Справа № 22а503-2007 року Головуючий 1 інстанції Чернюк М.С.
Категорія - 47. Доповідач апеляційної інстанції Лисенко П.П.
УХВАЛА
Іменем України.
16 квітня 2007 року. м. Миколаїв.
Колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Миколаївської області в складі:
головуючого Лисенка П.П.,
суддів: Кутової Т.З. та Мурлигіної О.Я.,
із секретарем судового засідання Варміш О.С,
з участю :
прокурора Волкожа С.В.
представника Доманівського відділу Миколаївської регіональної філії державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при державному комітеті України по земельних ресурсах" ОСОБА_1.,
представника Миколаївської регіональної філії державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при державному комітеті України по земельних ресурсах" ОСОБА_2,
представника товариства з обмеженою відповідальністю "УкрАгроСтеп" ОСОБА_3, у відкритому судовому засіданні за апеляційною скаргою товариства з обмеженою відповідальністю "УкрАгроСтеп" переглянула постанову місцевого Доманівського районного суду Миколаївської області від 29 січня 2007 року по адміністративній справі за позовом прокурора Доманівського району Миколаївської області в інтересах Миколаївського обласного головного управління земельних ресурсів до Доманівського відділу Миколаївської регіональної філії державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при державному комітеті України по земельних ресурсах" про скасування державної реєстрації договорів оренди земельних ділянок.
Заслухавши доповідь судді, пояснення осіб, які беруть участь у справі і з'явилися у дане судове засідання, перевіривши у межах оскарження обставини та докази, якими сторони їх стверджували ,-
Установила:
28 листопада 2006 року прокурор Доманівського району Миколаївської області в інтересах Миколаївського обласного головного управління земельних ресурсів пред'явив зазначений адміністративний позов.
Його обґрунтовував тим, що 24 жовтня 2006 року товариство з обмеженою відповідальністю "УкпАгроСтеп" та ОСОБА_4, уклали договір оренди належної тій на праві приватної власності земельної ділянки.
1 листопада 2006 року відповідачем була проведена державна реєстрація цього договору.
Посилаючись на численні порушення, допущені Доманівським відділом Миколаївської регіональної філії державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при державному комітеті України по земельних ресурсах" при проведені державної реєстрації договору оренди, а саме, здійснення її за
2
відсутності кадастрових планів земельних ділянок, реєстраційних карток та реєстраційних справ - просив позов задовольнити.
У той же день, прокурор Доманівського району Миколаївської області пред'явив аналогічні позови щодо реєстрації договорів оренди земельних ділянок, укладених між товариством з обмеженою відповідальністю "УкпАгроСтеп" з ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_19, ОСОБА_22, ОСОБА_23, ОСОБА_24, ОСОБА_25, ОСОБА_26, ОСОБА_27, ОСОБА_28, ОСОБА_29, ОСОБА_30, ОСОБА_31, ОСОБА_32, ОСОБА_33, ОСОБА_34, ОСОБА_35, ОСОБА_36, ОСОБА_37, ОСОБА_38, ОСОБА_39, ОСОБА_40.
Ухвалою місцевого Доманівського районного суду Миколаївської області від 12 січня 2007 року указані позови об'єднано в одне провадження.
Представник відповідача просив у позові відмовити, оскільки відділення не допускало порушень чинного законодавства при реєстрації договорів оренди, укладених між товариством з обмеженою відповідальністю "УкрАгроСтеп" і переліченими вище особами.
Постановою місцевого Доманівського районного суду Миколаївської області від 29 січня 2007 року позов задоволено у повному обсязі.
Не погоджуючись із таким процесуальним документом, товариство з обмеженою відповідальністю "УкрАгроСтеп" його оскаржило й просило скасувати, оскільки, як на його думку, суд дав неналежну оцінку зібраним по справі доказам та неправильно тлумачив, а потім і застосував, норми матеріального права, яким врегульовано спірні правовідносини.
Апеляційну скаргу слід відхилити, оскаржену постанову суду 1 інстанції залишити без зміни, оскільки той постановив її з додержанням норм матеріального й процесуального права.
Задовольняючи позов прокурора, місцевий суд виходив з того, що при реєстрації договорів оренди земельних ділянок, укладених між товариством з обмеженою відповідальністю "УкрАгроСтеп" і ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_18, ОСОБА_19 ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_23, ОСОБА_24, ОСОБА_25, ОСОБА_26, ОСОБА_27, ОСОБА_28, ОСОБА_29, ОСОБА_30, ОСОБА_31, ОСОБА_32, ОСОБА_33, ОСОБА_34, ОСОБА_35, ОСОБА_36, ОСОБА_37, ОСОБА_38, ОСОБА_39 та ОСОБА_40,
3
відповідачем не дотримано виписаних в чинній нормативній базі правил реєстрації, а тому така реєстрація не може вважатися чинною.
Колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Миколаївської області погоджується з такими обставинами та правовідносинами, висновки суду 1 інстанції щодо них і результату вирішення справи, вважає вірними, обґрунтованими й законними.
Так, згідно ст. 41 Конституції України, кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, в тому числі й передавати належну йому земельну ділянку в оренду.
Згідно з Закону України "Про оренду землі", оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, названим Законом, Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень", постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 р. N 1088 "Про створення єдиної системи державної реєстрації земельних ділянок". Тимчасовим порядком ведення державного реєстру земель, затвердженого наказом Державного комітету по земельним ресурсам від 02,07. 2003 року N 174, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Договір оренди землі укладається у письмовій формі і за бажанням однієї із сторін може бути посвідчений нотаріально.
Істотними умовами договору оренди землі є: об'єкт оренди (місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату; умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду; умови збереження стану об'єкта оренди; умови і строки передачі земельної ділянки орендарю; умови повернення земельної ділянки орендодавцеві; існуючі обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки; визначення сторони, яка несе ризик випадкового пошкодження або знищення об'єкта оренди чи його частини; відповідальність сторін.
Відсутність у договорі оренди землі однієї з істотних умов, а також порушення вимог статей 4-6,11,17, 19 Закону "Про оренду землі" є підставою для відмови в державній реєстрації договору оренди, а також для визнання договору недійсним відповідно до закону.
Невід'ємною частиною договору оренди землі є: план або схема земельної ділянки, яка передається в оренду; кадастровий план земельної ділянки з відображенням обмежень(обтяжень) у її використанні та встановлених земельних сервітутів; акт визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості); акт приймання-передачі об'єкта оренди; проект відведення земельної ділянки у випадках, передбачених названим Законом.
Договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації.
Державна реєстрація договорів оренди землі проводиться у порядку, встановленому Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень", постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 р. N 1088 "Про створення єдиної системи державної реєстрації
4
земельних ділянок" та Тимчасовим порядком ведення державного реєстру земель.
Зазначені нормативно-правові акти визначають правові, економічні, організаційні засади створення у складі державного земельного кадастру єдиної системи державної реєстрації речових прав на земельні ділянки та обмежень цих прав. Вони спрямовані на забезпечення визнання та захисту державою прав на земельні ділянки, створення сприятливих умов для забезпечення розвитку ринкових відносин, активізації інвестиційної діяльності, збільшення надходжень до державного та місцевих бюджетів.
Вони ж регулюють і відносини, пов'язані з державною реєстрацією речових прав на нерухоме майно всіх форм власності, їх обмежень та правочинів щодо нерухомості та землі.
Дія названого Закону не поширюється тільки на державну реєстрацію прав на повітряні та морські судна, судна внутрішнього плавання, космічні об'єкти та інші об'єкти цивільних прав, на які іншими законами поширено правовий режим нерухомої речі, а також на державну реєстрацію підприємств як суб'єктів господарювання, на реєстрацію ділянок надр для добування корисних копалин.
Обмежень щодо реєстрації прав земельних ділянок дана стаття не містить, як не містить їх і весь Закон.
Більше того, він прямо передбачає обов'язковість реєстрації прав на землю.
Сама ж державна реєстрація речових прав проводиться в порядку, виписаному ч. 1 ст. 17 названого Закону.
За нею, реєстрація проводиться за наявності кадастрового плану земельної ділянки, який є складовою частиною Поземельної книги, графічний документ, що відображає межі земельної ділянки з описом суміжних землевласників і землекористувачів, лінійні проміри між точками по межі земельної ділянки, місце розташування земельної ділянки, розміщення об'єктів нерухомості, розташованих на земельній ділянці, та складається з використанням даних державного земельного кадастру.
Названими нормативно-правовими актами виписана і відповідна система органів, компетенцій та процедур реєстрації.
Так, адміністратором державного реєстру земель є Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах, який забезпечує створення та функціонування державного реєстру земель, відповідає за достовірність і збереження даних, захист від несанкціонованого доступу та руйнування бази даних АС ДЗК, має повний прямий доступ до бази даних АС ДЗК.
Реєстраторами державного реєстру земель виступають структурні підрозділи Центру ДЗК, які мають доступ та вносять відомості до бази даних АС ДЗК, ведуть Поземельну книгу, здійснюють видачу та реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди (суборенди) землі, а також ведуть книгу реєстрації.
При цьому, саме на реєстратора покладено здійснення процедури перевірки та приймання обмінного файла, у тому числі й порівняння з технічною документацією, та заповнення реєстраційної картки земельної ділянки (далі - реєстраційна картка) - яка є складовою частиною Поземельної книги, і містить відомості, що вносяться до бази даних АС ДЗК.
5
Реєстраційна картка заповнюється на кожну земельну ділянку у разі встановлення відповідності обмінного файла відомостям, які наведено в технічній документації, та вимогам до структури, змісту та формату обміну даними, й вчинення відмітки на титульному аркуші технічної документації про приймання обмінного файла.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідач не дотримався виписаних процедур при реєстрації договорів оренди, укладених між товариством з обмеженою відповідальністю "УкрАгроСтеп" та особами, притягнутими до участі у справі в якості 3-х осіб, а тому реєстрацію не можна вважати чинною і необхідно скасувати.
Оскільки такого ж висновку і за тих же мотивів дійшов й місцевий суд, то підстав для задоволення апеляційної скарги немає.
Крім того, оскаржене рішення не перешкоджає зацікавленим особам, після усунення недоліків, що мали місце при першій реєстрації, провести нову реєстрацію договорів.
Керуючись ст.ст. 198, 200, 205-206 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів ,-
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "УкрАгроСтеп" залишити без задоволення, а постанову місцевого Доманівського районного суду Миколаївської області від 29 січня 2007 року - залишити без зміни.
Ухвала набирає чинності з дня її проголошення і з цього часу протягом одного місяця може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.