Судове рішення #75036772



Справа № 2-а-6097/10        

ПОСТАНОВА

       ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 листопада 2010 року судця Харківського районного суду Харківської області Ільїна Г.І., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійною фонду України в Харківському районі Харківської області про оскарження розпорядженні щодо перерахунку пенсії, -        

ВСТАНОВИВ:        

ОСОБА_1 звернувся в суд з вказаним позовом до Управління пенсійного фонду України в Харківському районі Харківської області та просить зобов’язати відповідача зробити перерахунок його пенсії за віком від стажу та заробітку з 01.08.2010 року із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2009 рік та зобов’язати відповідача виплатити йому різницю його пенсії за віком, що утворилася внаслідок її перерахунку.

Позивач вказав, що 04.08.2010 року він звернувся до відповідача з|проханням провести перерахунок пенсії з урахуванням заробітної плати за періоди страхового стажу із застосуванням показника середньої заробітної плати на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески, та яка враховується для розрахунку пенсії за календарний рік, що був попереднім року перерахунку пенсії, тобто показник за 2009 рік, який встановлено в розмірі 1650,43 грн.

Але відповідач провів вказаний перерахунок пенсії позивача із застосуванням встановленого показника середньої заробітної плати по України за І2007 рік у розмірі 1197,91 ірн., (який значно менший), посилаючись при цьому на Постанову КМУ від 28.05.2008 року № 530, що підтверджується письмовою відповіддю Управління Пенсійного фонду України в Харківському районі Харківської області від 23.09.2010 року № 6536-05/24.

Позивач вважає, що 'відповідач, здійснивши перерахунок його пенсії від стажу та заробітку, незаконно застосував середню заробітну плату по України за 2007 рік (1197,91 грн.) та необгрунтовано посилається на вищевказані правові норми, чим порушує його права, оскільки згідно ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове! державне пенсійне страхування» - при перерахунку призначеної пенсії застосовуються показники середньої заробітної плати за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. Тому відповідач при проведенні перерахунку його пенсії повинен був застосувати показник середньої заробітної сплати в Україні за 2009 рік (1650,43 грн.), оскільки вказаний перерахунок пенсії проводився відповідачем в 2010 році.

Відповідно до п. 2 ч. 1 статті 183-2 КАС України адміністративні справи про оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержанні пенсійних виплат, розглядаються в порядку скороченого провадження.

Управління пенсійного фонду України в Харківському районі Харківської області надало до суду заперечення на позовну заяву, в якому зазначає, що здійснення перерахунку пенсії із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну зареєстровану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, тa яка відповідно до закону враховується для обчислення пенсії за 2009 рік відповідає вимогам закону, та що вказані вимоги на майбутнє не призначаються.        

ОСОБА_1 є пенсіонером, що підтверджується копією його пенсійного посвідчення серії ААЕ № НОМЕР_1 (а. с. 6).

04.08.2010 року позивачем подана заява до Управління пенсійного фонду України в Харківському районі Харківської області, в якій він просив зробити перерахунок його пенсії згідно із набутим трудовим стажем роботи та заробітної плати з 31.08.2007 року по 01.08.2010

року з застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні за 2009 рік (а. с. 9), однак відповідач йому в цьому відмовив на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530, про що свідчить відповідь Управління пенсійного фонду України в Харківському районі Харківської області № 6536-05/24 від 23.09.2010 року, направлена на адресу позивача (а. с. 5).

Суд вважає наведені позивачем доводи обґрунтованими, оскільки згідно з ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стаз су після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за період страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та, яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.

Відповідач, відмовляючи позивачу у перерахунку пенсії за віком від стажу та заробітку із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні за 2009 рік, посилається на те, що перерахунки пенсії проводились відповідно п. п. З, 11 Постанови КМУ від 28.05.2008 року № 530 «Деякі питання, соціального захисту окремих категорій громадян», згідно яких перерахунки пенсій у 2009 році проводяться із застосуванням показника » середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії в сумі 1197,91 грн.

Судом встановлено, що відповідач невірно посилається на п. п. 3, 11 Постанови КМУ від 28.05.2008 року № 530 «Деякі питання, соціального захисту окремих категорій громадян», оскільки цією нормою (як і нормою ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування») передбачено, що у разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати, працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період, що настає після призначення пенсії, не підлягав виключенню згідно з абзацом третім частини першої статті 40 Закону.

Згідно пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» для обчисленні пенсії відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» використовується середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до зазначеного Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує| року звернення за призначенням пенсії.

Безпідставним є посилання відповідача на спільний лист Міністерства праці і соціальної політики України № 20/0/18-09-039 від 11.03.2009 року та Пенсійного фонду України № 4096/02-01 від 11.03.2009 року, оскільки такий документ не є законним чи підзаконним актом, що може змінювати діюче законодавство, а його положенні прямо суперечать наведеним вище нормам діючого законодавства.

Тому згідно вищевказаних норм відповідач при перерахунку від стажу та заробітку в 2010 році пенсії позивача за віком, повинен був застосувати показник середньої заробітної плати в Україні за 2009, оскільки 2009 рік - є у даному випадку календарним роком, що передує 2010 року, у якому відповідач провів вказаний перерахунок пенсії від стажу та заробітку.

Згідно ст. 8 ОСОБА_2 України, вона має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі ОСОБА_2 України і повинні відповідати їй. ОСОБА_2 України є нормами прямої дії.

Відповідно до ст. 22 ОСОБА_2 України, конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.        

Відповідно до ч. 1, ч. 2 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, ДІЇ чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності ОСОБА_2 чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Відповідачем були вчинені дії, що суперечать вимогам ч. 2 ст. 19 ОСОБА_2 України, згідно з якою, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені ОСОБА_2 та діючими законами України.

За таких обставин суд вважає позов обґрунтованим та таким, що під лягає задоволенню.

Виходячи зі змісту позову та для повного захисту прав позивача, За захистом яких він звернувся до суду, суд вважає необхідним, на підставі ч. 2 ст. 11 КАС України, вийти за межі позовних вимог та визнати неправомірними дії Управління пенсійного фонду України у Харківському районі Харківської області щодо перерахуванню з 01.08.2010 року ОСОБА_1 пенсії за віком від стажу роботи та заробітку із застосовуванням показника середньої заробітної плати за 2007 рік у розмірі 1197,91 грн, зобов’язати Управління пенсійного фонду України у Харківському районі Харківської області з 01.08.2010 року по час ухвалення постанови судом здійснити перерахунок пенсії позивачу відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.2005 року, на підставі наданих ОСОБА_1 документів із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2009 рік, та зобов’язати Управління пенсійного фонду України в Харківському районі Харківської області виплатити позивачу різницю його пенсії за віком, що утворилася внаслідок перерахунку.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 2-17, 158, 159, 161-163, 167 КАС України, ст. ст. 40, 42 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, Постановою Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати неправомірними дії Управління пенсійного фонду України у Харківському районі Харківської області щодо перерахування з 01.08.2010 року ОСОБА_1 пенсії за віком від стажу роботи та заробітку із застосовуванням показника середньої заробітної плати за 2007 рік у розмірі 1197 грн. 91 коп.

Зобов’язати Управління пенсійного фонду України у Харківському районі Харківської області з 01.08.2010 року здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.2005 року, на підставі наданих ОСОБА_1 документів із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2009 рік.

Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Харківському районі Харківської області виплатити ОСОБА_1 різницю його пенсії за віком, що утворилась внаслідок перерахунку.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський районний суд Харківської області протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Оскарження постанови не зупиняє її виконання.

Суддя:                Г.І. Ільїна





Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація