АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
1 грудня 2009 року колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Тернопільської області в складі:
Головуючого – Міщія О.Я.
Суддів – Сташківа Б.Й., Гурзеля І.В.
при секретарі – Стечишин Л.С.
з участю позивачки ОСОБА_1, її представника – адвоката ОСОБА_2, представника ОСОБА_3 – ОСОБА_4,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Тернополі цивільну справу за апеляційними скаргами ОСОБА_3, в інтересах якого діють представники – ОСОБА_4 та адвокат ОСОБА_5, на рішення Кременецького районного суду Тернопільської області від 4 вересня 2009 року по справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_6, ОСОБА_3 про відшкодування матеріальної і моральної (немайнової) шкоди, -
ВСТАНОВИЛА:
В лютому 2007 року ОСОБА_1 звернулась в суд із вказаним позовом, посилаючись на те, що в результаті злочинних дій відповідачів їй заподіяна матеріальна шкода, що виявляється у втраті особистих речей, та моральна шкода, що полягає у втраті душевного спокою, погіршенні відносин із друзями та знайомими, зникненні та пошкодженні її особистих речей, погіршенні здоров’я та необхідності перебування під наглядом лікарів.
Справа розглядалась судами неодноразово.
Останнім рішенням Кременецького районного суду від 4 вересня 2009 року позов ОСОБА_1 задоволено частково, стягнуто з ОСОБА_6 та ОСОБА_3 солідарно в користь ОСОБА_1 45 000 грн. моральної (немайнової) шкоди, спричиненої злочином, 500 грн. судових витрат – за послуги представника, а також 450 грн судового збору в користь держави та 7,50 грн. витрат за ІТЗ розгляду справи.
В іншій частині позову відмовлено.
В апеляційних скаргах представники ОСОБА_3 – ОСОБА_4 та ад вокат ОСОБА_5 просять вказане рішення скасувати, постановити нове рішення по суті позовних вимог, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права. Апелянти вказали, що позивачка не подала суду доказів моральних страждань, визначений судом розмір моральної шкоди є занадто великим.
Апеляційні скарги до задоволення не підлягають.
Вирішуючи спір, суд виходив з того, що внаслідок злочинних дій відповідачів відносно ОСОБА_1 їй завдано моральну шкоду, яку слід стягнути з ОСОБА_6 та ОСОБА_3 солідарно.
З таким висновком слід погодитись, оскільки він відповідає вимогам закону, ґрунтується на зібраних матеріалах справи.
Відповідно до ч.1 ст.1167 ЦК України моральна шкода, завдана фізичній або юридичній особі неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю, відшкодовується особою, яка її завдала, за наявності її вини, крім випадків встановлених частиною другою цієї статті.
Як встановлено судом, в результаті злочинних діянь відповідачів, позивачці ОСОБА_1 було завдано моральну шкоду, яка полягає у фізичному болю та стражданнях, яких вона зазнала у зв'язку з ушкодженням здоров'я, у душевних стражданнях, яких вона зазнала у зв'язку з протиправною поведінкою щодо неї, в порушенні нормальних життєвих зв’язків, порушенні стосунків з оточуючими людьми, втратою душевного спокою.
Вказане підтверджується вироком Кременецького районного суду Тернопільської області від 14 червня 2007 року про обвинувачення ОСОБА_6 за ч. 1 ст. 152, ч. 2 ст. 15, ч. 3 ст. 152 КК України та ОСОБА_3 за ч. 2 ст. 15, ч. 3 ст. 152 КК України
При вирішенні питання про стягнення моральної шкоди судом враховані втрати немайнового характеру, зазначені ОСОБА_1 в позовній заяві та висловлені в поясненнях у судовому засіданні.
Доводи апелянтів про те, що суд помилково поклав солідарний обов’язок на відповідачів, щодо відповідальності за спричинену ОСОБА_1 моральну шкоду, то вони є безпідставними.
Згідно ст. 1190 ЦК України особи, спільними діями, або бездіяльністю яких було завдано шкоду, несуть солідарну відповідальність перед потерпілими.
За заявою потерпілого суд може визначити відповідальність осіб, які спільно завдали шкоду, у частці відповідно до ступеня їхньої вини.
Судом встановлено, що відповідачами було завдано позивачці моральну шкоду внаслідок їхніх спільних протиправних дій відносно неї. Позивачка в позовній заяві та в судовому засіданні просила про солідарну відповідальність відповідачів.
Тому суд правильно поклав на відповідачів солідарний обов’язок по відшкодуванню моральної шкоди.
Щодо розміру грошового відшкодування моральної шкоди, то суд виходив з характеру правопорушення, глибини фізичних та душевних страждань, ступеня вини осіб, які завдали моральної шкоди, врахував стан здоров'я потерпілої, тяжкість вимушених змін у її життєвих стосунках.
При визначенні розміру відшкодування судом враховано також вимоги розумності і справедливості, а тому підстав для зміни чи скасування рішення в частині відшкодування моральної шкоди колегія суддів не вбачає.
Керуючись ст.ст. 307, 308, 313, 314 ЦПК України, колегія суддів, -
У х в а л и л а :
Апеляційні скарги представників ОСОБА_3– ОСОБА_4 та адвоката ОСОБА_5 відхилити.
Р ішення Кременецького районного суду Тернопільської області від 4 вересня 2009 року залишити без змін.
Ухвала може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Верховного Суду України протягом двох місяців.
Головуючий: підпис
Судді: підписи
З оригіналом вірно
Суддя апеляційного суду
Тернопільської області О.Я. Міщій