Справа № 2-а-9988/09/2270/16
П О С Т А Н О В А
іменем України
13 січня 2010 року м. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд
в складі:
головуючого – судді Михайлова О.О.,
при секретарі Сачалко М.В.,
за участю:
прокурора Шкадько В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом прокурора Кам’янець-Подільського району до Кам’янець-Подільської районної державної адміністрації про приведення у відповідність розпорядження № 119/2009р від 20.02.2009 року «Про надання в оренду земельних ділянок гр. ОСОБА_2.»,-
В С Т А Н О В И В:
Прокурор Кам’янець-Подільського району звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовною заявою, у якій просить, з урахуванням зміни позовних вимог, зобов’язати Кам’янець-Подільську районну державну адміністрацію привести у відповідність до вимог чинного законодавства розпорядження голови Кам’янець-Подільської районної державної адміністрації № 119/2009р від 20.02.2009 року «Про надання в оренду земельних ділянок гр. ОСОБА_2.» шляхом зазначення строку, на який укладається договір оренди. Позовні вимоги вмотивовані тим, що розпорядженням Кам’янець-Подільської районної державної адміністрації № 119/2009р від 20.02.2009 року «Про надання в оренду земельних ділянок гр. ОСОБА_2.» надано ОСОБА_2 в оренду земельні ділянки із земель нерозподілених (не витребуваних) земельних часток (паїв)загальною площею 65,7014 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташовані на території Рудської сільської ради за межами населених пунктів. Строк, на який надаються земельні ділянки в оренду, зазначеним розпорядженням встановлюється до моменту отримання власниками державних актів на право власності на землю, що, на думку позивача, не відповідає чинному законодавству.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, підтвердив зазначені у позовній заяві обставини.
Представник відповідача у судове засідання не з’явився, надав суду заяву про розгляд справи за його відсутності та заперечення, у якому позов не визнав, заявив про відсутність у позивача необхідної адміністративної процесуальної дієздатності та про помилкову підсудність розгляду даної справи в порядку адміністративного судочинства, а також надав роз’яснення про наступне. Спірне розпорядження відповідає вимогам статті 13 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» щодо визначення строку надання земельних ділянок в оренду. Крім того, договором оренди земельної ділянки між відповідачем та ОСОБА_2, який був укладений 20 лютого 2009 року на підставі розпорядження голови Кам’янець-Подільської районної державної адміністрації № 119/2009р від 20.02.2009 року «Про надання в оренду земельних ділянок гр. ОСОБА_2.» встановлено строк дії договору до моменту отримання власниками державних актів на право власності на землю (не більш як 49 років).
Вислухавши пояснення представника позивача, вивчивши заперечення відповідача, дослідивши матеріали справи, суд знаходить позов таким, що підлягає задоволенню.
Як встановлено судом, 20 лютого 2009 року Кам’янець-Подільська районна державна адміністрація видала розпорядження №119/2009-р «Про надання в оренду земельних ділянок гр. ОСОБА_2.». Відповідно до пункту 1 зазначеного розпорядження надано гр. ОСОБА_2 в оренду строком до моменту отримання власниками державних актів на право власності на землю земельні ділянки із земель нерозподілених (не витребуваних) земельних часток (паїв)загальною площею 65,7014 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташовані на території Рудської сільської ради за межами населених пунктів.
На підставі зазначеного розпорядження 20 лютого 2009 року було укладено договір оренди земельної ділянки між Кам’янець-Подільською районною державною адміністрацією та ОСОБА_2, відповідно до якого було передано в оренду земельну ділянку загальною площею 65,7014 га. Договір укладений на строк до моменту отримання власниками державних актів на право власності на землю (не більш як 49 років).
16 жовтня 2009 року прокурор Кам’янець-Подільського району подав протест голові Кам’янець-Подільської районної державної адміністрації на розпорядження Кам’янець-Подільської районної адміністрації № 119/2009р від 20.02.2009 року, в якому вимагав привести у відповідність з чинним законодавством зазначене розпорядження, мотивуючи це тим, що у розпорядженні не зазначено на який строк укладається договір оренди.
19 листопада 2009 року розпорядженням Кам’янець-Подільської районної державної адміністрації протест прокурора Кам’янець-Подільського району на розпорядження Кам’янець-Подільської районної адміністрації «Про надання в оренду земельних ділянок гр. ОСОБА_2.» № 119/2009р від 20.02.2009 року відхилено.
Пунктом 1 частини 1 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України справа адміністративної юрисдикції ( далі – адміністративна справа) – переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб’єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Суб’єкт владних повноважень згідно з пунктом 7 частини 1 вищезгаданої статті Кодексу адміністративного судочинства України – це орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб’єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Абз.4 ч.1 ст. 17 КАС України встановлено, що компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Статтею 104 КАС України встановлено, що суб'єкт владних повноважень має право звернутися до адміністративного суду у випадках, встановлених законом.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про прокуратуру» прокурорський нагляд за додержанням і правильним застосуванням законів Кабінетом Міністрів України, міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади, органами державного і господарського управління та контролю, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, місцевими Радами, їх виконавчими органами, військовими частинами, політичними партіями, громадськими організаціями, масовими рухами, підприємствами, установами і організаціями, незалежно від форм власності, підпорядкованості та приналежності, посадовими особами та громадянами здійснюється Генеральним прокурором України і підпорядкованими йому прокурорами.
Абз.4 ч.1 ст. 19 цього Закону встановлено, що предметом нагляду за додержанням і застосуванням законів є відповідність актів, які видаються всіма органами, підприємствами, установами, організаціями та посадовими особами, вимогам Конституції України та чинним законам.
Статтею 21 Закону України «Про прокуратуру» встановлено, що протест на акт, що суперечить закону, приноситься прокурором, його заступником до органу, який його видав, або до вищестоящого органу. У такому ж порядку приноситься протест на незаконні рішення чи дії посадової особи. У разі відхилення протесту або ухилення від його розгляду прокурор може звернутися з заявою до суду про визнання акта незаконним. Заяву до суду може бути подано протягом п'ятнадцяти днів з моменту одержання повідомлення про відхилення протесту або закінчення передбаченого законом строку для його розгляду. Подача такої заяви зупиняє дію правового акта.
Отже, звертаючись до суду з названим позовом прокурор діяв в межах своїх повноважень та на виконання вимог Закону України «Про прокуратуру».
В розумінні п. 1 ч. 1 ст. 3 КАС України спір, який виник між сторонами по даній справі, є публічно-правовим, а тому скарга підсудна Хмельницькому окружному адміністративному суду.
Серед визначених статтею 15 Закону України «Про оренду землі» істотних умов договору оренди землі є строк дії договору оренди.
Відповідно до статті 13 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» нерозподілені (невитребувані) земельні ділянки за рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради чи районної державної адміністрації можуть передаватися в оренду для використання за цільовим призначенням на строк до моменту отримання їх власниками державних актів на право власності на земельну ділянку, про що зазначається у договорі оренди земельної ділянки.
Пунктом 4 статті 93 Земельного кодексу України встановлено, що оренда земельної ділянки може бути короткостроковою - не більше 5 років та довгостроковою - не більше 50 років.
Згідно зі статтею 19 Закону України «Про оренду землі» строк дії договору оренди землі визначається за згодою сторін, але не може перевищувати 50 років.
З огляду на зазначене, чинним законодавством України встановлено дві підстави закінчення строку дії договору оренди нерозподілених (невитребуваних) земельних ділянок:
- не більше 50 років (календарний строк);
- до моменту отримання їх власниками державних актів на право власності на земельну ділянку (вказівка на подію, яка має неминуче настати).
Статтею 16 Закону України «Про оренду землі» встановлений порядок укладення договору оренди землі, зокрема, укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування - орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом України, або за результатами аукціону.
Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд прийшов до висновку, що оскільки укладення договору оренди земельної ділянки здійснюється на підставі розпорядження відповідача, то воно повинно містити всі істотні умови договору які визначені чинним законодавством (календарний строк закінчення дії договору), а тому позовні вимоги підлягають задоволенню.
Враховуючи вищевикладене, керуючись ст.ст. 7 – 12, 17, 18, 70, 71, 86, 159 – 163 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Позов прокурора Кам’янець-Подільського району до Кам’янець-Подільської районної державної адміністрації про приведення у відповідність розпорядження № 119/2009р від 20.02.2009 року «Про надання в оренду земельних ділянок гр. ОСОБА_2.» задовольнити.
Зобов’язати Кам’янець-Подільську районну державну адміністрацію привести у відповідність до вимог чинного законодавства розпорядження № 119/2009р від 20.02.2009 року «Про надання в оренду земельних ділянок гр. ОСОБА_2.» шляхом визначення строку, на який укладається договір оренди.
Постанова відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови виготовлений 15 січня 2010 року.
Суддя Михайлов О.О.