Овруцький районний суд Житомирської області
Справа № 2-571/2006
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20.02.2006
20 лютого 2006 року
Овруцький районний суд Житомирської області в складі:
головуючого - судді Якухно О.М. з секретарем Каленською Н.В.
з участю
позивача ОСОБА_1
відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у судовому засіданні у місті Овручі справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання договору купівлі-продажу дійсним, визнання права власності на будинок та земельну ділянку, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач просить визнати договір купівлі-продажу домоволодіння № 3 по вул.Приозерна в с.Красносілка Овруцького району та земельної ділянки розміром 0,21 га між нею та відповідачем дійсним, визнати за нею право власності на вказаний будинок та земельну ділянку мотивуючи тим, що 20.09.05 вона придбала у відповідача за 20000 грн. дане домоволодіння та земельну ділянку для обслуговування вказаного будинку, але відповідач ухиляється від посвідчення договору нотаріально.
В судовому засіданні позивач позов підтримала.
Відповідач покладається на погляд суду. Просить звільнити його від сплати судових витрат, оскільки він є пенсіонером і отримує пенсію біля 300 грн., його дружина інвалід.
Третя особа в судове засідання не з'явилась і просить справу розглядати без її участі. Суд, дослідивши в судовому засіданні докази, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з слідуючих підстав.
Відповідач має у власності житловий будинок № 3 по вул.Приозерна в с.Красносілка Овруцького району, що вбачається з копії техничного паспорту.
Крім того, відповідачу рішенням 1-ї сесії XXII скликання Бондарівської сільської ради від 20.07.94 передана у приватну власність для обслуговування вищевказаного будинку земельна ділянка розміром 0,21 га.
Відповідно до ст.655 ЦК України за договором купівлі-продажу сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.
Відповідно до ст.657 ЦК України договір купівлі-продажу земельної ділянки, єдиного майнового комплексу, житлового будинку (квартири) або іншого нерухомого майна укладається у письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню та державній реєстрації.
Відповідно до ч.2 ст.220 ЦК України якщо .сторони домовилися щодо істотних умов договору, що підтверджується письмовими доказами, і відбулося повне або часткове виконання договору, але одна із сторін ухилилася від його нотаріального посвідчення, суд може визнати договір дійсним.
Відповідач передав будинок позивачу, а позивач сплатила грошові кошти в сумі 20000 грн. за будинок, що вбачається з розписки від 28.12.04, тобто відбулось повне виконання договору, але відповідач ухиляється в оформленні її нотаріально, що передбачено законодавством, а тому слід визнати дійсною вказану угоду купівлі-продажу домоволодіння від 28.12.04.
В частині визнання дійсною угоди купівлі-продажу земельної ділянки слід відмовити за безпідставністю тому, що доказів про її укладення не надано. Відповідно до ст.12 Закону України "Про власність" громадянин набуває права власності майно, одержане внаслідок успадкування або укладення інших угод, не заборонених к ом, а тому, враховуючи що сторони уклали договір купівлі-продажу домоволодіння, за з; чачем слід визнати право власності на будинок № 3 по вул.Приозерна в с.Красносілка Овруцького району.
Відповідно до ст.377 ЦК України до особи, яка придбала житловий будинок, будівлю або у, переходить право власності на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення, у розмірах встановлених договором.
Якщо договором про відчуження житлового будинку, будівлі або споруди розмір земельної ділянки не визначений, до набувача переходить право власності на ту частину земельної л ділянки, яка зайнята житловим будинком, будівлею або спорудою, та на частину земельної ділянки, яка є необхідною для їх обслуговування.
Договором купівлі продажу не зазначено розмір земельної ділянки, а тому позивачу перейшло право власності на земельну ділянку в розмірі 0,21 га, яка була передана відповідачу для обслуговування вказаного житлового будинку та господарських будівель.
Позивач від сплати судового збору звільнена на підставі по п.18 ст.4 Декрету КМ "Про державне мито", атому судові витрати підлягають стягненню з відповідача.
З урахуванням пенсійного віку відповідача, його матеріального стану, відповідно до ч. 3 ст. 82' ЦПК України, суд вважає за можливе зменшити їх розмір до 108 грн..
Керуючись ст.ст.220. 377, 655, 657 ЦК України, ст.12 Закону України "Про власність", ст. ст. 10, 11, 60, 196, 212-215, 218 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ :
Позов задовольнити частково.
Визнати договір купівлі-продажу домоволодіння № 3 по вул.Приозерна в с.Красносілка Овруцького району між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 дійсним.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на домоволодіння № 3 по вуп , Приозерна в с.Красносілка Овруцького району та земельну ділянку розміром 0,21 га, яка рішенням 1-ї сесії XXII скликання Бондарівської сільської ради від 20.07.94 передана у приватну власність ОСОБА_2 для обслуговування вказаного будинку.
В задоволенні решти вимог відмовити за безпідставністю
Зменшити розмір належних до сплати судових витрат і стягнути з ОСОБА_2 на користь держави судові витрати в сумі 108 грн..
На рішення суду до апеляційного суду Житомирської області через Овруцький районний суд може бути заява про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня його проголошення рішення, а апеляційна скарга у такому ж порядку на протязі 10 днів з дня проголошення рішення або 20 днів з дня подання заяви про апеляційне оскарження, з направленням копії скарги до апеляційного суду Житомирської області.
суддя : ОСОБА_3