Судове рішення #7599946

Справа № 2а-544/2009 р  

ПОСТНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 серпня 2009 р.                                        Євпаторійський міський суд АР Крим в складі:

головуючого     судді                        ЗАХАРОВОЇ І.О.,

при секретарі                                   ЦИВІНСЬКОЇ К.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Євпаторії справу за позовом  ОСОБА_1 до Управління труда та соціального захисту населення м. Євпаторії про визнання пільги та поновлення  порушеного права

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1  звернувся в суді із адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення м. Євпаторії про визнання права на пільгу та встановлення порушеного права.

Позовні вимоги мотивовані тим, що він проходить військову службу в Збойних Силах України з серпня 1994 р. по теперішній ачс, тобто є військовослужбовцем – особою, на яку поширюється дія  Закону України від 20.12.1991 р. «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей». П.5 ст. 112 зазначеного Закону  йому встановлена пільга , а саме 50 відсоткова знижка плати за користування житлом (квартирної плати) та плати за комунальні послуги (водопостачання, газ, електрична, теплова енергія та інші послуги) в житлових будинках усіх форм власності в межах норм, передбачених законодавством. Однак відповідач відмовляє у реєстрації наданої законом пільги та наданні відповідної довідки для  пред’явлення  в житлово-комунальні служби. Вважає відмову відповідача незаконною, оскільки він – позивач, як особа, що потребує соціального захисту за специфікою  служби, не повинен вникати до існуючого механізму  нарахувань та виплат будь-яких пільг, а саме відповідач має відстоювати соціальні права населення  та забезпечувати їх належне виконання.

В судовому засіданні позивач підтримав вимоги позову у повному обсязі, дав пояснення відповідні викладеному в заяві та просив задовольнити пред’явлені вимоги.

Представник відповідача позовні вимоги не визнав в повному об’ємі, надав письмові заперечення із додатками на яких воно ґрунтується та просив відмовити в задоволенні вимог позивача, оскільки для реалізації наданої пільги передбачений інший порядок поза межами повноважень та компетенції Управління праці та соціального захисту населення м. Євпаторії.

Як виходить із матеріалів справи позивач проходить військову службу в Збройних Силах України з серпня 1994 р. по теперішній час (що підтверджується наданою довідкою), тобто є військовослужбовцем – особою, на яку поширюється дія  Закону України від 20.12.1991 р. «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

П.5 ст. 112 зазначеного Закону  позивачу  встановлена пільга , а саме 50 відсоткова знижка плати за користування житлом (квартирної плати) та плати за комунальні послуги (водопостачання, газ, електрична, теплова енергія та інші послуги) в житлових будинках усіх форм власності в межах норм, передбачених законодавством.

Зазначене право позивача не оспорюється відповідачем та визнається ним.

Однак відповідач відмовляє у реєстрації наданої законом пільги та наданні відповідної довідки для  пред’явлення  в житлово-комунальні служби на вимоги позивача, посилаючись на інший порядок встановлений законом для реалізації права на пільгу..

Суд дослідив докази з цього приводу та правові підстави на яких  ґрунтується правова позиція відповідача та вважає її обґрунтованою, а вимоги щодо визнання відмови у реєстрації пільги та надані відповідної довідки – безпідставними, такими що ґрунтуються на помилковому аналізі діючого законодавства з боку позивача.

Так, Постановою КМУ від 04.03.2002 р. №256 «Про затвердження Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету»( Із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ N 1687 від 29.10.2003 N 323 від 17.03.2004 N 1187 від 08.09.2004 N 888 від 12.09.2005 N 730 від 25.05.2006 N 782 від 30.05.2007 N 1098 від 05.09.2007 ) затверджений Порядок фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету.

Відповідно до зазначеної постанови Управління праці та соціального захисту населення означені головними  розпорядниками кредитів з державного бюджету на фінансування пільг та субсидій. Фінансування видатків місцевих бюджетів за державними програмами соціального захисту населення провадиться за рахунок субвенцій, передбачених держаним бюджетом на відповідний рік.

Статтею 39 Закону України «Про державний бюджет України на 2009 р.» визначені категорії пільговиків, яким в 2009 р. передбачені пільги за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на оплату  електричної, теплової енергії, природного газу, водопостачання та водовідведення, квартирної плати, вивезення побутового сміття та рідких нечистот.

Військовослужбовці, які перебувають на дійсний  військовій службі та члени їх сімей до категорій, визначених в цій статті, не відносяться.

Згідно зі ст. 64 Закону України «Про державний бюджет України на 2009 р.» витрати н пільгов матеріальне і побутове забезпечення , на яке згідно із законодавсвттом України , мають право члени сімей військовослужбовців і осіб рядового і начальницького складу, пенсіонери з числа військовослужбовців і осіб рядового та начальницького складу та члени їх сімей – здійснюються ха рахунок і в межах бюджетних асигнувань на утримання бюджетних установ.

            Постановою Кабінету Міністрів України від 31.03.2003 р. №426 «Про затвердження Порядку надання пільг, компенсацій і гарантій працівникам бюджетних установ, військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу» ( Із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ N 148 від 11.02.2004 N 427 від 08.06.2005 N 1430 від 18.10.2006 N 407 від 07.03.2007 N 148 від 05.03.2008 ) ( У назві і тексті Постанови слова "працівники (військовослужбовці) бюджетних установ (військових формувань)" в усіх відмінках замінено словами "працівники бюджетних установ, військовослужбовці, особи рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, органів і установ виконання покарань, податкової міліції" у відповідному відмінку згідно з Постановою КМ N 148 від 11.02.2004 ) затверджений  Порядок надання пільг, компенсацій і гарантій працівникам бюджетних установ, військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу.

     Відповідно до такого порядку пільги, компенсації і гарантії, на які мають право пільговики (далі - пільги), надаються шляхом відшкодування пільговику передбаченої законодавством частини фактичних витрат за користування житлом (квартирної плати), паливом, телефоном, комунальними послугами та за проїзд (крім педагогічних, медичних та фармацевтичних працівників і працівників культури..) Відшкодування зазначених витрат провадиться щомісяця або раз на квартал за рішенням керівника установи.

Видатки на відшкодування витрат за надані пільговику (крім педагогічних, медичних та фармацевтичних працівників і працівників культури) послуги здійснюються за рахунок і в межах бюджетних асигнувань на утримання цих установ.

      Зазначені кошти передбачаються в кошторисах установ згідно з кодом економічної класифікації (КЕК) 1343 "Інші поточні трансферти населенню".

       Для відшкодування фактичних витрат пільговик подає в бухгалтерію установи копії квитанцій про оплату за користування житлом (квартирну плату), паливом, телефоном і за комунальні послуги у строк, за який здійснюється відшкодування (абзац другий пункту 2 цього Порядку), а також довідку про склад сім'ї (раз на рік)…

       Установи проводять роботу з надання пільг, компенсацій і гарантій та організовують облік, систематизацію і зберігання інформації про пільговиків, надають їм консультації щодо порядку та умов надання пільг, зокрема:   1) ті, що відшкодовують пільговикам (крім педагогічних, медичних та фармацевтичних працівників і працівників культури) за рахунок і в межах бюджетних асигнувань на утримання таких установ витрати за користування житлом (квартирну плату), паливом, телефоном, комунальними послугами та за проїзд:  ведуть згідно із законодавством бухгалтерський облік і складають фінансову звітність; обчислюють суми щомісячних виплат за отримані ними послуги та провадять їх разом з іншими щомісячними виплатами;

   Отже порядок надання пільги, якою користується позивач чітно визначений. Відповідач не є тією особою, що має проводити дії щодо реалізації права позивача , вносити відповідні відомості до реєстру та видавати будь-які довідки з цього приводу.

   Порушення права ОСОБА_1, створення йому перешкод для здійснення його прав та законних інтересів, незаконного покладання на нього будь-якого обов’язку або незаконного притягнення до відповідальності діями відповідача не спостерігається.

  За правилами ст. 11 КАС України , суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

 По справі не встановлено такого порушення права позивача, та яке вимагає розгляду за межами заявленого позову.

 Для з’ясування всіх обставин у справі судом вжиті всі необхідні заходи. Встановив фактичні обставини та перевірив їх наявними допустими та належними доказами, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1

  Також суд зауважує, що  Управління праці та соціального захисту населення Євпаторійської міської Ради при виконанні власних та делегованих повноважень зобов’язане діяти лише а підставі та  межах повноважень, у спосіб, передбачений Конституцією та законами України. За обставинами справи дії відповідача відповідають наведеним вище Законам, а також ст. 95 Конституції України, ст.23, розділу 8 ст. 51 Бюджетного кодексу України.

Вимога позивача щодо проведення реєстрації його пільги та надання відповідної довідки передбачає дії відповідача поза межами його компетенції та повноважень у цьому питанні з огляду на приведені вище норми права.

Суд зауважує, що позивачу на його звернення відповідачем у справі надавалися змістовні відповідні роз’яснення вимог закону. Отже він міг звернутися у встановленому порядку до належної особи з метою реалізації своїх прав та не втратив такої можливості і тепер.

На підставі ст. ст. 19, 55, 95, Конституції України, ч.2 ст. 4, ст. 23, ч.5,6 ст. 51 Бюджетного кодексу України, ст. 39, 64 Закону України «Про державний бюджет України на 2009 р.», п. 5 ст. 12 Закону України « Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», к еруючись ст.ст.  7 – 12, 71, 99, 100, 102, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України , суд

ПОСТАНОВИВ:

  В задоволенні позовних вимог  ОСОБА_1 до Управління труда та соціального захисту населення м. Євпаторії про визнання пільги та поновлення  порушеного права - відмовити

Постанова може бути оскаржена до Севастопольського апеляційного  адміністративного суду через Євпаторійський міський суд.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складання постанови в повному обсязі відповідно до ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України - з  дня складення постанови в повному обсязі.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається  у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова у повному об’ємі складена 17 серпня 2009 р.

Суддя                                                                          І.О. ЗАХАРОВА

                             

                     

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація