Справа № 22- 2952/ 2009р Головуючий у 1- інстанції: Мягкоход Ю.В.
Доповідач : Кравець В.А.
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 квітня 2009 року колегія суддів судової палати у цивільних справах Апеляційного суду м. Києва в складі: Головуючої - Кравець В.А. Суддів - Мараєвої Н.Є., Побірченко Т.І. При секретарі - Козачук ОМ.
Розглянула у відкритому судовому засіданні в м. Києві цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Солом»янського районного суду м. Києва від 21 січня 20Qf року в справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_3, що діє в інтересах ОСОБА_4, треті особи: ОСОБА_5, Орган опіки та піклування Солом »янської РДА у м. Києві, ВГІРФО Солом»янського РУ ГУ МВС України в м. Києві про визнання особи такою, що втратила право користування житлом, -
ВСТАНОВИЛА:
В липні 2008 року позивачка звернулася в суд з зазначеним позовом, посилаючись на те, що її неповнолітній онук ОСОБА_6 з 2002 року не проживає в квартирі, що належить їй на праві власності , комунальні послуги та квартплату батьки онука не сплачують та не несуть витрати на утримання квартири.
Оскільки вона є пенсіонеркою і не взмозі сплачувати зайві кошти за дитину, що не проживає в квартирі, просила задовольнити її позовні вимоги.
Рішенням Солом»янського районного суду м. Києва від 21 січня 2009 року в задоволенні позову ОСОБА_1 відмовлено.
Не погоджуючись з постановленим рішенням суду, позивачка подала апеляційну скаргу, в якій просить рішення Солом»янського районного суду м. Києва від 21 січня 2008 року скасувати та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.
Так, позивачка зазначає, що з рішенням суду не згодна, оскільки вважає його незаконним та необгрунтованим, а висновки, яких дійшов суд, такими, що не відповідають фактичним обставинам та матеріалам справи.
В судовому .засіданні позивачка підтримала апеляційну скаргу.
Заслухавши доповідь судді Кравець ВА., пояснення осіб, що з'явилися в судове засіданні, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши законність і обґрунтованість постановленого рішення, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає до задоволення з наступних підстав:
Відмовляючи в задоволенні позову, суд виходив в з того, що право малолітнього ОСОБА_4 на проживання на спірній житловій площі додатково захищене спеціальним законодавством в сфері захисту прав дитини та має бути дотримане до досягнення останнім повноліття.
Проте, з таким висновком суду погодитись неможливо , оскільки такого висновку суд дійшов, не в повній мірі з»ясувавши дійсні обставини справи та без належної оцінки доводів сторін. Вказані порушення норм матеріального та процесуального права є підставою для скасування рішення суду першої інстанції та ухвалення нового рішення по суті заявлених позовних вимог.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до свідоцтва про право власності на житло від 07.09.1995 року квартира АДРЕСА_1 належить на праві спільної (сумісної) власності позивачці та її сину ОСОБА_5, в рівних долях.
Згідно довідки Ф-3 від 02.06.2008 року за № 332 в спірній приватизованій кв. АДРЕСА_1 на даний час зареєстровані позивачка її син ОСОБА_5 та онук ОСОБА_4
В апеляційній скарзі позивачка посилається на те, що наявність реєстрації малолітнього ОСОБА_4 в спірній квартирі порушує її майнові права, оскільки змушена нести додаткові витрати із сплати комунальних послуг, крім того, неповнолітній ОСОБА_4 тривалий час не проживає на спірній житловій площі, тому вважає що останній втратив право користування житловим приміщенням.
Відповідно до вимог ч.1, 2 ст. 71 ЖК України, при тимчасовій відсутності наймача або членів його сім'ї за ними зберігається жиле приміщення протягом шести місяців.
Якщо наймач або члени його сім'ї були відсутні з поважних причин понад шість місяців, цей строк за заявою відсутнього може бути продовжено наймодавцем, а в разі спору - судом.
Згідно ст. 72 ЖК України визнання особи такою, що втратила право користування жилим приміщенням внаслідок відсутності цієї особи понад встановлені строки, проводиться в судовому порядку. Проте, зазначені статті Житлового Кодексу України передбачають підстави визнання особи такою, що втратила право користування житлом у будинках державного і громадського житлового фонду.
Частина 2 ст. 405 ЦК України встановлює , що член сім'ї власника може втратити право на користування житлом у разі відсутності без поважних причин понад один рік.
Вказані відносини мають однакову правову природу, підстави та засоби доказування.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, ОСОБА_1 посилалася на те, що її онук після розлучення сина та невістки в 2002 році, в квартирі не проживає, є лише зареєстрованим, фактично проживає зі своєю матір »ю.
Згідно з п.3 ст. 29 ЦК України місцем проживання фізичної особи , у віці від десяти до чотирнадцяти років є місце проживання її батьків (усиновлювачів) або одного з них, з ким вона проживає, опікуна або місцезнаходження навчального закладу чи закладу охорони здоров'я тощо, в якому вона проживає, якщо інше місце проживання не встановлено за згодою між дитиною та батьками (усиновлювачами, опікуном) або організацією, яка виконує щодо неї функції опікуна.
У разі спору місце проживання фізичної особи у віці від десяти до чотирнадцяти років визначається органом опіки та піклування або судом.
Як вбачається з копії рішення Жовтневого районного суду м. Києва від 20 лютого 2001 року про розірвання шлюбу ОСОБА_7 та ОСОБА_5, на день ухвалення даного рішення судом було встановлено , що їхсин , ОСОБА_4, 1997 року народження, з часу припинення шлюбно - сімейних стосунків з 2000 року проживає з матір»ю за адресою АДРЕСА_1. Спору щодо місця проживання дитини у батьків не виникало, дане питання предметом розгляду органу опіки та піклування не було.
Щодо членів сім'ї , які проживають з громадянином, треба розуміти так, що ці особи постійно проживають разом з громадянином в будинках приватного, державного і комунального житлового фонду.
Будь - які докази щодо фактичного проживання дитини в спірній квартирі позивачки з 2000 року суду не надані. Між тим, відсутні докази того, що дитині чинилися перешкоди в користуванні квартирою.
Факт реєстрації за місцем проживання дитини не може бути підставою для збереження права користування житлом за умови відсутності в квартирі понад один рік з причин , які судом не визнаються поважними.
Таким чином , аналізуючи наведене вище, колегія суддів приходить до висновку, що позов є обґрунтованим і таким, що підлягає до задоволення.
Керуючись ч.2 ст. 405 ЦК України , ст. ст. 303, 304, 309, 316 ЦПК України колегія суддів, -
ВИРІШИЛА:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити.
Рішення Солом»янського районного суду м. Києва від 21 січня 2009 року -скасувати та ухвалити нове рішення, в наступній редакції:
Позов задовольнити.
Визнати ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2 таким, що втратив право користування квартирою АДРЕСА_1. Зобов'язати ГІРФО Солом'янського РУ ГУМВС України в м. Києві зняти з реєстрації ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, що зареєстрований в АДРЕСА_1"
Рішення набирає законної сили з моменту його проголошення, але може бути оскаржено протягом двох місяців до Верховного Суду України шляхом подачі касаційної скарги до цього суду.