Справа 2а- 202/2010 р.
П О С Т А Н О В А
Іменем України
17 березня 2010 року Дебальцевський міський суд Донецької області в складі:
головуючої – судді Акімченко Ю.П.,
при секретарі - Коковенко А.С.,
Розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Дебальцеве справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 діючого в інтересах ОСОБА_2 до Управління пенсійного фонду України у м. Дебальцеве про визнання неправомірною відмови органу Пенсійного фонду України у проведенні перерахунку пенсії та зобов’язання провести перерахунок пенсії, суд, -
В С Т А Н О В И В:
Представник позивача діючий в інтересах позивача звернувся до суду з позовом про визнання неправомірною відмови органу Пенсійного фонду України провести перерахунок пенсії та зобов’язання провести перерахунок пенсії, зазначаючи, що позивач є інвалідом ІІІ групи по захворюванню, пов’язаному з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС та відповідно до ст. 50 Закону України «Про загальнообов’язкове пенсійне страхування» має право на отримання додаткової пенсії в розмірі 50% мінімальної пенсії за віком, а також відповідно до ст. 54 зазначеного закону на отримання пенсії не меншої ніж 6 мінімальних пенсій за віком. Відповідач відмовив позивачу в перерахунку, посилаючись на ст. 28 зазначеного закону, згідно з якою мінімальний розмір пенсії за віком застосовується винятково для призначення розмірів пенсії, призначених за цим Законом, а також на ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», якою передбачено, що порядок обчислення пенсії визначається Кабінетом Міністрів України.
В судове засідання сторони не з’явилися, про час, день та місце слухання справи повідомлені належним чином, про причину неявки не повідомив.
Від представника позивача надійшла заява про розгляд справи у їх відсутності, позов підтримав.
Відповідач направив заяву про розгляд справи у його відсутності та письмові заперечення, позивачеві пенсію призначено відповідно до вимог Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Статтею 28 Закону України «Про загальнообов’язкове пенсійне страхування встановлено обмеження, відповідно до якого мінімальний розмір пенсії за віком застосовується виключно до пенсій, призначених за цим Законом.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного.
ОСОБА_2 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесена до категорії 1 осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є інвалідом ІІІ групи захворювання, яке пов’язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, у зв’язку з чим їй була призначена державна пенсія відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а також щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю , відповідно до ст.50 цього ж Закону.
Статтею 54 зазначеного Закону передбачено, що в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими по ІІІ групі інвалідності 6 мінімальних пенсій за віком.
Відповідно до ст. 50 цього ж Закону особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю , інвалідам ІІІ групи у розмірі 50 процентів мінімальної пенсії за віком.
Згідно зі статтею 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Статтею 58 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» та про внесення змін та доповнень до деяких законодавчих актів України» для осіб, які втратили працездатність, прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, становить з жовтня 2008 року – 498 грн., такий мінімум встановлено і в 2009 році.
Фактично позивач отримує пенсію в значно меншому розмірі.
15 грудня 2009 року позивач звернулася до Управління Пенсійного фонду України у місті Дебальцевому Донецької області із заявою, в якій просила провести перерахунок призначеної державної пенсії та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю , виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком (а.с. 5).
Відповідач відмовив у перерахунку призначених пенсій відповідно до ст. 50, 54 Закону України «Про соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» посилаючись на те, що згідно з частиною третьою статті 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державно пенсійне страхування» передбачено, що мінімальний розмір пенсії за віком, установлений абзацом першим частини першої даної статті застосовується винятково для призначення розмірів пенсії, призначених за цим Законом (а.с. 6).
З огляду на викладене, при обчисленні пенсії відповідач керується постановами Кабінету Міністрів України від 03 січня 2002 року №1, від 13 липня 2004 року № 894 та від 27 грудня 2005 року №1293 і вважає, що в нього немає підстав для перерахунку призначеної пенсії з розміру мінімальної пенсії за віком, визначеного законом.
Відмова відповідача у перерахунку пенсії призначеної відповідно до статей 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» державної пенсії та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, є неправомірною з таких підстав.
З 01 січня 2004 року набрав чинності Закон України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування від 09 липня 2003 року №1058-4, який відповідно до його преамбули визначає принципи, засади і механізм функціонування системи загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій.
Абзацом другим преамбули цього Закону передбачено, що зміна умов і норм загальнообов’язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом змін цього Закону частиною 3 статті 4 даного Закону передбачено, що умови, норми та порядок пенсійного забезпечення визначаються виключно законами про пенсійне забезпечення.
Право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг визначене статтею 8 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
Пунктом 2 частини 1 статті 8 зазначеного Закону таке право закріплене за особами, яким до дня набрання чинності цим Законом була призначена пенсія відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення (крім соціальних пенсій) або була призначена пенсія (щомісячне довічне утримання) за іншими законодавчими актами, але вони мали право на призначення пенсії за Законом України «Про пенсійне забезпечення» - за умови, якщо вони не отримують пенсію (щомісячне довічне грошове утримання) з інших джерел.
Право вибору пенсійних виплат передбачене статтею 10 наведеного Закону, і означає, що особі, яка має одночасне право на різні види пенсії за віком, по інвалідності, у зв’язку з втратою годувальника, призначається один із цих видів пенсії за її вибором. Особі, яка має право на довічну пенсію, призначається один із видів довічної пенсії за її вибором.
Абзац перший пункту 13 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування передбачено, у разі, якщо особа має право на отримання пенсії, у тому числі відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» призначається одна пенсія за її вибором. При цьому різниця між розміром пенсії, на який має право особа відповідно до зазначених законодавчих актів, та розміром пенсії із солідарної системи відповідно до цього Закону фінансується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, зокрема, соціального захисту потерпілого населення, визначені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (надалі спеціальний закон), оскільки відповідно до статті 50 Конституції України кожен має право на безпечне для життя і здоров’я довкілля та на відшкодування завданої порушенням цього права шкоди.
Розділ 8 даного Закону передбачає правила призначення та виплати пенсій і компенсацій особам, віднесеним до категорії 1,2,3,4. Стаття 49 цього розділу визначає пенсії особам, віднесеним до вказаних категорій у вигляді: а) державної пенсії, б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Приписами зазначеної статті встановлено, що 01 січня 2007 року максимальний розмір пенсії або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищення, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги та пенсій за особливі заслуги перед Україною та інших доплат до пенсій, встановлених законодавством), призначених (перерахованих) у 2006-2007 роках відповідно до цього Закону не може перевищувати 12 мінімальних розмірів пенсії за віком, встановленої абзацом першим частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», на місяць згідно із Законом №489-5 від 19 грудня 2006 року. Такий самий граничний розмір визначений даною статтею для пенсій призначених у 2006 році відповідно до Закону №3235-15 від 20 грудня 2005 року.
Стаття 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачає, що особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю , у відповідних розмірах, зокрема інвалідам ІІІ групи – 50 відсотків мінімальної пенсії за віком. Виплати зазначеної пенсії відповідно до статті 53 даного Закону здійснюється повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.
Нормами статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначені підстави та умови призначення державних пенсій особам, віднесеним до категорії 1 та у зв’язку з втратою годувальника. Зазначені норми розповсюджуються на позивача як віднесеного до категорії 1.
Частина четверта статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачає, що в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими по ІІІ групі інвалідності – шести мінімальних пенсій за віком.
Суд вважає, що даною нормою визначений для даної категорії мінімальний розмір державних пенсій. Таким чином, якщо нормами статті 49 спеціального закону передбачений максимальний розмір, то частиною 4 статті 54 даного закону – мінімальний розмір державної пенсії для інвалідів, віднесених виключно до категорії 1, та у зв’язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Визначення прожиткового мінімуму, закладання правової основи для його встановлення, затвердження при реалізації державою конституційної гарантії громадян на достатній життєвий рівень, дає Закон України «Про прожитковий мінімум» від 15 липня 1999 року №966-14, а також Законом України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» від 5 жовтня 2000 року №2017-ІІІ, згідно статті 1 якого прожитковий мінімум використовується для визначення, у тому числі мінімального розміру пенсії за віком, який відповідно до статті 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Частиною третьою статті 4 даного Закону (в редакції Закону №2505-4 від 25 березня 2005 року, що діє з 31 березня 2005 року) передбачено, що прожитковий мінімум на одну особу, а також окремо для тих, хто відносить до основних соціальних і демографічних груп населення, щороку затверджується Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік. Прожитковий мінімум публікується в офіційних виданнях загальнодержавної сфери розповсюдження.
Статтею 58 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» та про внесення змін та доповнень до деяких законодавчих актів України» для осіб, які втратили працездатність, прожитковий мінімум з 01 липня 2008 року встановлений в розмірі 482 грн., з жовтня 2008 року – 498 грн.
Таким чином, для позивачки як інваліда ІІІ групи, особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи, 1 категорії, нижчий розмір державної та додаткової пенсії повинен розраховуватися, виходячи із наведених розмірів.
Позиція відповідача ґрунтується виключно на постановах Кабінету Міністрів України, огляд яких не підтверджує доводи відповідача стосовно того, що будь-яким із них визначений мінімальний розмір пенсії за віком для встановлення нижчого рівня пенсії, у тому числі інвалідам, внаслідок захворювання від аварії на ЧАЕС.
Обґрунтування відповідачем своєї позиції посиланням на постанову Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року №530 спростовується також приписами пункту 1 та 6 статті 92 Конституції України, статті 71 спеціального закону, відповідно до якого дія його положень не може призупинятися іншими законами, крім законів про внесення змін до цього Закону, а також абзацом другим преамбули, частиною 3 ст.4, пунктом 2 частини 1 ст.8 та пунктами 13,16 Прикінцевих положень загального закону, яким передбачено, що умови, норми та порядок пенсійного забезпечення визначаються виключно законами про пенсійне забезпечення. До приведення законодавства України у відповідності із Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону.
На підставі викладеного, керуючись ст..ст.6, 8, 19, 22-24, 92 Конституції України, статтями 50,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», статтею 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік», керуючись ст.ст. 17,19, 104, 106, 159-163 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов ОСОБА_1 діючого в інтересах ОСОБА_2 до Управління пенсійного фонду України у м. Дебальцеве про визнання неправомірною відмови органу Пенсійного фонду України у проведенні перерахунку пенсії та зобов’язання провести перерахунок пенсії – задовольнити повністю.
Визнати неправомірною відмову Управління Пенсійного Фонду України у місті Дебальцевому Донецької області у перерахунку ОСОБА_2 пенсії по інвалідності та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю , у відповідності зі статтями 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком.
Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України у місті Дебальцевому Донецької області провести перерахунок призначеної ОСОБА_2 державної пенсії по інвалідності в розмірі шести мінімальних пенсій за віком, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленого Законом України, починаючи з 22 травня 2008 року.
Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України у місті Дебальцевому Донецької області провести перерахунок призначеної ОСОБА_2 щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, в розмірі 50 процентів мінімальної пенсії за віком, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої Законом України.
Постанову ухвалено у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частини у судовому засіданні 17 березня 2010 року.
Повний текст постанови складений 19 березня 2010 року.
Заяву про апеляційне оскарження постанови суду можу бути подано протягом десяти днів з дня складання постанови в повному обсязі до Донецького апеляційного адміністративного суду через Дебальцевський міський суд Донецької області протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Дебальцевського
міського суду ОСОБА_3
Справа 2а- 202-2010 р.
П О С Т А Н О В А
Іменем України
(вступна та резолютивна частини)
17 березня 2010 року Дебальцевський міський суд Донецької області в складі:
головуючої – судді Акімченко Ю.П.,
при секретарі - Коковенко А.С.,
Розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Дебальцеве справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 діючого в інтересах ОСОБА_2 до Управління пенсійного фонду України у м. Дебальцеве про визнання неправомірною відмови органу Пенсійного фонду України у проведенні перерахунку пенсії та зобов’язання провести перерахунок пенсії, суд ,-
На підставі викладеного, керуючись ст..ст.6, 8, 19, 22-24, 92 Конституції України, статтями 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», статтею 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік», керуючись ст.ст. 17,19, 104, 106, 159-163 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов ОСОБА_1 діючого в інтересах ОСОБА_2 до Управління пенсійного фонду України у м. Дебальцеве про визнання неправомірною відмови органу Пенсійного фонду України у проведенні перерахунку пенсії та зобов’язання провести перерахунок пенсії – задовольнити повністю.
Визнати неправомірною відмову Управління Пенсійного Фонду України у місті Дебальцевому Донецької області у перерахунку ОСОБА_2 пенсії по інвалідності та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю , у відповідності зі статтями 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком.
Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України у місті Дебальцевому Донецької області провести перерахунок призначеної ОСОБА_2 державної пенсії по інвалідності в розмірі шести мінімальних пенсій за віком, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленого Законом України, починаючи з 26 червня 2009 року.
Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України у місті Дебальцевому Донецької області провести перерахунок призначеної ОСОБА_2 щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, в розмірі 50 процентів мінімальної пенсії за віком, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої Законом України.
Постанову ухвалено у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частини у судовому засіданні 17 березня 2010 року.
Повний текст постанови складений 19 березня 2010 року.
Заяву про апеляційне оскарження постанови суду можу бути подано протягом десяти днів з дня складання постанови в повному обсязі до Донецького апеляційного адміністративного суду через Дебальцевський міський суд Донецької області протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Дебальцевського
міського суду ОСОБА_3