УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 листопада 2008 року м. Вінниця
Колегія суддів судової палати з цивільних справ Апеляційного суду Вінницької області у складі:
головуючого: Нагорняка В.А.
суддів: Пащенко Л.В., Мартьянової Л.І.
при секретарі: Пшеничній Л.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Вінниці справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1
на рішення Замостянського районного суду м. Вінниці від 04 вересня 2008 року по справі за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення в Замостянському районі м. Вінниці про стягнення недоплаченої щомісячної грошової допомоги та встановлення розміру щомісячної грошової допомоги відповідно до чинного законодавства, -
встановила:
Позивачка звернулася до суду з вказаним позовом. Позовні вимоги мотивовані тим, що вона являється матір'ю малолітньої дитини, дочки ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 та фактично здійснює догляд за нею.
Відповідно до ст. 15 ЗУ "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", їй щомісячно повинна надаватись грошова допомога в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, як особі, яка здійснює догляд за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
В порушення вимог ст. 15 ЗУ "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", щомісячна грошова допомога по догляду за дитиною, до досягнення нею трирічного віку у 2007 році виплачувалась не в повному обсязі.
Відповідно до ст. 62 ЗУ "Про державний бюджет України на 2007 рік" затверджений прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для дітей віком до 6 років у розмірі з 01 січня 424 грн., з 01 квітня 463 грн., з 01
Справа № 22-2419 категорія: 57 доповідач - Нагорняк В.А.
головуюча у суді 1-ої інстанції Старинщук О.В.
жовтня 470 грн. Просить стягнути з Управління праці та соціального захисту населення в Замостянському районі м. Вінниці на її користь суму недоплаченої їй щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною, до досягнення нею трирічного віку в розмірі 4 267 грн. 85 коп..
Рішенням Замостянського районного від 04 вересня 2008 року в задоволенні позову ОСОБА_1 відмовлено.
У поданій апеляційній скарзі позивачка просить вказане рішення скасувати, оскільки воно не відповідає вимогам закону.
Розглянувши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а рішення суду без змін з наступних підстав.
Згідно даних Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги, позивачка на даний час знаходиться у відпустці по догляду за дитиною до 3-х років і тому відповідно до ст. 7 ЗУ "Основи законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" є особою, яка застрахована в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Відповідно до ст. 13 ЗУ " Про державну допомогу сім'ям з дітьми" право і допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку має особа застрахована в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку жінці, яка є застрахованою у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування та її розмір регламентовано ЗУ "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням".
Відповідно до ст. 56 ЗУ "Про Державний бюджет на 2007 рік" встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується у розмірі, що дорівнює різниці між 50% прожиткового мінімуму встановленого для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 грн. для незастрахованих осіб та не менше 23% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України. Ст. 71 цього ж Закону зупинено дію ст. 12, ч. 1 ст. 15 та п.3 розділу VIII "Прикінцеві положення" ЗУ "Про державну допомогу сім'ям з дітьми". Ст. 71 зупинено дію ст. 41 та 43 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням і похованням".
Ст. 43 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням і похованням" визнано розмір допомоги по догляду за дитиною до 3-х років для застрахованих в системі державного соціального страхування осіб, а саме: допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року № 6-рп було визнано такими, що не відповідають Конституції окремі положення ЗУ "Про Державний бюджет України на 2007 рік", зокрема абз. 3 ч. 2 ст. 56 та п. 7, 14 ст. 71.
Крім того, абз. 1 ч. 2 ст. 56 ЗУ "Про Державний бюджет України на 2007 рік" (неконституційним не визнавався) встановлено джерела фінансування виплат допомоги сім'ям з дітьми за рахунок субвенцій з Державного бюджету місцевим бюджетам.
Виходячи з положень ст. 26 ЗУ "Про Державний бюджет України на 2007 рік" (неконституційною не визнавалась) головним розпорядником коштів Державного бюджету України на 2007 рік затверджено бюджетні призначення у розрізі відповідальних виконавців за бюджетними програмами та централізовані заходи і програми в розрізі адміністративно-територіальних одиниць згідно з додатками № 3, № 4 та № 5 до цього Закону, обсяг видатків, затверджених у Держбюджеті 2007 року на виконання державних програм соціального захисту населення, в т.ч.1 допомогу сім'ям з дітьми, в зв'язку із рішенням КСУ № 6-рп не переглядався та неконституційним не визнавався.
Розмір допомоги сім'ям з дітьми визначається Верховною Радою України, а згідно з вимогами ст. 96 Конституції України та ст. 21 ЗУ "Про Кабінет Міністрів України" єдиним суб'єктом законодавчої ініціативи та суб'єктом, що має право складання та формування Закону України про Державний бюджет України є Кабінет Міністрів України.
Виходячи із зазначеного, позивачці Управлінням праці і соціального захисту населення в Замостянському районі м. Вінниці відповідно до покладених на нього повноважень було призначено та нараховувалась допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у повному розмірі.
Таким чином, суд першої інстанції повно з'ясував обставини справи, дав належну оцінку зібраним доказам, а тому підстав для скасування чи зміни оскаржуваного рішення не вбачається.
Доводи апеляційної скарги безпідставні, необгрунтовані і висновків суду не спростовують.
Керуючись ст. ст. 307, 308, 314, 315 ЦПК України, колегія суддів, -
ухвалила:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 відхилити.
Рішення Замостянського районного суду м. Вінниці від 04 вересня 2008 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку на протязі двох місяців з дня його проголошення до Верховного Суду України.