Справа № 2-689/2009
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 листопада 2009 року Миронівський районний суд Київської області в складі:
головуючого судді Капшук Л.О.
при секретарі Скринській І.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Миронівка цивільну справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 до ОСОБА_4 сільської ради про визнання права спільної часткової власності на нежитлову будівлю,
В С Т А Н О В И В :
позивачі звернулись до суду з даним позовом, мотивуючи свої вимоги тим, що рішенням зборів співвласників та засновників СТОВ «Пії» від 9.12.2003 року померлому ОСОБА_5 та позивачу ОСОБА_3 виділено приміщення хлібопекарні вартістю 25000 гривень як власникам майнових паїв. Відповідно до свідоцтва про право власності на майновий пай ОСОБА_3 мав право на частку в пайовому фонді майна АТ «Мрія» в розмірі 11102 гривні, ОСОБА_5 – в розмірі 18545 гривень. Відповідно до акту передачі майна СТОВ «Пії» від 25.12.2003 року ОСОБА_3 та померлий ОСОБА_5 прийняли у спільне володіння, користування і розпорядження приміщення хлібопекарні вартістю 25000 гривень. Розміри майнового паю (частки) кожного співвласника визначено у вартісному виразі і посвідчуються свідоцтвами про право власності на майновий пай. Таким чином, частка ОСОБА_3 зазначена у вартісному виразі 11102 гривні становить 11/25 частки хлібопекарні, а частка покійного ОСОБА_5 у вартісному виразі 13898 гривень становить 14/25 частки хлібопекарні.
9.03.2006 року ОСОБА_5, який являється батьком ОСОБА_1 та ОСОБА_2, помер. Після його смерті залишилась спадщина у виді частини нежитлового приміщення, виділеного в рахунок майнового паю в розмірі 18545 грн. у пайовому фонді СТОВ «Пії», яке є правонаступником АТ «Мрія» села Пії Миронівського району Київської області.
Позивачі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 являються спадкоємцями померлого за законом та в установлений законом строк звернулися до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини. У зв»язку з тим, що покійний ОСОБА_5 та ОСОБА_3 не оформили право власності на нежитлову будівлю (приміщення хлібопекарні) вони не можуть оформити право на спадщину та отримати свідоцтво про право власності на нежитлову будівлю.
Вказана обставина перешкоджає співвласнику приміщення позивачу ОСОБА_3 зареєструвати право власності на отримане в рахунок майнового паю нерухоме майно та отримати відповідний правовстановлюючий документ.
Просили визнати за ОСОБА_1 та ОСОБА_2 право спільної часткової власності на 7/25 частин, за ОСОБА_3 на 11/25 частин нежитлової будівлі під номером 37, розташованої в селі Пії Миронівського району Київської області по вулиці 1-го Травня.
В судовому засіданні позивачі позовні вимоги підтримали і в поясненнях зіслалися на обставини, викладені в поданій до суду заяві.
Представник відповідача ОСОБА_4 сільської ради Миронівського району Київської області в судове засідання не з»явився. В надісланій до суду заяві сільський голова просить слухати справу у відсутності представника сільської ради, проти задоволення позову не заперечує.
Суд, заслухавши пояснення учасників судового процесу, дослідивши надані ними документи і матеріали, всебічно та повно з»ясувавши обставини, на яких грунтуються позовні вимоги і заперечення, об»єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню.
Відповідно до ст. 355 ЦК України майно, що є у власності двох або більше осіб (співвласників), належить їм на праві спільної власності (спільне майно). Право спільної власності виникає з підстав, не заборонених законом. Спільна власність вважається частковою, якщо договором або законом не встановлена спільна сумісна власність на майно.
Ч.2 ст. 357 ЦК України передбачено, що в разі, якщо розмір часток у праві спільної часткової власності не встановлений за домовленістю співвласників або законом, він визначається з урахуванням вкладу кожного з співвласників у придбання (виготовлення, спорудження) майна.
Встановлено, що померлий ОСОБА_5 мав право на майновий пай у пайовому фонді АТ «Мрія». Його частка визначена в розмірі 18545 гривень, що підтверджується свідоцтвом про право власності на майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства(майновим сертифікатом) серії КН-ХУ № 1465251, виданим 16.11.2001 року головою ОСОБА_4 сільської ради Миронівського району Київської області.
Свідоцтвом про право власності на майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства (майновим сертифікатом) серії КН-ХУ № 1465555, виданим 21.08.2002 року головою ОСОБА_4 сільської ради Миронівського району Київської області, підтверджується право ОСОБА_3 на майновий пай у пайовому фонді АТ «Мрія». В грошовому виразі його частка складає 11102 гривні.
Рішенням зборів співвласників та засновників СТОВ «Пії» від 9.12.2003 року ОСОБА_5 та ОСОБА_3 в рахунок майнового паю виділено приміщення хлібопекарні вартістю 25000 гривень, яке розташоване в селі Пії Миронівського району Київської області, введене в експлуатацію у 1995 році. Вказане приміщення передано ОСОБА_3 та ОСОБА_5 згідно акту передачі майна по СТОВ «Пії» від 25.12.2003 року.
Рішенням ОСОБА_4 сільської ради Миронівського району № 75 від 15.12.2008 року приміщенню пекарні просвоєно номер 37.
Встановлено, що 9.03.2006 року співвласник майна ОСОБА_5 помер, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії 1-ОК №046154, виданим 10.03.2006 року ОСОБА_4 сільською радою Миронівського району Київської області.
Свідоцтво про право власності на нежитлове приміщення померлий ОСОБА_5 та позивач ОСОБА_3 у встановленому законом порядку не отримали, договір про спільну сумісну власність на вказане майно не укладався, розміри часток кожного з них у спільному майні не були встановлені.
Смерть ОСОБА_5, як одного із співвласників майна, перешкоджає позивачу ОСОБА_3 отримати відповідний правовстановлюючий документ на частину нежитлового приміщення в даний час.
Розмір часток співвласників ОСОБА_5 та ОСОБА_3 підлягає визначенню відповідно до вкладу кожного у придбання майна та відповідно до розміру майнового паю (частки) кожного співвласника в майні АТ «Мрія», який визначено у вартісному виразі і посвідчуються свідоцтвами про право власності на майновий пай члена КСП.
Згідно вказаного правила частку позивача ОСОБА_3 необхідно визначити в розмірі 11/25, частку ОСОБА_5 – в розмірі 14/25.
Статтею 328 ЦК України передбачено, що право власності набувається на підставах, що не заборонені законом. Однією з таких підстав є спадкування майна, в тому числі за законом, відповідно до ст. 1217 ЦК України.
Згідно з частиною 1 статті 1297 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов»язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно. Дане зобов»язання встановлено законодавством у зв»язку з тим, що право власності на спадкове нерухоме майно виникає у спадкоємця тільки з моменту державної реєсстрації цього майна.
Позивачі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 є спадкоємцями померлого ОСОБА_5 за законом, оскільки є йог осином та дочкою, що підтверджується свідоцтвами про їх народження, які додані до матеріалів справи. У встановлений законом строк вони звернулися до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини та прийняли її. При зверненні до нотаріуса за видачею свідоцтва про право на спадщину на спадкове майно у виді нежитлового приміщення хлібопекарні, розташованого в селі Пії Миронівського району Київської області по вулиці 1-го Травня, 37, їм було відмовлено в зв»язку з відсутністю документа, що підтверджує право власності спадкодавця на спадкове майно.
Оскільки на момент смерті спадкодавцю належало право володіння та користування приміщенням хлібопекарні, що розташоване в селі Пії Миронівського району по вулиці 1-го Травня,37, то на підставі, що передбачена законом, тобто в порядку спадкування, право на це майно набули позивачі ОСОБА_1 та ОСОБА_2
Враховуючи викладене, вимоги позивачів являються обгрунтованими та підлягають задоволенню.
У відповідності до правил, встановлених ст. 88 ЦПК України, стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати.
При подачі до суду заяви позивачем ОСОБА_1 були сплачені витрати на інформаціно-технічне забезпечення розгляду справи в розмірі 120 гривень та судовий збір в розмірі 69,49 грн., що підтверджується квитанціями від 14.10.2009 року. Вказані понесені витрати підлягають стягненню з відповідача на його користь.
На підставі ст.ст. 328, 355, 356, 357, 1217, 1218, 1296, 1297 ЦК України, керуючись ст.ст. 10, 15, 212, 213, 214, 215 ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В :
позов задоволити.
Визнати за ОСОБА_3 право спільної часткової власності на 11/25 частин нежитлової будівлі під номером 37, розташованої по вулиці 1-го Травня села Пії Миронівського району Київської області.
Визнати за ОСОБА_1 право спільної часткової власності на 7/25 частин нежитлової будівлі під номером 37, розташованої по вулиці 1-го Травня села Пії Миронівського району Київської області.
Визнати за ОСОБА_2 право спільної часткової власності на 7/25 частин нежитлової будівлі під номером 37, розташованої по вулиці 1-го Травня села Пії Миронівського району Київської області. .
Стягнути з ОСОБА_4 сільської ради Миронівського району Київської області на користь ОСОБА_1 120 грн. витрат, понесених на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи, та 69,49 грн. сплаченого судового збору, всього 189,49 грн.
Рішення може бути оскаржене до Апеляційного суду Київської області через Миронівський районний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, або в порядку ч.4 ст. 295 ЦПК України.
Суддя Л.О. Капшук
Згідно з оригіналом
Суддя Л.О.Капшук
- Номер: 2/1295/11
- Опис: Про розірвання шлюбу
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 2-689
- Суд: Новоселицький районний суд Чернівецької області
- Суддя: Капшук Любов Олексіївна
- Результати справи: заяву задоволено повністю
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 07.07.2011
- Дата етапу: 06.09.2011