Судове рішення #7530931

                                               Справа № 2-а-5/2010р.

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

    19 січня 2009 року Н-Сіверський районний суд Чернігівської  області в складі: головуючого судді:  С.М.Бараненко

при секретарі: Шкурат О.Г.

розглянувши  у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м.Н-Сіверський адміністративну справу за позовом ОСОБА_1                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  до управління Пенсійного фонду України  в Новгород- Сіверському районі про визнання дій незаконними та зобов»язання вчинити певні дії,-

  встановив :

    Позивач звернувся до  суду  з  зазначеним позовом, мотивуючи позов тим, що він є інвалідом І-ї групи. Його інвалідність утворилась і вслідок того, що він приймав участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС і відноситься до 1-ї категорії. Відповідач йому виплачує пенсію в порушення вимог ст. 54 ЗУ « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», тому дії відповідача є протиправними і такими, що суперечать Конституції України та Законам України.

     Позивач в судове  засідання не з’явиввся, але надав суду письмове клопотання. В якому просить розгляд справи провести без його участі, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.

    Представник відповідача в судове засідання не з’явилася, але надав суду письмове заперечення в якому зокрема просить справу розглянути без їх участі, позовні вимоги не визнають в повному обсязі.

    Заслухавши пояснення  позивача та дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про обґрунтованість заявлених позовних вимог та необхідність часткового задоволення позову , виходячи при цьому з наступного.          

    Статтею 19  Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі ,  в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.                    

    Відповідно до ст. 50 Конституції України кожен має право на безпечне для життя і здоров’я довкілля та на відшкодування завданої порушенням цього права шкоди.

    Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, зокрема, соціальний захист потерпілого населення, визначені Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи".

    Згідно ст. 49 ЗУ "Про статус та соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи" пенсії особам, віднесеним до категорій 1.2.3.4 встановляються у вигляді державної пенсії; додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров’ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

    Відповідно до ч.4 ст.54 ЗУ "Про статус та соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи" в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв’язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими по І групі інвалідності – 10 мінімальних пенсій за віком;

    по ІІ групі інвалідності – 8 мінімальних пенсій за віком;

    по ІІІ групі інвалідності – 6 мінімальних пенсій за віком;

    дітям інвалідам - 3 мінімальних пенсій за віком.

    Пунктом 1 ст. 28 ЗУ "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" встановлено, що мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом

    Згідно ст. 50 ЗУ "Про статус та соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи" особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю у розмірах:

    Інвалідам І групи – 100 відсотків мінімальної пенсії за віком;

    Інвалідам ІІ групи – 75 відсотків мінімальної пенсії за віком;

    Інвалідам ІІІ групи дітям-інвалідам, а також хворим в наслідок Чорнобильської катастрофи – 50 відсотків мінімальної пенсії за віком;

    Статтею 67 цього Закону встановлено, що у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до ст. 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров’ю, особам віднесеним до категорії 1,2,3,4, розмір щомісячної компенсації сім’ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.

    Визначення прожиткового мінімуму закладення правової основи для його встановлення, затвердження та врахування при реалізації державною конституційної гарантії громадян на достатній життєвий рівень дає Закон України "Про прожитковий мінімум", а також Закон України " Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії ", згідно ст.1 якого, прожитковий мінімум використовується для визначення, у тому числі, мінімального розміру пенсії за віком, які відповідно до ст. 28 ЗУ "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність визначеного законом.              

    Судом встановлено, що позивач має статус учасника ліквідації аварії на ЧАЕС  та перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в  Новгород-Сіверському  районі Чернігівської області , як учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській  АЕС та отримує пенсію І групи інвалідності (захворювання пов’язане з роботами по ліквідації аварії на ЧАЕС).

    Ст.92 Конституції України встановлено, що виключно Законами України визначаються основи соціально захисту форми і види пенсійного забезпечення.

    Право на пенсію та додаткову пенсію встановлює Закон України "Про статус та соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи", а також Закон України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та Закон України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування". Розмір пенсій, встановлених законами, не підлягає зменшенню. Це гарантує ст.22 Конституції України, відповідно до якої при прийнятті нових законів або внесення змін до чинних Законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

    Відмова відповідача в перерахунку пенсії з посиланням на те, що відповідно до п.п.15 п.28 розділу ІІ Закону України « Про державний  бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» частини 3 і 4  ст.54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи"  №796 від 28.02.1991 року змінено та рішення про відновлення дії вищевказаного законодавчого акту України у  редакції, чинній до внесення змін до нього , Верховною Радою України не приймалося, внаслідок чого порядок обчислення  пенсії та підвищень до них залишився неврегульованим.            

    Але позов задовольняється частково, виходячи з того, що відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року визнано таким, що не відповідає Конституції України (неконституційним)   положення зокрема п.28 розділу ІІ "Внесення змін до деяких законодавчих актів України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України".

    Відповідно до ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним судом України рішення про їх неконституційність.

    Таким чином відповідач з 01 січня 2008 року до 22 травня 2008 року   діяв у відповідності з нормами Закону «Про державний бюджет України» та ст. 95 Конституції України, тому підстав для висновків, що дії чи бездіяльності  УПФУ в м. Н-Сіверський  Чернігівської області є незаконними немає, тому в цій частині позовні вимоги задоволенню не підлягають.    

    Вказане вище рішення Конституційного Суду України стосувалось тільки  Державного бюджету України на 2008 рік і тому може діяти тільки в межах 2008 року, а в 2009 році Конституційним Судом України подібного рішення не ухвалювалось і таким чином з 01.01.2009 року і в подальшому відповідач    діяв і діє у відповідності з нормами Закону «Про державний бюджет України» та ст. 95 Конституції України, тому підстав для висновків, що дії чи бездіяльності  УПФУ в м. Н-Сіверський  Чернігівської області є незаконними немає, тому в цій частині позовні вимоги задоволенню не підлягають.      

    На підставі викладеного, керуючись ст.ст.19, 22, 50 Конституції України, ст..ст.49,54, 67 ЗУ "Про статус та соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи" ст.ст. 8,9,10,11,159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

    На підставі викладеного, керуючись ст.ст.19, 22, 50 Конституції України, ст..ст.49,54, 67 ЗУ "Про статус та соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи" ст.ст. 8,9,10,11,159-163 кодексу адміністративного судочинства України, суд

П О С Т А Н О В И В  :

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  Позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України  в Новгород- Сіверському районі про визнання дій незаконними та зобов»язання вчинити певні дії- задовольнити частково.

    Визнати   дії Управління Пенсійного фонду України в Новгород-Сіверському районі Чернігівської області з відмови в перерахуванні  пенсії ОСОБА_1  по інвалідності основну та додаткову  відповідно до ст.ст.50,54 ЗУ "Про статус та соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи" в період з 22.05. 2008 року по 31 грудня 2008 року – незаконними.                    

    Зобов”язати Управління Пенсійного фонду України в Новгород-Сіверському районі Чернігівської області здійснити перерахунок та виплату пенсії   за інвалідністю (основну та додаткову) ОСОБА_1 в період з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року відповідно до ст.ст.50, 54, Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали  внаслідок Чорнобильської катастрофи” із розрахунку десяти розмірів прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність та  щомісячну додаткову пенсію за шкоду заподіяну  здоров’ю в розмірі 100% розміру прожиткового мінімуму для осіб , що втратили працездатність.

    В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

    Постанова може бути оскаржено до Київського апеляційного адміністративного суду через Н-Сіверський райсуд шляхом подачі протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі  заяви на апеляційне оскарження, та протягом двадцяти днів після подання заяви на апеляційне оскарження апеляційної скарги

    Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження

    Головуючий:

    Постанова в повному обсязі виготовлена  25 січня  2010 року

  • Номер: А/857/17092/22
  • Опис: визнання недійсним та скасування п.4.3 рішення Татарівської сільської ради Яремчанської міської ради Івано-Франківської області від 18.12.2009 року №128/39/2009 та зобов`язання вчинити дії
  • Тип справи: Адміністративна апеляційна скарга
  • Номер справи: 2-а-5
  • Суд: Восьмий апеляційний адміністративний суд
  • Суддя: Бараненко Сергій Михайлович
  • Результати справи:
  • Етап діла: Зареєстровано
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 30.11.2022
  • Дата етапу: 30.11.2022
  • Номер: А/857/17092/22
  • Опис: визнання недійсним та скасування п.4.3 рішення Татарівської сільської ради Яремчанської міської ради Івано-Франківської області від 18.12.2009 року №128/39/2009 та зобов`язання вчинити дії
  • Тип справи: Адміністративна апеляційна скарга
  • Номер справи: 2-а-5
  • Суд: Восьмий апеляційний адміністративний суд
  • Суддя: Бараненко Сергій Михайлович
  • Результати справи:
  • Етап діла: Повернуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 30.11.2022
  • Дата етапу: 08.02.2023
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація