Судове рішення #7542048

Справа № 2а-134/2010 р.

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ  УКРАЇНИ

11.02.2010 року         Суддя Кам’янобрідського районного суду м. Луганська Пташкіна А.О. розглянувши в порядку письмового провадження судовому засіданні в залі суду в м. Луганську адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Кам’янобрідському районі м. Луганська, третя особа – Головне управління Державного казначейства України в Луганській області про визнання бездіяльності Управління Пенсійного Фонду України в Кам’янобрідському районі м. Луганська та про стягнення недоплаченого щомісячного підвищення до пенсії згідно Закону України “Про соціальний захист дітей війни”, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в Кам’янобрідському районі м. Луганська, в якому зазначила, що  має правовий статус дитини війни, відповідачем їй не доплачувалося підвищення до пенсії, передбачене ст. 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни”, просить суд визнати бездіяльність відповідача незаконною, зобов’язати відповідача нарахувати та виплатити недоплачену щомісячну державну соціальну допомогу як дитині війни за січень 2008 р. по грудень 2008 р. в сумі 1158 грн.60 коп. Просила поновити строк звернення до суду за захистом її порушених прав з 01.01.2008 року по теперішній час.

До початку судового засідання від сторін надійшли заяви про розгляд справи без їх участі, тому 11.02.2010 року судом було постановлено ухвалу про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Від відповідача надійшло заперечення проти позову, в якому він посилається на наступне.  Відповідно до статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» від 18 листопада 2004 року № 2195-IV, що набрав чинності 01 січня 2006 року, дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.  Розмір пенсії в залежність від прожиткового мінімуму поставлено лише в ст.28 Закону України “Про Загальнообовязкове державне пенсійне страхування” за наявності у чоловіків 25, а у жінок - 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

ЗУ “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін у деякі законодавчі акти України” дітям війни встановлення підвищення на рівні 10% від прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність.

Після визнання Конституційним Судом України неконституційними деяких статей Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” встановлено, що дітям війни підвищення проводиться  з 22.05.2008 року – 48,10 грн., з 1 липня – 48,20 грн., з 1 жовтня – 49,80 грн.

Відповідно до Закону України "Про соціальний захист дітей війни" підвищення до пенсії дітям війни виплачується за рахунок коштів Державного бюджету України, а не за рахунок коштів Пенсійного фонду України. Вимоги позивача щодо підвищення пенсії вважає незаконними, просив суд відмовити у задоволенні позову.

У запереченнях проти позову відповідач наполягає на застосуванні строків позовної давності, визначених ст.99 КАС України.

На адресу суду від Головного управління Державного казначейства України в Луганській області надійшло заперечення проти позову, в якому вони посилаються на те, що вони не мають можливості та повноважень втручатися в діяльність Управління Пенсійного Фонду України в Кам’янобрідському районі м. Луганська, оскільки фінансування пенсійного забезпечення можливе виключно за рахунок коштів пенсійного фонду.

Дослідивши матеріали справи, вважаю, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

З матеріалів справи вбачається, що позивач має правовий статус «дитина війни», що підтверджується пенсійним посвідченням № 117284 від 29.10.2001 року (а.с.5).

Згідно статті 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок - 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. За кожний повний рік страхового стажу понад 25 років чоловікам і 20 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більше ніж на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, зазначеного в абзаці першому цієї частини.

Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 р. внесено зміни до Закону України «Про соціальний захист дітей війни», зокрема статтею 6 вказаного Закону після внесення змін передбачалось, що дітям війни до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання; державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни.

Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року положення пункту 28 розділу II «Внесення змін до деяких законодавчих актів України», Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007р. щодо внесення змін до Закону України «Про соціальний захист дітей війни» визнані такими, що не відповідають Конституції України.

Аналізуючи зазначене, можна прийти до висновку, що  за період з 22.05.2008 р. до 31.12.2008 р. позивач мала право на отримання підвищення до пенсії відповідно до ст.6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком (яка розраховувалась в залежності від встановленого ст. 62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік»  прожиткового мінімуму на одну особу, яка втратила працездатність).

Згідно ч.2 ст.99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлено річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Згідно ч.1 ст. 100 КАС України, пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін.

Позивач разом із заявленим клопотання про поновлення строку звернення до суду не навела поважних причин його пропуску, зазначивши лише, що причиною пропущення вказаного строку є необізнаність у правових питаннях, а про порушення своїх прав позивач дізнався із засобів масової інформації та відповіді відповідача. Юридична необізнаність позивача не може бути визнана поважною причиною для поновлення строку звернення до суду, оскільки відповідно до ст. 57 Конституції України, всі законодавчі акти, які стосуються прав та обов'язків громадян обов'язково підлягають оприлюдненню і є доступними для ознайомлення всіма громадянами.

У зв'язку з тим, що позивачем пропущено строк звернення до суду з вимогами про підвищення до пенсії як дитині війни з 22.05.2008 року по 31.12.2008 року (дата подачі позову – 31.12.2009 року), а відповідач наполягає на застосування вказаного строку, вважаю, що вимоги позивача щодо зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Кам’янобрідському районі м. Луганська здійснити перерахунок підвищення до пенсії «дитини війни» у 2008 році не підлягають задоволенню.

Відповідно до ст.94 КАС України, оскільки у задоволенні позову відмовлено, понесені позивачем судові витрати не відшкодовуються.

    Керуючись ст. ст. 2, 11, 17, 18, 87, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України,

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Кам’янобрідському районі м. Луганська, третя особа – Головне управління Державного казначейства України в Луганській області про визнання бездіяльності Управління Пенсійного Фонду України в Кам’янобрідському районі м. Луганська та про стягнення недоплаченого щомісячного підвищення до пенсії згідно Закону України “Про соціальний захист дітей війни” залишити без задоволення.

    Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

             Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, встановлений цим Кодексом, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.

                                          Постанова не набрала законної сили

     

Суддя                                         А.О.Пташкіна

Справа № 2а-134/10

УХВАЛА

11.02.2010 року                                                                               м. Луганськ

            Кам’янобрідський районний суд м. Луганська в складі:


головуючого           судді ОСОБА_2

при секретарі ОСОБА_3


розглянувши  справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Кам’янобрідському районі м. Луганська, третя особа – Головне управління Державного казначейства України в Луганській області про визнання бездіяльності Управління Пенсійного Фонду України в Кам’янобрідському районі м. Луганська та про стягнення недоплаченого щомісячного підвищення до пенсії згідно Закону України “Про соціальний захист дітей війни”, -

ВСТАНОВИВ:

    31.12.2009 року до суду надійшов  зазначений адміністративний позов.

    Ухвалами судді від 05.01.2010 року було відкрито провадження у справі та від 14.01.2010 р. призначено справу до судового розгляду.

    До початку судового засідання від сторін надійшли заяви про розгляд справи без їхньої участі.

Відповідно до ст. 122 КАС України у разі надходження від усіх осіб, які беруть участь у розгляді справи, клопотання про розгляд справи без їхньої участі, справа розглядається у порядку письмового провадження відповідно до ст. 122 КАС України.

За таких обставин справу слід розглядати  у порядку письмового провадження.

    Керуючись ст. 122 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

    Розгляд адміністративної справи за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Кам’янобрідському районі м. Луганська, третя особа – Головне управління Державного казначейства України в Луганській області про визнання бездіяльності Управління Пенсійного Фонду України в Кам’янобрідському районі м. Луганська та про стягнення недоплаченого щомісячного підвищення до пенсії згідно Закону України “Про соціальний захист дітей війни”  провести в порядку письмового провадження.

    Ухвала оскарженню не підлягає.

   

Суддя                                                 А.О.Пташкіна                    

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація