ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 грудня 2009 року Справа №2-а-819/09/0970
м.Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
Судді Басай О.В.
при секретарі Короташ О.Б.
за участю:
позивача – ОСОБА_1;
представника відповідача – Андрусяк І.М.;
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу
за позовом: ОСОБА_1
до відповідача: Державної податкової адміністрації в Івано-Франківській області
про скасування наказу про притягнення до дисциплінарної відповідальності, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася в суд із адміністративним позовом до Державної податкової адміністрації в Івано-Франківській області про скасування наказу про притягнення до дисциплінарної відповідальності №223-о від 20.06.2008 року .
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримала в повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві та пояснила, що наказом №224-о від 20.06.2008 року її притягнуто до дисциплінарної відповідальності у вигляді оголошення догани. Зазначила, що відповідно до наказової частини даного наказу за неналежну організацію роботи, що призвела до невиконання нормативу граничних рівнів результативності контрольно-перевірочної роботи по ПДВ за чотири місяці 2008 року, наявність критичної (протермінованої) заборгованості з ПДВ, незабезпечення ритмічного надходження до бюджету донарахованих сум, низької якості контрольно-перевірочної роботи зі збитковими підприємствами, проведення значної кількості малоефективних планових перевірок – оголошено догану. Підставою для оголошення догани є наказ Державної податкової адміністрації в Івано-Франківській області №156 від 26.05.2008 року. Проте, даний факт не відповідає дійсності і нею було подано пояснення на наказ №156 з приводу зазначених порушень, однак вони не були взяті до уваги при вирішенні питання про притягнення до дисциплінарної відповідальності. Вважає, що застосоване відносно неї дисциплінарне стягнення є безпідставним та необгрунтованим. Також зазначила, що причина пропуску звернення до суду відповідно до ст.233 КЗпП України є поважною. Просить позов задовольнити повністю.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив, посилаючись на те, що оскаржуваний наказ про притягнення до дисциплінарної відповідальності є правомірним, оскільки позивачем допущено неналежну організацію роботи, що призвело до невиконання нормативу граничних рівнів результативності контрольно-перевірочної роботи по ПДВ за чотири місяці 2008 року, наявність критичної (протермінованої) заборгованості з ПДВ, незабезпечення ритмічного надходження до бюджету донарахованих сум, низької якості контрольно-перевірочної роботи зі збитковими підприємствами, проведення значної кількості малоефективних планових перевірок. Вказані порушення викладені у наказі Державної податкової адміністрації в Івано-Франківській області №156 від 26.05.2008 року. Вважає, що даний наказ є законним, а тому не підлягає до скасування. Також зазначив, що позивачем пропущений строк звернення до суду визначений ст.233 КЗпП України. Просить в задоволенні позову відмовити повністю.
Розглянувши позовну заяву, вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши докази, суд вважає, що позовні вимоги підлягають до задоволення виходячи з наступного.
Судом встановлено, що наказом Державної податкової адміністрації в Івано-Франківській області №34-0 від 10.03.1998 року ОСОБА_1 призначено на посаду першого заступника начальника Державної податкової інспекції в м. Івано-Франківську (а. с. 139-140).
Згідно п.п. 1.2 п.1 Наказу Державної податкової інспекції в м. Івано-Франківську №350 від 06.06.2008 року про розподіл обов’язків по керівництву роботою структурних підрозділів Державної податкової інспекції в м. Івано-Франківську на першого заступника начальника Держаної податкової інспекції в м. Івано-Франківську - ОСОБА_1 покладено обов’язки по керівництву структурними підрозділами, а саме, Відділом економічного аналізу та прогнозування, Управлінням податкового контролю юридичних осіб, Відділом контролю за фінансовими установами та операціями у сфері ЗЕД, Відділом масово-роз’яснювальної роботи та звернення громадян (а. с. 168).
Відповідно п.п. 4.2 п.4 наказу Державної податкової адміністрації в Івано-Франківській області про підсумки роботи податкових органів області за січень-квітень 2008 року та квітень зокрема, та завдань на II квартал поточного року №156 від 21.05.2008 року, заслуговують на притягнення до дисциплінарної відповідальності – оголошення догани, перший заступник начальника Державної податкової інспекції в м. Івано-Франківську, який функціонально відповідає за роботу управління податкового контролю юридичних осіб ОСОБА_1 за неналежну організацію роботи, що призвело до невиконання нормативу граничних рівнів результативності контрольно-перевірочної роботи по ПДВ за чотири місяці 2008 року, наявність критичної (протермінованої) заборгованості з ПДВ, незабезпечення ритмічного надходження до бюджету донарахованих сум, низької якості контрольно-перевірочної роботи зі збитковими підприємствами, проведення значної кількості малоефективних планових перевірок, однак враховуючи, що вона перебуває на курсах, питання про застосування дисциплінарного стягнення розглянути після виходу її на роботу (а. с. 7-8).
Також судом встановлено, що позивачем були надані пояснення з приводу фактів наведених в п.п.4.2 п.4 наказу Державної податкової адміністрації в Івано-Франківській області №156 від 21.05.2008 року «Про підсумки роботи податкових органів області за січень-квітень 2008 року та квітень зокрема та завдання на II квартал поточного року», а саме, щодо фактів незабезпечення ритмічного надходження до бюджету донарахованих сум, проведення значної кількості малоефективних перевірок, низької якості контрольно-перевірочної роботи із збитковими підприємствами, невиконання нормативу граничних рівнів результативності контрольно-перевірочної роботи по ПДВ за чотири місяці 2008 року, наявності критичної (протермінованої) заборгованості з ПДВ (а. с. 9-13).
З розпорядження Державної податкової адміністрації в Івано-Франківській області №185-р від 06.06.2008 року вбачається, що 02.06.2008 року надійшло клопотання від начальника Державної податкової інспекції в м. Івано-Франківську №31923/8/20-201 щодо незастосування до першого заступника начальника Державної податкової інспекції в м. Івано-Франківську ОСОБА_1 заходів дисциплінарного стягнення. Для всестороннього і об’єктивного розгляду наведених у клопотанні фактів даним розпорядженням з числа фахівців Державної податкової адміністрації в Івано-Франківській області створено комісію (а. с. 106).
Про результати розгляду фактів, наведених у клопотанні начальника Державної податкової інспекції в м. Івано-Франківську №31923/8/20-201 від 31.05.2008 року була складена доповідна записка №14-017-2/82 від 11.06.2008 року, якою підтверджено факти недоліків, зазначені в п.п.4.2 п.4 Наказу №156 від 21.05.2008 року (а. с. 109-113).
Рішенням Президії Івано-Франківської обласної Ради профспілки працівників органів державної податкової служби від 19.06.2008 року надано згоду на притягнення до дисциплінарної відповідальності члена Президії Івано-Франківської обласної Ради профспілки працівників органів державної податкової служби – першого заступника начальника Державної податкової інспекції в м. Івано-Франківську ОСОБА_1 (а. с. 108).
Наказом Державної податкової адміністрації в Івано-Франківській області №223-о від 20.06.2008 року за неналежну організацію роботи, що призвела до невиконання нормативу граничних рівнів результативності контрольно-перевірочної роботи по ПДВ за чотири місяці 2008 року, наявність критичної (протермінованої) заборгованості з ПДВ, незабезпечення ритмічного надходження до бюджету донарахованих сум, низької якості контрольно-перевірочної роботи зі збитковими підприємствами, проведення значної кількості малоефективних планових перевірок першому заступнику начальника Державної податкової інспекції в м. Івано-Франківську ОСОБА_1 на підставі Наказу №156 від 21.05.2008 року оголошено догану (а. с. 6).
Статтею 139 КЗпП України визначено, що працівники зобов'язані працювати чесно і сумлінно, своєчасно і точно виконувати розпорядження власника або уповноваженого ним органу, додержувати трудової і технологічної дисципліни, вимог нормативних актів про охорону праці, дбайливо ставитися до майна власника, з яким укладено трудовий договір.
Відповідно до ст.147 КЗпП України за порушення трудової дисципліни до працівника може бути застосовано тільки один з таких заходів стягнення: догана, звільнення. Законодавством, статутами і положеннями про дисципліну можуть бути передбачені для окремих категорій працівників й інші дисциплінарні стягнення.
Згідно ст.148 КЗпП України дисциплінарне стягнення застосовується власником або уповноваженим ним органом безпосередньо за виявленням проступку, але не пізніше одного місяця з дня його виявлення, не рахуючи часу звільнення працівника від роботи у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю або перебування його у відпустці. Дисциплінарне стягнення не може бути накладене пізніше шести місяців з дня вчинення проступку.
В ст.149 КЗпП України визначено, що до застосування дисциплінарного стягнення власник або уповноважений ним орган повинен зажадати від порушника трудової дисципліни письмові пояснення. За кожне порушення трудової дисципліни може бути застосовано лише одне дисциплінарне стягнення. При обранні виду стягнення власник або уповноважений ним орган повинен враховувати ступінь тяжкості вчиненого проступку і заподіяну ним шкоду, обставини, за яких вчинено проступок, і попередню роботу працівника. Стягнення оголошується в наказі (розпорядженні) і повідомляється працівникові під розписку.
Судом встановлено, що посадові обов’язки позивача, як заступника начальника Державної податкової інспекції в м. Івано-Франківську, визначені Законом України «Про державну податкову службу в Україні» №509 від 04.12.1990 року, а також «Положенням про державну податкову інспекцію в районі, місті без районного поділу, районі в місті, міжрайонну, об’єднану державну податкову інспекцію, іншу спеціалізовану державну податкову інспекцію» затвердженого Наказом Державної податкової адміністрації України №25.06.2008 року №412 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України за №632/15323 від 11.07.2008 року.
Відповідно до ст.2 Законом України «Про державну податкову службу в Україні» №509 від 04.12.1990 року (далі – Закону) завданнями органів державної податкової служби є: здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством (далі - податки, інші платежі); внесення у встановленому порядку пропозицій щодо вдосконалення податкового законодавства; прийняття у випадках, передбачених законом, нормативно-правових актів і методичних рекомендацій з питань оподаткування; формування та ведення Державного реєстру фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів та Єдиного банку даних про платників податків - юридичних осіб; роз'яснення законодавства з питань оподаткування серед платників податків; запобігання злочинам та іншим правопорушенням, віднесеним законом до компетенції податкової міліції, їх розкриття, припинення, розслідування та провадження у справах про адміністративні правопорушення.
Згідно ст.10 Закону Державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об`єднані державні податкові інспекції виконують такі функції: здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів); забезпечують облік платників податків, інших платежів, правильність обчислення і своєчасність надходження цих податків, платежів, а також здійснюють реєстрацію фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів; контролюють своєчасність подання платниками податків бухгалтерських звітів і балансів, податкових декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням податків, інших платежів, а також перевіряють достовірність цих документів щодо правильності визначення об'єктів оподаткування і обчислення податків, інших платежів; здійснюють у межах своїх повноважень контроль за законністю валютних операцій, додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку, за наявністю свідоцтв про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності, ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, з наступною передачею матеріалів про виявлені порушення органам, що видають ці документи, за наявністю торгових патентів; ведуть облік векселів, що видаються суб'єктами підприємницької діяльності при здійсненні операцій з давальницькою сировиною у зовнішньоекономічних відносинах та щомісяця подають інформацію про це місцевим органам державної статистики; здійснюють контроль за погашенням векселів; видають суб'єктам підприємницької діяльності дозволи на відстрочення оплати (погашення) векселів із зазначених операцій; забезпечують застосування та своєчасне стягнення сум фінансових санкцій, передбачених цим Законом та іншими законодавчими актами України за порушення податкового законодавства, а також стягнення адміністративних штрафів за порушення податкового законодавства, допущені посадовими особами підприємств, установ, організацій та громадянами; аналізують причини і оцінюють дані про факти порушень податкового законодавства; проводять перевірки фактів приховування і заниження сум податків та зборів (обов'язкових платежів) у порядку, встановленому цим Законом та іншими законами України; за дорученням спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю проводять перевірки своєчасності подання та достовірності документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків, інших платежів в порядку, встановленому законом; передають відповідним правоохоронним органам матеріали за фактами правопорушень, за які передбачено кримінальну відповідальність, якщо їх розслідування не належить до компетенції податкової міліції; подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна; подають до судів позови про застосування санкцій, пов'язаних із забороною організації і проведення азартних ігор на території України; проводять роботу, пов'язану з виявленням, обліком, оцінкою та реалізацією у встановленому законом порядку безхазяйного майна, майна, що перейшло за правом успадкування до держави, скарбів і конфіскованого майна; контролюють дотримання виконавчими комітетами сільських і селищних рад порядку прийняття і обліку податків, інших платежів від платників податків, своєчасність і повноту перерахування цих сум до бюджету; розглядають звернення громадян, підприємств, установ і організацій з питань оподаткування та, в межах своїх повноважень, з питань валютного контролю, а також скарги на дії посадових осіб державних податкових інспекцій в порядку, встановленому законом, здійснюють апеляційні процедури узгодження податкових зобов'язань; подають відповідним фінансовим органам та органам Державного казначейства України звіт про надходження податків, інших платежів; здійснюють контроль за наявністю марок акцизного збору на пляшках (упаковках) алкогольних напоїв і на пачках (упаковках) тютюнових виробів під час їх транспортування, зберігання і реалізації; здійснюють контроль за дотриманням суб'єктами підприємницької діяльності, які здійснюють роздрібну торгівлю тютюновими виробами, максимальних роздрібних цін на тютюнові вироби, встановлених виробниками або імпортерами таких тютюнових виробів; надавати відповіді на запити платника податків із додержанням вимог, встановлених Законом України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" та іншими законами України; виконують функції, передбачені пунктом 17 статті 8, а також інші функції, пов'язані із здійсненням відповідними підрозділами податкової міліції повноважень, передбачених статтею 21 цього Закону.
В ст.13 Закону визначено, що посадові особи органів державної податкової служби зобов'язані дотримувати Конституції і законів України, інших нормативних актів, прав та охоронюваних законом інтересів громадян, підприємств, установ, організацій, забезпечувати виконання покладених на органи державної податкової служби функцій та повною мірою використовувати надані їм права. За невиконання або неналежне виконання посадовими особами органів державної податкової служби своїх обов'язків вони притягаються до дисциплінарної, адміністративної, кримінальної та матеріальної відповідальності згідно з чинним законодавством.
Згідно ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п.1 ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Оскільки в Наказі Державної податкової адміністрації в Івано-Франківській області №223-о від 20.06.2008 року про притягнення до дисциплінарної відповідальності не зазначено, які з передбачених ст.ст.2, 10 Закону України «Про Державну податкову службу в Україні» та п.2 Положення про державну податку інспекцію в м. Івано-Франківську – завдань та функцій не виконав чи неналежно виконав позивач, суд вважає, що даний наказ є протиправним.
В п.3 ч.3 ст.2 КАС України зазначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії)
Суд вважає, що при прийнятті рішення про притягнення до дисциплінарної відповідальності відповідачем не враховано, що позивач вживав відповідні заходи по здійсненню контролю за дотриманням податкового законодавства, а саме:
• 03.03.2008 року перший заступник начальника Державної податкової інспекції в м. Івано-Франківську ОСОБА_1 звернулася до начальника регіонального управління по боротьбі з корупцією в ОДПС ДПА в Івано-Франківській області Строїча В.В. з Листом №12589/8/23-4-444 в якому просила надати матеріали зустрічних перевірок Державної податкової інспекції у Подільському районі м. Києва (а. с. 164).
• 21.03.2008 року перший заступник начальника Державної податкової інспекції в м. Івано-Франківську ОСОБА_1 звернулася до Голови Державної податкової адміністрації в Івано-Франківській області Смачила М.В. з Листом №17135/8/20-201 про уточнення прогнозованого завдання по податку на додану вартість на березень 2008 року з якого вбачається, що забезпечити виконання розрахункової бази по податку на додану вартість шляхом сплати податкових зобов’язань платників та погашення податкового боргу неможливо. В зв’язку з цим, просила, переглянути доведені прогнозовані показники і привести їх у відповідність до діючих податкових можливостей (а. с. 159-160);
• 08.04.2008 року перший заступник начальника Державної податкової інспекції в м. Івано-Франківську ОСОБА_1 звернулася до Голови Державної податкової адміністрації в Івано-Франківській області з Листом №20865/8/20-201 про уточнення прогнозованого завдання на квітень 2008 року з якого вбачається, що Державна податкова інспекція в м. Івано-Франківську неодноразово зверталась з проханням до Державної податкової адміністрації в Івано-Франківській області переглянути прогнозовані показники, привести їх у відповідність з реальними податковими можливостями платників податків міста та усунути диспропорцію завдань та фактичних надходжень. Враховуючи наведене, просила надати методичну допомогу в забезпеченні необхідного рівня надходжень (а. с. 161-163);
• 23.06.2008 року перший заступник начальника Державної податкової інспекції в м. Івано-Франківську ОСОБА_1 звернулася до Державної податкової адміністрації в Івано-Франківській області з Листом №29253/8/23-4-444 з якого вбачається, що основною причиною наявності бюджетної заборгованості є неможливість підтвердження задекларованих сум ПДВ до відшкодування з бюджету через неотримання відповідей про проведення зустрічних перевірок з регіональних ДПА (а. с. 170).
Крім цього, суд зазначає, що відповідачем не враховано при прийнятті рішення про застосування дисциплінарного стягнення не взято до уваги пояснення позивача №2076/8/20-201 від 17.01.2007 року (а. с. 151-156).
Суд не бере до уваги посилання представника відповідача на те, що позивачем пропущений строк звернення до суду визначений ст.233 КЗпП України, виходячи з наступного.
Відповідно до ст.99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановлено цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення свої прав, свобод чи інтересів.
Статтею 233 КЗпП України визначено, що працівник може звернутися з заявою про вирішення трудового спору безпосередньо до районного, районного у місті, міського чи міськрайонного суду в тримісячний строк з дня, коли він дізнався або повинен був дізнатися про порушення свого права, а у справах про звільнення - в місячний строк з дня вручення копії наказу про звільнення або з дня видачі трудової книжки.
Згідно ч.1 ст.100 КАС України пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за умов, якщо на цьому наполягає одна із сторін.
Судом встановлено, що позивач 20.06.2008 року ознайомилася з наказом Державної податкової адміністрації в Івано-Франківській області №223-о від 20.06.2008 року про притягнення до дисциплінарної відповідальності.
З 18.07.2008 року до 13.08.2008 року позивач перебувала на стаціонарному лікуванні в Івано-Франківському обласному клінічному кардіологічному диспансері, що підтверджується листком непрацездатності серія ААШ №381813 (а. с. 29).
З 13.08.2008 року до 06.09.2008 року перебувала на стаціонарному лікуванні в санаторії «Карпати», що підтверджується листком непрацездатності серія ААШ №381814 (а. с. 30).
У зв’язку з направлення Івано-Франківського обласного клінічного кардіологічного диспансеру в інститут кардіології ім. Стражеска (а.с.33) позивач з 08.09.2008 року до 07.10.2008 року перебувала у відпустці, що підтверджується Наказом №400-В від 18.08.2008 року про надання відпустки (а. с. 31).
Також судом встановлено, що з 06.10.2008 року по 31.01.2009 року позивач перебувала на стаціонарному та амбулаторному лікуванні, що підтверджується листками непрацездатності: серія ААУ №870923, серія ААХ №575872, серія ААУ №871588, серія АБЧ №045334, серія АБЧ №045912, серія АБЧ №151179 та довідкою №698 від 31.12.2008 року (а. с. 34-40).
Відповідно до ч.2 ст.100 КАС України якщо суд визнає причину пропущення строку звернення до суду поважною, адміністративна справа розглядається і вирішується в порядку, встановленому цим Кодексом.
Враховуючи те що позивач тривалий час перебувала на лікуванні, що підтверджується дослідженими в судовому засіданні доказами, суд вважає, що причина пропущення строку звернення до суду є поважною.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що вимоги позивача є обґрунтованими, а позов таким, що підлягає задоволенню.
На підставі ст.124 Конституції України, керуючись ст.ст.158-163, ст.167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити повністю.
Скасувати наказ Державної податкової адміністрації в Івано-Франківській області про притягнення до дисциплінарної відповідальності №224-о від 20.06.2008 року.
Постанова набирає законної сили в порядку встановленому ст.254 КАС України та може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду в порядку і строки, передбачені ст.186 КАС України.
Суддя О.В. Басай
Постанова в повному обсязі складена 18.12.2009 року