Копія :
Справа № 2-а-321/09
ПОСТАНОВА
Іменем України
2 березня 2009 року Охтирський міськрайонний суд Сумської області в складі:
головуючого - судді Білера П.П.
при секретарі Хмарській К.Ф.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Охтирка справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Охтирської міської ради про стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та про визначення дій неправомірними та зобов”язання вчинити дії, суд
Встановив:
Позивачка звернулася з адміністративним позовом до управління праці та соціального захисту населення Охтирської міської ради про стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та про визначення дій неправомірними та зобов”язання вчинити дії. Свої вимоги мотивує тим, що має доньку ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, отримує соціальну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, однак допомога нараховується в меншому розмірі, ніж передбачено Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми». Посилаючись на порушення своїх прав з боку відповідача, позивачка просить суд зобов”язати Управління праці та соціального захисту населення Охтирської міської ради провести перерахунок та виплату їй допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з квітня 2007 року по кінець грудня 2008 року у розмірі не нижче встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років; зобов”язати Управління праці та соціального захисту населення Охтирської міської ради з 1 січня 2009 року проводити їй виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років; зобов”язати Управління праці та соціального захисту населення Охтирської міської ради провести перерахунок та виплату їй допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з січня 2007 року по кінець грудня 2008 року, при якому буде врахований встановлений законом прожитковий мінімум для сім”ї визначеного у відповідності до мого складу сум прожитковим мінімумів, розрахованих та затверджених відповідно до Закону України „Про прожитковий мінімум” для осіб, які відносяться до основних соціальних і демографічних груп населення; зобов”язати Управління праці та соціального захисту населення Охтирської міської ради з листопада 2008 по 1 січня 2009 року проводити мені виплату державної соціальної допомоги як малозабезпеченій сім”ї та її середньомісячним сукупним доходом.
В судове засідання позивачка не з”явилася, надала суду заяву, в якій просить розглядати справу без її участі, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не з’явився, але надав суду письмове заперечення, в якому не визнає позовні вимоги позивача, обґрунтовуючи це тим, що в 2007 році виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку проводилася у відповідності до ст. ст. 56. 71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» незастрахованим особам у розмірі, що дорівнює різниці між 50% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 грн. Ст. 4 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» визначено, що покриття витрат на виплату державної допомоги здійснюється за рахунок Державного бюджету України у вигляді субвенцій до місцевих бюджетів. Постановою КМУ від 04.03.2002 року № 256 «Про затвердження порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету» встановлено порядок фінансування соціальних програм за рахунок субвенцій, передбачених бюджетом на відповідний рік, у межах обсягів, затверджених у обласних бюджетах на зазначені цілі, в зв'язку з чим управління не має можливості виплатити позивачці допомогу в розмірі прожиткового мінімуму на дітей віком до 6 років, так як розмір таких коштів не передбачений у державному бюджеті та не виділений управлінню. Крім того, після прийняття Конституційним Судом України рішення від 09.07.2007 року № 6-рп/2007 , не були прийняті зміни до Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» та Інших законодавчих актів, не збільшено фінансування на реалізацію норм законів України про соціальний захист сімей з дітьми, в зв'язку з чим відсутній механізм здійснення виплат у відповідності до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми». Вважає, що управлінням праці та соціального захисту населення Охтирської міської ради ніяким чином права позивачки не порушувалися, тому просить відмовити в задоволенні її вимог.
Представник відповідача також зазначив, що позовні вимоги стосовно недоплати допомоги у 2008 році не ґрунтуються на приписах чинних на час виникнення правовідносин Законів України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми», „Про Державний бюджет України на 2008 рік” та внесення змін до деяких законодавчих актів України», згідно яких позивачці встановлена та виплачується державна допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Управління праці діяло відповідно до ст. 95 Конституції України, ст.ст. 21-23, 30, 87, 102 Бюджетного Кодексу України. Законом України „ Про державну допомогу сім’ям з дітьми”, згідно якого проведена виплата у 2008 році, був чинний протягом усього періоду проведення виплат та не був визнаний неконституційним.
Суд проаналізував матеріали справи, дослідив письмові докази, дав їм об'єктивну оцінку, дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позову, виходячи з наступного.
З матеріалів справи вбачається, що позивачка має доньку ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується свідоцтвом про народження серія 1- БП № 030074 від 19 вересня 2006 року.
Предметом спору у даній справі є право позивачки на отримання державної соціальної допомоги за дитиною у відповідності до вимог Ст. 15 Закону України „Про державну допомогу сім’ям з дітьми”.
Відповідно до положень частини 1 статті 1 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.
Частиною 1 статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми» передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Згідно з абзацом 3 ч. 2 Ст. 56 Закону України „Про державний бюджет України на 2007 рік” – допомога при народженні дитини по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України „ Про державну допомогу сім’ям з дітьми” та Закону України „ Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням” здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у таких розмірах: допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку – у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку , встановленому Кабінетом Міністрів України.
Рішенням Конституційного Суду України від 9 липня 2007 року № 6-рп/2007 від 9.07.2007 року було визнано неконституційними вище наведені положення Закону України „Про державний бюджет України на 2007 рік”.
Відповідно до Ст. 152 ч. 2 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом рішення про їх неконституційність.
Пунктом 5 зазначеного Рішення Конституційного Суду України визначено, що рішення має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв’язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позивач має право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2007 рік відповідно до ч. 1 Ст. 15 Закону України „Про державну допомогу сім’ям з дітьми”, у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Згідно до Ст. 62 Закону України „Про державний бюджет України на 2007 рік” на 2007 рік затверджено прожитковий мінімум на одну особу з розрахунку на місяць для дітей віком до 6 років у розмірі: з 1 січня – 434 грн., з 1 квітня – 463 грн., з 1 жовтня – 470 грн.
З довідки управління праці та соціального захисту населення Охтирської міської ради № 407 від 15 жовтня 2008 року вбачається, що позивачці в 2007 році виплачувалася допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, меншому, ніж встановлений законом прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років, а тому відповідача необхідно зобов’язати здійснити перерахунок допомоги по догляду за дитиною у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, встановленого Ст. 15 Закону України „Про державну допомогу сім’ям з дітьми” та провести відповідні виплати за період з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року .
Згідно ч. 1 Ст. 5 Закону України „Про державну допомогу сім’ям з дітьми” всі види державної допомоги сім’ям з дітьми, крім допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами жінкам, зазначеним у частині другій Ст. 4 цього Закону, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків ( усиновителів, опікуна, піклувальника), тому суд вважає за необхідне зобов’язати саме управління праці та соціального захисту населення Охтирської міської ради провести відповідний перерахунок та виплати позивачці допомоги по догляду за дитиною.
Доводи представника відповідача про відсутність механізму здійснення вказаних виплат, суд не бере до уваги, так як відповідно до статті 46 Конституції України та Закону України „Про державну допомогу сім’ям з дітьми” не ставить виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в залежність від наявності чи відсутності механізму його виплати. Крім того, згідно пунктів 3 та 4 Ст. 8 Кодексу адміністративного судочинства України звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантуються. Забороняється відмова в розгляді та вирішенні адміністративної справи з мотивів неповноти, суперечливості чи відсутності законодавства, яке регулює спірні правовідносини.
Одночасно, суд не вбачає підстав для задоволення вимог позивача у частині стягнення на її користь недоплаченої щомісячної державної допомоги по догляду за дитиною за 2008 рік, оскільки дана виплата була проведена згідно ч. 1 Ст. 15 Закону України „Про державну допомогу сім’ям з дітьми” (в редакції закону від 28.12.2007 року), положення якого були діючі. Рішень Конституційного Суду України, щодо неконституційності норм вищевказаного закону немає. З цих же підстав не підлягають задоволенню вимоги позивача про зобов”язання Управління праці та соціального захисту населення Охтирської міської ради виплачувати щомісячну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку починаючи з грудня 2008 року до 13 квітня 2009 року, оскільки ч. 1 Ст. 15 Закону України „Про державну допомогу сім”ям з дітьми” (в редакції закону від 28.12.2007 року) передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається в розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім”ї в розрахунку на одну особу за попередні 6 місяців, але не менше 130 грн.
Крім того, суд вважає безпідставним посилання відповідача на відсутність коштів щодо забезпечення виплат по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму на дітей віком до 6 років, оскільки, органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів, як на підставу невиконання своїх зобов’язань, які встановлені Ст. 46 Конституції України та зазначеного нормою закону.
В зв’язку з викладеним, суд приходить до висновку, що виплата позивачці управлінням праці та соціального захисту населення Охтирської міської ради допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі меншому, ніж прожитковий мінімум на дитину до 6 років, за період з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 рік, не відповідає чинному законодавству, а тому право позивачки в цій частині порушене і підлягає захисту.
На підставі викладеного, керуючись Конституцією України, Законом України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми", рішенням Конституційного суду України від 09.07.2007 р. "Справа про соціальні гарантії громадян", ст. 6-14, 71, 99, 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Охтирської міської ради здійснити перерахунок допомоги по догляду за дитиною ОСОБА_1 у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, встановленого ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та провести відповідні виплати за період з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року, в іншій частині позову відмовити.
Постанова може бути оскаржена в Харківський апеляційний адміністративний суд через Охтирський міськрайонний суд Сумської області шляхом подання заяви про апеляційне оскарження постанови суду протягом 10 днів з часу її виготовлення в повному обсязі та наступного подання апеляційної скарги протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Охтирського
міськрайонного суду ОСОБА_3
З оригіналом згідно : підпис
Постанова не набрала законної сили:
Справа № 2-а-519/09
РЕЗОЛЮТИВНА ЧАСТИНА
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
2 березня 2009 року Охтирський міськрайонний суд Сумської області в складі:
головуючого - судді Білера П.П.
при секретарі Хмарській К.Ф.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Охтирка справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Охтирської міської ради про стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та про визначення дій неправомірними та зобов”язання вчинити дії, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Охтирської міської ради здійснити перерахунок допомоги по догляду за дитиною ОСОБА_1 у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, встановленого ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та провести відповідні виплати за період з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року, в іншій частині позову відмовити.
Постанова може бути оскаржена в Харківський апеляційний адміністративний суд через Охтирський міськрайонний суд Сумської області шляхом подання заяви про апеляційне оскарження постанови суду протягом 10 днів з часу її виготовлення в повному обсязі та наступного подання апеляційної скарги протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
.
Суддя Охтирського
міськрайонного суду ОСОБА_3
ОСОБА_1
м. Охтирка, вул. Гоголя, 85
Сумської області
Управління праці та соціального
захисту населення
Охтирської міської ради
м. Охтирка, вул. Леніна, 1
№ 2-а-321/09 від 02.03.2009 р.
Направляю копію постанови №2-а-321 від 02.03.2009 р. , що не набрала законної сили для відому.
Додаток : копія постанови.
Суддя: Білера П.П.
ОСОБА_1
м. Охтирка, вул. Гоголя, 85
Сумської області
Управління праці та соціального
захисту населення
Охтирської міської ради
м. Охтирка, вул. Леніна, 1
№ 2-а-321/09 від 02.03.2009 р.
Направляю копію постанови №2-а-321 від 02.03.2009 р. , що не набрала законної сили для відому.
Додаток : копія постанови.
Суддя: Білера П.П.