Судове рішення #7472602

                                                                                                      категорія № 7

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 січня 2010 року                                                  справа № 2а-2103/10/1270

    Луганський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді:                 Островської О.П.

суддів:               Солоніченко О.В.

                            Борзаниці С.В.

при секретарі –         Кір`ян О.С.

розглянувши матеріали справи за адміністративним позовом ОСОБА_2 – довіреної особи кандидата на пост Президента України ОСОБА_3 до Територіальної виборчої комісії, члена виборчої комісії ОСОБА_4 про встановлення порушення виборчого законодавства відповідачами у порядку п.9 ст.82 КАС України, скасування результатів голосування на окружній виборчій комісії № 107 та встановлення судом фактів зловживання службовим становищем та перешкоджання позивачу у відносинах з виборчою комісією членом виборчої комісії ОСОБА_4, -

ВСТАНОВИВ:

       19 січня 2010 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_2 – довіреної особи кандидата на пост Президента України ОСОБА_3 до Територіальної виборчої комісії про встановлення порушення виборчого законодавства відповідачем у порядку п.9 ст.82 КАС України, скасування результатів голосування на окружній виборчій комісії № 107 та встановлення судом фактів зловживання службовим становищем та перешкоджання позивачу у відносинах з виборчою комісією членом виборчої комісії ОСОБА_4

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач  зазначив, що 18 січня 2010 року під час засідання роботи окружній виборчій  комісії  №107 з прийняття протоколів від дільничних комісій за підсумками голосування відповідно до повноважень п.2 ст.67 Закону України «Про вибори Президента України» позивач ОСОБА_2 звернув увагу окружної виборчої комісії на те, що він особисто бачив, як голова дільничної виборчої комісії № 10 під час здачі протоколів виймала з боксу, де повинні зберігатися протоколи в упакованому вигляді, після прийняття рішення дільничною комісією та доповіддю про результати голосування по дільниці № 10 перед окружною виборчою комісією округу № 107.

Позивач заявив комісії, що має сумніви щодо вірності та непідтасування результатів виборів по дільниці під час транспортування протоколів до окружної виборчої комісії,  яка по його заяві повинна була керуватися п.11 ст.82 Закону України «Про вибори Президента України», чого зроблено не було.

В позивача виникли сумніви, що такий випадок може бути з більшістю комісій та вирішив перевірити наявність ознак незапакованих пакетів для транспортування протоколів до окружної виборчої комісії, підійшов до ящику з використаними пакетами та почав їх розглядати, але член комісії ОСОБА_4 став йому заважати та відштовхувати від ящику, прикладаючи грубу фізичну силу, ігноруючи вимоги п.2 ст.67 Закону України «Про вибори Президента України».

Позивач вважає, що в діях ОСОБА_4 є ознаки кримінальних дій, перевищення повноваження та зловживання службовим становищем на користь іншого кандидата на посаду Президента України, йому вдалося приховати два пакети, які не були належним чином запаковані, які мають конкретний номер та реєструються окружною виборчою комісією відповідними протоколами про передачу цих боксів конкретній комісії саме для транспортування протоколів. Зазначені порушенні вимог п.9 ст.82 КАС України, окремими комісіями та дії члена комісії окружної виборчої комісії ОСОБА_4 ставлять під сумнів всю роботу та вірний підрахунок голосування по всьому округу № 107.

На підставі викладеного, він просить суд встановити порушення виборчого законодавства відповідачем – територіальною виборчою комісією в порядку п. 9 ст.82 КАС України, скасувати результати голосування по окружній виборчій комісії № 107 у порядку ст.105 КАС України як проведені з грубим порушенням норм Закону, встановити, що член комісії ОСОБА_4 зловживає службовим становищем та свідомо перешкоджає довіреній особі у відносинах з виборчою комісією.

 Ухвалою суду від 24.01.2010 року до участі до справи в якості другого відповідача залучено члена виборчої комісії ОСОБА_4.

    У судове засідання позивач  не з`явився, надав заяву про розгляд справи за його відсутності, заявлені вимоги підтримує.  

 

Представник відповідача у судовому засіданні позов не визнав, пояснив,  що           комісія діяла в межах наданих повноважень та наявних в її розпорядженні нормативних актів та роз’яснень ЦВК. Від позивача  та інших суб`єктів виборчого процесу  ні актів,  ні письмових заяв  стосовно порушень при  транспортуванні  протоколів та бюлетенів з дільничних виборчих комісій під час їх прийняття 17-18 січня 2010 року, не надходило. Розглянувши усне зауваження позивача про розпечатанність пакету із запакованими документами, оглянувши пакет, комісія 18 січня 2010 року прийняла протокольне рішення про  відсутність наявних ознак розпечатання, а тому документи були прийняті. Всі інші зауваження та заяви довіреної особи –позивача з інших підстав  під час прийняття протоколів у встановленому порядку розглянуті, по ним прийнято відповідні рішення, про що зазначено у протоколі. Посилання позивача про те, що протоколи з  дільничної виборчої комісії № 10 подано з  порушенням  упакування і що таке можливе і з інших дільничних виборчих комісій, носять характер припущення і нічим не підтверджені. Надані позивачем копії пакетів не свідчать про наявність порушень про транспортуванні, оскільки з них не вбачається, що в  цих пакетах були доставлені  протоколи саме з дільничної виборчої комісії №10. Крім того, зазначив, що скасування голосування у територіальному виборчому окрузі законодавством не передбачено. Просив в задоволенні позову відмовити.  

Другий відповідач ОСОБА_4 позов не визнав, послався, що ніяких протиправних дій щодо позивача з його боку не було, дійсно він заборонив позивачеві знаходитися біля скриньок, в яких знаходилися, як використані  пакети для поміщення в них протоколів  дільничних виборчих комісій, так і резервні пакети на випадок надання уточнених протоколів  після перерахунку у разі необхідності, та забрав ці скриньки. Стосовно наданих позивачем копій пакетів, послався, що це пакети, які не були використані, скоріше всього вони взяті з резервних.

Вислухавши пояснення представника відповідача та другого відповідача, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог та наданих сторонами доказів, суд дійшов до наступного.  

             Конституція України  в статтях 69 - 71 проголосила принцип народовладдя і встановила природне право кожного громадянина України на управління державою, визнаючи вибори найважливішим інститутом демократії, основною формою безпосереднього волевиявлення волі народу і здійснення ним влади.

             Статтею 103 Конституції України передбачено, що Президент України обирається громадянами України на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування строком на п'ять років, порядок проведення виборів Президента України встановлюється законом.  

    На  виконання цих положень Конституції України прийнято Закон України «Про вибори Президента України», яким  деталізовано  порядок  проведення  виборів Президента України, визначено суб’єктів виборчого процесу, їх повноваження, порядок оскарження  рішень, дій, бездіяльності цих суб’єктів.  

  Ст.11 Закону України «Про вибори Президента України» передбачає, що виборчий процес - це здійснення суб'єктами, визначеними статтею 12 цього Закону, виборчих процедур, передбачених цим Законом. Виборчий процес здійснюється на засадах:

1) законності та заборони незаконного втручання будь-кого у цей процес;

2) політичного плюралізму та багатопартійності;

3) публічності та відкритості виборчого процесу;

4) рівності всіх кандидатів на пост Президента України;

5) рівності прав партій (блоків) - суб'єктів виборчого процесу;

6) свободи передвиборної агітації, рівних можливостей доступу кандидатів на пост Президента України до засобів масової інформації;

7) неупередженості органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, закладів, установ і організацій, їх керівників, інших посадових і службових осіб до кандидатів на пост Президента України, партій (блоків).

                  Виборчий процес включає такі етапи:

1) утворення територіальних виборчих округів;

2) утворення виборчих дільниць;

3) утворення окружних та дільничних виборчих комісій;

4) формування списків виборців, їх перевірка та уточнення;

5) висування та реєстрація кандидатів;

6) проведення передвиборної агітації;

7) голосування у день виборів Президента України;

8) підрахунок голосів виборців та встановлення підсумків голосування і результатів виборів Президента України.

Статтею 12 Закону України «Про вибори Президента України» визначено суб’єктів виборчого процесу, якими є:

1.   виборець;

2.   виборчі комісії, утворені відповідно до цього Закону та Закону України «Про Центральну виборчу комісію»;

3.   кандидати на пост Президента України, зареєстровані у порядку, встановленому цим Законом;

4.   партії (блоки), які висунули кандидатів на пост Президента України;

5.   уповноважені представники, довірені особи, офіційні спостерігачі від партій (блоків) – субєктів виборчого процесу та від кандидатів на пост Президента України.

           Відповідно до ст.99 цього Закону, провадження в окремих категоріях справ у судах, а також порядок розгляду та оскарження рішень визначаються Кодексом адміністративного судочинства України з урахуванням особливостей, передбачених цим Законом.

          До суду можуть бути оскаржені:

1) рішення, дії чи бездіяльність органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, закладів та організацій, їх посадових та службових осіб - за місцезнаходженням відповідного органу, підприємства, установи, закладу, організації, посадової (службової) особи, рішення, дії чи бездіяльність яких оскаржуються у порядку, передбаченому статтею 174 Кодексу адміністративного судочинства України;

2) акти чи дії партій (блоків) - суб'єктів виборчого процесу, об'єднань громадян, крім тих, які відповідно до закону, статуту (положення) об'єднання громадян належать до їх внутрішньої організаційної діяльності або їх виключної компетенції - за місцезнаходженням органу об'єднання громадян, виборчого блоку, акти чи дії якого оскаржуються у порядку, передбаченому статтею 175 Кодексу адміністративного судочинства України;

3) дії чи бездіяльність засобів масової інформації, їх власників, посадових і службових осіб, творчих працівників - за місцезнаходженням засобу масової інформації, дії чи бездіяльність якого оскаржуються у порядку, передбаченому статтею 174 Кодексу адміністративного судочинства України;

4) рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, у тому числі рішення Центральної виборчої комісії із встановлення результатів виборів у порядку, передбаченому статтею 172 Кодексу адміністративного судочинства України.  

          Відповідно до ст.104 Закону   України «Про вибори Президента України»  суб'єкт виборчого процесу має право оскаржити рішення, дії чи бездіяльність виборчої комісії, окремого члена виборчої комісії.

               Рішення, дії чи бездіяльність окружної виборчої комісії або члена такої комісії оскаржуються до Центральної виборчої комісії або до окружного адміністративного суду за місцезнаходженням окружної виборчої комісії в порядку, встановленому цим Законом.  

               Відповідно до ч.1 ст.172 КАС України, право оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій мають суб’єкти відповідного виборчого процесу (крім виборчої комісії), а також ініціативна група референдуму, інші суб’єкти ініціювання референдуму.

    Відповідно до ч.6 ст.176 КАС України, рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, у тому числі рішення Центральної виборчої комісії із встановлення результатів виборів, можуть бути оскаржені у порядку, передбаченому статтею 172 цього Кодексу.  

              Згідно до ст.  26 Закону України  «Про вибори Президента України»  окружна виборча комісія у межах своїх повноважень у числі іншого  :  

11) встановлює підсумки голосування по територіальному виборчому округу, складає протокол про підсумки голосування та надсилає його до Центральної виборчої комісії;

12) визнає голосування на виборчій дільниці недійсним у випадках, передбачених цим Законом;

16) розглядає в межах своїх повноважень звернення, заяви і скарги щодо організації та проведення виборів у межах територіального виборчого округу, а також звернення, заяви і скарги на рішення та дії чи бездіяльність дільничних виборчих комісій і приймає щодо них рішення;

19) здійснює інші повноваження відповідно до цього та інших законів України.

                Як визначено  ст. 28  Закону України «Про вибори Президента України», основною формою роботи виборчої комісії є засідання, засідання виборчої комісії є повноважним, якщо в ньому бере участь не менш як дві третини складу комісії.

                На засіданнях виборчої комісії, у тому числі при підрахунку голосів та встановленні результатів голосування, на виборчій дільниці в день виборів чи в день повторного голосування у приміщенні, де проводиться голосування, мають право бути присутніми без дозволу чи запрошення відповідної комісії лише члени виборчих комісій вищого рівня, кандидати на пост Президента України, їх довірені особи, офіційні спостерігачі від кандидатів на пост Президента України, партій (блоків) - суб'єктів виборчого процесу (разом не більше двох осіб від одного кандидата на пост Президента України та партії (блоку), яка його висунула), а також офіційні спостерігачі від іноземних держав і міжнародних організацій, представники засобів масової інформації (не більше двох осіб від одного засобу масової інформації).

               На засіданні виборчої комісії ведеться протокол, що підписується головуючим на засіданні та секретарем комісії (чи виконуючим обов'язки секретаря, який визначається на засіданні). Протокол засідання комісії надається для ознайомлення членам комісії не пізніше наступного засідання комісії.

              Рішення виборчої комісії приймається відкритим голосуванням більшістю голосів від складу комісії. В день голосування та під час повторного голосування, при підрахунку голосів, а також при встановленні підсумків голосування у межах територіального виборчого округу рішення виборчої комісії приймається більшістю голосів від присутніх членів комісії.

               Рішення виборчої комісії з розглянутого питання письмово оформляється у формі постанови, яка повинна містити: найменування комісії; найменування постанови; дату та місце її прийняття і порядковий номер; мотивувальну частину з посиланням на обставини, що зумовили розгляд питання на засіданні комісії; посилання на конкретні положення нормативно-правових актів або постанову виборчої комісії вищого рівня чи судові рішення, якими керувалася комісія при прийнятті постанови; резолютивну частину. Постанова підписується головуючим на засіданні та секретарем комісії (засідання). З питань поточної діяльності комісія може приймати протокольні рішення.

                Рішення виборчої комісії, прийняте в межах її повноважень, є обов'язковим для виконання. Ніхто не має права втручатися у діяльність виборчих комісій, за винятком випадків, передбачених законом.

                Рішення виборчої комісії, що суперечить законодавству України або прийняте з перевищенням її повноважень, може бути скасоване виборчою комісією вищого рівня або судом. У такому випадку виборча комісія вищого рівня має право прийняти рішення по суті питання.

                 Документи, заяви і скарги, що надійшли до окружної та дільничної виборчих комісій, мають право приймати члени відповідної виборчої комісії. Усі документи, заяви і скарги реєструються в окружних та дільничних виборчих комісіях у порядку, встановленому Центральною виборчою комісією.

                У відповідності зі ст. 79 Закону України «Про вибори Президента України»  дільнична виборча комісія на своєму засіданні складає протокол про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці за формою, встановленою Центральною виборчою комісією.

                Перший і другий примірники протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці, а за наявності - і відповідні примірники протоколу з поміткою "Уточнений" запаковуються. На пакеті робиться напис "Протокол про підрахунок голосів", зазначаються номер територіального округу, номер виборчої дільниці, дата і час пакування, ставляться підписи присутніх членів дільничної виборчої комісії та печатка комісії. Третій примірник протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці зберігається у секретаря дільничної виборчої комісії, четвертий примірник зазначеного протоколу невідкладно вивішується для загального ознайомлення в приміщенні дільничної виборчої комісії, а решта по одному примірнику протоколу видається членам дільничної виборчої комісії.

                  Пакети з протоколами дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці, виборчими бюлетенями, контрольними талонами і предметами, списками виборців, а також, за наявності, окремими думками членів виборчої комісії, викладеними у письмовій формі, актами, заявами, скаргами та рішеннями, прийнятими комісією, невідкладно після закінчення засідання комісії доставляються до окружної виборчої комісії.

                 Згідно зі ст. 81 Закону України  «Про вибори Президента України»   транспортування документів, зазначених у частині десятій статті 79 цього Закону, здійснюється головою дільничної виборчої комісії або заступником голови та іншими двома членами цієї комісії, які повинні бути представниками різних кандидатів, у супроводі працівника органів внутрішніх справ. Інші члени дільничної виборчої комісії, кандидати, уповноважені особи, офіційні спостерігачі за їх бажанням можуть також супроводжувати транспортування таких документів.      

                 Супроводження таких документів іншими особами забороняється. Під час транспортування документів забороняється розпечатувати пакети з виборчими бюлетенями та іншою документацією.

                 Протокол про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у відповідних виборчих округах та інші документи дільничної виборчої комісії передаються відповідній окружній виборчій комісії на її засіданні.

                 Як встановлено ст. 82 Закону України  «Про вибори Президента України»,  з моменту закінчення голосування окружна виборча комісія розпочинає засідання, яке продовжується безперервно до встановлення підсумків голосування у територіальному виборчому окрузі. Засідання окружної виборчої комісії, зазначене у частині першій цієї статті, оформляється протоколом безперервного засідання, який зобов'язані підписати голова, заступник голови, секретар або член комісії, який виконував на зазначеному засіданні обов'язки секретаря, та інші члени окружної виборчої комісії, які присутні на засіданні комісії. До протоколу додаються (за наявності) окремі думки членів комісії, які брали участь у засіданні і не згодні з прийнятим комісією рішенням.

                 На засіданні окружної виборчої комісії приймаються, розглядаються та оголошуються протоколи дільничних виборчих комісій про підсумки голосування на відповідних виборчих дільницях, а також передаються інші документи дільничних виборчих комісій, передбачені частиною десятою статті 79 цього Закону. Час прийняття окружною виборчою комісією протоколу дільничної виборчої комісії, перелік прийнятих документів і занесені до протоколу відомості фіксуються у протоколі засідання окружної виборчої комісії.

                   При прийнятті окружною виборчою комісією протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у відповідному окрузі занесені до нього відомості оголошуються.

                   При цьому пунктом 8 вказаної статті Закону  встановлено, що  за наявності скарг, заяв, відповідно оформлених актів, складених кандидатами, їх довіреними особами та офіційними спостерігачами, про порушення вимог цього Закону під час проведення голосування та (або) підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці, що ставлять під сумнів результати підрахунку голосів виборців на цій дільниці, окружна виборча комісія може прийняти рішення про проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці.

                    Пунктом 9 зазначеної статті Закону  встановлено, що  у разі наявності акта або письмової заяви осіб, зазначених у частині першій статті 81 цього Закону, про порушення вимог цього Закону під час транспортування протоколів про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці та інших документів до окружної виборчої комісії окружна виборча комісія може, а у разі наявних ознак розпечатування пакетів із запакованими документами зобов'язана прийняти рішення про повторний підрахунок голосів виборців на цій дільниці.  

                   Пунктом 11 вказаної статті Закону  визначено, що повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці здійснюється окружною виборчою комісією з обов'язковою участю членів дільничної виборчої комісії, які передають виборчу документацію, після розгляду і прийняття протоколів та інших документів від усіх дільничних виборчих комісій. У повторному підрахунку окружною виборчою комісією голосів виборців на виборчій дільниці мають право брати участь усі члени цієї дільничної виборчої комісії, і можуть бути присутніми кандидати, їх довірені особи, офіційні спостерігачі.

                   Судом встановлено, що Постановою Верховної Ради України від 23 червня 2009 року № 1535-УІ «Про призначення чергових виборів Президента України» призначено чергові вибори Президента України на неділю, 17 січня 2010 року.

       ОСОБА_2 є довіреною особою кандидата на пост Президента України ОСОБА_3, що підтверджується посвідченням, виданим Центральною виборчою комісією № 163 від 18.11.2009.  

         Судом також встановлено, що 17 січня 2010 року  на  виборчих дільницях  теріторіального вибочого округу №107 у встановленому  законом порядку проводилося голосування  виборців з виборів Президента України,  в цей же день о 8 годині розпочалося засідання відповідача - окружної  виборчої комісії територіального виборчого округу № 107, яке продовжилося після закінчення голосування  18 січня 2010 року, де  позивач знаходився у якості довіреної особи кандидата на пост Президенти України – ОСОБА_3, та на якому відповідачем розглядалися питання, пов`язані з виборчим процесом у межах його компетенції, у тому числі і  затвердження  протоколів  дільничних виборчих комісій  про підсумки голосування після закінчення  голосування, під час  якого  до відповідача окружної виборчої комісії № 107  було надано протокол  про підсумки голосування на  виборчій дільниці №10, який відповідачем  розглянутий  та затверджений  протоколом № 25, розпочатим у день голосування 17 січня 2010 року, при цьому під час  розгляду та до  затвердження протоколу про  підсумки голосування  на дільничній виборчій комісії №10,  жодних письмових заяв та актів,  у тому числі і від позивача,  про порушення вимог цього Закону під час транспортування протоколів про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці та інших документів з цієї дільничної виборчої комісії та інших дільничних виборчих комісій до відповідача – окружної виборчої комісії територіального виборчого округу № 107, не надійшло,  також наявних ознак розпечатування пакетів із запакованими документами відповідачем окружною виборчою комісією територіального виборчого округу № 107 не виявлено. Усне зауваження позивача про порушення цілісності пакету із запакованими документами дільничної виборчої комісії №10 комісією було розглянуто та  прийнято протокольне рішення від 18 січня 2010 року про  відсутність наявних ознак розпечатання, а тому документи дільничної виборчої комісії №10 були прийняті.

      Вказані обставини підтверджуються протоколом №25, протокольним рішенням від 18 січня 2010 року, поясненнями відповідачів,  фактично не заперечується позивачем.  

       Таким чином, у відповідача не було підстав ставити під сумнів результати підрахунку голосів виборців та приймати  рішення про повторний підрахунок голосів виборців на цій дільниці, оскільки суд вважає встановленим, що відповідачем окружною виборчою комісією територіального виборчого округу № 107   ніяких порушень  норм Закону України «Про вибори  Президента України»  під час  розгляду та затвердження  протоколу, отриманого від дільничної виборчої комісії №10 не допущено, а тому в цій частині  позовні вимоги позивача не підлягають задоволенню.  

   Посилання позивача про те, що  він заявляв відповідачеві про незапечатані пакети під час засідання, що на його думку дає сумнів у неможливості підтасовки результатів виборів під час транспортування, на увагу не заслуговує,  оскільки  офіційної заяви або акту  з цього приводу він у встановленому порядку  відповідачеві  не подавав, звернення з такими зауваженнями в усній формі  законом не передбачено.

    Крім того, як вбачається зі змісту позовної заяви, висновки позивача про  можливість  підтасовки результатів виборів, як на виборчій дільниці  №10, так і на інших,   носять характер припущень, не підтверджених жодним, встановленим  зазначеним Законом доказом,  з наведених ним доводів не вбачається суттєвих порушень виборчого законодавства, які б унеможливлювали достовірно встановити результат волевиявлення виборців на окремих виборчих дільницях.  

    З наданої позивачем ксерокопії  пакету не вбачається, що саме у ньому було  доставлено протокол дільничної виборчої комісії №10, на цьому пакеті взагалі відсутні  встановлені законом  написи, як пояснив  представник відповідача,  це ксерокопія резервного пакету для транспортування протоколу  у  випадку  проведення повторного підрахунку  голосів на дільницях у встановлених законом випадках, у зв`язку з чим суд не може прийняти цю ксерокопію пакету, як належний доказ.  Також не надано доказів, що ці пакети  були вилучені позивачем, та зберігаються  ним саме у тому вигляді  в якому  вони надійшли до окружної виборчої комісії від  дільничної виборчої комісії після закінчення голосування.  

       Враховуючі вищенаведене, суд приходить до висновку, що окружна виборча комісія територіального виборчого округу № 107 з виборів Президента України  (м. Алчевськ) діяла на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачений Законом України "Про вибори Президента України".

     Що стосується вимог позивача про  скасування  результатів голосування  на територіальному виборчому окрузі №107, то Законом України "Про вибори Президента України"   взагалі не передбачено  скасування  результатів   голосування судом.

             Відповідно до п. 12 ст. 26 Закону України «Про вибори Президента України»   до повноважень окружної виборчої комісії належить визнання  голосування  на  виборчій  дільниці  недійсним  у випадках, передбачених цим Законом.        

              Частиною ч. 8 ст. 82 Закону України «Про вибори Президента України» встановлено, що за  наявності скарг, заяв, відповідно оформлених актів, складених  кандидатами,  їх  довіреними  особами   та   офіційними спостерігачами,   про   порушення   вимог  цього  Закону  під  час проведення голосування та (або)  підрахунку  голосів  виборців  на виборчій  дільниці,  що  ставлять під сумнів результати підрахунку голосів  виборців  на  цій  дільниці, окружна виборча комісія може прийняти  рішення  про  проведення  повторного  підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці.  І лише у   разі  виявлення  при  повторному  підрахунку  голосів виборців окружною  виборчою  комісією  на  відповідній  виборчій дільниці  обставин, зазначених  у  частині першій статті 80 цього Закону,  чи  інших  обставин,  внаслідок яких неможливо достовірно встановити результати волевиявлення виборців на виборчій дільниці, окружна   виборча  комісія  може  прийняти  рішення  про  визнання голосування  на  виборчій  дільниці  недійсним.  

                Відповідно до ч. 14 ст. 82 Закону України «Про вибори Президента  України» у разі виявлення при повторному підрахунку голосів виборців територіальною виборчою комісією на відповідній виборчій дільниці обставин, зазначених у частині першій статті 80 цього Закону, чи інших обставин, внаслідок яких неможливо достовірно встановити результати волевиявлення виборців на виборчій дільниці, територіальна виборча комісія може ухвалити рішення про визнання голосування на виборчій дільниці недійсним.    

           Відповідно до п. 9 ст. 27   Закону України "Про вибори Президента України"   до повноважень дільничної виборчої комісії належить визнання недійсним голосування на  виборчій  дільниці у випадках, передбачених статтею 80 цього Закону.

           Пунктами 1-3 ч.1 ст. 80 зазначеного Закону, передбачено, що дільнична виборча комісія може визнати голосування на виборчій дільниці недійсним у разі встановлення нею порушень вимог цього Закону, внаслідок яких неможливо достовірно встановити результати волевиявлення виборців.

           Зазначене рішення може бути прийнято лише у разі незаконного голосування (вкидання виборчого бюлетеня до виборчої скриньки за виборця іншою особою, крім випадків, передбачених частиною сьомою статті 76 цього Закону; голосування особами, які не мають права голосу; голосування особами, які не включені до списку виборців на виборчій дільниці або включені до нього безпідставно; голосування особою більше ніж один раз) у кількості, що перевищує десять відсотків кількості виборців, які взяли участь у голосуванні на виборчій дільниці, виявлення у виборчих скриньках виборчих бюлетенів у кількості, що перевищує більше ніж на десять відсотків кількість виборців, які взяли участь у голосуванні на виборчій дільниці, знищення або пошкодження виборчої скриньки (скриньок), що унеможливлює встановлення змісту виборчих бюлетенів, якщо кількість цих бюлетенів перевищує десять відсотків кількості виборців, які взяли участь у голосуванні на виборчій дільниці.

           Таким чином, законом встановлений певний перелік обставин, необхідних для визнання голосування недійсним, та розмежовані повноваження дільничних та окружних виборчих комісій щодо визнання голосування недійсним.

           З пояснень сторін та встановлених обставин убачається, що  від позивача,  до відповідача не надходило будь-яких заяв, актів та скарг, передбачених  ч. 8 ст. 82 Закону України «Про вибори Президента України», щодо порушення дільничними виборчими комісіями  вимог Закону .

             Таким чином, суд вважає, що питання визнання голосування на виборчій дільниці  недійсним та  скасування підсумків голосування входить до повноважень  окружних виборчих комісій.

    За таких обставин, суд не вбачає підстав для задоволення позовних вимог позивача і в цій частині.

    Також суд не знаходить підстав і для задоволення позовних вимог позивача про встановлення, що член комісії відповідач ОСОБА_4 зловживає службовим становищем та свідомо перешкоджає йому, як довіреній особі  кандидата на пост Президента України у відносинах з виборчою комісією.  

             Згідно зі ст. 29 вказаного Закону, ч лен виборчої комісії має право:

1) брати участь у підготовці питань, що вносяться на розгляд виборчої комісії;

2) виступати на засіданнях виборчої комісії, ставити іншим учасникам засідання запитання щодо порядку денного, вносити пропозиції з питань, віднесених до повноважень комісії;

3) за дорученням відповідної виборчої комісії перевіряти діяльність виборчих комісій нижчого рівня;

4) безперешкодно знайомитися з документами виборчої комісії, членом якої він є, та виборчих комісій нижчого рівня на відповідній території;

5) на відшкодування шкоди, заподіяної його життю, здоров'ю чи майну у зв'язку з виконанням обов'язків члена виборчої комісії, в порядку та розмірі, встановлених законодавством.

               Член виборчої комісії зобов'язаний:

1) додержуватися Конституції України, цього та інших законів України з питань підготовки і проведення виборів;

2) брати участь у засіданнях виборчої комісії;

3) виконувати рішення виборчої комісії та обов'язки, покладені на нього згідно з їх розподілом у комісії.  

          У відповідності зі ст. 67 Закону України «Про  вибори Президента України» довірені особи кандидата ведуть агітацію за обрання його Президентом України, сприяють кандидату на пост Президента України у проведенні виборчого процесу, представляють інтереси кандидата у відносинах з виборчими комісіями, іншими державними органами та органами місцевого самоврядування, засобами масової інформації, об'єднаннями громадян, виборцями.

          Судом встановлено, що  позивач під час  проведення відповідачем - окружною виборчою комісією територіального виборчого округу № 107 засідання 17-18 січня 2010 року  по розгляду та затвердженню протоколів дільничних виборчих комісій про підсумки голосування, як він сам зазначив, самовільно став перевіряти  та оглядати  використані пакети, в яких з дільничних виборчих комісій доставлялися протоколи про підсумки голосування, у зв’язку з чим  відповідачем – членом окружної виборчої комісії ОСОБА_4  було зроблено йому зауваження  та заборонено  це робити.

                       Доказів, що  у даному випадку цим відповідачем допущено перевищення повноважень, наданих йому  законом, як члену окружної виборчої комісії,  що він перешкоджав спілкуванню позивача з окружною виборчою комісією територіального виборчого округу №107    суду не надано. Оскільки суд може вирішувати питання тільки щодо правомірності чи неправомірності дій або бездіяльності члена виборчої комісії,  а позивачем таких вимог не заявлено, то у суду немає підстав давати оцінку діям вказаного відповідача з цієї  точки зору.  

             Вимоги позивача про  встановлення факту, що   член окружної виборчої комісії ОСОБА_4 зловживає службовим становищем та свідомо перешкоджає йому, як довіреній особі  кандидата на пост Президента України у відносинах з виборчою комісією, тобто він вчинив дії,  які носять  ознаки кримінальних,  не можуть бути задоволені, оскільки  це  питання  вирішується  у порядку, встановленому для розслідування  кримінальних справ.  

        За таких обставин, суд  не вбачає підстав для задоволення позовних вимог позивача у повному обсязі.

        На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 11, 17, 71, 87, 94, 98, 172 Кодексу адміністративного судочинства України, Законами України "Про вибори Президента України" та «Про Центральну виборчу комісію», суд, –

П О С Т А Н О В И В:

   В задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 - довіреної особи кандидата на пост Президента України ОСОБА_3 до  Територіальної виборчої комісії, члена виборчої комісії ОСОБА_4 про встановлення порушення виборчого законодавства відповідачем у порядку п.9 ст.82 КАС України, скасування результатів голосування на окружній виборчій комісії № 107 та встановлення судом фактів зловживання службовим становищем та перешкоджання позивачу у відносинах з виборчою комісією членом виборчої комісії ОСОБА_4 відмовити за необґрунтованістю.

  Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у дводенний строк з дня їх проголошення, а судові рішення, ухвалені до дня голосування, — не пізніше двадцять четвертої години дня, що передує дню голосування.

Головуючий                                                                                            О.П. Островська  

Судді                                                                                                       О.В.Солоніченко

                                                                                                                 

                     

                                                                                                                  С.В.Борзаниця      

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація