копія
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа № 2-а – 9692/09/0470
Категорія статобліку – 6.13
ПОСТАНОВА
Іменем України
20 січня 2010 року м. Дніпропетровськ
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Олійника В.М.
при секретарі Лоба Е.Г.
за участю:
представника позивача Лісковської О.А.
представника відповідача Воронського О.Ф.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Дніпропетровська до Державного підприємства «Науково-дослідний та конструкторсько-технологічний інститут трубної промисловості ім. Я.Ю. Осади» про стягнення заборгованості,-
ВСТАНОВИВ:
24 липня 2009 року Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Дніпропетровська звернулося з позовом до Державного підприємства «Науково-дослідний та конструкторсько-технологічний інститут трубної промисловості ім. Я.Ю. Осади», в якому просить стягнути з Державного підприємства «Науково-дослідний та конструкторсько-технологічний інститут трубної промисловості ім. Я.Ю. Осади» заборгованість по фінансуванню різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» і сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів в розмірі 20 551,07 грн. на користь Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Дніпропетровська.
Позовні вимоги позивач обґрунтував тим, що відповідачем не було перераховано кошти на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», і сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів за 2008 рік на загальну суму 20 551,07 грн. Отже, заборгованість відповідача перед Управлінням Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Дніпропетровська становить 20 551,07 грн. У добровільному порядку заборгованість відповідачем погашена не була, у зв'язку з чим позивач звернувся до суду про стягнення заборгованості з відповідача.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримала в повному обсязі та просила суд його задовольнити в повному обсязі.
У судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечував, посилаючись на те, що позивач дійшов хибного висновку щодо віднесення відповідача до небюджетних установ та зобов'язання сплачувати підприємством різниці між сумою призначеної пенсії за Законом України «Про науково-технічну діяльність» та суму пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, оскільки відповідно до статті 24 Закону України «Про науково-технічну діяльність» встановлено, що різниця між сумою призначеної пенсії за цим законом та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право дана особа, фінансується для наукових (науково-педагогічних) працівників бюджетних установ і організацій за рахунок державного бюджету, а для наукових (науково-педагогічних) працівників інших державних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів ІІІ-ІV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів, а також коштів державного бюджету у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Дослідивши матеріали справи, вислухавши пояснення представників сторін та оцінивши їх у сукупності, суд вважає необхідним задовольнити позов повністю з наступних підстав.
За 2008 рік позивачем було виплачено пенсій на суму 20 551,07 грн., яка складає заборгованість відповідача, що підтверджується повідомленнями про суму витрат на виплату пенсій, що становлять різницю між сумою пенсії, призначеної згідно із Законом України «Про наукову та науково-технічну діяльність» та сумою пенсій, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, які надсилались відповідачу, та довідкою про суми витрат на виплату пенсій, що становлять різницю між сумою пенсій.
На дату розгляду справи сума виплачених наукових пенсій відповідачем органам Пенсійного Фонду України не сплачена.
Відповідно до ст. 24 Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність» № 1977 від 13.12.1991р. (зі змінами і доповненнями), держава встановлює для наукових (науково-педагогічних) працівників, які мають необхідний стаж наукової, науково-технічної, науково-педагогічної, науково-організаційної роботи (далі - стаж наукової роботи) на державних підприємствах, в установах, організаціях пенсії на рівні, який забезпечує престижність наукової праці та стимулює систематичне оновлення наукових кадрів.
Пенсія науковому (науково-педагогічному) працівнику призначається при досягненні пенсійного віку: чоловікам - за наявності стажу роботи не менше 25 років, у тому числі стажу наукової роботи не менше 20 років; жінкам - за наявності стажу роботи не менше 20 років, у тому числі стажу наукової роботи не менше 15 років.
Різниця між сумою призначення пенсії за цим Законом та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право дана особа, фінансується для наукових (науково-педагогічних) працівників державних бюджетних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації - за рахунок коштів державного бюджету; а для наукових (науково-педагогічних) працівників інших державних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів, а також коштів державного бюджету у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Зазначений порядок затверджений постановою КМ України від 24 березня 2004 р. № 372 «Про затвердження Порядку фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації згідно із Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність», та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи» (далі Порядок).
Відповідно до п. 2 Порядку за рахунок коштів державного бюджету фінансується 50 відсотків різниці у розмірі пенсії наукових (науково-педагогічних) працівників державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації у розрахунку на одну особу. Інша частина фінансується за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів.
Згідно п. 5 Порядку, розмір витрат на фінансування різниці у розмірі пенсії за рахунок коштів державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації визначається у розрахунку на рік органами Пенсійного фонду до 20 січня поточного року та протягом 10 днів з дня призначення пенсії відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» ( 1977-12 ), про що відповідному підприємству, установі, організації або закладу відразу надсилається повідомлення.
Зазначені підприємства, установи, організації та заклади самостійно визначають суму, що підлягає до сплати у розрахунку на місяць, та щомісяця до 25 числа перераховують органу Пенсійного фонду за своїм місцезнаходженням відповідні кошти для фінансування різниці у розмірі пенсії, призначеної у минулому та поточному роках.
Заборгованість відповідача підтверджується матеріалами справи та останнім не спростована.
Відповідачем не доведено, що на час роботи працівників, він був державною бюджетною науковою установою та фінансувався виключно за рахунок державного бюджету, а згідно статуту відповідача, джерелами його фінансування, в тому числі є надходження за роботи, що виконуються на підставі договорів з замовниками, а його діяльність ґрунтувалась на госпрозрахунку. Обов'язок підприємств погашати Пенсійному фонду України різницю між сумою призначення наукової пенсії та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів встановлений Законом України «Про наукову та науково-технічну діяльність», який не визнавався таким, що суперечить Конституції України в частині встановлення обов'язку щодо фінансування наукових пенсій та є спеціальним щодо даних правовідносин.
З огляду на зазначене, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 122, 160-163 КАС України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з Державного підприємства «Науково-дослідний та конструкторсько-технологічний інститут трубної промисловості ім. Я.Ю. Осади» заборгованість по фінансуванню різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» і сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів в розмірі 20 551,07 грн. (двадцять тисяч п’ятсот п’ятдесят одна гривня сім копійок) на користь Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Дніпропетровська.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано.
Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження через Дніпропетровський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня складання постанови у повному обсязі, а апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Повний текст постанови складений 25 січня 2010 року.
Суддя В.М.Олійник
З оригіналом згідно.
Суддя Олійник В.М.