ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
Автономна Республіка Крим, 95000, м.Сімферополь, вул. К.Маркса, 18, к. 215
ПОСТАНОВА
Іменем України
29.05.2007 | Справа №2-22/5875-2007А |
За позовом - ТОВ «Кримський інститут екології і проектування» ( м.Ялта, вул.Місхоровська 1/3 )
Від відповідача - ДПІ в м. Ялта ( м. Ялта, вул. Васильєва, 16 )
Про скасування податкового повідомлення-рішення.
Суддя ЯковлєвС.В.
За участю секретаря Дулімової В.І.
представники:
Від позивача – Мамикіна К.В. – пред-к, дов.від 13.03.2007 р.
Від відповідача – Володькін Д.В. – пред-к, дов.від 11.07.2006 р.
Сутність спору: ТОВ «Кримський інститут екології і проектування» ( далі позивач) звернулось до суду з позовом, в якому просило визнати недійсним податкове повідомлення-рішення від 07.02.2007 р. № 0002531501 ДПІ в м. Ялта ( далі відповідач) про застосування до нього штрафних санкцій в сумі 1043,98 грн. за невчасну сплату узгодженого податкового зобов’язання з єдиного податку юридичних осіб. Вимоги мотивовані тим, що на думку позивача відповідачем неправомірно застосовані положення Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” при визначенні штрафних санкцій за невчасну сплату узгодженого податкового зобов’язання з єдиного податку юридичних осіб.
Представник відповідача під час судового засідання, яке відбулось 04.05.2007р. , надав заперечення на позовну заяву, в якому с позовом не погодився, вказавши, що позивач не сплатив у термін, передбачений Указом Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб’єктів малого підприємництва», узгоджене податкове зобов’язання з єдиного податку юридичних осіб у зв’язку з чим до нього застосовані штрафні санкції, передбачені ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, заслухавши представників сторін, суд
встановив
Позивач зареєстрований розпорядженням Ялтинської міської ради від 03.05.95 р. № 11461060002000506 та взятий на податковий облік у ДПІ м. Ялти.
Відповідач провів документальну невиїзну перевірку позивача з питання невчасної сплати узгодженого податкового зобов’язання з єдиного податку юридичних осіб за I півріччя 2004 р. , за результатами якої 30.01.2007 р. складено акт № 299/15-1/23431843.
У зазначеному акті перевірки вказано , що у період, який перевірявся, позивач в порушення вимог ст.3 Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб’єктів малого підприємництва» несвоєчасно сплатив узгоджену суму податкового зобов’язання з єдиного податку юридичних осіб.
На підставі акту № 299/15-1/23431843 відповідач 07.02.2007 р. прийняв податкове повідомлення – рішення № 0002531501 , згідно з яким позивач на підставі п.п.17.1.7 п.17.1.ст.17 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” за затримку на 1 календарний день граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов’язання в розмірі 10439,78 грн. мав сплатити штраф у розмірі 10% у сумі 1043,98 грн.
Ст.19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти на підстава, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Ст. 67 Конституції України визначає, що кожен зобов’язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Порядок функціонування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності визначений в Указі Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб’єктів малого підприємництва»( з урахуванням змін).
Відповідно до ст.3 Указу суб’єкт підприємницької діяльності – юридична особа , який перейшов на спрощену систему оподаткування, обліку та звітності самостійно може обрати ставку єдиного податку в розмірі 10% суми виручки від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг), за винятком акцизного збору, у разі включення податку на додану вартість до складу єдиного податку. Суб’єкти підприємницької діяльності – юридичні особи сплачують єдиний податок щомісячно не пізніше 20 числа наступного місяця на окремий рахунок відділень Державного казначейства України.
Суб’єкти малого підприємництва несуть відповідальність за правильність обчислення, своєчасність подання розрахунків та сплати сум єдиного податку згідно із законодавством України (ст. 5 Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб’єктів малого підприємництва»).
Спеціальним законом з питань оподаткування, який встановлює порядок погашення зобов’язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів ( обов ‘язкових платежів) є Закон України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”.
Ст. 1 Закону визначає, що податковим зобов’язанням є зобов’язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України. Згідно з п. 1.3. вказаної статті Закону податковим боргом ( недоїмкою) є податкове зобов’язання ( з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку , але не сплачене у встановлений строк, а також пеня , нарахована на суму такого податкового зобов’язання.
Розмір штрафних санкції, які накладаються на платника податків за порушення податкового законодавства , та порядок їх застосування визначені у ст. 17 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”. Відповідно до п. 17.1.7 ст. 17 вказаного закону у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов’язання протягом граничних строків, визначених цим законом, він зобов’язаний сплатити штраф у таких розмірах:
при затримці до 30 календарних днів - у розмірі 10% погашеної суми податкового боргу,
при затримці від 31 до 90 календарних днів - у розмірі 20 % погашеної суми податкового боргу;
при затримці більш 90 календарних днів - у розмірі 50% погашеної суми податкового боргу.
Матеріали справи свідчать про те, що протягом періоду часу, який перевірявся, а саме за I півріччя 2004 р. , позивач здійснював діяльність за спрощеною системою оподаткування, обліку та звітності, обравши ставку єдиного податку в розмірі 10% суми виручки від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг).
На адресу відповідача були надані розрахунки сум єдиного податку.
Позивач 21.07.2004 р. надав відповідачу уточнюючий розрахунок, в якому зменшив податкові зобов’язання на 10482,00 грн.
Із матеріалів справи стає зрозумілим, що відповідно до ст.3 Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб’єктів малого підприємництва» позивач станом на 20.07.2004 р. мав сплатити відповідно до наданого ним розрахунку 20325 грн. єдиного податку. Зазначена сума у повному обсязі сплачена не була , сума боргу склала 10439,78 грн. Довідка про зміну задекларованих сум № 55387 була відправлена відповідачу тільки 21.07.2004 р. За таких умов суд вважає, що саме з 21.07.2004р. в порядку , встановленому діючим законодавством, було змінено податкове зобов’язання позивача по сплаті єдиного податку за перше півріччя 2004 р. на суму 10482,00 грн.
Суд приходить до висновку , що за таких обставин згідно положеннями ст.3 Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб’єктів малого підприємництва» станом на 20.07.2004 р. – строк сплати узгодженої суми податкових зобов’язань у розмірі 20325 грн. - у позивача виникла заборгованість у розмірі 10439,78 , в силу чого с урахуванням дати надіслання позивачем довідки про зміну задекларованих сум , можна зробити висновок про те, що відповідач правомірно , діючи згідно з положеннями Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, нарахував позивачу штраф у розмірі 10% погашеної суми податкового боргу у розмірі 1043,98 грн.
Доводи позивача про неможливість застосування ст.17 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” при розрахунках штрафу за несвоєчасну сплату узгодженого податкового зобов’язання з єдиного податку юридичних осіб судом не приймаються до уваги тому, що згідно з ст. 5 Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб’єктів малого підприємництва» суб’єкти малого підприємництва несуть відповідальність за правильність обчислення, своєчасність подання розрахунків та сплати сум єдиного податку згідно із законодавством України, а ,як зазначене вище , спеціальним законом з питань оподаткування , яким передбачена відповідальність платників податків в тому числі і за затримку сплати узгодженої суми податкового зобов’язання є саме Закон України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” .
Під час судового засідання, яке відбулось 29.05.2007 р. були оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Відповідно до ст. 163 КАСУ постанову складено 01.06.2007р.
Керуючись ст.ст. 160-163 КАС України, суд
п о с т а н о в и в
Відмовити у задоволені позовних вимог.
У разі неподання заяви про апеляційне оскарження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення (у разі складання постанови у повному обсязі, відповідно до ст. 160 КАСУ - з дня складення у повному обсязі).
Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження , апеляційна скарга не подана, постанова вступає в законну силу через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова може бути оскаржена в порядку і строки, передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Господарського суду
Автономної Республіки Крим Яковлєв С.В.