Судове рішення #7550378

Справа № 2-а-30/10

РЕЗОЛЮТИВНА ЧАСТИНА

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 січня 2010  року Охтирський міськрайонний суд Сумської області в складі:    

    головуючого-судді                     Білери П.П.

    при секретарі                                 Явтушенко О.С.

    з участю позивача                     ОСОБА_1

    представника відповідача                 ОСОБА_2

           розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1

до Управління Пенсійного фонду України в м. Охтирка Сумської області,

про зобов”язання перерахувати розмір пенсії з інвалідності, одержаної внаслідок Чорнобильської катастрофи,

       ПОСТАНОВИВ:

            Визнати протиправною бездіяльність   Управління Пенсійного фонду в м. Охтирка  щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 державної пенсії у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком відповідно до вимог ст. 54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, виходячи з розміру пенсії за віком визначеної ст. 28 Закону України „Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування”.

Зобов’язати  Управління Пенсійного фонду в м. Охтирка  здійснити перерахунок державної пенсії ОСОБА_1 у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком відповідно до вимог ст. 54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, виходячи з розміру пенсії за віком, визначеної ст. 28 Закону України „Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування” та провести відповідні виплати з 22.05.2008 року.

Зобов”язати Управління Пенсійного фонду в м. Охтирка  здійснити перерахунок додаткової пенсії ОСОБА_1 в розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком, згідно до ст. 50 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” та провести відповідні виплати з 22.05.2008 року.

Постанова може бути оскаржена в Харківський апеляційний адміністративний суд через Охтирський міськрайонний суд.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня складення її в повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя                                 П.П. Білера

              Копія:

Справа № 2-а-30/10

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ  

      25 січня 2010  року Охтирський міськрайонний суд Сумської області в складі:    

    головуючого-судді                     Білери П.П.

    при секретарі                                            Явтушенко О.С.

    з участю позивача                     ОСОБА_1

    представника відповідача                 ОСОБА_2

           розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

      ОСОБА_1

      до Управління Пенсійного фонду України в м. Охтирка Сумської області,

      про зобов”язання перерахувати розмір пенсії з інвалідності, одержаної внаслідок Чорнобильської катастрофи,

    ВСТАНОВИВ:

14 грудня 2009 року позивач  звернулася в суд з вказаним позовом, в якому просить визнати протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в м. Охтирка та зобов’язати  Управління Пенсійного фонду України в м. Охтирка здійснити перерахунок основної та додаткової пенсії, виходячи з вимог ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а саме основної пенсії по інвалідності, виходячи з 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії в розмірі 75 відсотків мінімальної пенсії за віком як учаснику ліквідації Чорнобильської катастрофи.  Свої вимоги мотивує тим, що  відповідно до ч. 4 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» вона  як інвалід ІІ групи повинна отримувати пенсію в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком, а отримувала в значно меншому розмірі, тому вона звернулася до суду з вказаним позовом.

Позивач в судовому засіданні позов підтримала повністю.

    Представник відповідача – управління Пенсійного фонду України в м. Охтирка в судовому засіданні заперечувала проти позову та зазначила, що позивач дійсно перебуває на обліку в управлінні ПФУ в м. Охтирка з 01.11.1993 р. та отримує пенсію призначену відповідно до ст.ст. 54, 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». До основного розміру пенсії позивачу згідно з Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», як особі віднесеній до І категорії, призначена та виплачується  щомісячна додаткова пенсія за шкоду заподіяну здоров’ю для інвалідів ІІ групи у розмірі 20 % від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Відповідно до Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» встановлені мінімальні розміри пенсій для осіб, яким встановлено зв’язок з Чорнобильською катастрофою та яким призначено пенсії за Законом України «Про статус та соціальних захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» - для учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 р., що мають ІІ групу інвалідності – 200 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.  Таким чином, розмір пенсії ОСОБА_1 станом на 01.12.2009 року складає 934,60 гривень, в тому числі основний розмір складає 820  грн. та , додаткова пенсія  114,6 грн.

 У письмовому запереченні також зазначено, що управління Пенсійного фонду у м. Охтирка діяло у межах повноважень, у порядок та у спосіб, що визначені чинним законодавством України.

    Суд, вислухавши пояснення позивача, представника відповідача, проаналізував матеріали справи, дослідивши письмові докази,  дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню зі слідуючих підстав.

    Судом встановлено, що  позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії та інвалідом ІІ групи, що підтверджується відповідними посвідченнями.

Відповідно до  ст. 49 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” пенсії особам, віднесеним до 1 категорії встановлюються у вигляді: державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Відповідно до ч.4 ст. 54 цього Закону у всіх випадках розміри пенсій для інвалідів ІІ групи, щодо яких установлено зв’язок із Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими восьми мінімальних пенсій за віком.

У статті 54 зазначеного закону передбачено, що обчислення і призначення вказаного виду пенсії провадиться відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» (після внесення змін Законом України від 17.11.2005 р. № 3108-ІУ відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»).

Отже, вихідним критерієм розрахунку державної та додаткової пенсії виступає мінімальна пенсія за віком, розмір якої згідно зі ст. 28 Закону України «Про  загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» встановлюється в розмір визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втрати працездатність.

Положення ч. 3 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» на думку суду не є перешкодою для застосування даної величини (мінімального розміру пенсії за віком) до обрахування інших пенсій чи доплат, пов’язаних з мінімальною пенсією за віком, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого, крім передбаченого законодавством  мінімального розміру пенсії за віком.

Статтею 58 Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» встановлені розміри прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, в розмірі з 1.04.2008 р. – 481 грн., з 1.07.2008 р. – 482 грн., з 1.10.2008 р. – 498 грн.

Судом встановлено, що Управлінням пенсійного фонду України в м. Охтирка розмір пенсії позивача з 1 січня 2008 р. перераховано відповідно до змін внесених до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», згідно яких встановлені мінімальні розміри пенсії для осіб, яким встановлено зв’язок з Чорнобильською катастрофою, та яким призначено пенсію за Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”:

-   для учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 р., що мають ІІ групу інвалідності – 200%  прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

З 1 липня 2008 р.   Управлінням пенсійного фонду України в м. Охтирка розмір пенсії позивача перераховано відповідно до Постанови КМУ від 16.07.2008 р. № 654  «Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян», згідно якої мінімальний розмір пенсії інвалідам ІІ групи з числа учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 р. віднесеним  до І категорії (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсій за особливі заслуги перед Україною, сум індексації та інших доплат, встановлених законодавством) не може бути меншою ніж 820 грн.  Розмір  пенсії позивача станом на 01.12.2009 р. становить 934,60 гривень, в тому числі її основний розмір складає 820 грн. та додаткова пенсія  114,60 грн.

 Статтею 64 Конституції України встановлено, що конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

    Згідно пунктів 3 та 4 ст. 8 Кодексу адміністративного судочинства України звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується. Забороняється відмова в розгляді та вирішенні адміністративної справи з мотивів неповноти, неясності, суперечливості чи відсутності законодавства, яке регулює спірні правовідносини.

Рішенням Конституційного суду України № 11-рп/2008 від 22.05.2008 року було визнано не конституційними положення Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України», якими були внесені зміни до ст. 54 “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” .

Тому дії відповідача по виплаті позивачу зменшеного розміру державної пенсії на підставі законодавчого акту, який визнано неконституційним, є неправомірними.

Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.

Згідно з положенням частини 4 статті 9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов’язковість якого надана Верховною радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Отже, за конституційними нормами, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, суд приходить до висновку, що при визначенні розміру пенсій позивачеві застосуванню підлягають частина четверта статті 54 “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, а не Постанова КМУ № 654, яка істотно звужує обсяг встановлених законом прав.

    Таким чином, суд дійшов висновку, що вимоги позивача підлягають задоволенню та Управління Пенсійного фонду України в м. Охтирка слід зобов’язати здійснити  ОСОБА_1   перерахунок державної пенсії у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком  відповідно до вимог ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розміру пенсії за віком визначеної ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне  страхування»  та провести відповідні виплати з 22.05.2008 р.

      На підставі викладеного, керуючись ст. 64 Конституції України, ст. ст. 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи”, ст. ст. 6- 14, 71, 159 – 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

        Визнати протиправною бездіяльність   Управління Пенсійного фонду в м. Охтирка  щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 державної пенсії у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком відповідно до вимог ст. 54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, виходячи з розміру пенсії за віком визначеної ст. 28 Закону України „Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування”.

Зобов’язати  Управління Пенсійного фонду в м. Охтирка  здійснити перерахунок державної пенсії ОСОБА_1 у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком відповідно до вимог ст. 54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, виходячи з розміру пенсії за віком, визначеної ст. 28 Закону України „Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування” та провести відповідні виплати з 22.05.2008 року.

Зобов”язати Управління Пенсійного фонду в м. Охтирка  здійснити перерахунок додаткової пенсії ОСОБА_1 в розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком, згідно до ст. 50 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” та провести відповідні виплати з 22.05.2008 року.

Постанова може бути оскаржена в Харківський апеляційний адміністративний суд через Охтирський міськрайонний суд.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня складення її в повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

 

Суддя                             П.П.Білера

З оригіналом згідно:                     підпис

  • Номер:
  • Опис: про перерахунок пенсії
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-30/10
  • Суд: Славутицький міський суд Київської області
  • Суддя: Білера П.П.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Відмовлено у відкритті провадження: рішення набрало законної сили
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 14.01.2010
  • Дата етапу: 26.01.2010
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація