може вимагати усунення будь-яких порушень його права, хоч би ці порушення і не були пов`язані з позбавленням володіння власністю.
Враховуючи вищевикладене, вимоги позивача про визнання права власності є обґрунтованими і підлягають задоволенню.
Відповідно до чинного законодавства право власності на об`єкти нерухомості підлягає обов`язковій реєстрації та внесенню до Реєстру прав власності.
До того ж, слід звернути увагу, що п. 3.3 Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, яким обґрунтовано рішення реєстратора, не є імперативною нормою.
Реєстрація речових прав на нерухоме майно проводиться місцевим органом державної реєстрації прав того реєстраційного округу, у якому розміщена нерухомості або більша за площею її частина. В даному випадку є Орендне підприємство Запорізьке міжміське бюро технічної інвентаризації.
Враховуючи викладене, суд вважає вимогу позивача про спонукання відповідача зареєструвати право власності на об’єкт нерухомості, розташований за адресою: Запорізька область, м. Бердянськ, вул. Р.Люксембург, 51/1, загальною площею 157,2 м2 , обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.
Враховуючи клопотання позивача, судові витрати слід залишити за ВАТ “Страхова компанія “Оранта Січ”.
Керуючись ст.ст. 16, 316, 317, 319, 328, 376, 392 Цивільного кодексу України, ст. 3, 22, 33, 34, 43, 44, 49, 75 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В:
1. Позов задовольнити.
2. Визнати за Відкритим акціонерним товариством “Страхова компанія “Оранта-Січ” (69104, м. Запоріжжя, вул. Малиновського, 16, ЄДРПОУ 02307292) право власності на об’єкт нерухомості (приміщення), розташований за адресою: Запорізька область, м. Бердянськ, вул. Р.Люксембург, 51/1, загальною площею 157,2 м2.
3. Зобов’язати Бердянське комунальне підприємство технічної інвентаризації (71112, Запорізька область, м. Бердянськ, вул. Мазіна, 21, код 03344964) зареєструвати за Відкритим акціонерним товариством “Страхова компанія “Оранта-Січ” право власності на об’єкт нерухомості (приміщення), розташований за адресою: Запорізька область, м. Бердянськ, вул. Р.Люксембург, 51/1, загальною площею 157,2 м2.
Рішення вступає в законну силу через 10 днів з дня його підписання.
Дата підписання рішення “15” червня 2007р.
Суддя Н.С. Кутіщева