РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 вересня 2008 року м. Одеса
Колегія суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Одеської області в складі: головуючого судді - Сидоренко І.П., суддів - Троїцької Л.Л., Каранфілової В.М., при секретарі - Пугачової Н.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ВАТ «ЕК Одесаобленерго» на рішення Ізмаїльського міськрайонного суду в Одеській області від 19 травня 2008року по справі за позовом ВАТ «ЕК Одесаобленерго» до ОСОБА_1 про стягнення збитків,
встановила:
02.04.2008р. представник позивача звернувся до суду із зазначеним позовом до ОСОБА_1, в обґрунтування якого посилався на те, що відповідач є споживачем електричної енергії. 22.01.2008р. у результаті проведення обстеження електроустановок побутових споживачів представниками Ізмаїльського РЕМ у відповідача було виявлено порушення ПКЕЕН шляхом накиду фазного проводу на електромережу, про що було складено акт за № 0070982. Зазначеними діями відповідача позивачу були завдані збитки. На підставі наведеного позивач просив суд стягнути з відповідача на їх користь збитки у розмірі 1831 грн. 50 коп., держмито у сумі 51 грн. та витрати на ІТЗ - 30грн. (а.с.3-4).
Рішенням суду від 19.05.2008р. позов ВАТ «ЕК «Одесаобленерго» задоволений частково (а.с. 17). Суд стягнув з ОСОБА_1 на користь ВАТ «ЕК «Одесаобленерго» збитки у сумі 128грн.70коп., судові витрати у сумі 81грн.
В апеляційній скарзі ВАТ «ЕК «Одесаобленерго» ставиться питання про скасування рішення суду першої інстанції та ухвалення нового рішенні про задоволення позову у повному обсязі, при цьому апелянт посилається на те, що суд неправильно застосував певні норми законодавства про електроенергетику, зменшивши розмір збитків, та не врахував, що при даному порушенні ПКЕЕН розрахунок завданих енергопостачальнику збитків здійснюється за кількість днів з дня останньої технічної перевірки і до дня усунення порушення, але не більше терміну позовної давності (а.с. 19-20).
Колегія суддів, заслухав суддю-доповідача, вивчивши матеріали справи в межах доводів апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Задовольняючи частково позов ВАТ «ЕК Одесаобленерго», суд виходив з того, що останнє контрольне зняття у абонента проводилось 09.01.2008р., і оскільки виявлене порушення наявне, а не приховане, то збитки слід нарахувати з 09.01.2008р. за 13 днів у сумі 128грн.70коп.
Судова колегія не може погодитись із висновками суду першої інстанції, зробленими з порушенням норм матеріального права, які призвели до неправильного вирішення справи, тому суд апеляційної інстанції на підставі пп.3 і 4 ст.309 ЦПК України рішення суду першої інстанції скасовує, ухвалює нове рішення із наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є власником будинку за АДРЕСА_1.
Як вбачається з особистого рахунку споживача на аркуші справи 10, будинок
Справа №22ц-4168/2008 Категорія № 34
Головуючий першої інстанції Топтигін М.Л.
Суддя-доповідач Сидоренко І.П.
відповідача був відключений від опори від електроенергії по заборгованості ще і 2005 року. 22.01.2008р. під час перевірки зазначеного будинку, робітниками РЕМ було виявлено порушення у користуванні електроенергією, а саме накид фазного проводу поза прибору обліку, заземлення нульового проводу в приміщенні абонента, про що був складений акт за №0070982 (а.с.6) та схема до нього (а.с.7).
Даний акт був складений у присутності відповідача ОСОБА_1, який від підпису відмовився, про що у акті зроблена відповідна відмітка та підписаний трьома представниками електропостачальника (а.с.6).
Згідно розрахунку кількості недорахованої електроенергії та її вартості за № 0070982 сума збитків, яка спричинена позивачу ОСОБА_1, за період з 22.07.2007р. по 22.01.2008р. складає 1831грн.50коп. (а.с.8). У даному випадку має місце безоблікове користування електроенергією абонентом ОСОБА_1, тому відповідальність відповідача настає за правилами ст.1166 ЦК України.
Відповідно до п.53 Правил КЕЕН у разі виявлення представником електропостачальника порушення споживачем Правил КЕЕН, складається відповідний акт, який підписується представником електропостачальника та споживачем. На підставі акту електропостачальник має право відключити споживача від електроенергії, а також визначити величину збитків, нанесених йому протиправними діями споживача. Розмір завданих електропоставщику збитків розраховується у відповідності із оформленим актом про виявлення порушення за добовою величиною розрахункового споживання електричної енергії за кількістю днів з дня останнього контрольного зняття представником електропоставщика показаній або технічної перевірки прибору обліку до моменту усунення порушення за тарифами для населення, які діяли в період, за який начисляється розмір збитків, але не більш строку позовної давнини. Розмір відшкодування збитків обчисляється у відповідності із методикою, затвердженою НКРЕ.
Згідно п.5 зазначеної Методики розрахунок завданих енергопостачальнику збитків здійснюється за кількістю днів з дня останнього контрольного зняття представником енергопостачальника показів приладу обліку чи його технічної перевірки до дня усунення порушення (зокрема у разі виявлення представником енергопостачальника прихованої електропроводки, пристрою, що занижує покази приладу обліку, кількість днів обчислюється з дня останньої технічної перевірки і до дня усунення порушення, але не більше терміну позовної давності).
Тому розрахунок збитків позивачу необхідно робити з дня останньої технічної перевірки. Як вбачається з матеріалів справи та апеляційної скарги, технічна перевірка у абонента ОСОБА_1 не проводилась. Позовні вимоги заявлені за період з 22.07.2007р. по 22.01.2008р., що є менше ніж термін позовної давності, а виявлені порушення були усунені 22.01.2008р. Таким чином, судова колегія прийшла до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню у повному обсязі.
Керуючись ст.303, п.2 ч.1 ст.307, пп.3 і 4 ст.309, 316, 317, 319 ЦПК України, колегія суддів,
ВИРІШИЛА:
Апеляційну скаргу ВАТ «ЕК Одесаобленерго» - задовольнити.
Рішення Ізмаїльського міськрайонного суду в Одеській області від 19 травня 2008року по справі за позовом ВАТ «ЕК Одесаобленерго» до ОСОБА_1 про стягнення збитків - скасувати. Ухвалити нове рішення.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь ВАТ «ЕК Одесаобленерго» в особі Ізмаїльського РЕМ 1831 грн.50коп., а також судові витрати по сплаті держмита у розмірі 51 грн. та 30грн. на інформаційно-технічне забезпечення.
Рішення апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення, та може бути оскаржено безпосередньо до Верховного Суду України протягом двох місяців в касаційному порядку.