Судове рішення #7445012

Справа № 2 – 337/2010

ДЕСНЯНСЬКИЙ  РАЙОННИЙ  СУД  МІСТА  ЧЕРНІГОВА

                                            Р І Ш Е Н Н Я                        

                                      І м е н е м  У к р а ї н и

15 січня 2010 року                                                                                м. Чернігів

Деснянський районний суд міста Чернігова у складі:

головуючого – судді Коверзнева В.О.,

при секретарі – Клименку С.В.,

з участю: представника позивача – ОСОБА_1, відповідачів,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом акціонерного комерційного банку «Форум» до ОСОБА_2, ОСОБА_3 про стягнення боргу,

                                                             в с т а н о в и в:

09.09.2009 року позивач звернувся до суду з позовом про солідарне стягнення з відповідачів заборгованості за кредитним договором в розмірі 59640 доларів 49 центів США, штрафу в розмірі 5000 грн, а також 1952 грн у відшкодування понесених судових витрат.

У судовому засіданні представник позивача позов підтримала і наполягала на задоволенні.

Відповідачі позов визнали, втім, судом не прийнято визнання відповідачами позову через відсутність законних підстав для його задоволення у повному обсязі.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи суд дійшов висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

18.06.2008 року сторони уклали кредитний договір за № 0003/08/27/1-ZNv, відповідно до якого позивач надав відповідачу ОСОБА_2 в користування грошові кошти в сумі 60000 доларів США, строком до 15.06.2018 року, зі  сплатою 13.5% річних (далі по тексту – Договір).

Відповідно до пункту 2.6 Договору відповідач зобов’язаний щомісячно до 20 числа сплачувати кредит і нараховані відсотки за користування ним. Пунктом 4.1 Договору передбачено нарахування пені за порушення строків повернення кредиту та сплати нарахованих відсотків в розмірі 0.2% за кожний день прострочення, що обчислюється з суми неповерненого кредиту та/або несплачених відсотків. Пунктом 4.4. передбачена сплата штрафу в розмірі 5000 грн за кожний випадок невиконання або неналежного виконання відповідачем зобов’язань встановлених пунктом 3.3 цього Договору.

З метою забезпечення виконання відповідачем умов Договору, 18.06.2008 року позивач уклав зі співвідповідачкою ОСОБА_3 договір поруки.

Пунктом 3.2. договору поруки встановлена додаткова (субсидіарна) відповідальність поручителя за невиконанням ним своїх зобов’язань за Договором, у вигляді пені в розмірі подвійної облікової ставки НБУ за кожний день прострочення.

Відповідно до статті 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства.

Згідно статті 554 Кодексу боржник і поручитель несуть солідарну відповідальність перед кредитором за повернення кредиту, сплату відсотків та штрафних санкції.

Відповідачі свої зобовязання за Договором не виконують, внаслідок чого виникла заборгованість, яка станом на 03.06.2009 року складає 59640 доларів 49 центів США, зокрема:

- заборгованості по кредиту – 56500 доларів США,

- заборгованість по відсотках – 2656 долара 09 центів США,

- пеня за несвоєчасне повернення кредиту – 196 доларів США,

- пеня за несвоєчасну сплату відсотків – 196 доларів 54 цента США,

- пеня за неналежне виконання поручителем умов Договору – 71 долар 24 цента США,

- 3% річних, за порушення виконання грошового зобов’язання – 20 доларів 62 цента США.

Крім того, позивачем нараховано штраф в розмірі 5000 грн за несвоєчасне повернення відповідачем грошових коштів, а також неповідомлення про зміну місця проживання, місця роботи та суми доходу.

В силу статті 625 Цивільного кодексу України нарахування 3% річних є відповідальністю за порушення боржником грошового зобов’язання, яка застосовується в тому разі, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом. Проте, пунктом 4.1 Договору за порушення строків розрахунків передбачено нарахування пені.

Таким чином, нарахування позивачем 3% річних фактично є застосуванням подвійної відповідальності за одне й теж порушення, що є недопустимим і підставою для відмови їх в стягненні.

В силу положень, викладених в частині 2 статті 549 Кодексу, штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов’язання.

Отже, закон не передбачає можливість визначення штрафу у фіксованій сумі, та його нарахування за невиконання негрошових зобов’язань (за неповідомлення про зміну місця проживання, місця роботи та суми доходу тощо), як це передбачено пунктом 4.4 Договору, у зв’язку з чим відсутні підстави для стягнення суми штрафу в розмірі 5000 грн.

Виходячи з вищевикладеного та положень частини 2 статті 1050 Кодексу, які передбачають можливість дострокового повернення суми позики, з відповідачів підлягає солідарному стягненню заборгованість в розмірі 59640.49 – 20.62 = 59619 доларів 87 центів США.

Відповідно до положень пункту 1 статті 3 Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито» та постанови Кабінету Міністрів України від 05.08.2009 року № 825, на користь позивача з відповідачів слід стягнути 1700 грн у відшкодування судового збору та 120 грн у відшкодування витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи, а всього по (1700 + 120)/2 = 910 грн з кожного.

Керуючись статтями 10, 79, 81, 88, 208, 209, 212 – 215, 294 ЦПК України, суд

                                                                в и р і ш и в:

позов задовольнити частково. Стягнути солідарно з ОСОБА_2, ОСОБА_3 на користь акціонерного комерційного банку «Форум» заборгованість за кредитним договором в розмірі 59619 доларів 87 центів США.

 Стягнути з ОСОБА_2, ОСОБА_3 на користь акціонерного комерційного банку «Форум» у відшкодування судових витрат по 910 грн з кожного.

У задоволенні решти вимог відмовити.

Рішення суду може бути оскаржено до Апеляційного суду Чернігівської області. Заява про апеляційне оскарження рішення подається протягом 10 днів з дня його проголошення, а апеляційна скарга – протягом 20 днів після подання заяви. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження рішення, якщо подається в строк, встановлений для подання заяви.

    Головуючий:

 

  • Номер: 22-ц/817/1174/24
  • Опис: за позовом Воськало Д.І. до Повражека В.В. про визнання договору купівлі-продажу дійсним та визнання права власності
  • Тип справи: на цивільну справу за апеляційною скаргою (а)
  • Номер справи: 2-337/2010
  • Суд: Тернопільський апеляційний суд
  • Суддя: Коверзнев Вадим Олександрович
  • Результати справи:
  • Етап діла: Призначено склад суду
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 02.12.2024
  • Дата етапу: 02.12.2024
  • Номер: 22-ц/817/1174/24
  • Опис: за позовом Воськало Д.І. до Повражека В.В. про визнання договору купівлі-продажу дійсним та визнання права власності
  • Тип справи: на цивільну справу за апеляційною скаргою (а)
  • Номер справи: 2-337/2010
  • Суд: Тернопільський апеляційний суд
  • Суддя: Коверзнев Вадим Олександрович
  • Результати справи:
  • Етап діла: Залишено без руху
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 02.12.2024
  • Дата етапу: 17.12.2024
  • Номер: 22-ц/817/110/25
  • Опис: за позовом Воськало Д.І. до Повражека В.В. про визнання договору купівлі-продажу дійсним та визнання права власності
  • Тип справи: на цивільну справу за апеляційною скаргою (а)
  • Номер справи: 2-337/2010
  • Суд: Тернопільський апеляційний суд
  • Суддя: Коверзнев Вадим Олександрович
  • Результати справи:
  • Етап діла: Залишено без руху
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 02.12.2024
  • Дата етапу: 17.12.2024
  • Номер: 22-ц/817/110/25
  • Опис: за позовом Воськало Д.І. до Повражека В.В. про визнання договору купівлі-продажу дійсним та визнання права власності
  • Тип справи: на цивільну справу за апеляційною скаргою (а)
  • Номер справи: 2-337/2010
  • Суд: Тернопільський апеляційний суд
  • Суддя: Коверзнев Вадим Олександрович
  • Результати справи:
  • Етап діла: Відмовлено у відкритті провадження: рішення набрало законної сили
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 02.12.2024
  • Дата етапу: 03.01.2025
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація