Судове рішення #7589330

              справа № 2-73/2010 р.

Р І Ш Е Н Н Я

іменем     України

13 січня 2010 року         Ірпінський міський суд Київської області в складі:

    головуючого             судді Сингаївського О.П.

    при секретарях             Семененко Ю.В., Синяк Т.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Ірпінського міського суду у м. Ірпені справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2, третя особа: Ірпінська державна нотаріальна контора, про усунення від права на спадкування та визнання права власності на майно в порядку спадкування за заповітом, -

в с т а н о в и в:

Позивач звернулась до суду із даним позовом, мотивуючи вимоги тим, що 16.09.2007 року померла її мати та бабуся відповідача ОСОБА_3. Після її смерті відкрилася спадщина, яка складається з 59/100 частини будинку № 10 по вул. Пісочній в м. Ірпені Київської області з відповідними господарськими спорудами згідно рішення Ірпінського міського суду Київської області від 13.07.2005 року.

26.10.2002 року спадкодавиця склала заповіт, посвідчений Ірпінською державною нотаріальною конторою, в якому все своє майно заповіла позивачу.

Мати відповідача ОСОБА_4 подала до державної нотаріальної контори заяву про прийняття обов’язкової частки в спадщині як непрацездатна дочка спадкодавиці.

При зверненні до нотаріальної контори для оформлення своїх спадкових прав у позивача виникли труднощі, оскільки ОСОБА_3 за життя не зареєструвала рішення суду від 13.07.2005 року в Ірпінському БТІ. У зв’язку з цим, позивач змушена звертатись до суду, просить визнати за нею право власності на 59/100 частини будинку № 10 по вул. Пісочній в м. Ірпені Київської області, що складається з приміщень коридору 1-1 (пл. 8,2 кв.м.), ванни 1-2 (пл. 8,1 кв.м.), кухні 1-7 (пл. 11,3 кв.м.), жилої кімнати 1-6 (пл. 16,4 кв.м.), погребу 1-2, тамбуру І (пл. 3,8 кв.м.) з ганком та господарських споруд: сарай “Д”, колодязь каналізаційний № 2, Ѕ частина колодязя водопровідного, 1/3 частина огорожі, в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_3 Крім того, просить усунути ОСОБА_4 (правонаступник ОСОБА_2) від права на спадкування майна за законом після смерті матері ОСОБА_4 як таку, що ухилялась від надання допомоги спадкодавцю, яка через похилий вік та тяжку хворобу була у безпорадному стані.

Ухвалою суду від 05.11.2009 року ОСОБА_2 була залучена до участі у справі як правонаступник померлого відповідача ОСОБА_4.

В судовому засіданні позивач та її представник позов підтримали в повному обсязі, просили його задовольнити.

Відповідач в судовому засіданні позов не визнала, пояснила, що її мати постійно допомагала спадкодавиці по господарству, їздила до неї та привозила їжу і ліки. Однак, останніми роками, будучи пенсійного віку, вона була не взмозі доглядати свою матір, так як перенесла кілька тяжких операцій і страждаючи від багатьох хвороб вже сама потребувала постійного догляду. До того ж сама позивач не пускала ні відповідача ні її мати провідати спадкодавицю, після того як вони перевезли її у 2005 році у м. Чернігів до позивача. Вважає, що її мати мала право на обов’язкову частку у спадщині після смерті бабусі.

Суд, заслухавши пояснення учасників процесу, показання свідків, вивчивши матеріали справи, вважає заявлений позов таким, що підлягає до часткового задоволення, виходячи із наступного.

Відповідно до ст.ст. 1216, 1217 та 1223 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов’язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом.  Право на спадкування мають особи, визначені у заповіті.

Згідно ч. 1 ст. 1241 ЦК України малолітні, неповнолітні та повнолітні непрацездатні діти спадкодавця спадкують, незалежно від змісту заповіту, половину частки, яка належала б кожному з них у разі спадкування за законом (обов’язкова частка).

У судовому засіданні встановлено, що 16.09.2007 року померла мати позивача та бабуся відповідача ОСОБА_3. Після її смерті відкрилася спадщина, яка складається з 59/100 частини будинку № 10 по вул. Пісочній в м. Ірпені Київської області, що складається з приміщень коридору 1-1 (пл. 8,2 кв.м.), ванни 1-2 (пл. 8,1 кв.м.), кухні 1-7 (пл. 11,3 кв.м.), жилої кімнати 1-6 (пл. 16,4 кв.м.), погребу 1-2, тамбуру І (пл. 3,8 кв.м.) з ганком та господарських споруд: сарай “Д”, колодязь каналізаційний № 2, Ѕ частина колодязя водопровідного, 1/3 частина огорожі. Дані обставини підтверджуються рішенням Ірпінського міського суду Київської області від 13.07.2005 року (а.с. 10, 12, 66).

26.10.2002 року спадкодавиця склала заповіт, посвідчений Ірпінською державною нотаріальною конторою, в якому все своє майно заповіла позивачу (а.с. 16).

Мати відповідача ОСОБА_4 на момент смерті спадкодавиці була непрацездатною, а тому подала до державної нотаріальної контори заяву про прийняття обов’язкової частки в спадщині (а.с. 58, 69).

Вирішуючи питання про усунення ОСОБА_4 від спадкування обов’язкової частки після смерті матері суд керуються наступним.

Так, відповідно до ч.5 ст. 1224 ЦК України за рішенням суду особа може бути усунена від права на спадкування за законом, якщо буде встановлено, що вона ухилялася від надання допомоги спадкодавцеві, який через похилий вік, тяжку хворобу або каліцтво був у безпорадному стані.

У судовому засіданні встановлено, що до 2005 року спадкодавиця ОСОБА_3 проживала в своєму будинку в м. Ірпені по вул. Пісочній, 10, де до неї приїздила відповідач та її мати, які допомагали по господарству. У 2005 році відповідач та її покійна матір перевезли спадкодавицю до м.Чернігова у квартиру позивача, де вона проживала та була зареєстрована до 2003 року. Останніми роками мати відповідача, будучи пенсійного віку,  була не взмозі доглядати свою матір, так як перенесла кілька тяжких операцій і страждаючи від багатьох хвороб вже сама потребувала постійного догляду. Дані обставини у судовому засіданні підтверджені матеріалами справи, показаннями свідків ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8

Показання свідків зі сторони позивача суд до уваги не приймає, так як вони, постійно підтримуючи відносини з ОСОБА_1, можуть бути зацікавленні у вирішенні справи на її користь, до того ж їх показання у своїй сукупності суперечать матеріалам справи.

Отже, враховуючи викладені обставини, суд не може погодитися з доводами позивача, що її сестра ухилялася від надання допомоги своїй матері, оскільки беззаперечно встановлено, що останніми роками ОСОБА_4 була не взмозі доглядати спадкодавицю, а тому вимога позивача про усунення відповідача від спадкування обов’язкової частки задоволенню не підлягає.

Таким чином, суд, задовольняючи позов частково, визнає за позивачем право власності на 177/400 частини будинку № 10 по вул. Пісочній в м. Ірпені Київської області з відповідними господарськими спорудами в порядку спадкування за заповітом після смерті її матері.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 1216, 1218, 1222-1224, 1233, 1241, 1254, 1261, 1268-1270, 1276 ЦК України, керуючись ст. ст. 10, 15,60, 62, 88, 209, 215 ЦПК України, суд, -

в и р і ш и в :

Позов задовольнити частково.

Визнати за ОСОБА_1 право власності на 177/400 частини будинку № 10 по вул. Пісочній в м. Ірпені Київської області з відповідними господарськими спорудами в порядку спадкування за заповітом після смерті матері ОСОБА_3, яка померла 22 вересня 2007 року.

Стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 понесені нею судові витрати в розмірі 431, 85 грн.

В решті позову відмовити.

Повний текст рішення буде складений до 18 січня 2010 року.

Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Київської області через Ірпінський міський суд шляхом подання заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів та наступного подання апеляційної скарги протягом двадцяти днів після подання заяви.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву не було подано, а у випадку подання заяви – після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення суду, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя                                               О.П. Сингаївськ ий

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація