ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
=======================================================================
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"03" серпня 2006 р. | Справа № 3/317/06 |
м. Миколаїв
За позовом: СФГ “Золота рибка”
(55200, м.Первомайськ, вул.Радянська, 32)
До відповідача: Первомайська державна районна адміністрація
(55200, м.Первомайськ, вул.Чкалова, 12)
про: спонукання до укладання договору
Суддя Таранущенко О.Г.
П Р Е Д С Т А В Н И К И:
Від позивача: Гроцький О.М. –дов. від 03.07.2006р. (у судовому засіданні 11.07.2006р.)
Від відповідача: Козловський В.В. –дов. №427-01-34 від 24.05.2006р. (у судовому засіданні 11.07.2006р.)
СУТЬ СПОРУ:
Позивач звернувся з позовом про спонукання Первомайську райдержадміністрацію до укладання договору довгострокової оренди земельної ділянки СФГ “Золота рибка” площею 1,04 га для рекреаційного призначення (обслуговування будинку мисливців з допоміжними будівлями та спорудами) в межах Кам’яномостівської сільської ради Первомайського району Миколаївської області. Свої вимоги позивач ґрунтує на нормах Земельного кодексу України.
Відповідач у відзиві проти позовних вимог заперечує, посилаючись на те, що розроблена позивачем технічна документація із землеустрою щодо складання плану земельної ділянки площею 1,04 га у зв’язку з передачею її в оренду не погоджена з суміжним землекористувачем; укладання договору оренди земельної ділянки не можливе без відповідного рішення органу виконавчої влади. Таке рішення відносно спірної земельної ділянки відповідачем не приймалось.
У судовому засіданні 11.07.2006р. у відповідності до ст.77 ГПК України було оголошено перерву.
У судове засідання 03.08.2006р. представники сторін не з’явились, причин неявки не пояснили.
Оскільки у попередньому судовому засіданні сторони були під розпис повідомлені про час та місце наступного розгляду справи, суд вважає за можливе розглянути справу без участі сторін, за наявними в ній матеріалами.
Вивчивши матеріали справи, суд –
в с т а н о в и в:
27.12.2004р. між позивачем та Товариством мисливців та рибалок Первомайського району Миколаївської області було укладено Договір купівлі-продажу нежитлової будівлі, будинку мисливців з допоміжними будівлями та спорудами, розташованого за адресою: вул.Лісова, 1-А в с.Катеринка Первомайського району Миколаївської області.
Вказаний договір посвідчено приватним нотаріусом Первомайського нотаріального округу Ткаченко Н.В. та зареєстровано в реєстрі за №2828.
У зв’язку з придбанням зазначеного об’єкту нерухомості позивач, листом №19 від 19.01.2005р. звернувся до Первомайської райдержадміністрації із заявою про надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 1,04 га в оренду строком на 25 років для облаштування бази відпочинку в межах Кам’яномостівської сільської ради.
Розпорядженням Первомайської райдержадміністрації від 29.03.2005р. №74-р позивачу було надано дозвіл на складання проекту землеустрою щодо відведення в оренду земельної ділянки площею 1,04 га для рекреаційного призначення (обслуговування будинку мисливців з допоміжними будівлями та спорудами) в межах Кам’яномостівської сільської ради Первомайського району Миколаївської області.
Оскільки, згідно ч.5 ст.116 Земельного кодексу України надання в користування земельної ділянки, що перебуває у власності або у користуванні, провадиться лише після її вилучення (викупу), в порядку, передбаченому цим Кодексом, одночасно, розпорядженням Первомайської райдержадміністрації №75-р від 29.03.2005р. було припинено право користування зазначеною земельною ділянкою Миколаївської обласної спілки Українського товариства мисливців та рибалок на підставі заяви останнього (арк. спр. 14).
Спірна земельна ділянка належала Українському товариства мисливців та рибалок на підставі Державного акту на право постійного користування від 01.11.1970р.
Як вбачається з матеріалів справи, при погодженні проекту землеустрою суміжним землекористувачем ДП “Врадіїське лісове господарство” було відмовлено в погодженні меж земельної ділянки, яка передбачалась для передачі в оренду позивачу. Свою відмову останній обґрунтував тим, що Державний акт на право постійного користування від 01.11.1970р. виданий Українському товариства мисливців та рибалок оформлений з порушенням проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в постійне користування, а саме: відсутні акт технічного обстеження площ витребуваних для відводу із складу державного фонду УРСР; висновок Миколаївського обласного управління лісового господарства про відведення земельної ділянки Українському товариства мисливців та рибалок; акт про виготовлення границь в натурі.
Крім того, в наявності є Державний акт на право постійного користування серії МК №59, виданий 13.12.1994р. на підставі 2 сесії 22 скликання Первомайської районною радою депутатів від 13.09.1994р., земельною ділянкою площею 1116,8 га в межах Кам’яномостівської сільської ради, що підтверджує належність даної території ДП “Врадіїське лісове господарство”.
Не погоджуючись з відмовою ДП “Врадіїське лісове господарство” погодити межі земельної ділянки, позивач звернувся до Миколаївського обласного головного управління земельних ресурсів з проханням розв’язати вказаний спір згідно ст.158 Земельного кодексу України.
Рішенням №1 від 17.06.2005р. засідання комісії органу виконавчої влади по земельних ресурсах щодо вирішення земельного спору, який виник між СФГ “Золота рибка” та ДП “Врадіїське лісове господарство” визнано відмову останнього в наданні погодження юридично не обґрунтованою та безпідставною.
ДП “Врадіїське лісове господарство” було рекомендовано погодити межі земельних ділянок загальною площею 1,04 га, які відводяться в оренду СФГ “Золота рибка”.
Вказане рішення не було оскаржено сторонами спору у судовому порядку.
01.11.2005р. Первомайською райдержадміністрацією прийняте розпорядження №331-р, яким надано дозвіл СФГ “Золота рибка” на складання Технічної документації із землеустрою щодо складання плану земельної ділянки площею 1,04 га до договору оренди терміном на 25 років для рекреаційного призначення (обслуговування будинку мисливців з допоміжними будівлями та спорудами) в межах Кам’яномостівської сільської ради у зв’язку з передачею земельної ділянки в оренду без зміни цільового призначення та зміни меж земельної ділянки.
Зазначена документація була розроблена позивачем та направлена до Первомайської райдержадміністрації на затвердження.
Як зазначає відповідач, в затвердженні даної документації позивачу було відмовлено в зв’язку з відсутністю погодження меж земельної ділянки суміжним землекористувачем, що передбачено ст.198 Земельного кодексу України.
Під час розгляду справи позивачем не надано суду доказів такого погодження.
Розглянувши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги задоволенню не підлягають виходячи з наступного.
Згідно п.1 ст.120 Земельного кодексу України, при переході права власності на будівлю і споруду право власності на земельну ділянку або її частину може переходити на підставі цивільно-правових угод, а право користування на підставі договору оренди.
Стаття 124 Земельного кодексу України передбачає порядок передачі земельних ділянок в оренди, зокрема передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладання договору оренди земельної ділянки.
Виходячи з зазначених норм первісним для передачі земельної ділянки в оренду є рішення відповідного органу.
Як вбачається з матеріалів справи рішення про передачу земельної ділянки площею 1,04 га в оренду строком на 25 років для облаштування бази відпочинку в межах Кам’яномостівської сільської ради відповідачем не приймалось.
За таких обставин, у позивача відсутні правові підстави спонукати Первомайську райдержадміністрацію до укладання договору довгострокової оренди земельної ділянки.
Враховуючи викладене, позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Керуючись ст.ст. 44,49,82-85 ГПК України, суд –
В И Р І Ш И В:
В позові відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття.
У разі подання апеляційної скарги, або внесення апеляційного подання рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційною інстанцією.
Суддя | О.Г.Таранущенко |