Судове рішення #7634208

Справа  № 22 Ц – 5550  / 2010(2009р.)        Головуючий у 1-й інстанції Тітов М.Б.

Категорія                                                       Доповідач – Мережко М.В.

                                                         У Х В А Л А

                                           І М Е Н Е М    У К Р А Ї Н И

      18 січня 2010 р. колегія суддів судової палати в цивільних справах Апеляційного суду Київської області у складі :

              Головуючого – Хопти С.Ф.

              Суддів            -  Мережко М.В., Оношко Г.М.

              При  секретарі –Зінченко Ю.М.

             

      Розглянувши матеріали цивільної справи за апеляційною скаргою ОСОБА_1  на рішення Богуславського районного суду Київської області

від 23 жовтня  2009 р. по справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2   про визнання заповіту недійсним

      Заслухавши доповідь судді, перевіривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, колегія суддів, -

                                                       В с т а н о в и л а :

     У квітні  2008 р. позивачка ОСОБА_3 звернулася в суд з позовом  про визнання заповіту від 09 лютого 2008 р., складеного від імені ОСОБА_4 на  користь ОСОБА_5 , посвідченого  секретарем Дибинецької сільської   ради Богуславського  району Київської області недійсним. Зазначала, що ОСОБА_4 її   брат,  помер ІНФОРМАЦІЯ_1. Після його смерті  залишилося спадкове майно .

    Спадкоємцями померлого ОСОБА_4-є вона, позивачка. Після смерті брата ,вона з»ясувала, що  він склав заповіт на ім.»я ОСОБА_5

    Позивачка вважає, що заповіт посвідчено з порушенням вимог ст.. 56 Закону України «Про нотаріат» та п.п. 9,25,29 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій посадовими особами  виконавчих комітетів сільських, селищних , міських Рад, затверджених наказом МЮ України № 22\5 від 25 серпня 1994 року .

    Відповідно до ст.. 56 Закону України « Про нотаріат» нотаріуси  та інші посадові  особи, які вчиняють нотаріальні дії , посвідчують заповіти  дієздатних громадян, складені відповідно до вимог законодавства України  і особисто подані ними нотаріусу  чи іншій посадовій особі, яка вчиняє нотаріальні дії. Посвідчення заповіту через представника не допускається .Перевіркою заяви позивачки  в прокуратурі Богуславського району  встановлено ,що заповідач  ОСОБА_4  особисто заповіту до Дибинецької сільської ради не подавав.

    Крім  того, ОСОБА_4 тяжко хворів перед смертю, не розумів значення своїх дій в момент посвідчення заповіту.

    З огляду на викладене, позивачка просила задовольнити  її вимоги.

    07 вересня 2008 року  позивачка ОСОБА_3 померла.

    Ухвалою Богуславського  районного суду від 23 березня 2009 року до участі у справі було залучено правонаступника позивачки ОСОБА_3 – її сина ОСОБА_1

     

     Рішенням Богуславського районного суду Київської області від 23 жовтня  2009 р. в позові  відмовлено.

     Не погоджуючись з рішенням суду, позивач подав апеляційну скаргу,  в якій просить рішення суду скасувати, посилаючись на його незаконність, та  ухвалити нове рішення, яким задовольнити його вимоги .

    Апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.

    Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_4  09 лютого 2008 р. вчинив заповіт на ім”я  відповідача ОСОБА_6, на все належне йому  майно, де б воно не знаходилось. Заповіт посвідчив секретар  Дибинецької сільської  ради Богуславського району , Київської області. Заповіт складений  в письмовій формі , в присутності свідків , які підписали заповіт, оскільки сам заповідач за станом здоров»я  не міг підписати заповіт .  

     Відповідно до ст. 213 ЦПК України рішення  повинно бути законним і обгрунтованим. Суд обгрунтовує рішення лише на тих доказах, які були досліджені в судовому засіданні.

     Відповідно до ст. 1257 ЦК України заповіт, складений особою, яка не мала на це  права, а також заповіт, складений з порушенням вимог щодо його форми та посвідчення, є нікчемним. За позовом заінтересованої особи суд визнає заповіт недійсним, якщо буде встановлено, що волевиявлення заповідача не було вільним і не відповідало його волі.

    Як встановлено судом першої інстанції , заповіт був складений на дому по місцю знаходження заповідача ОСОБА_4 та в його присутності і підписаний в присутності свідків , тому посилання позивача на порушення  секретарем Дибинецької сільської ради вимог ст. 56  Закону України « Про нотаріат»  правильно не взяті судом  до уваги. Дії секретаря повністю відповідають  вимогам діючої Інструкції  про порядок вчинення  нотаріальних дій особами виконавчих  комітетів  сільських, селищних , міських рад, затвердженої  МЮ України № 22\5 від 25 серпня 1994 року( із змінами   та доповненнями).

    Відповідно до ст. 60 ЦПК України кожна сторона зобов"язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень .

    Як вбачається з матеріалів справи, по справі були проведені дві  судово – психіатричні  експертизи,  які не встановили факту перебування заповідача ОСОБА_4 під час складання заповіту   09 лютого 2008 року у такому стані, коли б він не міг усвідомлювати  значення своїх дій та керувати ними.

     Відповідно до ст. 60 ЦПК України , позивач не надав суду достатніх  доказів, які б  беззаперечно  підтверджували  той факт, що  волевиявлення заповідача ОСОБА_4 не було вільним і не відповідало  його волі  .

    Відмовляючи в позові , суд прийшов до правильного висновку, що складений  заповіт від імені ОСОБА_4 на ім.»я ОСОБА_6 відповідає вимогам ст.ст. 1234, 1235, 1247, 1251 ЦК України, і підстав , передбачених ст. 1257 ЦК України, за яких можливе  визнання заповіту недійсним позивачем суду  не доведено.

   

       Керуючись ст.ст. 303, 307, 308, 313-315, 317, 319  ЦПК України, колегія суддів

                                                   У х в а л и л а :

       Апеляційну скаргу  ОСОБА_1  – відхилити.

       Рішення Богуславського районного суду Київської області від 23 жовтня  2009 р. - залишити без змін.

        Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення  і може бути оскаржена протягом двох місяців в касаційному порядку до Верховного Суду України

                     Головуючий

                     Судді

                       

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація