№ 2-6476/2009 р.
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 грудня 2009 р. Малиновський райсуд м.Одеси
в складі: головуючого судді Савинської І.О.
при секретарі Гриценко А.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Одесі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ТОВ фірма «Александр-Н» про стягнення шкоди, заподіянної виконанням послуг по договору,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом в якому просить стягнути з відповідача ТОВ фірма «Александр-Н» на користь позивача 38250 грн. – шкоду, заподіяну в наслідок неякісного виконання послуг.
Також, позивач просить стягнути з відповідача на користь держави 382,50 грн. державного мита.
Представник відповідача в судове засідання двічі не зявився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, поважних причин неявки суду не повідомив.
Вислухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Як встановлено у судовому засіданні, ОСОБА_1 з наміром придбати у приватну власність будинок для мешкання, звернувся до відповідача, який займається угодами з нерухомості).
31.08.2009р. між сторонами був укладений договір про надання послуг по пошуку нерухомості, на підставі якого позивачу було запропоновано придбати житловий будинок, розташований за адресою: Одеська область, с. Нерубайське, пров. Сміливий, 23-а, власником зазначеного будинку було вказано ОСОБА_2.
З метою забезпечення забов'язань при купівлі та продажу зазначеного будинку з участю відповідача було 31.08.2009р. укладено (мова оригіналу) — Соглашение по выдаче задатка для заключения договора.
Зазначена угода була трьохстороньою оскільки була підписана: покупцем (тобто позивачем); продавцем (ОСОБА_2М.); керуючим компанією — відповідачем.
Текст угоди був виконай на бланку відповідача і підпис керуючого було завірено відповідною печаткою.
Будинок продавець повинен бути надати в власність позивача на підставі договору купівлі-продажу не пізніше 01.11.2008р. Для забезпечення виконання забов'язань позивача по угоді, ним було передано продавцю (ОСОБА_2М.) аванс в сумі еквівалентній 5000 доларів США.
З вини продавця, яким своєчасно не був зданий до експлуатації предмет продажу (будинок) угода не відбулася. Продавець повернув позивачу лише одну тисячу доларів США
Оскільки угода передачі завдатку не була посвідчена нотаріально, передана позивачем сума у розмірі 5000 доларів США, як складова частина договору купівлі-продажу, є авансом, а не завдатком.
Я вважаю. Що відповідачем були порушені мої майнові інтереси при укладанні договору задатку.
Відповідач, як юридична особа, що професійно займається наданням послуг в сфері нерухомості повинен був знати встановлений законом порядок забезпечення виконання зобов'язань сторонами шляхом завдатку але відповідач надав неякісну послугу внаслідок чого позивач не зміг одержати від відповідача зазначену суму, у зв’язку з чим відповідач зобов'язаний компенсувати позивачу зазначену суму в повному обсязі.
Згідно (мова оригіналу) соглашения від 31.08.2008р. п.2.3. "При заключении настоящего договора Сторони по взаимному требованию или по требованию одной из Сторон вправе представить гарантии. Гарантией "Исполнителей" может являтся задаток. Гарантиею "Заказчика" может являться задаток".
Таким чином внаслідок недбайливого відношення відповідача до прийнятих ним забов'язань по наданню послуг позивачу по купівлі нерухомості що зумовило неодержання ним подвійної суми завдатку ним не було одержано 5000 доларів США, що на цей час по курсу НБУ (7,65 * 5000 доларів США)= 38250 грн.
Згідно ст. 17 Закону України «Про захист прав споживачів» за всіма споживачами однаковою мірою визнається право на задоволення їх потреб у сфері торговельного та інших видів обслуговування. Встановлення будь-яких переваг, застосування прямих або непрямих обмежень прав споживачів не допускається, крім випадків, передбачених нормативно-правовими актами.. Споживач має право на вільний вибір продукції у зручний для нього час з урахуванням режиму роботи продавця (виконавця).Продавець (виконавець) зобов’язаний всіляко сприяти споживачеві у вільному виборі продукції. Забороняється примушувати споживача придбавати продукцію неналежної якості або непотрібного йому асортименту. Продавець (виконавець) зобов’язаний надати споживачеві достовірну і доступну інформацію про найменування, належність та режим роботи свого підприємства. Споживач має право на перевірку якості, безпеки, комплектності, міри, ваги та ціни продукції, що придбавається (замовляється), демонстрацію безпечного та правильного її використання. На вимогу споживача продавець (виконавець) зобов’язаний надати йому контрольно-вимірювальні прилади, документи про якість, безпеку, ціну продукції. У разі коли під час гарантійного строку необхідно визначити причини втрати якості продукції, продавець (виконавець, виробник) зобов’язаний у триденний строк з дня одержання від споживача письмової згоди організувати проведення експертизи продукції. Експертиза проводиться за рахунок продавця (виконавця, виробника). Якщо у висновках експертизи буде доведено, що недоліки виникли після передачі продукції споживачеві внаслідок порушення ним встановлених правил використання, зберігання чи транспортування або дій третіх осіб, вимоги споживача не підлягають задоволенню, а споживач зобов’язаний відшкодувати продавцю (виконавцю, підприємству, яке виконує його функції) витрати на проведення експертизи. Споживач, продавець (виконавець, виробник) мають право на оскарження висновків експертизи у судовому порядку. У разі порушення прав споживача на підприємствах сфери обслуговування продавець (виробник, виконавець) і працівники цих підприємств несуть відповідальність, встановлену законом.
Відповідно до ст. 509 ЦК України з обов’язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов’язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов’язку. Зобов’язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу. Зобов’язання має грунтуватися на засадах добросовісності, розумності та справедливості.
Як вбачається з ст. 510 ЦК України сторонами у зобов’язанні є боржник і кредитор. . У зобов’язанні на стороні боржника або кредитора можуть бути одна або одночасно кілька осіб. Якщо кожна із сторін у зобов’язанні має одночасно і права, і обов’язки, вона вважається боржником у тому, що вона зобов’язана вчинити на користь другої сторони, і одночасно кредитором у тому, що вона має право вимагати від неї.
Відповідно до ст. 571 ЦК України якщо порушення зобов’язання сталося з вини боржника, завдаток залишається у кредитора. Якщо порушення зобов’язання сталося з вини кредитора, він зобов’язаний повернути боржникові завдаток та додатково сплатити суму у розмірі завдатку або його вартості. Сторона, винна у порушенні зобов’язання, має відшкодувати другій стороні збитки в сумі, на яку вони перевищують розмір (вартість) завдатку, якщо інше не встановлено договором. У разі припинення зобов’язання до початку його виконання або внаслідок неможливості його виконання завдаток підлягає поверненню.
Відповідно до ч.1, 2 ст.1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.
З урахуванням обставин справи, вимог розумності і справедливості суд стягує з ТОВ фірма «Александр-Н» на користь позивача шкоду, заподіяну в наслідок неякісного виконання послуг.
Крім того, суд стягує з відповідача держмито на користь держави.
Керуючись ст.ст. 11, 57, 208-210, 213-215, 218, 224-226 ЦПК України, ст. 509-510, 571, 1166 ЦК України, Законом України «Про захист прав споживачів», суд,
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.
Стягнути з ТОВ фірма «Александр-Н» на користь ОСОБА_1 38250 грн. – шкоду, заподіяну в наслідок неякісного виконання послуг.
Стягнути з ТОВ фірма «Александр-Н» на користь держави 382,50 грн. державного мита.
Рішення може бути оскаржено до апеляційного суду Одеської обл. шляхом подачі у термін 10 днів заяви про апеляційне оскарження рішення суду, та подальшої подачі у термін 20 днів апеляційної скарги, або в порядку ч.4 ст.295 ЦПК України.
Заочне рішення суду може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом 10 днів з дня отримання його копії.
Суддя: